مدفوع نوزاد
یکی از کارهای مهمی که مادران باید پس از تولد نوزاد انجام دهند، بررسی مدفوع نوزاد می باشد چرا که هر رنگی از مدفوع، گویای نشانه هایی است که باید درمان شوند.

رنگ مدفوع نوزاد چه معنایی دارد و نشانه چیست؟

یکی از وظایف مهم والدین، عوض کردن پوشک نوزاد است؛ والدین باید به مدفوع کودک توجه کنند. رنگ و بو مدفوع کودک در اثر رژیم غذایی مادر تغییر می کند و این تغییر گاهی می تواند نگران کننده باشد؛ برای آن که در این مورد مهم بیشتر بدانید و در مواقع ضروری از بروز و پیشروی بیماری در فرزند تازه متولد شده تان جلوگیری کنید، ادامه این بخش از نمناک را با دقت بخوانید.

مدفوع بودار نوزاد

نوع و رنگ مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

شبیه قیر یا شیره متمایل به سبز چسبنده :

مدفوع نوزاد تازه متولد شده مامیزه سفت، تیره و بسیار چسبناک است. شامل سلول های خونی، مایع آمنیوتیک و چیزهای دیگر هنگامی که در رحم تغذیه کرده است، می باشد که عمدتا بی بو است. انتظار می رود بعد از گذشت حدود 3 روز، نوزاد مدفوعی که کمتر چسبنده و بیشتر رنگ سبز دارد تولید می کند. این انتقال نشانه آن است که سیستم گوارشی و روده هایش به درستی کار می کنند.

شبیه دانه های سبز و زرد خردل :

یک قاعده برای نوزاد این است که ممکن است گاهی خیلی آبکی باشد، زیرا رژیم غذایی نوزادتان مایع است، اما بوی خیلی زیادی ندارد. نوزاد ممکن است به اندازه 6 یا 8 بار در روز بیرون روی داشته باشد، البته به مرور کمتر می شود.

مفهوم رنگ مدفوع نوزاد

مفهوم رنگ مدفوع نوزاد در تشخیص بیماری

شبیه اسموتی اسفناج سبز :

اگر چیزی شبیه این در پوشک نوزاد شیرخوار دیدید نشانه کمبود کالری و چربی در آغوز است. برای درمان این وضعیت، کودک را به همان سمت که شیر خورده بخوابانید، همچنین ممکن است نشان دهنده حساسیت لبنی باشد. با پزشک اطفال صحبت کنید تا مطمئن شوید.

کره بادام زمینی :

نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند و این نوع مدفوع را دارند، این نوع شیر باعث می شود بیرون روی کمتری نسبت به نوزاد شیرخوار از پستان مادر داشته باشد اما مدفوع آنها بد بو است.

شبیه کلم سبز تیره پخته :

کودکانی که مکمل های آهن می خورند این نوع مدفوع را دارند، ممکن است به شدت بوی آهن دهد؛ اما اگر نوزادتان شربت آهن مصرف نمی کند و همچنین مدفوعی دارد سریع به پزشک اطلاع دهید.

 نوع و رنگ مدفوع نوزاد

علت سبز بودن مدفوع نوزاد چیست؟

شبیه پوره سبز، قهوه ای نخود فرنگی :

تغییر رنگ مدفوع کودک می تواند هشدار و نشان دهنده سرعت هضم باشد. مدفوع زرد رنگ یعنی زود عبور کرده، سبز و قهوه ای یعنی آرام بوده اگر اسهال سبز و قهوه ای بود ممکن است نشانه بیماری باشد و حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت را بیابد.

شبیه پوره کره بادام زمینی و لوبیا :

نوزادانی که رژیم ثابتی از غذاها دارند این نوع مدفوع را دارند. این مدفوع را زمانی که کودک رژیم غذایی کاملا مایع دارد، تولید می کند. همچنین، ممکن است متوجه تکه های غذا در مدفوع او شوید. اگر با پزشک مشورت می کنید، مطمئن شوید سیستم به درستی مواد غذایی را جذب می کند؛ نیازی نیست نگران باشید.

شبیه سوپ زرد، سبز، قهوه ای، آبکی لوبیا :

اسهال آبکی، چسبنده، کثیف است به خصوص برای کودکانی که مدفوعشان از پوشک پس می زند. اسهال نشانه عفونت و بیماری است و اگر درمان نشود موجب خشکی بدن می شود. اگر کودکتان 3 ماهه یا کمتر است و اسهال زیاد یا خونی دارد حتما به پزشک مراجعه کنید.

رنگ مدفوع نوزاد سبز

بیماری هایی که با رنگ مدفوع نوزاد قابل تشخیص است

شبیه سنگ سخت و تیره :

یبوست کودک موجب می شود مدفوعی شبیه سنگ داشته باشند. اگر کودکان غذای جامد بخورند احتمال یبوست زیاد است. ممکن است مقداری خون در اثر فشار زیاد هنگام خارج شدن مدفوع در آن ببینید، اگر مشکل ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید و ممکن است به علت آلرژی به شیر مادر، یا پروتئین شیر سویا باشد.

شبیه سس کچاپ قرمز و خونی :

وقتی پوشک نوزاد قرمز و خونی باشد می تواند سه معنی داشته باشد؛ اگر مدفوع طبیعی همراه خون باشد یعنی آلرژی به شیر، اگر یبوست و مدفوع خونی داشته باشند یعنی پارگی کوچکی در مقعد در اثر فشار خارج شدن مدفوع صورت گرفته و اسهال خونی نشانه عفونت باکتریایی است در هر صورت به پزشک مراجعه کنید.

رنگ مدفوع نوزاد

مدفوع نوزادتان چه رنگی است؟

وجود دانه هایی شبیه خشخاش در مدفوع :

وجود خون تیره در مدفوع بدین معناست که کودک در اثر شیر خوردن از سینه مادر، خون خورده است، اما اگر از شیر مادر تغذیه نمی کند و یا مادر هیچ گونه دردی در سینه ندارد ممکن است کودک دچار خونریزی معده شده باشد.

مدفوع نوزاد و رنگ آن چه نشانه هایی دارد؟

3.8125
این مطلب مفید بود ؟9530
برگرفته از بخش سبک زندگی / ک / ن
برچسب : مدفوع
وبگردی