درمان بیماری روحی با هنرهای سنتی
کیفیت زیبایی شناختی آثار هنری می تواند نشاط، عزت نفس و آگاهی شخصی بیمار را بهبود ببخشد؛ به علاوه خلق هنر فرصتی است تا هماهنگی چشم ها و دست ها ایجاد شود.

تاثیر مثبت هنر های سنتی بر درمان بیماری های روحی

این موضوع که یک بیمار روحی برای درمان بیماری خود به هنر پناه ببرد، ابتدا کمی عجیب به نظر می رسد.
اما نگاهی به زندگی پرفراز و نشیب هنرمندان ــ چه غنی و چه فقیر ــ نشان دهنده نقش هنر در تلطیف روحیات این قشر از جامعه است.
تحقیقات سال های اخیر نشان داده است که هنر می تواند تاثیر شایان توجهی بر بیماران در بهبود برقراری ارتباط، غلبه بر استرس و کشف جنبه های مختلف شخصیتشان داشته باشد.
در واقع هنر ـ درمانی تکنیک های روان ـ درمانی را با فرایندهای خلاقانه در هم می آمیزد تا سلامت روانی را بهبود ببخشد.
اگرچه ایرانیان از هزاران سال پیش با هنر درمانی آشنا نبودند، همواره در خانه های خود با خلق آثار هنری، از مزایای این نوع هنر بهره مند می شدند.
اندکی دقت در تمام هنرهای ایرانی نشان دهنده این موضوع است که هنر ـ‍ درمانی تنها به چند رشته هنری محدود نمی شود و شاید بسیاری از هنرها امکان درمان بیماری های روحی و روانی را برای بیماران فراهم کنند.

هنر درمانی، روشی برای درمان بیماری های روحی در تمام سنین
کیفیت زیبایی شناختی آثار هنری می تواند نشاط، عزت نفس و آگاهی شخصی بیمار را بهبود ببخشد؛ به علاوه خلق هنر فرصتی است تا هماهنگی چشم ها و دست ها ایجاد شود.
از هنر ـ درمانی می توان برای درمان محدوده وسیعی از اختلالات ذهنی و درماندگی های روانی استفاده کرد.ناتوانی های یادگیری کودکان، استرس شدید بالغان و مشکلات رفتاری یا اجتماعی کودکان در مدرسه یا خانه، برخی از شرایط و وضعیت هایی است که ممکن است در آن ها هنر ـ درمانی به کار گرفته شود.هنر ـ درمانگر می تواند از روش های متنوع و متعدد هنری از جمله نقاشی، طراحی، مجسمه سازی و کولاژ منبت کاری، معرق کاری و سفالگری برای درمان بیماران ــ از کودک تا سالمند ــ استفاده کند.
برای افراد آسیب دیده از مشکلات روانی، اجتماعی و جسمانی خلق اثر هنری ممکن است به شکلی شگفت آور منجر به بهبود کیفیت زندگی شود.سفالگری یکی از هنرهایی است که در هنر ـ درمانی بیش از سایر هنرها کاربرد دارد و با توجه به تمایل کودکان به هنر سفالگری امروزه شاهد افزایش کاربردهای این هنر هستیم.

رسالت اصلی هنر بیان دردها و زیبایی‏های درون در اشکال مختلف است
یکی از سفالگران رسالت اصلی هنر را بیان دردها و زیبایی‏های درون در شکل‏های مختلف می داند و می افزاید:هنر در اندیشه و قالب یک شیء هنری تجلی پیدا می‏کند و این اساس تکامل هنر جهان امروزی است.
سفالگری به عنوان اولین هنرـ صنعت پیش از تاریخ، در جهان از جایگاه خاصی برخوردار است و امروز علاوه بر جنبه‏ های هنری و کاربردی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به شکل آرت تراپی و یا هنر ـ درمانی نیز مورد استفاده قرار می‏گیرد.توانایی ترکیب این هنر با سایر صنعت‏ها و استفاده از آن در معماری از ویژگی‏های این هنر اصیل و اولیه به شمار می‏آید که بیانگر خلاقیت و تجلی فکر و اندیشه است. استفاده از هنر روشی مطمئن برای بهبود سلامتی انسان در جامعه امروز که مصایب و مشکلات متعددی گریبانگیر انسان شده است، به شمار می آید.

درمان بیماری روحی با هنر های سنتی

421
این مطلب مفید بود ؟174
برگرفته از chtn.ir
وبگردی