زمستان
نارنگی یکی از پرطرفدارترین میوه های فصل پاییز و زمستان است که در روزهای این دو فصل در سبد غذایی بسیاری از خانواده های ایرانی دیده می شود.

نارنگی میوه ای برای درمان خانگی در زمستان

نارنگی از جمله میوه هایی است که تقویت کننده قلب و معده بوده و به عنوان یک اشتهاآور طبیعی برای بیماران کم اشتها و افرادی که تمایل به افزایش وزن دارند، استفاده می شود. درمانگران طب سنتی چین از این میوه برای درمان بیماری های متنوعی استفاده می کنند.


درمان طبیعی سرماخوردگی

اکسپکتورانت طبیعی

میوه نارنگی از بهترین داروهای طبیعی ضدسرفه است که به اکسپکتورانت طبیعی در میان درمانگران طب سنتی چین معروف است. مصرف این میوه زمستانی برای افرادی که مبتلا به سرفه های خلط دار هستند، بسیار مناسب است. این میوه مانند شربت اکسپکتورانت خاصیت خلط آور دارد و موجب تخلیه اخلاط موذی از گلو و کاهش سرفه های بیمار می شود.

درمان نفخ شکم با نارنگی

افرادی که به نفخ شکم مبتلا هستند با مصرف میوه نارنگی به تنهایی می توانند به درمان این مشکل بپردازند. این گروه می توانند میوه نارنگی را به تنهایی میل کنند  یا از آب یا میوه خشک شده آن مصرف کنند که همگی خاصیت ضدنفخ دارند. حتی افرادی که تمایل دارند می توانند میوه خشک شده نارنگی را به صورت پودر درآورده و آن را به غذای خود اضافه کنند تا اثر نفاخی غذا را از بین ببرد.

اگر دارو می خورید...

افرادی که در نسخه آنها داروهایی وجود دارد که به افزایش میزان پتاسیم خون کمک می کند، باید مراقب باشند که مصرف همزمان این دارو با نارنگی موجب افزایش بیش از حد پتاسیم در بدن آنها می شود و این مسئله خود عوارض جانبی متعددی به دنبال دارد بنابراین افرادی که داروهای حاوی پتاسیم مصرف می کنند باید در مصرف نارنگی دقت کنند و حتما با مشاوره متخصص خود این میوه را مصرف کنند.

زیاده روی نکنید چون...

زیاده روی در مصرف تمامی مواد غذایی عوارض جانبی متعددی همراه دارد. نارنگی نیز از این امر مستثنا نیست؛افراط در مصرف نارنگی موجب افزایش گاز روده شده و ناراحتی های گوارشی برای مصرف کننده به همراه می آورد.
نارنگی به دلیل اینکه راحت ترین میوه برای خوردن است و پوست آن به سادگی جدا می شود، بچه ها به خوردن آن تمایل بیشتری دارند بنابراین باید مراقب بود زیرا مصرف بیش از اندازه نارنگی بچه ها را به اسهال و کندی عملکرد روده ها مبتلا می کند.
یکی دیگر از عوارض مصرف بیش از اندازه نارنگی بروز آفت و التهاب در دهان و زبان است.
افرادی که به زخم معده مبتلایند نیز باید در مصرف نارنگی، آب و میوه خشک شده آن دقت کرده و زیاده روی نکنند.
مراقب باشید که هرگز نارنگی را به صورت مخلوط با شیرگاو میل نکنید. ترکیب این دو موجب بروز دردهای شکمی می شود.

فشار خون تان را کنترل کنید

شاید تا امروز نارنگی را تنها به عنوان یک میوه خوش آب و رنگ و خوشمزه می شناختید اما با مطالعه این نکات خواهید دید که این میوه در برخی شرایط بحرانی می تواند مانند دارویی شفابخش به کمک شما بیاید.
افرادی که دچار مسمومیت با الکل می شوند می توانند این مسمومیت را با نوشیدن آب نارنگی یا خوردن نارنگی تازه برطرف کنند. خاصیت سم زدایی نارنگی به بیمار کمک می کند تا خیلی سریع بر مسمومیت و ضعف خود غلبه کند.
اگر به فشارخون مبتلا هستید نوشیدن آب نارنگی تازه یا افزودن میوه خشک شده آن به غذا کمک می کند تا فشار خون خود را کاهش داده و آن را کنترل کنید.افرادی که نیاز به دریافت پتاسیم بیشتری دارند می توانند از طریق میوه نارنگی، پودر یا آب این میوه زمستانی میزان پتاسیم مورد نیاز خود را تامین کنند.
پوست خشک شده نارنگی یکی از مفیدترین بخش های این میوه زمستانی برای بهبود سرفه های روزهای سرد زمستانی است.

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

4.533
این مطلب مفید بود ؟303
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت
برچسب : نارنگی
وبگردی