اتفاقات روز قیامت
چرا در روز قیامت همه از یکدیگر فرار می کنند و همه غرق خود می شود؟ سوالات بسیاری در رابطه با روز قیامت در ذهن اغلب افراد وجود دارد که از آن ها مطلع نیستند.

دلیل اینکه روز قیامت روز حسابرسی است و همه غرق خود می شوند

حتما شما هم شنیده اید که روز قیامت شرایط به گونه ای است که همه از یکدیگر فرار کرده و غرق در خود می شوند؛ این مسئله به اشکال مختلف در قرآن کریم توضیح داده شده است که به برخی از نمونه های آن در ادامه این بخش از دین و مذهب نمناک خواهیم پرداخت.

پیامبر اسلام(ص) در این باره فرمود:«در سه جا، هیچ کس، به یاد دیگران نیست؛ هنگام میزان؛ تا این که ببیند که آیا ترازویش سنگین است یا سبک. هنگام صراط، تا این که ببیند از آن عبور خواهد کرد یا نه، و هنگام دریافت نامه اعمال، تا این که ببیند به دست راستش داده می شود یا دست چپش. در این سه موضع، کسی حتی به یاد دوست صمیمی اش یا محبوبش یا نزدیکانش یا دوست و فرزندش و والدینش نخواهد بود... به خاطر صحنه های بسیار هولناک قیامت این اتفاق خواهد افتاد. ( بحرانی، سید هاشم، البرهان فی تفسیر القرآن، ج 5، ص 586 )

بر خلاف زندگی دنیایی که انسان در آن کمتر به آخرت و اعمال خود توجه دارد و اهمیت می دهد، در آخرت، وضعیت به کلی تغییر یافته و تنها چیزی که برای انسان مهم خواهد بود، تعیین سرنوشت نهایی او در حسابرسی دقیق پروردگار است.

در این روز، انسان نزدیک ترین نزدیکانش را که برادر و پدر و مادر و زن و فرزند هستند نه فقط فراموش کرده، بلکه از آنها فرار می کند ( سوره عبس، آیه 34 و 36 )

و این نشان می دهد هول و وحشت محشر آن قدر زیاد است که انسان را از تمام پیوندها و علائقش جدا می کند.

اتفاقات روز قیامت

بعضی گفته اند منظور فرار از برادران و پدران و مادران و همسر و فرزندانی است که راه ایمان و تقوا و اطاعت خدا را نپیمودند، او از آنها فرار می کند که مبادا به سرنوشتشان گرفتار شود.

بعضی نیز گفته اند این فرار از آن رو است تا مبادا این افراد حقوقی به گردن او داشته باشند و از او مطالبه کنند، و او از ادای آن عاجز باشد.

در میان این سه تفسیر، تفسیر اول مناسب تر به نظر می رسد، اگرچه جمع میان آنها نیز بی مانع است. ( مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج 26، ص 157 )

یکی از وعده‌های الهی، این است که در روز قیامت، همه انسان‌ها محشور ‌شده و حتی یک تن از آنان جا نمی‌ماند. ( سوره کهف، آیه 47 )

طبیعتاً جمعیت بسیار زیادی گرد خواهند آمد؛ زیرا از زمان حضرت آدم تا روز قیامت، انسان های بسیار زیادی زندگی کرده و از دنیا رفته اند و خواهند رفت. عملاً وضعیت یک فرد در میان این همه جمعیت سرگردان و نگران مانند انسانی است که در دریایی سهمگین غرق شده و جز نجات خویش، اندیشه ای دیگر در سر ندارد.

روز قیامت روز حسابرسی است. در آن روز، آن قدر بر انسان ها سخت می گذرد و افراد نگران عاقبت خود و اعمالشان هستند که از غیر خود غافل می شنود و تنها نگرانی شان سرنوشت خود است. خداوند در قرآن می فرماید:«در آن روز هر کدام از آنها وضعی دارند که او را کاملاً به خود مشغول می سازد».( سوره عبس، آیه 37)

چرا روز قیامت همه از هم فرار میکنند و غرق خود می شوند؟

4.7635
این مطلب مفید بود ؟59738
منبع : گردآوری توسط بخش دین و مذهب نمناک/ح.ب/ن
برچسب : قیامت
وبگردی