ترک های پوستی
افزایش وزن، بارداری و افزایش سایز ناگهانی در ورزشکاران و قرار گرفتن در سنین بلوغ عواملی است که به ایجاد ترک های پوستی در فرد منجر می شود.

علت ایجاد ترک های پوستی چیست

استریا یا ترک های پوستی ضایعات پوستی هستند که به دلیل نازک شدن لایه درم و اپیدرم پوست به شکل بریدگی اغلب در نواحی تحت فشار مثل ران، باسن، شکم و سینه ها ایجاد میشود.ترکهای پوستی هنگام بلوغ، اغلب روی ران ها ، باسن و سینه ها ایجاد می شوند ولی در دوران حاملگی این ترک ها بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز می کنند. ترکهای پوستی در آقایان نیز ایجاد میشوند ولی در خانمها بسیار شایعتر است.از نظر علت ایجاد استریا یا ترکهای پوستی عوامل مختلفی مطرح شده است.

مهمترین عامل کشیدگی پوست به طور ناگهانی است که مثلاً در بارداری و بلوغ شاهد آن هستیم ولی کشیدگی پوست تنها یکی از عوامل ایجاد ترکهای پوستی است و عوامل درونی نیز در بروز آن ها مؤثر می باشند.

بعضی از آنها که به زیبایی پوست و سلامت خود اهمیت زیادی می دهند به درمان این ترک ها اقدام و به متخصصان پوست، مو و زیبایی مراجعه می کنند؛ به این امید که پوستشان زیبایی طبیعی قبل را دوباره به دست آورد. بسیاری از این افراد حاضرند درمان های پرهزینه ای را برای رفع این عارضه انجام دهند.

با وجود این که راه تضمینی و مطمئنی برای پیشگیری و درمان ترک های پوستی وجود ندارد، نکاتی هست که با توجه به آنها می توان جلوی تشدید این عارضه را گرفت. ترک ها ممکن است در مواقع مختلف ایجاد شود. این که چه وقت این اتفاق بیفتد به جنس پوست و تغییرات هورمونی در بدن شخص بستگی دارد.

همچنین اگر شخص، رژیم غذایی صحیح را رعایت کند و به سلامتی و تناسب اندام خود اهمیت دهد، ترک ها کمتر ایجاد می شود. پزشکان معتقدند زمینه های ارثی نیز نقش مهمی در این میان بازی می کند.

یک متخصص بیماری های پوست، مو و لیزر و متخصص پوست و موی دانشگاه شهید بهشتی در این باره توضیح می دهد.

ترک های پوستی

ترک های پوستی در ناحیه کف پا به دلیل خشکی پا رخ میدهد

چرا ترک های پوستی ایجاد میشود ؟

افزایش وزن ، بارداری و افزایش سایز ناگهانی در ورزشکاران و قرار گرفتن در سنین بلوغ عواملی است که به ایجاد ترک های پوستی در فرد منجر می شود.

در این مرحله، لایه های پوست، درم و اپیدرم نازک شده و در نواحی تحت فشار دچار بریدگی می شود؛ اما علت اصلی در بیشتر مواقع تغییرات هورمونی است که در دوران بلوغ اتفاق می افتد و باعث ایجاد ترک روی اندام ها، بویژه اندام های فوقانی، باسن، شکم، پشت تنه و سینه می شود. در واقع افزایش هورمون های استروئیدی در بدن عامل شکسته شدن بافت های زیرجلدی و ایجاد ترک های پوستی می شود. این ترک ها هم در زنان امکان بروز دارند و هم در مردان، اما در خانم ها بیشتر دیده می شود.

بهترین زمان درمان ترک های پوستی

ترک ها به صورت خطوط بنفش رنگ پیدا می شود و درمان قطعی برای از بین بردن جای آنها وجود ندارد و در صورت درمان نشدن، احتمال از بین رفتن آنها بسیار اندک است. استفاده از روغن زیتون نیز فقط می تواند پوست را نرم کند و تاثیری در بهبود ترک ها ندارد. در واقع بهترین زمان درمان وقتی است که ترک ها هنوز تازه و بنفش است. بعضی از روش های درمانی، بهبود زیادی را در ظاهر این خطوط ایجاد می کند. برخی از این روش ها عبارتند از لیزردرمانی و استفاده از کرم های درمانی تحت نظر پزشک. لیزردرمانی خود در انواع مختلفی انجام می شود که نوع آن را پزشک متخصص با توجه به میزان، عمق و تازه یا قدیمی بودن ترک ها و نیز سن خود فرد مشخص می کند. لیزر میزان کلاژن موجود در پوست را افزایش داده و چند جلسه لیزردرمانی باعث بهبود چشمگیر ترک ها می شود.

بارداری و ترک های پوستی

ترک های پوستی از مهم ترین عوارض شایع دوران بارداری و شیردهی است که مادران زیادی را تا مدت زیادی درگیر خود می کند. سن اولین بارداری در شدت و میزان ترک های پوستی این دوران نقش مهمی دارد؛ به طوری که مادرانی که اولین بارداری را در سن کمتری تجربه می کنند، نسبت به مادرانی که تولد اولین فرزندشان در سنین بالاتری رخ می دهد بیشتر با این عارضه مواجه می شوند. احتمال ایجاد این ترک ها حتی پس از زایمان و در دوران شیردهی نیز وجود دارد.

ترک های پوستی در خانم های باردار و افراد چاق در نتیجه بالا رفتن سایز کمر و کشیده شدن و پاره شدن پوست ایجاد می شود. در این مورد نیز لازم است چند جلسه لیزردرمانی با فواصل زیاد انجام شود تا اثرات درمانی ظاهر شود.

چگونه از ترک های کف پا پیشگیری کنیم؟

افراد زیادی در جامعه هستند که همیشه از خشکی کف پاهایشان شکایت دارند و اگر راه حلی برای این مشکل بیابند، حتما از آن استقبال خواهند کرد؛ مخصوصا افرادی مانند خانم های خانه دار که مدام در خانه مشغول کار و فعالیت هستند و خشکی کف پاهایشان آزارشان می دهد. داشتن وزن بالا نیز به بیشتر و عمیق تر شدن ترک های پا کمک می کند. ترک های پا معمولا در کف و پاشنه پا ایجاد می شود و علت بروز آنها راه رفتن بدون جوراب در منزل و خشکی پوست پا است که می توان با پوشیدن مداوم جوراب نخی در منزل و استفاده از کرم های مرطوب کننده از آن پیشگیری کرد. استفاده از سنگ پا یکی دیگر از راه های پیشگیری است که می تواند به حفظ سلامت پوست کف پا کمک کند.

روشهای پیشگیری و درمان ترک های پوستی

1.414
این مطلب مفید بود ؟410
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از روزنامه جام جم / م.ف
برچسب : ترک پوستی
وبگردی