رفع نم و رطوبت
با روشهای بسیار ساده و کاربردی از نم و رطوبت خانه خود جلوگیری کنید و بدون تخریب ساختمان به دنبال رفع نم و رطوبت باشید.

رفع نم و رطوبت دیوارهای خانه بدون تخریب با روش های ساده

رطوبت یک مشکل واقعی برای بسیاری از افراد است که در مناطق مرطوب زندگی می کنند. وجود نم و رطوبت منزل به دیوارها و وسایل خانه آسیب می رساند و  ممکن است باعث ایجاد مشکلات بهداشتی در اطراف شما گردد بنابراین رفع نم و رطوبت اهمیت ویژه ای دارد. برای رفع نم و رطوبت منزل همیشه نیاز به تخریب نیست و با استفاده از راهکارهای موثر که در این بخش از نمناک آورده ایم، می توان نم و رطوبت را رفع کرد.

نم و رطوبت

عوارض و تاثیرات منفی نم و رطوبت در خانه

وقتی رطوبت خانه بیش از حد مجاز افزایش یابد، بر زندگی ما تأثیر منفی خواهد گذاشت و عوارض زیر را به همراه دارد: 

 • وجود نم و رطوبت در خانه، گرد و غبار را جذب کرده و می تواند فضای مناسبی را برای رشد و تکثیر اکثر باکتری ها مهیا کند و اگر نم و رطوبت رفع نشود، کپک ها و انواع قارچ بر روی دیوار و نقاط مرطوب خانه ایجاد خواهند شد. 
 • نم و رطوبت سبب آسیب به دیوارها شده و ظاهر نامناسبی در منزل ایجاد می کند.
 • نم و رطوبت خانه باعث بروز انواع بیماری های مختلف می گردد. رطوبت دائمی در فضای خانه، موجب بروز حساسیت در افراد، به خصوص کودکان شده و برای افرادی که دچار بیماری های تنفسی و یا آلرژی می باشند بسیار مضر است. نم و رطوبت بالا در خانه، می تواند موجب بروز سردرد و درد مفاصل و متورم شدن عروق و بافت های بدن و افزایش درد هایی مانند آرتروز گردد.  
 •  نم و رطوبت زیاد در خانه، باعث خراب و پوسیده شدن بسیاری از وسایل منزل مثل وسایل چوبی و پارچه ای،  وسایل آهنی و فلزی، آسیب دیدگی تأسیسات و وسایل منزل می شود. 

نم و رطوبت خانه

دیگر عوارض وجود نم و رطوبت در خانه:

 • افزایش مگس ها
 • بوی بد

چگونگی تشخیص وجود رطوبت بالا در خانه

اثرات ظاهری رطوبت و نم در خانه ممکن است روز ها طول بکشد تا اثرات خود را بر دیوار نشان دهد؛ بنابراین تا پیش از رخ دادن چنین اتفاقی باید از وجود رطوبت بالا در خانه آگاه شویم. برای تشخیص وجود رطوبت بالا در خانه :

 • از یک رطوبت سینج استفاده کنید. اگر رطوبت اتاق بالاتر از 60 بود به معنای آن است که سطح رطوبت در خانه زیاد است.
 • اگر در اتاق هایی که در آن ها حمام و یا سرویس بهداشتی قرار دارد اثری از کپک دیدید خیلی سریع برای کاهش رطوبت اتاق اقدام کنید.
 • اگر بر روی شیشه بخار و یا قطرات آب وجود دارد احتمالاً سطح رطوبت در خانه زیاد است. چنین پدیده ای یا از برخورد هوای گرم اتاق با سردیِ پنجره بروز می کند و یا آن که نشان از رطوبت زیاد خانه دارد.
 • اگر بر روی دیوار ها و یا سقف خانه لکه های آب دیدید، رطوبت خانه بالا است.
 • اگر سطح رطوبت خانه زیاد باشد، وسایل چوبی کم کم پوسیده می شوند.
 • اگر سطح رطوبت اتاق زیاد باشد، آلرژن ها به وجود می آیند و موجب بروز علائم آلرژی از جمله سوزش چشم، عطسه، آبریزش بینی و ... می شوند.

آبریزش بینی

روش از بین بردن و رفع نم و رطوبت در خانه

اگر به هر دلیل رطوبت خانه شما زیاد است اقدامات ساده ذیل را در پیش بگیرید:

از فن برای تازه نگه داشتن هوای خانه استفاده کنید:

این مهم ترین توصیه است شما همیشه باید در خانه خود تهویه مناسب داشته باشید، به ویژه در مناطقی که احتمالا رطوبت دارد. سعی کنید پنجره ها را تا جای ممکن باز نگه دارید، اگر این کافی نیست، می توانید از فن برای تازه نگه داشتن خانه استفاده کنید از سوی دیگر، تهویه مطبوع می تواند به حفظ مناطق خاصی از خانه کمک کند که در آن هیچ رطوبتی نباشد و حتی به سختی یک هوای موجود در طبیعت در انجا باشد با این حال، از آن خیلی زیاد استفاده نکنید. هوایی که نفس میکشید باید رطوبت لازم برای جلوگیری از بیماری ها و خشک نشدن بینی را داشته باشد.

دوش خنک تر و کوتاه تر بگیرید:

دوش حمام یکی از مواردی است که رطوبت زیادی وارد منزل می کند پس زمان دوش گرفتن را کم کنید و همچنین دوش خنک تر بگیرید تا سطح رطوبت کاهش یابد.

دوش خنک

از خشک کردن لباس ها در محیط داخلی ساختمان پرهیز کنید:

سعی کنید لباس ها را با استفاده از روش هایی مانند استفاده از خشک کن ماشین های لباسشویی و باز کردن پنجره ها سریع تر خشک کنید و از خشک کردن لباس ها در محیط داخلی ساختمان پرهیز کنید. 

گیاهان را به مکانی ببرید که از تهویه مناسب برخوردار باشد:

وجود گیاهان در خانه در بالا بودن رطوبت نقش دارد و موجب افزایش رطوبت اتاق می شود؛ بنابراین بهتر است برای کاهش رطوبت محیط، گیاهان را به مکانی ببرید که از تهویه مناسب برخوردار باشد.

منابع رطوبتی را تشخیص دهید:

اگر یک منطقه پر از رطوبت در خانه خود پیدا کردید، باید سعی کنید منبع اش را پیدا کنید، اگر لوله های شکسته یا دارای نشتی در مناطق غیر قابل مشاهده وجود داشته باشد، لکه هایی روی دیوارها ایجاد می شوند که به تدریج رشد می کنند. به یاد داشته باشید که اگر فورا این نشتی ها را اصلاح نکنید، وضعیت می تواند بدتر شود و حتی باعث آب گرفتی شود.  

منابع رطوبتی خانه

از رطوبت گیر استفاده کنید :

این دستگاه مناسب برای مناطق بارانی یا سرد است.رطوبت به راحتی در این مناطق ایجاد و رشد میکنند، زیرا در این مناطق شانس کمتری برای هدایت و چرخش هوا در خانه ها وجود دارد. بنابراین، اگر می خواهید از رطوبت در خانه خلاص شوید، می توانید به راحتی از این دستگاه برای جذب و تخلیه رطوبت استفاده کنید. در مورد قبض برق خود نگران نباشید، چرا که آنها همانند دستگاه تهویه، برق مصرف میکنند و در اندازه و ظرفیت های مختلف در دسترس میباشند.

عایق بندی کنید :

یکی از راه های ورود رطوبت به درون خانه از طریق کف ساختمان است، به ویژه درصورتی که استخر و سونا در طبقات زیرین و یا باغچه با خاک بسیار مرطوب در حیاط خانه وجود داشته باشند. در این خانه ها ورقه های نازک پلی تن را در کف ساختمان و حتی زیر کف پوش ها به کار ببرید. عایق بندی سقف نیز، با حفظ گرمای لازم در محیط خانه از رطوبت ناشی از سطوح سرد جلوگیری به عمل می آید.

از نمک برای رفع نم و رطوبت استفاده کنید :

تمام چیزی که شما نیاز دارید، یک ظرف کم عمق و یک کیلو نمک است. به سادگی نمک را در ظرفی بریزید، خواهید دید رطوبت را در چند روز به خود میکشد زیرا نمک، ظرفیت جذب بسیار بالایی دارد. وقتی متوجه شدید نمک خیلی مرطوب یا سیاه شده، وقت آن رسیده است که آن را عوض کنید.

استفاده از نمک

ترفندهای جدید برای جلوگیری از رطوبت

ترفند ها و روش های دیگر برای جلوگیری از رطوبت و پیشگیری از رسیدن به مرحله رفع نم و رطوبت به غیر از توصیه های فوق، جلوگیری از ورود یا تشکیل رطوبت در خانه شما نیز بسیار مهم است. فقط این نکات ساده را دنبال کنید:

 • هنگام پخت و پز، هود و هواکش را روشن کنید.
 • هرگز درجه گرمای هیتر و وسیله گرمایی تان را بیشتر از 20 درجه سانتیگراد نکنید. زیرا به ایجاد رطوبت در دیواره ها و مناطق دیگر کمک می کند.
 •  چیزهایی مانند روشنایی طبیعی و هوا را در خانه تان بررسی و چک کنید.
 • شما باید پنجره ها و درها را در مناطقی قرار دهید که اجازه می دهد نور خورشید به آنها برسد.
 • همچنین باید مبلمان خود را طوری بچینید تا هوا در خانه شما به راحتی گردش کند.

این نکات می تواند حتی یک قطعه کیک را از رطوبت خلاص کند. انجام این نکات، میتوانند اثر زیادی در سلامتی شما و حساب بانکیتان داشته باشد. بر اساس این، شما هزینه رنگ کردن و بنایی منزل را در جیبتان نگه میدارید.

روشن کردن هواکش 

نکاتی مهم برای جلوگیری از نم و رطوبت خانه

پیشنهادی ساده برای کاهش و رفع نم و رطوبت دیوارهای خانه :

 1. اگر علاقه ای به داشتن فن یا سیستم تهویه ندارید، می توانید یک پنجره را برای چند دقیقه باز نگه دارید تا هوای خشک داخل شود، به خصوص در حمام هایی که برای دوره های طولانی تری در رطوبت اضافی قرار دارند.
 2. از لحاظ ریاضی، فقط بین چهار تا شش پیمانه آب کافی است تا سطح رطوبت داخل را به مساحت 1000 فوت مربع را از 15% تا 60% افزایش دهد.
 3. مقدار افراد داخل خانه می تواند بر میزان رطوبت هوا نیز تاثیر بگذارد. تنفس یک فرد در حدود یک ساعت، میتواند یک فنجان آب تولید کند.
 4. اطمینان حاصل کنید که هوای فن در آشپزخانه، حمام، و اتاق خشکشویی به سمت خارج می رود.
 5. نصب فن ها و بادگیر در اتاق زیر شیروانی نیز می تواند مفید باشد.
 6. دمای محیط را افزایش دهید زیرا هوای گرم می تواند رطوبت بیشتری را حمل کند و در خود نگه دارد (اگر درجه حرارت افزایش یابد رطوبت نسبی نیز کاهش می یابد).
 7. از فن ها برای تهویه استفاده کنید.
 8. از سری دوش کوچکتر و یا کم فشار استفاده کنید و شیر آب را کامل باز نکنید.
 9. توجه به درجه حرارت داخلی و خارجی نیز می تواند نگرانی از رطوبت داخل خانه را کاهش دهد. دمای فعلی داخل و خارج از محیط چند است؟
 10. در حین پخت و پز، سعی کنید روی مواد غذای را بپوشانید و از فن به طور کامل استفاده کنید. گاز و اجاق گازهای رومیزی باعث ایجاد رطوبت بیشتری می شوند. اجاق های آهنی کمتر به مرطوب کردن داخل کمک می کنند. آرام پزها مداخله کمتری در  سطح رطوبت داخل خانه دارند.

 باز کردن پنجره

11. اگر در خانه وسیله یا مکان رطوبت سازی وجود دارد، کمی آن را خاموش کنید یا درجه اش را کم کنید. اکثر دستگاه هایی که باعث تولید رطوبت یا بخارپز میشوند، امروزه دارای یک درجه یا دکمه تنظیم میزان بخار یا آب مورد نیاز هوا هستند. (بدون برنامه ریزی، اما به منظور تکامل اضافه شده اند

12.  توصیه می شود برای استفاده از الگوی القایی، از دیگهای بخار قدرت، کوره و آبگرمکن استفاده شود.

13. خطوط تخلیه تهویه هوا و قطره ها باید تمیز و بدون مانع نگهداری شوند.

14. گیاهان رطوبت به هوا می دهند.به خصوص هنگامی که گیاهان زیادی وجود دارند، نقش آنها در سطح رطوبت خانه قابل توجه است. همچنین مطمئن شوید که آنها را بیش از حد آبیاری نکنید.

15. هیزم تازه بریده شده، حاوی مقادیر زیادی آب است که در هنگام نگهداری در داخل خانه تبخیر می شوند. بهتر که آن را در خارج از خانه نگه داری کرد.

16. آبنما و نهرها را تمیز نگه دارید تنظیمات آبنما را کاهش دهید تا آب را از خانه دورتر کند.

رفع نم و رطوبت ، روش ساده از بین بردن نم و رطوبت خانه

3.7220
این مطلب مفید بود ؟16159
برگرفته از بخش سبک زندگی / ک / ن/ح.ب
وبگردی