دندان عقل
دندان های عقل آخرین دندان هایی هستند که می رویند و برای لثه و دندان های دیگر مشکلاتی ایجاد می کنند که برای جلوگیری از آن ها باید این دندان ها را بکشید.

با مشکلات و معضلات دندان عقل چکار کنیم ؟

دندان های عقل ، دندان های آسیابی کمیابی هستند که معمولا در اواخر 20 سالگی جوانه می زنند . بطور معمول دو دندان عقل در فک فوقانی و دو دندان در فک پایینی وجود دارد. از آن جایی که این دندان آخرین دندان است، تصور همگان بر این است که این دندان زیاد مهم نبوده و باید سریعا آن را کشید اما برخی می گویند که این کار اشتباه است.

اغلب اوقات این دندان دوام نمی آورد و پوسیده خواهد شد . دندان های عقل باعث ایجاد مشکلات و معضلاتی می شوند و به همین دلیل توصیه می شود که این دندان های عقل مشکل ساز کشیده شوند . در این قسمت از سلامت نمناک به معرفی هر آنچه که باید در مورد دندان عقل دانست، خواهیم پرداخت.

مشکلات دندان عقل

مشکلات رایج دندان عقل :

1- عفونت دندان عقل :

گاهی اوقات پیش میاید که در فک فضای کافی برای دندان عقل وجود ندارد و این امر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بسیار مشکل می کند. مواد غذایی و باکتری ها بین دندان عقل و آسیاب گیر می کنند بنابراین احتمال پوسیدگی دندان و لثه را بیشتر خواهد کرد . علائم عفونت ناشی از دندان عقل شامل موارد زیر می باشد :

لثه های قرمز و ملتهب ، ورم، درد، تب، چرک کردن لثه و خونریزی آن و درد زیر غدد لنفاوی.

عفونت های ناشی از دندان عقل قابل درمان هستند ولی این عفونت ها مجددا باز خواهند گشت مگر آنکه دندان عقل کشیده شود. افراد مبتلا به مشکلات بهداشتی دهان و دندان عوارض جدی ازاین عفونت ها را تحمل می کنند. اگر احساس کردید که به عفونت دندان عقل مبتلا شده اید به نزدیک ترین کلینیک دندان پزشکی مراجعه کنید.

2- مشکلات در جویدن و خرد کردن غذا:

دندان های عقل چسبیده به هم ممکن است باعث ایجاد زخم لثه هنگام جویدن و خرد کردن غذا شوند.

3- بهم فشردگی دندان ها :

بهم فشردگی دندان ها زمانی اتفاق میافتد که یک دندان عقل در زاویه ای شروع به روییدن کند که به دندان های مجاور و لثه فشار وارد کند . دندان عقلی که از این زاویه رشد می کند باعث اختلال در جویدن نیز خواهد شد . همچنین وجود آن بی فایده است و درد زیادی را با خود به همراه دارد.

عوارض دندان عقل

کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل در صورت لزوم بهتر است سریعا انجام شود. دندان پزشک با استفاده از اشعه ایکس می تواند تعیین کند که آیا لزوم به کشیدن وجود دارد یا خیر. بعضی اوقات ممکن است فرد به این دندان های عقل نیاز داشته باشد.

بسته به پیچیدگی مشکل ممکن است این عمل جراحی بصورت سرپایی و یا با استفاده از بی حسی موضعی در تخت بیهوشی عمومی انجام شود . فک و لثه بعد از عمل جراحی ممکن است تا چند روز دچار درد، تورم و خونریزی شود.

یکی از عوارض احتمالی بعد از جراحی `` کام خشک `` می باشد که این مورد توسط دندان پزشک با موفقیت قابل معالجه است.

علائمی برای کشیدن دندان عقل :

  • اگر در این قسمت درد داشتید.
  • اگر بافت نرم قسمت های دندان عقل دچار التهاب شد.
  • اگر در قسمت های مجاور دندان عقل پوسیدگی رخ داد و باعث شکسته شدن آن ها شد.
  • اگر لثه ها ملتهب شوند.
  • اگر برای رویش کامل دندان عقل جای کافی وجود نداشت.

کشیدن دندان عقل

سایر نکات

بعد از کشیدن دندان، بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید :بعد از عمل جراحی دندان پزشک دستورالعمل های مراقبت را به شما توصیه خواهد کرد اما پیشنهادات کلی پس از کشیدن دندان به شرح زیر می باشد :

  • درصورت لزوم و طبق توصیه دندان پزشک از داروهای مسکن استفاده کنید.
  • بصورت منظم بعد از غذا و طبق دستور پزشک محلول آب ولرم همراه نمک را در دهانتان قرقره کنید .و فقط در نظر بگیرید که این کار را بعد از 24 ساعت پس از جراحی انجام دهید.
  • از خوراکی ها و غذاهای نرم استفاده کنید تا جویدن آن آسان باشد.

با مشکلات و معضل های دندان عقل چیکار کنیم ؟

3.945
این مطلب مفید بود ؟3510
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : dhsv / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : دندان عقل
وبگردی