کشتی گیر رضا یزدانی
بیوگرافی رضا یزدانی قهرمان کشتی جهان و بازی های آسیایی را می توانید در بخش بیوگرافی ورزشکاران سایت نمناک مشاهده نمایید.

 بیوگرافی کشتی گیر رضا یزدانی

  • نام :رضا
  • نام خانوادگی :یزدانی
  • تاریخ تولد :3 شهریور 1363
  • محل تولد :جویبار
  • وزن :96کیلوگرم
  • قد :172 cm

کشتی گیر رضا یزدانی ملقب به پلنگ جویبار، کشتی گیر اهل ایران است. یزدانی در مسابقات جهانی کشتی 2011 استانبول در وزن 96 کیلوگرم توانست مدال طلا را کسب کند. او همچنین توانست در مسابقات جهانی 2013 بوداپست با پیروزی بر گازیموف کشتی گیر آذربایجانی دومین مدال طلای خود را در مسابقات قهرمانی جهان کسب کند.

ورود به کشتی رضا یزدانی

یزدانی به خاطر علاقه شدید پدرش به ورزش کشتی، این ورزش را انتخاب نمود و از سال 1375، وقتی که یازده ساله بود استارت تمرینات کشتی را زد. نخستین مربی رضا یزدانی، حاج محمود اسماعیل پور بوده است. یزدانی در سال 1383 به عضویت تیم ملی کشتی ایران درآمد.

رضا یزدانی در مسابقات آسیایی، جهانی و المپیک

یزدانی در وزن 84 کیلوگرم کشتی آزاد در مسابقات المپیک پکن شرکت کرد. وی در مسابقات سال2006 گوانگ ژو چین به مقام سومی جهان رسید. همچنین در مسابقات سال 2007 باکو آذربایجان نیز برنز گرفت.

رضا یزدانی در مسابقات قهرمانی آسیا 2010

یزدانی در مسابقات کشتی قهرمانی آسیا در سال 2010 با پیروزی بر کشتی گیر قزاقستانی مدال طلای آسیا را کسب نمود.

 

رضا یزدانی

رضای یزدانی در مسابقات قهرمانی جهان سال 2011 

رضا یزدانی در مسابقات المپیک 2012 لندن

رضا یزدانی در مسابقات کشتی المپیک 2012 لندن با وجود مصدومیت تا مرحله نیمه نهایی پیش رفت. در مرحله نیمه نهایی با این که کادر فنی تیم ملی به دلیل احساس ناراحتی در ناحیه پا از او خواستند انصراف دهد، قبئل نکرد و به کشتی ادامه داد. اما در اواخر وقت اول با تشدید مصدومیت دیگر قادر به مسابقه دادن نبود و از ادامه مسابقه بازماند. رضا یزدانی در پی مصدومیت، قادر به راه رفتن نبود و با صندلی چرخدار سالن مسابقات را ترک کرد. ، یزدانی همچنین در سال 2013 از سوی فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) به عنوان بهترین کشتی گیر سال در وزن 96 کیلوگرم آزاد جهان انتخاب شد. یزدانی همچنین در سال 2014 نیز به عنوان کشتی گیر سال در وزن 97 کیلوگرم شد.

یزدانی و گادیسوف

کشتی سخت و دشوار رضا یزدانی مقابل گادیسوف

رضا یزدانی در مسابقات کشتی المپیک 2012 لندن

رضا یزدانی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم مقابل عبدالسلام گادیسف، از کشور روسیه را مغلوب کرد. نماینده کشورمان در دور سوم هم از سد ماگومد موسائف از کشور قرقیزستان گذشت و به مرحله نیمه نهایی رسید. رضا یزدانی در این دیدار در 2 تایم مقابل چین از قرقیزستان به پیروزی دست یافت. یزدانی در مرحله نیمه نهایی با این که کادر فنی تیم ملی به دلیل احساس ناراحتی در ناحیه پا از او خواستند انصراف دهد، به کشتی ادامه داد. اما در اواخر وقت اول با تشدید مصدومیت از ادامه مسابقه بازماند. یزدانی در پی مصدومیت، قادر به راه رفتن نبود و با صندلی چرخدار سالن را ترک کرد.

مصدومیت یزدانی

رضا یزدانی بعد از مصدومیت شدید در نیمه نهایی مسابقات المپیک لندن 2012

رضا یزدانی در مسابقات قهرمانی کشتی جهان 2013

یزدانی  پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه 7 بر 3 ایوان یانکوسکی از بلاروس را مغلوب کرد و در دور سوم نیز در کمتر از دو دقیقه با نتیجه 7 بر صفر مقابل مانوت ساندو از کانادا را مغلوب کرد. یزدانی در دور سوم داتو کراشویلی از کشور گرجستان را با نتیجه 8 بر 2 مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی رسید. یزدانی برای حضور در فینال نیز با نتیجه 8 بر یک پاولو اولینیک از اوکراین را از پیش رو برداشت و جواز حضور در دیدار فینال را کسب کرد. یزدانی در پایانی با نتیجه 4 بر 2 مقابل ختاگ گازیموف، دارنده مدال برنز المپیک لندن از آذربایجان به پیروزی دست یافت و مدال طلا جهان را آز آن خود کرد.

 رضا یزدانی

رضا یزدانی نفر اول مسابقات قهرمانی جهان سال 2013 بوداپست مجارستان

رضا یزدانی در مسابقات قهرمانی کشتی جهان 2014

رضا یزدانی در دور اول با نتیجه 10 بر صفر مقابل سومیت از هند به پیروزی رسیده بود، در دور دوم هم با نتیجه 9 بر 3 از سد ماگومد موسائف، قهرمان آسیا از قرقیزستان گذشت و گام به یک چهارم نهایی گذاشت، اما در این مرحله با ارائه نمایشی ضعیف و با نتیجه 8 بر صفر مغلوب شامیل اردوغان، کشتی گیر گمنام ترکیه ای شد و شانس حضور در نیمه نهایی را از دست داد. شامیل اردوغان در نیمه نهایی با باخت مقابل عبدالسلام گادیسف از رسیدن به مرحله فینال بازماند و باعث حذف رضا یزدانی شد.

رضا یزدانی در مسابقات کشتی بازی های آسیایی 2014

رضا یزدانی که دارنده دو مدال طلای پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی سال 2011 و 2013 جهان است در دور اول با قرعه استراحت روبرو شد. وی در دور دوم رقابت های وزن 97 کیلوگرم با خودربولگا دورجخاندین از مغولستان روبرو شد و در این کشتی حریف خود را با نتیجه 6 بر صفر شکست داد و به مرحله نیمه نهایی رسید و سپس با برد قاطع برابر یون چان-اوک از کره به فینال رسید. یزدانی در دیدار فینال وزن 97 کیلوگرم ماگومد موسائف دارنده مدال طلا و نقره رقابت های قهرمانی کشتی آزاد آسیا در سالهای 2012 و 2014 از قرقیزستان را با نتیجه 14 بر 4 شکست داد و صاحب مدال طلا شد و با پرچم ایران دور افتخار زد.

 رضا یزدانی

رضا یزدانی بر روی سکوی مسابقات بازی های آسیایی سال 2014

رضا یزدانی در مسابقات قهرمانی المپیک ریو 2016

داستان رضا یزدانی در المپیک 2016 با تلخی هر چه تمام تر به پایان رسید. کشتی گیر وزن 96 کیلوگرم ایران بازی های المپیک را با برد درخشان برابر ابراهیم بولکباشی ترک آغاز کرد. وی در دیدار دوم در برابر ختاگ گازیموف آذربایجانی شکست خورد که در مورد داوری این بازی، صحبت های زیادی مطرح شد. با صعود گازیموف به فینال، یزدانی به شانس مجدد رفت. اسطوره کشتی ایران بازی اول را در برابر رادوسلاو باران از لهستان 5 بر 2 پیروز شد اما در دور دوم، ماگومد ابراگیموف ازبکستانی در کمتر از 20 ثانیه یزدانی را ضربه فنی کرد تا پرونده ایران در المپیک ریو دوژانیرو به پایان برسد.

رضا یزدانی

رضا یزدانی و ختاگ گازیموف در المپیک ریو 2016

رضا یزدانی در مسابقات قهرمانی آسیا 2019 

کشتی گیر رضا یزدانی در دور اول سلیم موحامت موحادیف از کشور ترکمنستان را  با نتیجه 5 بر صفر مغلوب کرد. رضا یزدانی در دور دوم ماگومد موسی یف از کشور قرقیزستان را با نتیجه 16 بر 4 شکست داد و به مرحله نیمه نهایی مسابقات صعود کرد. رضا یزدانی کشتی گیر کشورمان در مرحله نیمه نهایی علی شیر یرگالی از کشور قزاقستان را با  با نتیجه 9 بر 3 مغلوب خود کرد و به فینال مسابقات راه پیدا کرد. رضا یزدانی در دیدار فینال مسابقات سد باتزول اولزیسایخان از کشور مغولستان را با نتیجه 7 بر 4 شکست داد و صاحب مدال طلا مسابقات قهرمانی آسیا 97 کیلوگرم در سال 2019 شد.

قهرمانی رضا یزدانی در آسیا

رضا یزدانی قهرمان آسیا در سال 2019

حاشیه های کشتی گیر رضا یزدانی 

پیش از آغاز مسابقات جهانی مسکو فدراسیون کشتی نام رضا یزدانی را به دلیل مصدومیت از فهرست تیم ملی کشتی آزاد خط زد. یزدانی در مصاحبه ای دلیل خط خوردنش را مصدومیت ندانست و اشاره به دلایل انضباطی از جانب فدراسیون نمود. او همچنین دلیل دیگر خط خوردنش را حضور نیافتنش در تئاتر دانست.

پس از آن کشتی گیر رضا یزدانی برای بازگشت به تیم ملی کشتی آزاد از اسفندیار رحیم مشائی درخواست کمک نمود.

مدال ها و افتخارات رضا یزدانی 

مسابقات قهرمانی جهان

طلای مسابقات قهرمانی جهان سال 2011 استانبول در وزن 96 کیلوگرم

طلای مسابقات قهرمانی جهان سال 2013 بوداپست مجارستان در وزن 96 کیلوگرم

برنز مسابقات قهرمانی جهان سال 2007 باکو در وزن 84 کیلوگرم

برنز مسابقات قهرمانی جهان سال 2006 گوانگ ژو در وزن 84 کیلوگرم

مسابقات بازی های آسیایی

مدال طلای مسابقات 2006 دوحه در وزن 84 کیلوگرم

مدال طلا مسابقات 2010 گوانگ ژو در وزن 96 کیلوگرم

 مدال طلای مسابقات 2014 اینچئون در وزن 97 کیلوگرم

مسابقات قهرمانی آسیا

طلای مسابقات قهرمانی آسیا 2010 دهلی نو در وزن 96 کیلوگرم

طلای مسابقات قهرمانی آسیا 2016 بانکوک در وزن 97 کیلوگرم

طلای مسابقات قهرمانی آسیا 2019 شی آن در وزن 97 کیلوگرم

 

مجموعه ای از عکس های رضا یزدانی قهرمان جهان و بازی های آسیایی را مشاهده نمایید.

رضا یزدانی

رضا یزدانی بر روی سکوی مسابقات آسیایی 2014 اینچئون

یزدانی

سجده شکر رضا یزدانی پس از قهرمانی در رقابت های بازی های آسیایی 2014

رضا یزدانی

رضا یزدانی و هومن توکلیان و کایل اسنایدر

رضا یزدانی

رضا یزدانی و کایل اسنایدر ( دو قهرمان جهان ) در خانه کشتی ایران 

یزدانی

صحبت های رسول خادم سرمربی تیم کشتی آزاد ایران با رضا یزدانی در تمرینات تیم ملی کشتی آزاد 

یزدانی

فت پای رضا یزدانی در فینال مسابقات بازی های آسیایی در سال 2014 

رضا یزدانی

اجرای فن رضا یزدانی در مسابقات جهانی 2013 

رضا یزدانی

رضا یزدانی در کنار مربی سازنده خود محمود اسماعیل پور 

یزدانی

رضا یزدانی در مسابقات کشتی قهرمانی جهان

 رضا یزدانی

رضا یزدانی در تمرینات تیم ملی کشتی آزاد

زندگینامه و عکس های دیدنی رضا یزدانی قهرمان کشتی جهان

4.861
این مطلب مفید بود ؟592
منبع : بخش ورزش نمناک /ح.ب
وبگردی