دوش گرفتن
برخی افراد به دوش گرفتن روزانه و زیاد عادت دارند اما باید بدانند که استحمام بیش از حد می تواند آسیب های جدی به سلامت پوست بدن برساند.

عوارض جانبی بیش از حد حمام کردن و دوش گرفتن های مکرر

عادت استحمام روزانه و دوش گرفتن به صورت مداوم خطراتی جبران ناپذیر برای سلامت و زیبایی بزرگترین عضو بدن خواهد داشت.حمام کردن و دوش منظم در واقع برای بدن خوب تلقی می شود با این حال، عوارض جانبی مختلفی برای استحمام زیاد از حد وجود دارد که بیشتر ما از آن بی اطلاع هستیم. بنابراین، قبل از اینکه بیش از حد دوش بگیرید، باید اثرات جانبی زیادی آن را بدانید.

چنانچه در این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند حمام و یا دوش گرفتن منظم به عنوان پایه روتین زندگی حساب می شود، اکثر ما، هر روز یک دوش کوتاه می گیریم تا از شر گردو خاک، آلودگی، تنبلی خلاص شویم و حس خوبی بگیریم.اعتقاد بر این است که بهداشت فردی برای دور نگه داشتن مشکلات سلامتی متعددی ضروری است با این حال، خیلی تعجب آور است که دوش روزانه و یا استحمام زیادی واقعاً برای بدن مضر است.

پوست ما بسیار حساس و مهم ترین عضو بدن است ، ما از تمام قسمت های بدنمان مراقبت کنیم و همچنین باید از پوست خود نیز مراقبت کنیم. دوش گرفتن بیش از حد ممکن است باعث ایجاد اختلالاتی در رگ های خونی پوست شود. اجازه دهید در مورد اثرات جانبی زیادی حمام کردن بحث کنیم.

دوش گرفتن

آیا دوش گرفتن زیاد ضرر دارد؟

عوارض جانبی زیادی حمام کردن چیست؟

محصولات تمیز کننده شیمیایی به بدن ما آسیب می رساند:

همه ما از انواع صابون ها، ژل بدن حمام و کرم هایی برای شستن گرد و غبار و میکروب ها استفاده می کنیم با این حال، اغلب مقدار مواد شیمیایی موجود در این محصولات را فراموش می کنیم. این محصولات سطح pH و تعادل طبیعی پوست را مختل می کنند.

تمیز کردن بیش از حد برای بدن مضر است:

ما بدن خود را به شدت و هر روز مالش می دهیم، و به پوست خود آسیب می رسانیم. این کار چربی موجود در لایه خارجی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. سبوم برای پوست لازم است، چون از آن در برابر ذرات خارجی محافظت می کند. هر گونه آشفتگی در آن منجر به چین و چروک روی پوست می شود.

معایب دوش گرفتن زیاد

خطرات دوش گرفتن زیاد برای پوست و مو

معایب زیاد دوش گرفتن برای سلامت بدن

باعث خشکی پوست می شود:

بیش از حد مورد نیاز حمام کردن، منفذهای پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و چربی طبیعی پوست را خشک می کند. منجر به شکستن رگ های خونی موجود بر روی پوست می شود. در نتیجه منجر به خشک شدن پوست می شود.

افزایش خطر سموم:

وقتی پوستمان با دوش گرفتن و یا حمام زیادی خشک می شود، تمایل خواهیم داشت که از مرطوب کننده به پوست خود بزنیم. این لوسیون بر پایه روغن نارگیل، منجر به شارش سموم به جریان خون شده و بر سلامت کلی ما تاثیر می گذارد در نهایت باکتری های خوب را در بدن می کشد، باکتری هایی که برای سلامتیمان ضروری هستند.استحمام بیش از حد واقعاً برای بدن مضر است.

به سلامت کلی بدن آسیب می رساند:

محصولات شیمیایی حاوی پارابن و زنوستروژن هستند که با پوست ما ترکیب می شوند و سطح استروژن را در بدن بالا می برند بنابراین، حمام کردن بیش از حد برای سلامت کلی بدن ما مضر است.

عوارض دوش گرفتن هر روز

آسیب های جدی بدن با دوش گرفتن بیش از حد

توجیه علمی عوارض دوش گرفتن زیاد و استحمام به طور روزانه

  • زمانیکه عادت به دوش گرفتن زیاد و بیش از حد داشته باشید به لایه بیرونی پوست آسیب وارد می کنید به این دلیل که پوست شما فرصت کمتری برای ترمیم خود بواسطه تولید چربی طبیعی در اختیار دارد . علاوه بر این لایه بیرونی پوست شما از سلول های مرده ای تشکیل شده است که مسئول محافظت از لایه های زیرین هستند و چربی پوست را حفظ و پوست را مرطوب نگه می دارند ؛ هنگامی که دوش می گیرید و پوست تان را می سابید، این لایه چربی را از روی پوست تان جدا می کنید و در نهایت خشکی پوست حاصل می شود.
  • دوش گرفتن زیاد و مکرر برای موهای تان هم مضر است که مهم ترین مضررات آن شامل خشکی و شکنندگی و کدر شدن موها و بیشتر شدن احتمال شوره سر است.

 

عوارض دوش گرفتن و خطرات زیاد حمام رفتن برای پوست و مو

4.1260
این مطلب مفید بود ؟21446
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : lifealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : دوش گرفتن
وبگردی