درمان آفتاب سوختگی
آفتاب سوختگی یکی از مشکلات رایج مردم در فصل تابستان است که باید با روش های طب سنتی درمان شود در غیر این صورت آسیب های جدی به پوست می رساند.

علائم ، درمان آفتاب سوختگی و راههای پیشگیری آن

تابستان زمانی است که مردم می توانند از آب و هوای گرم، آسمان آبی، شنا، ماهیگیری، پیک نیک با دوستان و خانواده و بسیاری دیگر از فعالیت های فضای باز لذت ببرند اما در این بین، آفتاب سوختگی می تواند یک مشکل اساسی باشد.

آفتاب سوختگی، ناشی ازقرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است و می تواند به پوست شما آسیب برساند،و آن را قرمز و دردناک می کند.زمانی که آفتاب سوختگی اتفاق می افتد پوست قرمز و دردناک شده و هنگام لمس، سطح آن گرم است.

آفتاب سوختگی معمولا ظرف چند ساعت پس از اینکه پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرید ظاهر می شود و ممکن است بین چند روز یا چند هفته طول بکشد تا ناپدید شود. علائم آن ممکن است بلافاصله بروز نکند، می تواند تا 5 ساعت طول بکشد تا ظاهر شود.

اگر به موقع درمان نشود، باعث پوسته پوسته شدن و تاول های بدخیم خواهد شدهمچنین خطر ابتلا به ملانوم، یک نوع مرگبار سرطان پوست را دو برابر می کند. آفتاب سوختگی را می توان از طریق داروهای خانگی آرام کرد ، جلوگیری از آفتاب سوختگی در وهله اول، بهتر از درمان اثرات آن است.

علائم آفتاب سوختگی

علائم آفتاب سوختگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است قرمزی پوست را چند ساعت پس از سوختگی احساس کنید. اوج قرمزی، 12-24 ساعت طول خواهد کشید. آفتاب سوختگی های جزئی به طور معمول چیزی بیش از قرمزی و کمی سوزش در قسمت های آسیب دیده ایجاد نمی کند و چنانچه در بخش بهداشت و سلامت نمناک خواندید در موارد جدی تر، ممکن است تاول زده شود آفتاب سوختگی شدید می تواند در نهایت دردناک باشد و به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد.

در موارد بسیار شدید، علائم عبارتند از:

 • تب
 • لرز
 • تهوع و استفراغ
 • ضعف

در موارد شدید، علائم شوک ممکن است رخ دهد، به عنوان مثال:

آفتاب سوختگی می تواند در کمتر از 15 دقیقه رخ دهد، اما آسیب ها در آن زمان اغلب آشکار نیستند.بعد از در معرض قرار گرفتن، پوست ممکن است به مدت 30 دقیقه قرمز شود، اما اغلب اوقات 2 تا 6 ساعت طول می کشد.

درد معمولاً بیش از 6 تا 48 ساعت پس از در معرض قرار گرفتن خیلی شدید است. سوختگی به مدت 24 تا 72 ساعت ادامه دارد و گاهی اوقات با پوست اندازی در روزهای 3 تا 8 ادامه می یابد. بعضی از پوست اندازی و خارش ها ممکن است به مدت چند هفته ادامه پیدا کند.

درمان آفتاب سوختگی

 

 

درمان های خانگی برای آفتاب سوختگی

نوبه به معرفی نسخه ها و روش های درمان آفتاب سوختگی آنهم در خانه و با مواد طبیعی میرسد که مجموعه ای است شامل : 

1. جوش شیرین

جوش شیرین می تواند به خاطر طبیعت قلیایی اش بسیار آرامش بخش باشد علاوه بر این چنانچه در مطلب خواص جوش شیرین در سلامت نمناک گفتیم خواص ضد عفونی کنندگی دارد که احساس خارش در ارتباط با آفتاب سوختگی را کاهش می دهد.

 • وان حمام را با آب سرد پر کنید، یک فنجان جوش شیرین را اضافه کنید و خوب هم بزنید.
 • در حدود 15 دقیقه در آب بمانید. بعد از بیرون رفتن از حمام، با حوله به آرامی خود را خشک کنید و یا اجازه دهید بدنتان خودش خشک شود.
 • این کار را هر روز یک بار انجام دهید، تا نتایج مثبتی به دست آورید.
 • متناوبا، چهار قاشق سوپ خوری جوش شیرین را با آب کافی مخلوط کنید، تا خمیر درست شود.
 • خمیر را مستقیماً روی پوست بیمار بمالید و از یک تکه پنبه استفاده کنید و بعد از 10 دقیقه با آب ولرم بشویید.
 • این درمان را یک بار یا دو بار در روز، بسته به شدت شرایط خود دنبال کنید.

2. بلغور جو

بلغور نیز می تواند به درمان آفتاب سوختگی کمک کند. خواص آرامش بخش دارد که به پوست کمک می کند و رطوبت طبیعی خود را حفظ کرده و سوزش را کاهش می دهد.

 • وان حمام را با آب سرد پر کنید، یک فنجان بلغور جو را به آن اضافه کنید و کاملاً مخلوط کنید.
 • در حدود نیم ساعت در آن آب حمام کنید.
 • بعد از بیرون آمدن از آب، اجازه دهید هوا بدن شما را خشک کند و از خشک کردن پوستتان با حوه خودداری کنید.
 • این کار را هر روز یک بار انجام دهید تا از شر علائم آفتاب سوختگی خود خلاص شوید.
 • متناوبا، بلغور جو دو سر را با آب کافی بپزید تا این که یک غلظت متوسط پیدا کند.
 • بگذارید به طور کامل خنک شود و سپس آن را به پوست تان بزنید.
 • اجازه دهید به مدت نیم ساعت روی پوستتان بماند و سپس با آب سرد آبکشی کنید.
 • این درمان را دو یا سه بار در روز دنبال کنید.

3. آلوئه ورا

ژل را از بخشی از یک برگ آلوئه ورا استخراج کنید و آن را به مدت نیم ساعت در یخچال بگذارید. یک روکش از ژل یخ زده روی پوست آفتاب سوخته خود بمالید.

بگذارید به تنهایی خشک شود تا پوست به طور کامل خواص دارویی را جذب کند. این کار را پنج یا شش بار در روز به مدت چند روز انجام دهید. اگر گیاه آلوئه ورا ندارید، می توانید ژل آلوئه ورا را از بازار بخرید.

4. چای سیاه

 • دو یا سه عدد چ را در یک ظرف آب گرم قرار دهید. اجازه بدهید چند دقیقه بماند.
 • تی بگ را بردارید و اجازه دهید مایع با دمای اتاق خنک شود.
 • یک پارچه را در محلول خیس کنید و آن را روی پوست بمالید و تا زمانی که کامل و خشک نشود، رها کنید و در صورت لزوم، سه یا چهار بار این کار را انجام دهید؛ نیازی نیست آن را بشویید.
 • این کار را روزانه به مدت چند روز انجام دهید تا شرایط شما بهبود پیدا کند.

5. سرکه سیب

 • یک فنجان سرکه سیب را به وان حمام خود اضافه کنید و وان را آب ولرم پر کنید.
 • برای حدود نیم ساعت در این آب بمانید.
 • این کار به تعادل سطح pH پوست آفتاب سوخته و بهبودتان کمک خواهد کرد
 • این درمان را یک بار در روز دنبال کنید.
 • مقادیر مساوی از سرکه سیب و آب سرد را مخلوط کنید.
 • دستمال های کاغذی را در محلول بیندازید و آن ها را روی پوسته آسیب دیده قرار دهید.
 • بگذارید تا دستمال ها خشک شوند و سپس آن ها را بردارید.
 • چندین بار در روز برای چند روز این کار را تکرر کنید.

نکتهدر صورتی که خراش های روی پوست خود دارید، از سرکه سیب استفاده نکنید.

6. کمپرس سرد

 • تکه های یخ را در یک پارچه مرطوب قرار دهید و آنطور که در نمناک توضیح داده ایم کمپرس را در ناحیه متاثر نگه دارید تا زمانی که خنک باشد.
 • چندین بار در روز برای تسکین ناراحتی از این روش استفاده کنید.
 • هرگز یخ را مستقیماً روی پوست اعمال نکنید، چون می تواند به پوست شما آسیب برساند.

7. شیر

 • یک فنجان شیر بدون چربی را با چهار فنجان آب مخلوط کنید.
 • مقداری یخ را به مخلوط اضافه کنید. یک پارچه تمیز را در محلول فرو کنید و نیم ساعت آن را روی پوست آسیب دیده قرار دهید.
 • سپس به آرامی پوست خود را با یک حوله نرم نوازش کنید.
 • این فرآیند را هر چهار ساعت یک بار برای چند روز تکرار کنید تا درد و سوزش فروکش کند.

دمای سرد ،رگ های خونی را منقبض کرده و ورم را کاهش می دهد و همچنین شیر یک غشای پروتیینی ایجاد می کند که به تسکین درد کمک خواهد کرد.

شیر برای آفتاب سوختگی

درمان آفتاب سوختگی و تیرگی پوست با شیر

8. روغن نارگیل

کمی روغن نارگیل را در مایکروویو گرم کنید. کمی از روغن را در ناحیه آفتاب سوخته بمالید و به آرامی آن را ماساژ دهید. این کار را سه بار در روز به مدت چند روز انجام دهید تا درمان انجام شود.

9. عسل

یک لایه نازک از عسل طبیعی را روی پوست بیمار بمالید و بگذارید به تنهایی خشک شود. وقتی رطوبت درون عسل جذب پوست می شود، التیام می یابد و درد را به حداقل می رساند. عسل دو یا سه بار در روز برای یک هفته استفاده کنید.

هم چنین یک قاشق سوپ خوری عسل را با یک لیوان آب ولرم سه بار در روز بخورید، تا سیستم ایمنی را تقویت کرده و درمان را تسریع کنید. در واقع می توانید عسل را به طور منظم بخورید تا از سلامتی خوب و پوست درخشان لذت ببرید.

10. سیب زمینی

دو عدد سیب زمینی بزرگ را بردارید و آن ها را به قطعات کوچک ببرید. تکه ها را در یک مخلوط کن ترکیب کنید تا خمیر شود. خمیر را روی پوست بیمار بمالید و بگذارید روی پوست خودش خشک شود. سپس دوش بگیرید. این روند را یک بار برای چند روز تکرار کنید ، تا زمانی که تمام علائم شما از بین برود.

روغن های گیاهی موثر خارش آفتاب سوختگی، تورم و پوست اندازی

بخشی از نسخه های طبیعی درمان آفتاب سوختگی ، روغن های طبیعی و گیاهی هستند که روش استفاد از آنها را در ادامه خواهید خواند .

1. روغن ویتامین E

 • چند قطره روغن ویتامین E را روی پوست خود بریزید.
 • به آرامی آن را ماساژ دهید تا به طور عمیق به پوست شما نفوذ کند.
 • این فرآیند را 2 بار در روز انجام دهید.

2. روغن ویتامین C

شما فقط باید 2 قطره روغن ویتامین C را به پوست آفتاب سوخته خود بمالید و برای چند دقیقه آن ناحیه را ماساژ دهید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

3. روغن نعناع فلفلی

برای بهره مندی از قدرت روغن نعناع فلفلی برای آفتاب سوختگی، می توانید 2 قطره روغن نعناع فلفلی را با یک قاشق چای خوری روغن بادام شیرین رقیق کنید. سپس، مخلوط را به آرامی بر روی سوختگی های خود بزنید و برای چند دقیقه مناطق را ماساژ دهید تا به عمق پوست شما نفوذ کند.

4. روغن اسطوخدوس

یک قاشق چای خوری روغن اسطوخدوس را با همان مقدار ژل آلوئه ورا مخلوط کنید. سپس آن را به خوبی مخلوط کنید و روی سوختگی خود بزنید. یک بار در روز این فرآیند را انجام دهید تا تورم و درد از بین برود.

5. روغن بابونه

برای استفاده از روغن بابونه برای رفع مشکلات آفتاب سوختگی 2 روش پیشنهاد می شود . 

روش 1:

10 قطره روغن بابونه را با 25 میلی لیتر روغن آفتابگردان مخلوط کنید. مخلوط را روی سوختگی خود بمالید تا به مناطق ملتهب شما کمک کند. هر روز این فرآیند را یک بار انجام دهید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

روش 2:

یک وان حمام پر از آب ولرم آماده کنید. سپس حدود 7 تا 10 قطره روغن بابونه را بریزید. سپس بدن خود و پوست آسیب دیده را در مخلوط خیس کنید. هر روز این فرآیند را یک بار انجام دهید تا سوختگی خود را به سرعت التیام بخشید.

روغن بابونه برای آفتاب سوختگی

روغن بابونه برای درمان خارش پوست آفتاب سوخته

6. روغن اکالیپتوس

روش های استفاده از روغن اکالیپتوس برای درمان آفتاب سوختگی شامل : 

روش 1:

8 قطره روغن اکالیپتوس را در یک بطری شیشه ای بریزید. سپس همان مقدار روغن نعناع فلفلی و اسطوخدوس را اضافه کنید. همچنین با 14 میلی لیتر روغن هسته انگور و 44 میلی لیتر روغن بادام شیرین مخلوط کنید. بطری را به خوبی تکان دهید و مقدار کمی از مخلوط را در کف دست خود بریزید. سپس کمی آن را بروی سوختگی های خود بمالید.

روش 2:

یک وان پر از آب ولرم آماده کنید. یک بطری شیشه ای با 15 قطره روغن اکالیپتوس، 10 قطره روغن نعناع فلفلی و مقدار مشابه روغن پرتغال شیرین را در یک بطری بریزید.

همچنین 5 قطره روغن رزماری و روغن درخت چای و همچنین 125 میلی لیتر روغن جوجوبا را نیز اضافه کنید. یک قاشق سوپ خوری مخلوط را در آب گرم به آن اضافه کنید.

سوختگی های خود را در این مخلوط خیس کنید تا از شر آفتاب سوختگی خود خلاص شوید.

روش 3:

8 قطره روغن اکالیپتوس و همان مقدار روغن رزماری را باهم مخلوط کنید.

4 قطره روغن اسطوخدوس، یک فنجان نمک اپسوم و 1/4 فنجان جوش شیرین را اضافه کنید. آن ها را به خوبی مخلوط کنید و درون یک ظرف شیشه ای بریزید.

یک قاشق سوپ خوری از مخلوط را در وان حمام پر از آب گرم به آن اضافه کنید.

پوست آسیب دیده را در مخلوط خیس کنید تا درد و التهاب را تسکین دهید.

توجه:از خوردن روغن اکالیپتوس به صورت خوراکی اجتناب کنید چون ممکن است باعث حساسیت آلرژی، خواب آلودگی، سختی تنفس، و غیره شود.

7. روغن شمعدانی

دو قطره روغن گل شمعدانی را با روغن نارگیل خالص مخلوط کنید. آن را به خوبی مخلوط کنید و به طور مستقیم روی پوستتان بزنید. این برنامه را دو بار در روز انجام دهید

نکته:

این روغن می تواند پوست شما را حساس کند، بنابراین بهتر است قبل از اعمال کردنش تست کمی را انجام دهید. برای زنان باردار یا شیرده نیز توصیه نمی شود.

8. روغن دانه یا همان تخم هویج

5 قطره روغن دانه هویج را در یک بطری شیشه ای بریزید. همچنین یک چهارم فنجان ژل آلوئه ورا اضافه کنید. شیشه را به خوبی مخلوط کنید. سپس، خود را با لایه نازکی از این مخلوط بپوشانید. این کار را 2 بار در روز انجام دهید.

9. روغن کندر

روش 1:

3 قطره روغن کندر و نعناع فلفلی را ترکیب کنید. هم چنین 250 میلی لیتر آب مقطر بریزید و مقدار کمی از مخلوط را به پوست خود بمالید.

روش 2:

 • چند قطره روغن کندر را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید.
 • آن ها را به خوبی مخلوط کنید و مستقیماً روی آفتاب سوختگی خود بزنید.
 • این کار را دوبار در روز انجام دهید.

توجه: برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود که از این روغن استفاده کنند.

10. روغن درخت چای

روش 1:

3 قطره روغن درخت چای را با مرطوب کننده معمول خود ترکیب کنید. این مخلوط را دو بار در روز روی پوست تان بمالید.

روش 2:

3 قطره روغن درخت چای را با روغن بادام شیرین در یک شیشه شیشه ای مخلوط کنید. مقدار کمی از مخلوط را به سوختگی خود بزنید و چنانچه بشخ سلامت نمناک گفته است این فرآیند را 2 بار در روز انجام دهید، تا علائم آفتاب سوختگی را کاهش دهید.

نکته:

 • اجازه ندهید که روغن به چشمان شما برسد، زیرا می تواند باعث تحریک و قرمز شدن چشم ها شود.
 • شما باید ابتدا کمی قبل از استفاده از آن به عنوان درمان برای آفتاب سوختگی روی پوست خود تست کنید.

11. روغن درخت مرمکی

چند قطره روغن درخت مرمکی در یک ظرف شیشه ای با همان مقدار روغن جوجوبا مخلوط کنید. شیشه را به خوبی تکان دهید و سپس مقدار کمی از مخلوط را روز سوختگی خود بزنید

نکته:

زنان باردار نباید از هر گونه روغن درخت مرمکی استفاده کنند. هم چنین از بلعیدن آن اجتناب کنید، چون می تواند باعث اسهال و یا درد معده شود. برای کسانی که از قند خون بالا یا دیابت رنج می برند نیز، توصیه نمی شود.

12. روغن چوب صندل

یک قاشق چای خوری روغن صندل چوب را در یک بطری شیشه ای بریزید. آنها را به خوبی مخلوط کنید و سپس به سوختگی خود بمالید. این درمان را 2 بار در روز انجام دهید ،تا مناطق متورم و دردناک پوست را آرام کنید.

روغن چوب صندل برای آفتاب سوختگی

رفع تیرگی پوست آفتاب سوخته با روغن چوب صندل

13. روغن برگاموت

چند قطره روغن برگاموت و یک قاشق چای خوری روغن بادام شیرین را در ظرف شیشه ای اضافه کنید. ظرف را به خوبی تکان دهید و مقدار کمی از مخلوط را به پوست آسیب دیده خود بمالید. این درمان را دو بار در روز انجام دهید.

14. روغن سایپرس

برای استفاده از این روغن پرفایده به دو روش میتوانید عمل کنید .

روش 1:

 • سه قطره روغن سایپرس را در یک ظرف شیشه ای بریزید.
 • همچنین یک قاشق چای خوری روغن بادام شیرین اضافه کنید.
 • سپس آن را به خوبی مخلوط کرده و به روی پوست آفتاب سوخته خود بمالید.
 • این درمان را دو بار در روز به مدت چند روز انجام دهید.

روش 2:

10 قطره روغن سایپرس را با 2 قاشق سوپ خوری آب مخلوط کنید تا رقیق شود. یک تکه پنبه در مخلوط فرو کنید و کمی به سوختگی خود بمالید.

15. روغن لیمو

 • سه قاشق سوپ خوری ژل آلوئه ورا با 5 قطره روغن لیمو و 3 قطره روغن اسنس درخت چای را ترکیب کنید.
 • آن ها را در ظرف شیشه ای بریزید و خوب تکان دهید. س
 • پس به مدت 2 بار در روز به پوست خود بمالید.

توجه: از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پس از اعمال این روغن ، خودداری کنید.

16. روغن مانوکا

 • دو قطره روغن مانوکا را با یک قاشق چای خوری روغن آووکادو مخلوط کنید.
 • سپس سوختگی خود را با لایه نازکی از این مخلوط بپوشانید.
 • این کار را 2 بار در روز برای درمان پوست آسیب دیده به خاطر آفتاب سوختگی انجام دهید.

17. روغن نرولی

یک قطره روغن نرولی را با یک قطره روغن اسطوخدوس و همان مقدار روغن رز را در ظرف شیشه ای بریزید. حالا، کمی مخلوط را به سوختگی هایتان بمالید. این برنامه را 2 بار در هر روز انجام دهید

18. روغن گل رز

دو قطره روغن رز را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. تمام مواد را در یک بطری شیشه ای بریزید و آن را خوب تکان دهید. این مخلوط را 2 بار در روز روی پوست آسیب دیده خود بمالید.

19. روغن چای سبز

 • 2 قطره روغن چای سبز را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید.
 • تمام مواد را در ظرف شیشه ای بریزید و آن را خوب تکان دهید.
 • سپس این مخلوط را 2 بار در روز به پوستتان بزنید.

20. روغن منتول

روغن منتول اسانس را با مقدار یکسانی از روغن نارگیل خالص ترکیب کنید. آن ها را خوب مخلوط کنید و مخلوط را دو بار در روز به سوختگی خود بزنید.

21. روغن همیشه بهار

 • روغن گل همیشه بهار را با یک قاشق چای خوری بادام شیرین در بطری شیشه ای رقیق کنید.
 • آن ها را با تکان دادن بطری به خوبی مخلوط کنید.
 • سپس مقدار کمی مخلوط را روی پوست خود بمالید.

نکته های پایانی برای درمان آفتاب سوختگی

مهم است که درمان آفتاب سوختگی هر چه زودتر آغاز شود. آفتاب سوختگی می تواند منجر به آسیب دائمی پوست و افزایش خطر سرطان پوست شود.

در ادامه این مطلب سلامت نمناک و در بحث درمان آفتاب سوختگی برخی روش های ساده برای تسکین درد آفتاب سوختگی وجود دارد; با این حال مهم است به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای تسکین درد, جلوگیری از آفتاب سوختگی در وهله اول است:

 • قرص های تسکین درد از جمله ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) می توانند به تسکین درد و کاهش تورم کمک کنند. همچنین می توانید برای تسکین درد از پمادهای موضعی استفاده کنید.
 • کرم هیدروکورتیزون می تواند به کاهش التهاب و خارش کمک کند.
 • نوشیدن آب برای کمک به هیدراته شدن پوست.
 • تاول های کوچک را نترکانید- به آن ها اجازه دهید که مسیر خود را طی کنند. اگر یکی ترکید, آن را با صابون و آب ملایم تمیز کنید.
 • پوست های کنده شده تان را برندارید و به اعمال مرطوب کننده ادامه دهید.
 • پوست را خنک کنید - از حوله و یا پارچه مرطوب استفاده کنید یا حمام خنک بگیرید.
 • از کره استفاده نکنید - این درمان اشتباهی است که می تواند از ترمیم و آسیب زدن به پوست جلوگیری کند.
 • مرطوب کننده بزنید، برای مثال ژل آلوئه ورا استفاده کنید.
 • از آفتاب دور بمانید. قرار گرفتن بیش از حد در برابر uv, سوختگی را بدتر می کند.
 • اگر آفتاب سوختگی شدید باشد, درمان استروئیدی خوراکی ممکن است چندین روز تجویز شود.
 • با این حال, کرم های استروئیدی که روی پوست قرار می گیرند، کم ترین فایده را نشان می دهند.
 • اگر تاول وجود دارد, ممکن است استرویید مانع از افزایش خطر عفونت شود.
 • اگر بیمار کم اب شده یا مبتلا به تنش گرمایی باشد, مایع وریدی تزریق خواهد شد.

پیش گیری از آفتاب سوختگی:

بهترین روش برای جلوگیری از آفتاب سوختگی, کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید است:

 • در مکان هایی با سایه بنشینید
 • یک کلاه لبه پهن بزنید
 • از چشم هایتان با عینک آفتابی حفاظت کنید
 • از بیرون رفتن در داغ ترین زمان روز اجتناب کنید.
 • همیشه عینک آفتابی بزنید و از آن به طور مرتب استفاده کنید
 • زمانی که خورشید قوی است, از آن فاصله بگیرید.
 • علاوه بر این, از کرم ضد آفتاب موثر چندین بار در روز استفاده بکنید.

 

درمان سریع آفتاب سوختگی صورت و بدن با طب سنتی

3.666
این مطلب مفید بود ؟4818
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : trueremedies / top10homeremedies / medicalnewstoday / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی