دویدن
محققان دریافتند که لبخند زدن در طول دویدن باعث می شود که دونده ها انرژی کمتری مصرف کنند.

با لبخند زدن در طول دویدن انرژی کمتری مصرف کنید

لبخند زدن فایده های زیادی دارد که منجر به سلامت روح وجسم آدمی می شود . بسیاری از ما با این فواید آشنایی داریم شاید برایتان جالب باشد که بدانید لبخند زدن در طول دویدن باعث می شود دونده ها انرژی کمتری مصرف کنند و تاثیر مثبتی بر عملکرد استقامتی آنها می گذارد. در این مقاله در این خصوص توضیحات بیشتری ارائه کرده ایم با ما همراه شوید.

فواید لبخند زدن در طول دویدن در دونده ها

برای ورزشکاران در هر سطحی، استقامت یا توانایی فرد ورزشکار در تحمل ورزش منتخب خود، از عوامل فیزیکی و روانی تشکیل می شود.عوامل فیزیولوژیکی شامل آمادگی قلبی و عروقی و نحوه مصرف انرژی توسط ورزشکاراست.
از سوی دیگر، عوامل روانی عبارتند از تلاش ادراک شده که به احساس ورزشکار از میزان سختی تلاش خود در جریان یک فعالیت گفته می شود.هرچه تلاش ادارک شده ورزشکار از انجام یک فعالیت پایین تر باشد، انجام آن فعالیت برای وی راحت تر احساس می شود.
از همه مهمتر، هر راهکاری که میزان تلاش ادارک شده ورزشکار را از انجام یک فعالیت کاهش دهد بطور کلی تاثیر مثبتی بر عملکرد استقامتی وی دارد. یک راهکار برای این موضوع می تواند دستکاری عمدی بیان چهره فرد باشد.
اکنون نتایج یک تحقیق نشان داده است که لبخند زدن مداوم در قیاس با اخم کردن می تواند تلاش ادارک شده در جریان فعالیت فیزیکی را کاهش دهد.
محققان در این مطالعه از 24 دونده در سطح باشگاه، خواستند که چهار بلوک شش دقیقه ای را بر روی یک تردمیل بدوند. ورزشکاران باید هر بلوک شش دقیقه را پشت سر هم می دویدند و بین هر بلوک دو دقیقه استراحت می کردند.

لبخند زدن در طول دویدن

لبخند زدن در طول دویدن انرژی کمتری مصرف کنید

 

افراد شرکت کننده باید در طول دویدن یا لبخند می زدند و یا اخم می کردند ؛ همچنین هر شرکت کننده یک ماسک تنفسی داشت که به محققان اجازه می داد میزان مصرف اکسیژن آنها را در طول دو اندازه بگیرند.
محققان با اندازه گیری اکسیژن مصرفی ورزشکاران، میزان انرژی مصرفی آنها را در طول دو محاسبه می کردند. همچنین محققان بعد از هر دو از افراد شرکت کننده خواستند تا شماره ای را در زمینه واکنش های ادارک شده خود در طول این شش دقیقه دو گزارش دهند.
یکی از یافته های مهم این تحقیق این بود که افراد شر کت کننده ای که در هنگام دو لبخند می زدند انرژی کمتری در طول دو مصرف کرده بودند بطوریکه  اندازه گیری اکسیژن مصرفی ورزشکاران در طول دو در قیاس با افرادی که در طول دو اخم کرده بودند 2.8 درصد و در قیاس با افرادی که در طول دو شرایط ادراکی عادی داشتند 2.2 درصد کمتر بود.همچنین این مطالعه نشان داد که میزان تلاش ادارک شده ورزشکاران از دویدن در هنگامیکه اخم داشتند بالاتر از زمانی بود که لبخند می زدند.

لبخند زدن در طول دویدن

لبخند زدن در طول دویدن و مصرف انرژی کمتر

خواص بی نظیر دویدن

افزایش انرژی:

یک دویدن برای افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی شما کافی است. بر طبق تحقیقات، کارگرانی که به صورت منظم تمرین می کنند، بیشتر مولد هستند و انرژی بیشتری نسبت به همسالان کمتر فعال خود دارند. بنابراین هر وقت احساس خستگی می کنید، به جای نشستن بر روی نیمکت، کفشهای دویدن خود را بپوشید. حتی اگر زود بیدار شده باشید، احساس میکنید بهتر هستید و دارای انرژی بیشتری برای تمام روز هستید. و در اینجا یک نکته است:در حالی که در حال دویدن برای افزایش سرعت و قدرت هستید، به موسیقی گوش دهید.

استقامت بیشتر:

دویدن مداوم، استقامت کلی شما را بهبود می بخشد. پس از مدتی متوجه خواهید شد که شما به راحتی قادر به انجام دویدن فاصله های طولانی و بدون تنش می باشید.

قلب قوی تر:

دویدن، قلب را تقویت میکند، بهره وری آن را در پمپاژ اکسیژن در سراسر بدن افزایش می دهد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. در حقیقت، تنها یک ساعت دویدن در هفته می تواند خطر شما را تقریبا نصف کند.

مصرف انرژی کمتر با لبخند زدن در طول دویدن!

51
این مطلب مفید بود ؟10
برگرفته از ایرنا _ الو دکتر / ف
برچسب : دویدن
وبگردی