شب ادراری کودکان
شب ادراری یک مشکل نسبتا شایع در کودکان است که موجب آزاد شدن ادرار در حین خواب می شود و معمولاً به عمد نبوده و بخاطر تنبلی کودک نمی باشد و علل مهم دیگری دارد.

شب ادراری در کودکان چیست؟ علت این مشکل چه می تواند باشد؟

اصطلاح شب ادراری کودکان ، برای توصیف یک مشکل نسبتا شایع از کودکان کوچک و نوزادان استفاده می شود این حالت ،آزاد شدن ادرار در حین خواب است. این یک مسئله استاندارد در کودکان است، به ویژه در کسانی که کمتر از 6 سال سن دارند. و شب ادراری برای آنها کاملا طبیعی است - اکثر بچه ها در سن 4 سالگی قادر به کنترل مثانه هستند.

بچه ها به طور طبیعی در سنین مختلف کنترل مثانه در شب را خواهند داشت ؛ طبق آمار قابل اطمینان، حدود 7 میلیون کودک شب ادراری دارند. پس از 5 سالگی، تقریبا 15 درصد از کودکان شب ادراری میکنند ؛ بعد از گذشت این سن  در حدود 95 درصد از آنها در شبانه روز جای خود را خشک نگه می دارند و مشکل شب ادراری در آنها کنترل می شود.

عوامل موثر در شب ادراری کودکان

علل شب ادراری کودکان

مهم ترین و شایع ترین علل شب ادراری کودکان

سن استاندارد که انتظار می رود ،که کنترل کامل بر مثانه داشته باشند کاملا متفاوت است. بعضی از والدین معتقدند خشکی در سنین اولیه اتفاق می افتد، در حالی که بعضی دیگر تا چندین سال دیگر طول میکشد. این نوع جدول زمانی می تواند بر کل فرهنگ و رفتار والدین تاثیر بگذارد علاوه بر این، عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است بر سن شما تأثیر بگذارد، که در آن شب ادراری موضوعی است که شامل موارد زیر است:

جنسیت بچه:

شب ادراری معمولا در پسران اتفاق می افتد.

رشد و بلوغ کودک:

وضعیت کلی سلامت جسمی و روانی کودک. بیماری مزمن و سوء استفاده فیزیکی ممکن است موجب شب ادراری شود.

چند نوع شب ادراری وجود دارد؟

انواع شب ادراری کودکان

انواع شب ادراری کودکان

این وضعیت می تواند به عنوان اولیه : بیشتر جنبه ارثی دارد و از ابتدا بوده و قطع نشده است.

یا ثانویه بعدها در اثر یک عامل مانند عفونت ادراری, بیماری های آلرژیک, دیابت و ... به وجود می آید دیده شود؛ این مهم است که شب ادراری بدون وقفه ادامه یابد.

بنابراین، اگر کودک 7 ساله ای بدون توقف تمام تخت را خیس کند ،به عنوان شب ادارای اولیه شناخته می شود. با این حال، اگر کودک به مدت 6 ماه شب ادراری نداشته باشد و بعد از آن دوباره شروع شود به عنوان شب ادراری ثانویه شناخته می شود.

چه عواملی سبب می شود؟ علت شب ادراری در کودکان چیست؟

شب ادراری در کودکان

چه عواملی سبب شب ادراری در کودکان می شود

پیش از هرچیز در این بخش از نمناک به بررسی علل این مشکل در کودکان می پردازیم؛ اکثر پزشکان دقیقا نمی دانند که چه چیزی موجب بروز شب ادراری می شود با این حال، این یک مورد طبیعی است و به عنوان مشکل یا بیماری شناخته نمی شود. علت قطعا تنبلی نیست، بلکه به علت کوچک مثانه یا بلوغ دیر رس مثانه، تولید بیش از حد ادرار یا عفونت ادراری (UTI)، گاهی اوقات استرس و یبوست مزمن و همچنین عدم تعادل هورمون نیز می تواند علت ان باشد.

علاوه بر این، برخی از بچه ها خواب های سنگین دارند و مغز توانایی دریافت سیگنال مثانه پر را ندارد. علاوه بر این، اکثر موارد شب ادراری ناشی از ژن های ارثی است.این درست است، زیرا دانشمندان حتی برخی از ژن های خاص را مشخص کرده اند ،که احتمالا موجب کنترل تاخیر مثانه در شب می شود.

شب ادراری با رشد بچه ها متوقف میشود؛ با این حال، این می تواند فرزندان شما را خجالتی و کم رو بار بیاورد. جدا از این، به گفته کارشناسان، در زیر نیز دلایلی است که منجر به شب ادراری میشود:

دلایل شب ادراری کودکان

دلایل شب ادراری کودکان چیست

مسائل روانشناسی:

اضطراب و استرس عناصر اصلی شب ادراری هستند . اگر زود آن را مداوا نکنید، به عادت تبدیل میشود. و شب ادراری باعث استرس بیشتر می شود، بنابراین تنها وضعیت کل بدتر میشود.

مصرف کافئین:

شب ادارای را بیشتر می کند . هنگامی که فرزندان شما قبل از رفتن به تخت، هر نوع نوشیدنی کافئین دار بنوشند، شانس بیشتری برای مثانه پر خواهند داشت.

اختلالات در سیستم عصبی:

این، احتمالا باعث برخی از مسائل عصبی می شود که شب ادراری از عوارض جانبی آن است.

تشخیص شب ادراری در کودکان

تشخیص شب ادراری کودکان

چگونگی تشخیص شب ادراری کودکان

بر اساس شرایط، پزشک شما ممکن است موارد زیر را برای بررسی هر علت زمینه ای از شب ادراری ارائه دهد و سپس در مورد درمان تصمیم گیری کند.

تست فیزیکی:

  • بحث علائم، سابقه خانوادگی، مصرف مایعات، روده، عادت های مثانه و مسائل مربوط به شب ادراری.
  • بررسی ادرار برای بررسی علائم عفونت یا دیابت.
  • اشعه ایکس و دیگر آزمایشات روی کلیه ها و مثانه برای بررسی بافت دستگاه ادراری.
  • سایر انواع آزمایشات دستگاه ادراری یا هرگونه ارزیابی در صورت لزوم.

شایع ترین علل شب ادراری

شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان و علل مختلف بروز آن

با این حال، ژنتیک صرفا بخش کوچکی از کل داستان را فرا میگیرد. تعدادی از علل اصلی که موجب شب ادراری می شود :

بلوغ مثانه به تعویق افتد: مغز و مثانه در طول خواب با هم ارتباط برقرار می کنند. این پروسه در بعضی از کودکان طول می کشد.

ADHکم (هورمون ضددورتیک): این نوع هورمون که عمدتا کلیه را برای ایجاد ادرار کمک می کند. کودکانی که دچار شب ادراری هستند، مقدار کمتری از این هورمون ترشح میکنند.

خوابهای سنگین: از آنجایی که بعضی کودکان عمیق می خوابند، بنابراین مغز آنها نمی تواند سیگنال دریافت کند که مثانه در حال حاضر پر شده است.

علل شب ادراری کودکان

خواب سنگین شبانه یکی از علل شب ادراری کودکان

عملکرد پایین مثانه: اگرچه در طول خواب مثانه نصفه پر شده، اما سیگنال نشان می دهد که در حال حاضر پر شده است.

یبوست: کیسه ها بر روی مثانه شما فشار می آورند و ممکن است در طول خواب منجر به انقباضات غیر قابل کنترل شوند.

 

دلایل اصلی و راه چاره شب ادراری کودکان

3.889
این مطلب مفید بود ؟6722
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ف
برچسب : شب ادراری
وبگردی