چگونه چاق نشویم
یکی از مشکلات ما در تعطیلات به هم خوردن خورد و خوراک مان است. چکار کنیم تا در این ایام چاق نشویم و اضافه وزن نداشته باشیم؟همراه ما باشید

چگونه در تعطیلات عید چاق نشویم؟

در ایام عید خوردن تنقلات و انواع شیرینی باعث می شود اشتهای ما بیشتر از قبل شود و در واقع برنامه غذایی ما کاملا بهم میریزد و در پایان ایام عید با اضافه وزن و چاقی روبرو میشویم.

پس از همین حالا که فرصت هست باید چاره ای اندیشید تا پس از تعطیلات حسرت وزن و شرایط قبلی خودمان را نداشته باشیم. با ما و توصیه های دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی همراه باشید تا یک برنامه تغذیه ای خوب برای تعطیلات پیش رو، به شما معرفی کنیم.
 
بخور نخورهای نوروزی
ضمنا افراط در مصرف شیرینی به سلامت دندان ها آسیب می رساند و موجب پوسیدگی دندان ها می شود. همچنین باعث افزایش فشار خون و چربی های نامطلوب خون شده که در نهایت سلامت قلب و عروق را دچار اختلال می کند. 
 
شیرینی

کربوهیدرات های پیچیده گزینه های مناسبی هستند

 
دکتر وفا توصیه می کند در این مورد از کربوهیدرات های پیچیده که دیرتر در بدن تبدیل به قند می شود، استفاده کنید. شیرینی های کم شیرین تر و شیرینی های سبوس دار گزینه ای بهتری هستند، بدترین حالت این است که شیرینی با معده خالی مصرف شود. پس اگر خیلی اهل خوردن شیرینی هستید، سعی کنید حتما قبلا از خوردن آن یک میوه کامل مصرف کنید.
 
 غذاهای فیبردار مصرف کنید 
دکتر محمدرضا وفا توصیه می کند برای اینکه در ایام نوروز دچار اختلالات گوارشی و یبوست نشوید، حتما مواد غذایی حاوی فیبر مصرف کنید. علت مهم بروز اختلالات گوارشی، افراط در مصرف غذا و نیز استفاده زیاد از غذاهای چرب و سرخ کرده است. در ایام تعطیلات نوروز معمولا افراد از میوه، سبزی، سالاد، حبوبات و سایر مواد غذایی حاوی فیبر، کمتر استفاده می کنند. این قبیل مواد خوراکی علاوه بر فیبر، حاوی مواد مغذی مفیدی هستند که تاثیر قابل توجهی در جهت سلامت انسان دارد. 
 
یکی از مهم ترین خواص فیبری غذایی، پیشگیری از یبوست و نیز درمان این اختلال شایع است. مواد غذایی حاوی فیبر، باعث تسریع عبور غذا از دستگاه گوارش می شود و از بروز یبوست پیشگیری می کند. 
 
مصرف شیرینی را به حداقل برسانید
یکی از مهم ترین مواد غذایی که در مهمانی های نوروز از آن استفاده می شود، انواع شیرینی هاست. مصرف شیرینی در دید و بازدیدهای عید رواج زیادی دارد و مورد استقبال همه قرار می گیرد. افراط در مصرف شیرینی می تواند لطمه فراوانی به سلامت انسان وارد سازد. یکی از زیان های مهم مصرف زیاد شیرینی، چاقی و عوارض و اختلالات ناشی از آن است. مواد قندی و نشاسته ای به آسانی تبدیل به چربی شده و در بدن ذخیره می شوند و ایجاد چاقی می کنند. 
شیرینی و آجیل عید

مصرف آب کافی فراموش نشود

 
آب کافی بنوشید
یکی از اختلال های دیگری که در ایام نوروز به طور معمول در برنامه غذایی افراد رخ می دهد، کمبود مصرف آب است. در تعطیلات عید به علت آنکه افراد بیشتر اوقات خود را به سفر می گذرانند یا صرف دید و بازدید دوستان و اعضای فامیل می کنند، به طور معمول کمتر آب مصرف می کنند. کمبود مصرف آب می تواند اختلالات مهمی در سلامت انسان به جا بگذارد؛ از جمله آنکه موجب بروز یبوست و ناراحتی های گوارشی ناشی از آن شود. 
کمبود مصرف آب در انجام واکنش های بیوشیمیایی حیاتی که داخل بدن انجام می شود، اختلال ایجاد می کند. آب در حفظ سلامت، شادابی و طراوت پوست تاثیر مهمی دارد و کمبود مصرف آن باعث کاهش رطوبت و طراوت پوست شده و یکی از عوامل موثر در خشکی و پژمرده شدن پوست، پیری و چروک شدن آن است. 
 
ورزش و پیاده روی فراموش نشود
یکی از مشکلات ما در ایام عید کم تحرکی است که همین موضوع باعث افزایش وزن می شود. ورزش و تحرک جسمی مناسب روزانه برای همه افراد اعم از زن و مرد، بزرگ و کوچک و پیر و جوان ضروری است. فعالیت جسمی علاوه بر آنکه موجب کاهش چربی های نامطلوب خون می شود و در تنظیم تعادل فشار خون موثر است، از افزایش وزن و چاقی نیز پیشگیری کرده و در سلامت قلب و عروق تاثیر مهمی دارد. علاوه بر آن، روحیه سازی و حفظ شادابی، نشاط و نیز پیشگیری از افسردگی، بی حوصلگی و احساس کسالت بسیار موثر است. پس بهتر است این توصیه دکتر وفا را هم گوش دهید و در پایان هر روز، وقتی هم برای ورزش های سبک و پیاده روی بگذارید. 
 
دمنوش ها را فراموش نکنید
روزهای عید وقتی از این خانه به آن خانه می رویم، هر جا که می رسیم، یک استکان یا لیوان چای تعارف می شود و گاهی وقت ها هم بر خود واجب می دانیم که دست میزبان محترم را رد نکنیم و حتما چای تعارف شده را بنوشیم. اگر می توانید یک نه محکم بگویید که بهتر اما اگر خیلی برای تان سخت است و خودتان هم این را نشانه بی ادبی می دانید، حداقل می توانید به جای چای صبحانه دمنوش های مناسب فصل را برای خود آماده کنید و فقط چای اجباری را در مهمانی ها بخورید. از اسموتی های مخصوص فصل بهار هم لذت ببرید به خصوص که در این فصل می توانید انواع و اقسام نوشیدنی های جذاب و طبیعی را به راحتی از مواد تازه مثل انواع سبزی و میوه بهاره تهیه کنید.
خوردن دمنوش در عید
 

نکاتی برای حفظ تناسب اندام در تعطیلات عید

چند نکته مهم: 
• توجه داشته باشید که دید و بازدیدها و سفرهای نوروز نظم خواب تان را بر هم نزند زیرا اختلال در نظم خواب، سلامتی بدن را به خطر می اندازد. 
 • در این ایام به وعده صبحانه خصوصا در کودکان اهمیت بیشتری دهید و حتما گروه لبنیات و نان و غلات را در آن بگنجانید تا علاوه بر اینکه مواد مغذی مورد نیاز برای رشدشان تامین می شود، از پرخوری در میان وعده آن هم از مواد غیر مغذی جلوگیری شود. مصرف صبحانه کمک شایانی نیز به کنترل قند خون افراد دیابتی نیز می کند. 
 • سعی کنید مصرف نوشابه های گازدار را به حداقل ممکن برسانید، به جای آن دوغ کم چرب یا ماست را جایگزین آن کنید. 
 • چون دریافت مواد قندی در ایام عید بالاست، مصرف قند به همراه چای را تا آنجا که می توانید محدود کنید. 
 • رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. رژیم متعادل می تواند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند، ذخیره و بازسازی بدن را انجام دهد، استرس را دور کند و همچنین تغییرات روحی را کنترل کند. 
 
میوه ها را فراموش نکنید
اگر در روز به چند مهمانی مختلف می روید، سعی کنید تعادل غذایی خود را حفظ کنید، مثلا اگر جایی آجیل خوردید، جای دیگر شیرینی کوچکی بخورید، اما فراموش نکنید که گزینه بهتری هم وجود دارد؛ میوه! پس سعی کنید قبل از خوردن هر چیز دیگری یک تکه میوه بخورید تا هم جلوی اشتهای تان گرفته شود و هم کالری کمتری به بدن تان وارد کنید. 
 
 چاق نشویم
 
درهم و برهم نخورید 
سعی کنید برای دید و بازدید ها برنامه ریزی داشته باشید حتی در مورد نوع خوراکی هایی که باید بخورید هم فکر کنید و هر جا هر چیزی در بشقاب روبه روی تان گذاشته شد، بلافاصله قورت ندهید. اگر یکجا شیرینی می خورید، جای بعدی میوه بخورید و در سومین جا آجیل. اینطوری هم طبق هرم غذایی عمل کرده اید و هم اینکه آخر شب با معده سنگین، زیر سرم نمی روید. 
 
-  همه وعده های غذایی را به همراه انواع سبزی مصرف کنید. 
-  سه وعده غذایی اصلی را بخورید و هیچ کدام را حذف نکنید، اما در بشقاب خود کم غذا بریزید. سعی کنید غذایی را بخورید که بیشتر از همه هوس کرده اید و از خوردن غذای بیشتر خودداری کنید. 
-  غذا را به آرامی بخورید، خوب بجوید و در دهان تان مزه مزه کنید، به این ترتیب هم از غذای تان لذت می برید و هم معده شما فرصت پیدا می کند تا احساس سیری خود را اعلام کند و هم غذا بهتر هضم می شود. 
-   اگر مهمان دعوت می کنید سعی کنید برای آنها غذاهای سالم و کم کالری تهیه کنید. به مهمان تان بگویید که سلامتی و تناسب اندام او برای تان اهمیت دارد. 
-  قبل از رفتن به مهمانی، می توانید یک میان وعده کوچک از سبزیجات و میوه ها میل کنید. با این کار اشتهای خود را کم کرده اید. 
-  واقع بین باشید. در ایام نوروز سعی نکنید وزن خود را به شدت پایین بیاورید. همین که اضافه وزن پیدا نکنید و وزن فعلی خود را کنترل کنید خودش کار بزرگی است. پس سعی کنید از تعطیلات خود لذت ببرید. 
 

 

چاقی ، چکار کنیم تا در تعطیلات چاق نشویم؟!

410
این مطلب مفید بود ؟82
برگرفته از برترینها - / ک
وبگردی