درمان زخم دهان

درمان سریع آفت و زخم دهان با 14 روش خانگی گیاهی

کد مطلب : 19998تعداد نظرات : 16 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
زخم هایی که بنابر دلایلی در دهان ایجاد می شوند، به مراتب برای مدت 1 یا 2 هفته با درد همراه خواهند بود که با روش های بسیار ساده خانگی قابل درمان و تسکین هستند.

درمان سریع زخم دهان با نسخه های خانگی

زخم های دهانی و یا همان آفت هایی که روی لثه, قسمت های داخلی گونه ها و لب ها ایجاد می شوند بسیار آزار دهنده و شایع می باشند که معمولا در عرض یک یا دو هفته بهبود می یابند در مطلب قبلی به طور کامل به علل و دلایل آفت پرداختیم و حالا در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به راه های درمان خانگی برای زخم های دهان روی لب و لثه می پردازیم که امید واریم با کمک از این روش ها هر چه سریعتر آفت و زخم های آزار دهنده دهان را درمان کنید.

1. درمان زخم دهان با ریشه شیرین بیان

برای درمان ،ت و زخم دهان با شیرین بیان کافیت یک قاشق غذاخوری از ریشه شیرین بیان را له کنید و سپس آن را درون دو فنجان آب خیس کنید و اجازه دهید حدود دو یا سه ساعت در آن وضعیت بماند تا محلول درمانی شما آماده شود. حالا می توانید دهان خود را با این مایع چندین بار در روز شستشو دهید. هر روز آنرا استفاده کنید تا دهانتان بهتر شود. یکی دیگر از گزینه ها برای شما، در این مورد، استفاده روزانه از قرص های جوشان شیرین بیان است.

زخم دهان

2. شیر نارگیل برای دمان آفت دهان

یک قاشق غذاخوری شیر نارگیل را با کمی عسل مخلوط کنید و از این مخلوط برای ماساژ منطقه آسیب دیده خود استفاده کنید. این کار را سه یا چهار بار در روز انجام دهید. هر روز تکرار کنید تا وضعیت شما بهبود یابد. علاوه بر این، شما می توانید زخم های دهان را روزانه با شیر نارگیل شستشو دهید و ماساژ ناحیه زخم با روغن نارگیل نیز برای رفع این مشکل موثر است.

شیر نارگیل

3. نمک دریایی با پراکسید هیدروژن

دو قاشق غذاخوری نمک دریا، دو قاشق غذاخوری پتاس هیدروژن 3٪ و یک لیوان آب گرم آماده کنید ، سپس نمک دریایی و پراکسید هیدروژن را به لیوان آب اضافه کنید و با هم ترکیب کنید . در نهایت، از این مخلوط برای شستن دهان خود بدون آنکه اجازه دهید وارد گلویتان شود استفاده کنید. این فرایند را یک یا دو بار در روز تکرار کنید و هر روز ادامه دهید تا وضعیت شما بهتر شود. 

نمک دریا

4. دانه های گشنیز

یک قاشق غذاخوری از دانه های گشنیز را به یک فنجان آب اضافه کنید و بجوشانید.سپس مایع را صاف کنید و اجازه دهید تا خنک شود. نسخه ی آماده یخود را در دهان قرقره کنید و این مراحل را ،سه تا چهار بار در روز تکرار کنید.

درمان آفت دهان

5. جوش شیرین نسخه دیگر درمان آفت و زخم دهان

یک قاشق چای خوری جوش شیرین و مقداری آب آماده کنید و سپس آنها را با هم ترکیب کنید تا یک خمیر نازک ایجاد شود. مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده، قرار دهید.این راه حل را چند بار در روز تکرار کنید تا آفت و زخم دهان به طور کامل رفع شوند.

جوش شیرین

6. درمان آفت و زخم دهان باز هم با عسل

مقداری پنبه را به سادگی، در عسل فرو ببرید و آن را روی زخم دهان خود قرار دهید.این کار را هر روز انجام دهید وتا زمانی که نتیجه را مشاهده کنید، تکرار کنید.

درمان آفت دهان

7. آلوئه ورا

یک برگ آلوئه ورا را بردارید و آن را با دقت بشویید،سپس ژل را از این برگ خارج کنید و این ژل را در محل مورد نظر یعنی روی آفت و زخم دهان اعمال کنید.این روند را چند بار در روز انجام دهید و تا زمانی که نتیجه کامل را شاهد باشید هر روز این کار را تکرار کنید.گاهی اوقات شما می توانید به جای استفاده از ژل آلوئه ورا از آب آلوئه ورا استفاده کنید.

آلوئه ورا

8. کرفس

برای رفع آفت و زخم دهان روزانه به طور مرتب ساقه کرفس تازه را بجوید، برای به دست آوردن بهترین نتیجه، پالپ را 10 دقیقه در منطقه آسیب دیده خود نگه دارید. علاوه بر این، شما می توانید کرفس را به رژیم غذایی روزانه خود نیز اضافه کنید.

کرفس

9. ریحان

چهار تا پنج برگ ریحان را کاملا بشویید و میل کنید . برای نتیجه ی بهتر مدت زمان بیشتری برگها را در دهان خود نگه داشته و بیشتر بجوید ، سپس آب کمی بنوشید ، این کار را در صبح و عصر (دو بار در روز)تا زمانی که نتیجه مثبت را مشاهده نکردید، روزانه تکرار کنید.

درمان زخم دهان

10. قالب یخ

قالب یخ ،یکی از آسانترین و موثرترین روش های خانگی برای درمان آفت و زخم دهان است و قادر است درد ناشی از زخم های دهان را از بین ببرند. برای درمان کافیست تکه ای یخ روی ناحیه مرد نظر قرار دهید و در این وضعیت بمانید تا علائمی مانند مورمور شدن و همچنین احساس سوزش پیدا کنید.این کار را ،چند بار در روز انجام دهید تا وضعیت شما بهبود یابد.

قالب یخ

11. برگ شنبلیله

یک فنجان برگ شنبلیله را به دو فنجان آب اضافه کرده و بجوشانید. بعد از آنکه کامل جوشید از صافی رد کنید و آب صاف شده اش را داخل ظرف شیشه ای ریخته و برای چند دقیقه کنار بگذارید تا حرارتش گرفته شود. مایع را پس از سرد شدن در دهان قرقره کنید . برای درمان هرچه سریعتر دو یا سه بار این کار را تکرار کنید.

برگ شنبلیله

12. گوجه فرنگی

ابتدا یک یا دو عدد گوجه فرنگی را با دقت شسته و برش دهید سپس بجوشایند تا آب گوجه ها بخار شود ، حرارت را خاموش کنید تا محتویات ظرف سرد شود . آنچه در ظرف باقی مانده برای درمان آفت و زخم دهان قابل استفاده است ، با دقت روی موضع قرار دهید . این روش را سه تا چهار بار در روز انجام دهید ، تا زمانی که وضعیت شما بهبود پیدا کند ،روزانه انجام دهید.

گوجه فرنگی

13. آب لیمو

یک لیمو را به دو قسمت تقسیم کنید سپس آن را در روی محل مورد نظریعنی جایی که آت و زخم دهان ایجاد شده قرار دهید. کمی صبر کنید و اجازه دهید که آب لیمو کار خود را انجام دهد حتی اگر احساس اذیت داشتید لیمو را برندارید تا مدت زمان کوتاهی که روی آفت دهان قرار دارد تاثیر خود را گذاشته و شما را به درمان نزدیک کند. کمی که گذشت لیمو را برداشته و مقداری عسل جای آن بزنید، این کار را روزانه انجام دهیدتا زمانی که وضعیت شما بهبود پیدا کند.

آب لیمو

14. درمان آفت و زخم دهان با ترکیب جوش شیرین و عسل

برای استفاده از این روش در درمان آفت و زخم دهان در مرحله اول، یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین و یک لیمو آماده کنید، لیمو را فشار دهید تا آب آن به طور کامل خارج شود. آب لیمو را به جوش شیرین اضافه کنید و مخلوط را در مخلوط کن بریزید.

در مرحله ی بعد 1/2 قاشق چای خوری عسل و یک قاشق غذاخوری آب سرد به مخلوط اضافه کنید. حالا همه مواد اولیه ی خود را با هم ترکیب کنید تا مواد به خوبی با هم ترکیب شوند .در نهایت، ترکیب بدست آمده را روی آفت و زخم های دهان قرار کنید.

این فرایند را دو بار در روز ، یک بار صبح و یک بار شب قبل از خواب به مدت حدود یک هفته انجام دهید.

درمان سریع آفت و زخم دهان با 14 روش خانگی گیاهی

4.31188
این مطلب مفید بود ؟1014174
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /ف.ن
16 نظر به ثبت رسیده است
Saleh1399-06-09
سلام این آفت علت در حساسیت معده نسبت به برخی غذاهاست. که باعث ظاهر شدن آفت دهان میشود. من وقتی بادمجان خرما رطب خرما و غذا های اسیدی حساسیت دارم. که از موقعی که این غذاها را قطع کردم. خبری از آف دهان نیست ولی بعضی وقتها میخورم گرفتار آف دهان میشوم.
1810
الهام1399-01-22
گل انار رو جوشونده و مقداری از جوشنده رو تو دهن قرقره کنید و بعد بریزیر یکی دوبار در روز انجام بدید تاثیرش فوقالعادس
1613
هاشمی ????????????????1398-09-27
رب انار خیلی خوبه معجزه می کنه گوش پاک کن رو آغشته از رب انار کنید و روی محل زخم بگذارید ولی خیلی درد داره اگه کمی صبر بکنید بی حس می شه و زخم کوچک می شه معجزه می کنه ‌!!!!!!!!!!!!!!!!
2456
الیسا1397-06-25
اب لیمو یا لیمو ترش خیلی خوبه چون افت یا زخم های دهنای دلیل کمبود ویتامین cهست
3924
مهدی 1397-04-17
بهترین درمان زخم دهان پوست سبزی که روی گردوها روئیده می شود معجزه می کند یابرگ سبز گردو
4914
رص1397-04-04
سیر هم عالیه ، برش داده و روی زخم چند ثانیه نگهدارید
3295
فری1397-02-15
فلفل سیاه خوبه
2264
گل مریم1397-02-01
سلام .رب انار فوق العاده هست
8812
خورشید1396-08-29
آبغوره معجزه میکنه
4920
یلدا1401-01-28
فقط ابغوره
20
مهسا1396-05-11
اگه بگم ریحان وترخون در درمان هر زخم یا افت دهان معجزه میکنن کم گفتم فقط کافی این دوتا سبزی را تا میتونید بجوید
13119
لیلا1395-10-22
پودر گشنیز 1قاشق غ به همراهه اب یک لیوان 3دقیقه بجوشانید وبعد درطول روز چندبار قرقره کنید تابهبود زخمها .خیلی موثربوده چندبارامتحان کردم.
4016
درمان بدون سوزش1395-08-08
دوستان اگه می خواهید یه درمان خوب رو امتحان کنبد . رب انار رو که خیلی خنک هست ،رو خیلی رقیق کنید و روی زخم قرقره کنید و بعد میل کنید .تا بدن خنک بشه ،چون معمولا در اثر خوردن خرما و آجیل ومواد گرمی هست .هندوانه هم خیلی خنکه ،به شرط ایکنه زیاد بخورید .
5118
شایلین1395-02-29
گذاشتن نمک روی محل موردنظر باعث کوچک شدن زخم وتسریع دربهبودی ان می شود
10837
sajad1395-02-22
رب انار هم برای درمان زخم های دهان عالیه.........تاثیرش فوق العاده سریعه
20222
محمد1400-09-05
با نمک هم میشه بلکه باید مقداری نمک را بر روی زخم دهان بپاشیم و برای مدتی بذاریم باشد شاید کمی احساس درد یا سوزش داشته باشد
51
وبگردی