روستای دره بید اصفهان
روستای دره بید اصفهان یکی از روستا های جالب و دیدنی در اصفهان است که به دلیل داشتن لاله های واژگون مشهور است.

روستای دره بید اصفهان مملو از لاله های واژگون

استان اصفهان به علت وجود رودخانه زاینده رود ،خاستگاه روستاهای بی نظیری بوده است که یکی از این روستاها دره بید نام دارد. این روستا در شهرستان فریدن اصفهان واقع است که در اولین روزهای اردیبهشت نمایی بسیار شگفت انگیز از گل های لاله واژگون به خود می گیرد.

روستای دره بید اصفهان

روستای شگفت انگیز دره بید اصفهان 

علت نام گذاری روستای دره بید اصفهان 

این روستا که در شهرستان فریدن باغ است و نام آن از درخت های وحشی بید برگرفته شده که این روستا را احاطه کرده است.

 دسترسی به دره بید 

از سه راهی دامنه که به سمت خوانسار حرکت کنید قبل از منطقه معروف گلستان کوه جاده فرعی این روستا است. از روستا تا آلاچیق های تعبیه شد یک راه خاکی و سنگلاخی پر شیب است. این منطقه به امکاناتی همچون سکوهای کباب پزی و سرویس های بهداشتی هم مجهز است.

روستای دره بید در اصفهان با زیبایی های فراوان

تاریخچه روستای دره بید در اصفهان

پس از اینکه اسلام وارد سرزمین ایران می شود ساکنین این روستا به دین اسلام روی می آورند و تا تا زمان ولایت عهدی امام رضا ساکن هم آنجا بودند چرا که تعداد زیادی از سکه های ضرب شده در محل قدیمی آنجا که به چند سال پیش برمیگردد کشف شده و همچنین قبرهای قدیمی وجود دارد که مسلمان بودن آنها را نشان می دهد.

ساکنین محل در 8 کیلومتری شمال منطقه فعلی روستا ها زندگی می کردند که برای رهایی از شر دشمنان توسط برج و بارو محافظت می شده است. محل قرار گیری و ساخت این قلعه روی یک تپه بود جالب است بدانید به دلیل این که در دره سبز پر از چشمه های معدنی گوارا در بالای این روستا وجود داشت.

کمی از آب چشمه ها به وسیله لوله های سفالی به نام گنگ لوله کشی شده بود و از فاصله های بسیار زیاد به داخل روستا آورده شده تا مردم از سیستم آب لوله کشی سالم و بهداشتی بهره مند شوند تا چند سال پیش بازار این لوله های سفالی موجود بود.

به دلیل حمله دشمنان و بر اثر شرایط اقلیمی روستا نابود شده است و مردم آن از آنجا خارج شده و به محل فعلی روستا منتقل شدند آنها بعد از اینکه آمدند قناتی حفر کردند که سرچشمه آن در کنار محله قدیمی روستا بود آنها موفق شده بودند در همان جای جدیدی که ساکن شدند و در فاصله 8 کیلومتر پایین تر آب آن را بیرون بیاورند و هم در کشاورزی و هم برای آب شرب از آن استفاده کنند.

تعدادی از خوانین خراسان در زمان شاه عباس که اصالتا عرب بودند به این روستا تبعید شدند و بر اساس این که تمکن مالی بالایی را دارا بودند اقدام به بنا کردن عمارتی بسیار بزرگ با هفت طبقه کردند. سبک معماری دوران صفویه با مصالح ساروج و آجر در این ساختمان بسیار زیبا و مجلل احساس می شود.

در حوالی این ساختمان زیبا دیوارهای بلندی با برج و بارو به خاطر حفاظت است شر دشمنان ساخته شده که تمام اهالی روستا داخل این قلعه برده شده اند و ماه ها می توانستند بدون احساس کردن هیچ خطری و بدون اینکه از آن خارج شوند بی هیچ مشکلی زندگی خود را ادامه دهند.

رونق و توسعه این روستا و پیشرفت قابل توجه کشاورزی آن به واسطه همین مهاجرت رقم خورد و به قدری پیش رفت که روستاهای اطراف نیز تحت حاکمیت آن درآمدند به شکلی که حکومت محلی آن تصمیم بر این گرفت توابع اصفهان را تصرف کند و زمانی که ظل سلطان قاجار حکومت می کرد به اصفهان حمله و داعی حکومت کردند. ولی به علت مجهز بودن قشون حکومت اصفهان به ارابه و توپ آنها را وادار کرد از نزدیکی نجف آباد عقب نشینی کنند که تا نزدیکی روستا عقب رانده شدند به وسیله توپ به روستاها حمله کردند ساختمان بزرگی که در وسط قلعه قرار داشت در این حمله تخریب شد چنانچه تا چند سال پیش آثار به جا مانده از تخریب گلوله های سربی این توپ ها در تعدادی از خانواده ها موجود بود.

قدرت آنها پس از این شکست بسیار کاهش پیدا کرد چرا که رضاخان حکومت های محلی را از بین برد و این اتفاق باعث کاهش قدرت آنها شد. بسیاری است ساکنان این روستا اقدام به مهاجرت به مناطقی از جمله شیراز خوزستان کردند و تنها تعداد کمی از خاندان داخل روستا باقی ماندند ساختمان باقی مانده محل زندگی یکی از نوادگان آن خوانین می باشد.

دشت لاله واژگون

دشت لاله های واژگون دره بید 

دشت لاله های واژگون روستای دره بید اصفهان 

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران بخش گردشگری نمناک باید توضیح دهیم که این منطقه در روزهای اول اردیبهشت غرق در گل های لاله واژگون می شود. باید بدانید این گونه از گل ها آسیب پذیر ترین گونه های طبیعت هستند چرا که حتی کندن یک شاخه از آنها آسیب زیادی به محیط زیست می رساند. این گل ها همین که چیده شدند از بین می روند و زمان ماندگاری آنها بسیار کم است.

لاله واژگون

لاله های واژگون دره بید اصفهان 

گیاهان دارویی روستای دره بید اصفهان 

در منطقه زیبای دره بید که با لاله های واژگون زبان زد عام و خاص است گیاهان دیگری نیز همچون موسیر ، تره ، کنگر ، شوید ، کما و کرفس می رویند. اکثریت مردم از این منطقه زیبا امرار معاش وکسب روزی حلال می کردند علف هایی به نام کما وکنگر را می چیدند و گیاهان دارویی و تره , کرفس ,موسیر و شوید را جمع کرده و خشک می کردند و این گیاهان و داروها را در شهر ها وروستا های اطراف می فروختند و مایحتاج زندگی خود را اینگونه تامین می کردند.

چشمه های روان روستای دره بید اصفهان

از چشمه های روان این منطقه می توان به چشمه آقاخان ، چشمه سفید و چشمه روغنی اشاره کرد که آب زلال آن ها هر رهگذری را به وجد می آورد و او را خنک و خستگی را از وی می رهاند.

دره بید فریدن

جاذبه های روستای دره بید اصفهان 

زمان مناسب برای بازدید از روستای دره بید اصفهان

پیشنهاد می کنیم زمان بازدید از این بهشت کوچک را به اواخر فروردین تا اوایل تابستان موکول کنید البته ناگفته نماند اوایل بهار هم نیز همین لاله های واژگون در آنجا روییده و فضای سر سبزی در آنجا حاکم است.

دیدنی های روستای دره بید اصفهان ، دشت لاله های واژگون

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /م.ح
وبگردی