درمان ملاسما
به لکه های تیره کوچک قهوه ای رنگ روی سطح پوست صورت ملاسما می گویند، ملاسما علل های متفاوتی دارد و درمان های طبیعی خانگی برای درمان ملاسما مناسب هستند.

درمان ملاسما روی پوست

  • بیماری ملاسما چیست؟
  • این مشکل پوستی در چه افرادی بیشتر است ؟

روش های درمان خانگی و طب سنتی برای مشکل پوستی ملاسما کدام است؟ پاسخ را در ادامه این بخش از سلامت پوست و موی نمناک خواهیم گفت.

ملاسما این مشکل پوستی نا آشنا چیست؟

ملاسما لکه های کوچک و تیره ای بر روی صورت است، این نقاط معمولا زرد، قهوه ای یا قهوه ای روشن هستند اما بیشتر قهوه ای تیره می باشند؛ اساسا ملاسما برای سلامتی مضر نیست اما به طور مستقیم بر زیبایی شناسی صورت تاثیر می گذارد. ملاسما عمدتا بر روی گونه، بینی، پیشانی و چانه توزیع می شود. رنگدانه های طبیعی پوست، بیش از حد رشد می کنند و رنگدانه های ملانین در پایین و پوست پوستی پوست تولید می شود. مشکل پوستی ملاسما اغلب در افرادی با پوست سفید، نازک و صاف بیشتر دیده می شود. اگر درمان نشود، لکه های ملاسما بیشتر و گسترده تر و تیره تر می شوند. و باعث مشکلات زیادی در روند درمان نیز می شوند. ملاسما می تواند توسط چشم شما شناسایی شود، اما شما می توانید نوع ملاسما، وضعیت و سطح این مشکل را با استفاده از تجهیزات تخصصی تعیین کنید.

درمان ملاسما

3 نوع ملازما پوستی وجود دارد:

ملاسما با نظم ظاهر می شود، این یک نوعی از ملاسما است که پاها برایش رایج و اپیدرمی است -و لایه بالایی پوست این نوعی از ملاسما است که درمانش راحت تر است. آنها در شکل هایی (نه نقاط کوچک) ظاهر می شوند و رنگ نسبتا روشن دارند علت این نوع ملاسما به عوامل عینی از جمله خورشید، گرما، آلودگی، استفاده از لوازم آرایشی بل کیفیت پایین یا قرص های ضد بارداری های خوراکی و ... است.

ملاسمای عمیق:

این نوع ملاسما تیره تر است و شما می توانید این وضعیت را تشخیص دهید، هنگامی که متوجه شدید لکه های تیره زیادی روی صورت شما زده است ، اگر توسط ماشین تخصصی آزمایش شود، بلافاصله می توانید عمیق بودن این لکه ها در درم پوست مشاهده کنید. علت ملاسمای عمیق می تواند به علت تغییرات ارثی یا ناگهانی هورمون ها و غیره باشد این نوع ملاسمایی است که درمانش دشوار است. اگر شما ملاسما عمیق دارید، درمانش به استقامت شما نیاز دارد به طور معمول، شما فقط می توانید تا 80٪ از این وضعیت را درمان کنید.

ملاسمای مخلوط :

اگر شما هر دو نوع ملاسمایی را که در بالا ذکر کرد شد دارید، پس ملاسما مخلوط شده دارید، درمان این نوع ملاسما بسیار پیچیده است زیرا شما نیاز به درمان دو نوع ملاسما دارید.

علل شایع ملاسما چیست؟

  • ژنتیک
  • رژیم ناکافی
  • اختلالات هورمونی
  • کمبود خواب
  • قرار گرفتن در معرض آفتاب
  • استفاده زیاد از لوازم آرایشی
  • خذف نکردن سلولهای مرده
  • استرس

علائم مشترک در بین انواع ملاسما چیست؟

برای تعیین اینکه آیا شما ملاسما دارید یا خیر، شما می توانید روش های زیر را ببینید:

ظاهری قهوه ای روشن یا قهوه ای تیره بر روی پوست.

رنگ این مناطق یکسان و مشابه نیست.

ملاسما اغلب در گونه، پیشانی و بینی وجود دارد.

هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیرید، مناطق ملاسما تیره تر می شوند.

اگر چه ممکن است تشخیص ملاسما در خانه آسان باشد، اما برای سرطانهای خاص پوستی یا سایر بیماری های پوستی بهتر است به پزشک، برای معاینه کامل مراجعه کنید.

 علل ملاسما

چه کسی در معرض خطر ملاسما قرار دارد؟

هرچند ممکن است ملاسما داشته باشد، اما زنان باردار و زنان پس از زایمان بیشتر در معرض ملاسما قرار دارند علاوه بر این، افرادی که خیلی زیاد از مواد آرایشی، به خصوص محصولات پوستی سفید کننده استفاده می کنند که پوست را نازک می کنند، در معرض خطر بالاتری از این مشکل هستند.

چه زمانی باید برای مشکل پوستی ملاسما به پزشک مراجعه کرد؟

هنگامی که ملاسما تشخیص داده شد، شما باید به پزشک برای معاینه مستقیم بروید، آنها برای تعیین وضعیت پوستی شما از تجهیزات تخصصی استفاده می کنند. علاوه بر این، اگر اقدامات زیادی را برای بهبود ملاسما برای مدت طولانی انجام داده اید، بدون اینکه بهبودی داشته باشد، باید به پزشک خود مراجعه کنید در این مورد، شما احتمالا در معرض بیماری دیگری مانند سرطان پوست هستید، با اطلاعات فوق که در بخش سلامت پوست نمناک ، شما جامع ترین اطلاعات ملاسما را مشاهده کردید .در متن زیر، ما درمان های خانگی برای درمان ملاسما را ارائه می دهیم همانطور که گفتیم درمان ملاسما استقامت شما را نیاز دارد بنابراین، در استفاده از این داروها برای به دست آوردن پوست زیبای خود پایدار بمانید.

درمانهای طبیعی خانگی برای درمان بیماری پوستی ملاسما :

1. بادمجان :

روش 1. بادمجان و سرکه:

2 عدد بادمجان را بشویید و سپس آنها را برش دهید و با مقداری سرکه در یک کاسه بریزید.

بعد از شستن صورت، بادمجان ها را به صورت مستقیم روی صورت اعمال منید و بعد از 15 دقیقه با آب سرد بشویید. این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش دوم:بادمجان و لیمو:

لیمو در پخت و پز استفاده میشده است، اما امروزه یک عنصر عالی برای مراقبت از پوست محسوب میشود.

این میئه سرشار از ویتامین c و آنتی اکسیدان است که میتواند به درمان ملاسما نیز کمک کند.

یک عدد بادمجان و دو قاشق چای خوری آبلیمو را تهیه کنید.

بعد از شستن بادمجان آن را له کنید و آبلیمو به آن بیافزایید و به خوبی هم بزنید و بعد از شستن صورت، این ترکیب را روی پوست اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 الی 20 دقیقه، صورت را با آب سرد بشویید.

شما نباید در استفاده از این روش زیاده روی کنید، زیرا لیمو حاوی اسید فراوان است که میتواند به نازک شدن پوست منجر شود. بنابراین لطفا از این درمان بیش از 2 تا 3 هفته استفاده نکنید.

بادمجان

روش سوم: بادمجان و ماست:

یک عدد بادمجان را بشویید و سپس له کنید و ماست را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید؛ بعد از شستن صورت، این ترکیب را اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید. برای گرفتن نتایج بهتر این روش را تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش چهارم:بادمجان و سرکه سیب:

سرکه سیب دارای خواص آنتی باکتریال، ضد قارچ و ضد التهابی است. و یک درمان خانگی عالی برای پوست محسوب میشود. ترکیب بادمجان و سرکه سیب، یک نوع ماسک برای درمان ملاسما ایجاد میکند که باید امتحان کنید.

یک عدد بادمجان را بشویید و سپس له کنید و ماست را به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید. بعد از شستن صورت، این ترکیب را اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

برای گرفتن نتایج بهتر این روش را تا 3 بار در هفته تکرار کنید ؛ این روش استفاده از بادمجان و سرکه سیب میتواند کاملا به رفع ملاسما کمک کند و شما میتوانید شاهد بهبودی آن باشید.

بادمجان برای درمان ملاسما

2.لیمو برای درمان بیماری ملاسما:

روش اول :فقط آبلیمو

آب یک عدد لیموی تازه را بگیرید و بعد از شستن صورت، با استفاده از یک تکه پنبه، آبلیمو را مستقیما روی پوست اعمال کنید.به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

اگر احساس سوزش کردید، میتوانید مقداری آب برای کاهش خاصیت اسیدی آبلیمو اضافه کنید.

این روش درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش دوم:لیمو و سفیده تخم مرغ:

سفیده تخم مرغ سرشار از ویتامین و مواد معدنی است، ترکیب لیمو و سفیده تخم مرغ به خوبی عمل میکند و برای درمان ملاسما فوقالعاده است.

سفیده تخم مرغ را با کمی آبلیمو ترکیب کنید و بعد از شستن صورت، این ترکیب را مستقیما اعمال کنید. به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

برای گرفتن نتایج بهتر این روش را تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

تخم مرغ و لیمو

روش سوم :لیمو و عسل :

عسل به دلیل خواص پاک کنندگی و مرطوب کنندگی که دارد، در لوازم آرایشی و مراقبت های پوستی استفاده میشود. همچنین ترکیب آن با لیمو برای درمان ملاسما توصیه میشود که باید امتحان کنید.

آبلیمو را با کمی عسل ترکیب کنید و یک مخلوط غلیظ به دست آورید.

بعد از شستن صورت، این ترکیب را مستقیما اعمال کنید. به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

برای گرفتن نتایج بهتر این روش را تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش چهارم:لیمو و آرد گندم:

آرد گندم سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها، مخصوصا ویتامین B است.آنها باعث تغذیه سلول های پوست میشوند و به سفید شدن ، نرم شدن، و الاستیک شدن پوست شما کمک میکند. همچنین برای سم زدایی و حذف سلول های مرده و درمان ملاسما تاثیر گذار هستند.

آبلیمو را به مقدار مساوی با آرد گندم ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید.

بعد از شستن صورت، این ترکیب را مستقیما اعمال کنید. به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب سرد بشویید.

برای گرفتن نتایج بهتر این روش را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

آرد گندم

3.سفیده تخم مرغ موثر در درمان ملاسما:

روش اول:

سفیده یک عدد تخم مرغ را هم بزنید، تا زمانی که به شکل فوم دربیاید.

بعد از شستن صورت با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

روش دوم: سفیده تخم مرغ و عسل:

به میزان مساوی سفیده تخم مرغ و عسل را با هم ترکیب کنید (سفیده تخم مرغ را تا حدی هم بزنید تا به شکل فوم در بیاید)

بعد از شستن صورت با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را سه بار در هفته تکرار کنید.

درمان ملاسما 

روش سوم: سفیده تخم مرغ و ماست:

سفیده تخم مرغ را با یک قاشق چای خوری ماست ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید تا زمانی که شاهد فوم شدن آن باشید. بعد از شستن صورت با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را سه بار در هفته تکرار کنید.

روش چهارم:سفیده تخم مرغ و روغن زیتون:

روغن زیتون علاوه بر خاصیت مرطوب کنندگی، برای درمان ملاسما نیز مفید است.

سفیده تخم مرغ را به نسبت مساوی با روغن زیتون ترکیب کنید. سفیده یک عدد تخم مرغ را هم بزنید، تا زمانی که به شکل فوم دربیاید.

بعد از شستن صورت آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

روغن زیتون

روش پنجم: سفیده تخم مرغ و جلبک دریایی:

جلبک دریایی حاوی مواد معدنی و ویتامین های مانند A1 ،B1،B2،B6،C،E،K، اسید فولیک، نیاسین، کلسیم، منیزیم، فسفر، آهن، و روی است که برای پوست بسیار مفید هستند. همچنین خاصیت حذف سلولهای مرده پوست را نیز دارند.

سفیده تخم مرغ و جلبک دریایی را به میزان مساوی ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید تا یک ترکیب غلیظ بدست بیایید.

بعد از شستن صورت، آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را دو تا سه بار در هفته تکرار کنید.

روش ششم:سفیده تخم مرغ و زرد چوبه:

زرد چوبه برای زیبایی و مراقبت پوست استفاده میشود و مواد مغذی و مورد نیاز پوست را فراهم میکند و سبب نرمی آن میشود.

ترکیب سفیده تخم مرغ و پودر زرد چوبه انتخاب بسیاری از مردم برای درمان ملاسما است.

یک عدد سفیده تخم مرغ را با یک قاشق چای خوری پودر زرد چوبه ترکیب کنید. سفیده تخم مرغ رابه خوبی هم بزنید تا زمانی که شاهد فوم شدن آن باشید. بعد از شستن صورت با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را سه بار در هفته تکرار کنید.

تخم مرغ و زردچوبه

4. روغن زیتون:

روش اول:فقط روغن زیتون:

مقداری روغن زیتون را با مایکروویو گرم کنید. با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب گرم بشویید.

لطفا این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

شما نباید اجازه دهید که این ماسک به مدت طولانی روی صورت بماند، زیرا مرطوب کنندگی پوست را جذب میکند.

روش دوم:روغن زیتون و عسل :

روغن زیتون را با یک مایکروویو گرم کنید و به مقداری مساوی با عسل ترکیب کنید.

بعد از شستن صورت، این ترکیب را مستقیما اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه با آب گرم بشویید.

برای گرفتن نتایج بهتر، آنرا 2 تا یار در هفته تکرار کنید.

استفاده از روغن زیتون 

5. پاپایا:

روش اول:فقط آب پاپایا:

آب یک عدد پاپایای نصفه له شده را بگیرید.

بعد از شستن صورت با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را سه بار در هفته تکرار کنید.

روش دوم:پاپایا و عسل:

آب یک عدد پاپایای نصفه له شده را بگیرید.

سپس به مقدار مساوی با عسل ترکیب کنید.

بعد از شستن صورت با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیما روی پوست اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را سه بار در هفته تکرار کنید.

پاپایا

6. روغن نارگیل:

بعد از شستن صورت، با استفاده از یک تکه پنبه، روغن نارگیل را مستقیما روی پوست خود اعمال کنید.

به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 تا 20 دقیقه آن را با آب گرم بشویید.

این روش را سه بار در هفته تکرار کنید.

روغن نارگیل

7. هلو:

روش اول:فقط آب هلو:

آب یک عدد هلوی له شده را بگیرید.

بعد از پاک کردن صورت به طور کامل، با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیم بر روی پوست اعمال کنید و به مدت از 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید. و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب گرم بشویید. برای گرفتن نتایج بهتر این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

روش دوم:آب هلو و ماست:

آب یک عدد هلوی له شده را بگیرید و با 2 قاشق چای خوری ماست ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید. بعد از پاک کردن صورت به طور کامل، با استفاده از یک تکه پنبه آن را مستقیم بر روی پوست اعمال کنید و به مدت از 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب گرم بشویید. برای گرفتن نتایج بهتر این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

8. عسل :

با استفاده از یک تکه پنبه عسل را به صورت تمیز خود به صورت مستقیم اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب گرم بشویید. برای گرفتن نتایج بهتر این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

این درمان اگر چه ساده به نظر میرسد اما تاثیر فوق العاده و شگفت انگیزی دارد.

استفاده از عسل

9. گوجه فرنگی:

روش اول:فقط آب گوجه فرنگی

آب یک عدد گوجه فرنگی له شده را بگیرید و با استفاده از یک تکه پنبه، آب گوجه فرنگی را به صورت مستقیم روی صورت خود اعمال کنید و همانطور که در بخش سلامت پوست و موی نمناک میخوانید به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب گرم بشویید. برای گرفتن نتایج بهتر این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

شما میتوانید از آب گوجه فرنگی به صورت روزانه بنوشید که به درمان ملاسما کمک میکند.

روش دوم:آب گوجه فرنگی و عسل :

شما میتوانید آب گوجه فرنگی را با عسل ترکیب کنید و یک ماسک خوب برای پوست های دارای ملاسما تهیه کنید.

آب گوجه فرنگی را با مقداری عسل ترکیب کنید و به خوبی هم بزنید و با استفاده از یک پنبه به صورت مستقیم روی صورت اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید. و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب گرم بشویید. برای گرفتن نتایج بهتر این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

آب گوجه برای ملاسما

10. سیب زمینی:

یک عدد سیب زمینی را له کنید و آب آن را بگیرید.

بعد از تمیز کردن صورت، با استفاده از یک پنبه آن را مستقیم روی صورت اعمال کنید و به مدت 5 دقیقه به آرامی ماساژ دهید. و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب گرم بشویید. برای گرفتن نتایج بهتر این درمان را 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

شما نباید آب سیب زمینی را به مدت طولانی روی پوست خود نگه دارید، زیرا ممکن است که باعث سوزش شود.

درمان ملاسما با روش های خانگی + انواع و علل ملاسما روی پوست

4.232
این مطلب مفید بود ؟275
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی