رفع آلودگی هوای خانه
آلودگی هوای خانه موجب ایجاد مشکلات خطرناکی برای سلامت افراد می شود بنابراین باید با روش هایی مناسب هوای خانه را از آلودگی رفع و پاکسازی کنیم.

26 روش آسان و موثر برای رفع آلودگی هوای خانه

اکثر مردم آلودگی هوا را تنها در فضای باز تجربه می کنند اما با این حال، ثابت شده است که بیشتر مواد سمی که در فضای باز یافت می شوند به همان اندازه در داخل خانه هستند. چه در اتومبیل، خانه یا محل کار مواد آلاینده می توانند به طور جدی بر سلامتی مردم تاثیر بگذارند البته اگر کیفیت هوا آنطور که توصیه می شود تمیز نگه داشته نشود.

اسپری ها ، گرد و غبار مبلمان، شمع های معطر و کنه ها چند نمونه از منابع آلاینده هوای داخلی هستند. خبر خوب این است که آلودگی هوای داخلی به راحتی قابل مدیریت است اما در صورتی که محیط داخلی تمیز و عاری از مواد آلاینده باشد.

با توجه به این که آلودگی هوای داخل خانه ها به طور معمول بسیار زیاد است و ما بیشتر اوقات خود، از جمله زمان استراحت و خواب را در خانه سپری می کنیم، مؤثرترین راه مبارزه با خطرات ناشی از آلودگی هوا، بالا بودن کیفیت هوای داخل خانه است. برای بالا بردن کیفیت هوای داخل خانه، در ادامه این بخش از نمناک 25 روش ساده و موثر معرفی شده است.

1. در صورت استفاده از اسپری مو و لاک، از تهویه استفاده کنید:

استفاده از مواد براق مانند روغن جلا، لاک ناخن و اسپری مو باید در فضای باز انجام شود که جریان هوا وجود دارد. اگر این فعالیت ها در داخل خانه انجام می شود، باید به خوبی تهویه شود چون ترکیبات آلی مرتبط با هزاران پیامد است مانند مشکلات ریوی و سرطان.

2. دقت کنید که اجاق گاز به خوبی تهویه شده باشد:

در حالی که آشپزی کردن در خانه مهم است باید اطمینان حاصل شود که اجاق گاز به خوبی تهویه می شود تا تولید مونوکسید کربن و هیدروکربن ها را به دلیل احتراق ناقص محدود کند. این گازها در داخل خانه سالم نیستند و خطرات سلامتی جدی در طولانی مدت ایجاد می کنند.

تمیز کردن گاز

3. هود یا هواکش در آشپزخانه و حمام نصب کنید:

هوای مرطوب در آشپزخانه و حمام رشد باکتری و قارچها را افزایش می دهد. کپک های قارچی ذرات بسیار کوچکی را حمل می کنند که می توانند وارد بدن شوند و منجر به یک بیماری جدی مانند سرماخوردگی، سرفه مداوم، و حتی عفونت های قارچی شوند که نصب هود و هواکش در آشپزخانه و حمام به کاهش کپک های قارچی کمک خواهد کرد.

4. مطمئن شوید که کل خانه، دفتر یا اتومبیل به درستی تهویه می شود :

تهویه مناسب جریان آزاد هوای تازه را در داخل خانه تضمین می کند، اما تهویه ضعیف امکان تجمع آلاینده ها در داخل خانه را چندین برابر خواهد کرد.

5. مدیریت موجودات:

دور نگه داشتن غذا و مهرو موم کردن منافذ باز مهم است زیرا باعث حفظ از آفات و حشرات خواهد شد که این کار نیاز به استفاده از آفت کش ها و دیگر مواد شیمیایی را کاهش می دهد و این امر کیفیت هوای داخلی را با کاهش قرارگیری در معرض مواد سمی از محصولات مصنوعی برای مدیریت موجودات، بهبود می بخشد.

6. قبل از استفاده از شومینه، از باز بودن دودکش اطمینان حاصل کنید:

این به سادگی تجمع ذرات گرد و غبار و دود را از شومینه کاهش می دهد و همچنین از انتشار مونوکسید کربن که به علت احتراق ناقص آزاد می شود جلوگیری می کند.

7. سعی نکنید تا با رایحه های مصنوعی بو ها را از بین ببرید :

بیشتر افراد معمولا سعی می کنند از بوهای داخل منزل با پنهان کردن آن ها با رایحه مصنوعی خلاص شوند. این مساله به سادگی این مشکل را بدتر می کند چون رایحه مصنوعی حاوی فتالات است که می تواند به سلامتی شما آسیب برساند به جای آن، منبع بو را پیدا کنید و از بین ببرید و منطقه را با پاک کننده خانگی و یا جوش شیرین تمیز کنید.

8. از سیگار کشیدن در داخل خانه اجتناب کنید:

سیگار کشیدن در داخل خانه منجر به تجمع دود و مواد سمی می شود که کیفیت هوای داخلی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. دود همراه با سرطان های متعدد و عوامل سمی دیگر است که برای سلامت کلی انسان خوب نیستند. ترک سیگار بهترین راه حل است زیرا سلامتی کلی بهبود یافته را تضمین می کند. با این وجود، سیگار کشیدن در داخل خانه یا در ماشین باید کاملا غیر مجاز باشد.

سیگار کشیدن در خانه

9. تمیز کردن و گردگیری باید کامل باشد :

گرد و غبار می تواند باکتری ها، کپک، حیوان خانگی، کنه ها، کپک و گرده را حمل کند. تمیز کردن کامل برای بهبود کیفیت هوای داخلی به شدت توصیه می شود زیرا این مواد را از بین می برد. تمیز کردن باید با استفاده از گردگیری مناسب محیطی و مواد شوینده با تجهیزات انجام شود.

10. ریخت و پاش ها را تمیز کنید:

با به حداقل رساندن خرت و پرت ها، تجمع گرد و غبار که باکتری، کپک، کنه ها و قارچ ها را حمل می کند مدیریت می کند و به طور قابل توجهی آلودگی هوای داخلی را از این منابع کاهش می دهد.

11. در صورت امکان فرش هایتان را کم و یا به طور کل بردارید:

فرش به عنوان یک پناهگاه برای ذرات کوچک گرد و غبار و خانگی عمل می کند که آلودگی هوای داخلی را افزایش می دهد. ذرات گرد و غبار از فرش با مشکلات مزمن ریوی از قبیل آسم و سرفه مداوم در ارتباط هستند. برداشتن فرش روش مطمئنی برای کاهش آلودگی هوای داخلی است.

12. پاک کننده های خانگی درست کنید :

اکثر مواد پاک کننده که به صورت مصنوعی تولید می شوند، پر از مواد شیمیایی مضر محیط زیست هستند که ممکن است باعث مشکلات تنفسی یا آسم شوند. امروزه، فرایندهای بسیار ساده ای برای ساخت پاک کننده خانگی وجود دارد.

13. استفاده از خوشبو کننده هوا را به حداقل برسانید :

بیشتر افراد رایحه ها را دوست دارند اما باید از روغن های اسانس خالص حاصل شود که کیفیت هوای داخلی را تحت تاثیر قرار ندهد. خوشبو کننده های مصنوعی که در هوای داخلی گردش می کنند و با آسم و آلرژی مرتبط هستند. انتخاب محصولات بدون عطر می تواند به کاهش آلودگی هوای داخلی در خانه کمک کند.

14. کفش را جلوی در درآورید:

گفته می شود که این کفش ها بیش از 50 درصد گرد و خاک، بیماری و مواد شیمیایی در فضای باز را به خانه های ما می آورند. به همین دلیل، عمل در آوردن کفش ها در جلوی در از ساده ترین راه ها برای کاهش آلودگی هوای داخل منزل است. پاک کردن مکرر و تمیز کردن با آب بسیار توصیه می شود.

کفش جلوی در

15. ازردیاب مونوکسید کربن استفاده کنید:

مونوکسید کربن می تواند فردی را به آرامی خفه کند و باعث مرگ او شود و این ماده از احتراق ناقص به دلیل تهویه نامناسب شومینه و اجاق گاز تولید می شود استفاده از دستگاه های تشخیص مونوکسید کربن به کاهش تجمع و افزایش آلودگی هوای داخلی کمک می کند.

16. استفاده از مواد شیمیایی خانگی را کاهش دهید :

بسیاری از محصولات خانگی نظیر پاک کننده ها ، آفت کش ها، رنگ و مواد شوینده پر از مواد شیمیایی هستند. آشکار می شود که این مواد شیمیایی به شدت در داخل خانه متمرکز هستند و بنابراین، استفاده از این محصولات باید کاهش یابد و به گونه ای مدیریت شود که آلودگی هوای داخلی را به حداقل برساند. توجه دقیق به برچسب های محصولات می تواند یک استراتژی مدیریتی موثر ارایه دهد اما با این حال، بهترین توصیه، انتخاب محصولات طبیعی است که عناصر مضر کمتری را نگه می دارد.

17. میزان انتشار گازهای خودرو را به طور منظم مورد آزمایش قرار دهید :

علاوه بر خانه ها و دفاتر ما، افراد زمان زیادی را در ماشین ها صرف حرکت از یک منطقه به مکان دیگر می کنند. این کار باعث می شود که حفظ محیط داخلی خودرو مهم باشد. یکی از راه هایی که باید این کار را انجام دهید این است که انتشار گازهای خودرو به طور منظم برای کاهش آلودگی هوای داخلی در حین ماشین مورد آزمایش قرار گیرد.

18. خانه را برای وجود رادون آزمایش کنید:

رادون یک عنصر رادیو اکتیو طبیعی است که توسط فروپاشی رادیوم شکل می گیرد و در خانه ها یافت می شود و در معرض قرار گرفتن با آن خطرات جدی برای سلامتی دارد. رادون باعث مشکلات رشد در کودکان و پایین آمدن IQ می شود. آزمایش رادون به عنوان یک روش عملی برای کاهش آلودگی هوای داخل منزل به شمار می آید.

19. نشتی آب را تعمیر کنید:

نشتی آب به افزایش رطوبت و هوای مرطوب در محیط داخلی کمک می کند در نتیجه، میزان فضای داخلی را برای رشد کپک و قارچ افزایش می دهد . قارچ ها ذرات ریزی هستند که می توانند وارد بدن شوند و منجر به یک بیماری جدی مانند سرماخوردگی، سرفه مداوم، و حتی عفونت های قارچی شوند. تعمیر نشت آب به کاهش کپک و قارچ کمک می کند.

20. زباله ها را در سطل در پوشیده نگه دارید:

هدف از پوشاندن کیسه زباله دور نگه داشتن آفات و حشرات است. این بخشی از مدیریت خانه است که نیاز به استفاده از آفت کش ها و دیگر مواد شیمیایی مصنوعی را کاهش می دهد. در نتیجه، آلودگی هوای داخلی را با کاهش انتشار مواد سمی از محصولات مدیریت کنید.

سطل زباله

21.پنجره ها را باز کنید:

باز کردن پنجره ها ساده ترین و آسان ترین راه برای کاهش آلودگی هوای داخلی است. در صورتی که محیط فضای باز اطراف از پساب، دود، ترکیبات آلی فرار و یا گرد و غبار نباشد، گردش آزاد هوای تازه را ارائه و آلودگی هوای داخلی را کاهش می دهد.

22. رختخوابها را هر هفته درون آب داغ بشویید:

ذرات گرد و غبار، عناصر سمی و غذای حیوانات خانگی معمولا در طول زمان روی رختخواب ها انباشته می شوند. از آنجا که این ذرات خیلی ریز هستند، در هوا معلق می شوند و حتی بدون دانستن، به راحتی می توان آن ها را تنفس کنند. شستن هفتگی رختخواب در آب داغ بهترین راه برای از بین بردن آن ها برای بهبود کیفیت هوای داخلی است.

23. از بوی شمع های ساخته شده تجاری خلاص شوید:

شمع های ساخته شده تجاری باعث آلودگی هوای داخل منزل می شوند بیشتر شمع ها حاوی موم پارافین هستند و وقتی روشن می شود موم به تولوئن و بنزن، که مواد سرطان زا هستند، کمک می کند. از طرف دیگر، فتیله شمع های معطر حاوی سرب هستند. شمع های معطر نیز حاوی رایحه مصنوعی هستند.

24. از فیلتر پیشرفته استفاده کنید:

میلیون ها ذرات کوچک گرد و غبار ، ذرات دود را منتشر می کنند همچنین کربن مونوکسید کربن را آزاد می کند اگر به دلیل احتراق ناقص به درستی تهویه نشود. بنابراین استفاده از فیلترهای پیشرفته به کاهش آلودگی هوای داخلی در مقایسه با موارد سنتی کمک خواهد کرد که برای پاک کردن هوا به میزان 99.97 درصد طراحی شده اند.

25. تصفیه کننده مناسب برای هوا را انتخاب کنید:

تصفیه کننده هوای بسیار زیادی وجود دارد اما انتخاب یک تصفیه کننده خوب، کلید بهبود کیفیت هوای داخلی است و بهترین حالت کیفیت هوا به طور کامل و حدود 99 % از ذرات هوا را از بین می برد.

26. کاشت گیاهان به طور طبیعی هوای محیط داخلی را تصفیه می کند:

گیاهان به طرز شگفت انگیزی سموم را از داخل خانه پاک سازی می کنند علاوه بر این، گیاهان طبیعی و دارای ارزش زیباشناسی هستند. همچنین گیاهان سر و صدایی تولید نمی کنند در حالی که هوای داخلی را از سموم تصفیه می کنند.

26 روش برای پاک سازی و رفع آلودگی هوای خانه

3.747
این مطلب مفید بود ؟3512
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی