دردهای ناشی از رشد
دردهای ناشی از رشد در کودکان 3 تا 12 سال دیده می شود که علل خاصی ندارد و درواقع به علت رشد استخوان های کودک ایجاد می شود و معمولا زمان زیادی طول نمی کشد.

 دردهای ناشی از رشد چگونه درمان می شوند ؟

دردهای عضلانی استخوانی از شکایت های شایع در سنین رشد است، تاکنون علت اصلی ایجاد این دردها شناخته نشده است. آغاز درد در اواخر روز که گاهی باعث بیداری کودک از خواب می شود و افزایش درد با فعالیت های طبیعی که موجب تعارض است از جمله ویژگی های دردهای رشد در کودکان است. همچنین درد مختص به مفاصل کودکان نیست و در لمس و فشردن مفصل، عضله و استخوان درد نیز ایجاد می شود. این نوع درد با فعالیت تشدید می شود و در روز افزایش می یابد، هرچند که می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد

 دردهای ناشی از رشد چگونه درمان می شوند ؟

دردهای ناشی از رشد بیشتر در پاها تظاهر می کنند و اغلب در هنگام عصر یا شب تشدید می شود. این دردها کودکان سه تا 12 سال را بیشتر متاثر می کند. دردهای هنگام رشد منجر به آسیب های طولانی مدت نمی شود.

دردهای ناشی از رشد بیشتر به صورت احساس گرفتگی در هر دو پا خود را نشان می دهند و آن هم در ساق پا یا مچ پا . این دردها ران را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. این دردها البته منجر به عدم توانایی کودک در راه رفتن نمی شود و هیچ ارتباطی با لنگ زدن ، آسیب و یا عفونت ندارد.

اگر درد فقط در یک پا بود، احتمالا درد ناشی از رشد نمی تواند باشد و در این موارد باید حتما کودک خود را برای معاینه نزد پزشک ببرید.

چه چیز باعث دردهای ناشی از رشد می شود؟
علت این دردها ناشناخته است هرچند این دردها در کودکان فعال یا کودکانی که مفاصل انعطاف پذیرتری دارند، بیشتر شایع است.

روش درمان دردهای ناشی از رشد

چه کار می توان کرد؟
درد ناشی از رشد در خانه اغلب درمان می شود و آنها با دادن برخی داروها مانند پاراستامول یا ایبوپروفن . گاهی اوقات یک مسکن قبل از خواب و بعد از یک روز فعال می تواند درد در هنگام شب را کاهش دهد.
هیچ گاه از آسپیرین استفاده نکنید، چون احتمال ابتلای کودک به نشانگان رای (یک عارضه نادر مغزی وخیم که به مصرف آسپیرین در کودکان مربوط است) وجود دارد. با این حال ماساژ عضلات ساق پا و مفاصل و یا استفاده از بسته های گرما نیز مفید است.

کفش های حمایتی نیز منجر به پیشگیری از دردهای ناشی از رشد می شود.
به کودک تان بگویید که این دردهای رشد برای همیشه ادامه نخواهند یافت و با افزایش سن، خود به خود فروکش خواهند کرد.

 چه زمانی باید نزد پزشک رفت؟
پزشک خود را ببینید اگر:
درد فقط در یک پا باشد.
درد همچنین بازوها را تحت تاثیر قرار دهد.
درد در طول روز به غیر از شب ادامه داشته باشد.
تورم مفاصل ایجاد شود.
درجه حرارت بالای بدن رخ دهد.
کودک اشتهایش را از دست بدهد.
کاهش وزن رخ دهد.
بی میلی به راه رفتن یا لنگ زدن رخ دهد.
پزشک برای رد بیماری های دیگر مانند آرتریت، کمبود ویتامین دی، یا نرمی استخوان یا حتی ابتلا به سرطان خون باید ارزیابی هایی را روی کودک انجام دهد.

پزشک همچنین کودک تان را معاینه خواهد کرد و ممکن است سوالاتی در مورد برخی از بیماری های خاص که علایم مشابهی دارند، مانند «نشانگان پاهای بی قرار» بپرسد. این نشانگان با حس ناخوشایندی در پاها و تمایل غیرقابل کنترل برای تکان دادن پاها برای راحت شدن مشخص می شود. به ندرت ممکن است پزشک آزمایش خون، رادیوگرافی با اشعه ایکس و سایر آزمون های تشخیصی را برای تعیین علت پادرد کودک تجویز کند.

روش درمان دردهای ناشی از رشد در کودکان

429
این مطلب مفید بود ؟236
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برچسب : رشد کودک
وبگردی