روستای زنانه

روستای عجیب و غریب زنانه! + تصاویر

کد مطلب : 14134زمان مطالعه : 3 دقیقه
در این مطلب با روستایی آشنا می شوید که در این روستا هیچ مردی برای امرارومعاش زندگی وجود ندارد و زنان این روستا مسئولیت همۀ کارهای روستا و خانوادۀ خود را یک تنه به جان خریده و انجام می دهند.

در روزگاری که بخش چشم گیری از کارها و امورات خانواده بر عهدۀ مرد خانه می باشد و مهم تر از همه تکیه گاهی محکم برای همسر و بچه های خود محسوب می شوند روستایی به نام لیچک در ارمنستان واقع است که این روستا از خصوصیت ویژه و خاصی برخوردار است که در آن به جای اینکه مردان برای گذران زندگی کارای روستا را انجام دهند مدتهای طولانی در روسیه مشغول کارند و زنان این مسئولیت سنگین را در روستا بر عهده دارند.

ماه در آسمان پیدایش شده و سکوت این روستای کوچک در ارمنستان را فراگرفته است. از کنار زمین شخم زده شده عبور می کنیم تا به دیوار سنگیِ یک خانه آجری برسیم. در اینجا کودکان به خوابی عمیق فرو رفته و کتری روی اجاق است.
 
زنی پچ پچ کنان با تلفن حرف می زند. از صدای او خستگی نمایان است، اما نمی توان منکر هیجان صدایش شد.
 
با سپیده دم، زنی دیگر از خواب بیدار شده و شالی را دور سر خود می پیچد. او آماده صبحی دیگر می شود. زن با یک چوب دستی محکم، دام را از طویله خارج کرده و آن ها را به محل همیشگی می برد. چوپان روستا از آنجا وظیفه چرای حیوانات را بر عهده می گیرد.

روستای ارمنستان

زنی دیگر با دستان پینه خورده و خط میان ابروانش بر روی کپه سیب زمینی ها خم شده و  با خستگی تمام آن ها را پوست می کند. او در حال آماده کردن غذای خانواده است.
 
در روستای لیچک (Lichk) در ارمنستان نظیر این زنان کم نیستند. اما چیزی که به ندرت در آنجا یافت می شود «مرد» است. شوهران این زنان هزاران کیلومتر آن طرف تر هستند.
 
به دلیل شرایط بد اقتصادیِ این روستا، 90 درصد مردان برای انجام کارهای ساختمانی به روسیه رفته اند تا بتوانند پول بهتری دربیاورند. بنابراین، زنان به مدت هشت تا 9 ماه این روستا را می چرخانند.

روستای ارمنستان

این زنان قوی و محکم هستند. صبر و قدرت مثال زدنی شان کمک کرده تا آن ها شجاعانه از خانواده و روستای خود مراقبت کنند. جولین پربرِل عکاسی است که در منطقه قفقاز کار می کرده است. او شایعه ای شنید که در روستایی زنان بدون مردان زندگی می کنند. او و مترجمش کمی تحقیق کردند و فهمیدند که این شایعه صحت دارد. او دو هفته در سپتامبر 2013 را صرف ثبت تصاویری از زندگی زنان لیچک کرده بود.
 
پبرل این دو هفته را در کنار انوش و روزانا مانده بود. همسران این دو نیز در روسیه مشغول به کار بودند. روابط اجتماعی بین زنان در اینجا بسیار قوی است. همه کارهای روستا مانند دامداری، کشاورزی و تهیه نان به شکل گروهی انجام می شود.

روستای ارمنستان

البته به این شکل نیست که هیچ مردی در اینجا پیدا نشود. می توان زیر سایه دیوارهای آجری را با دقت نگاه کرد تا مردان مسن را با کلاه آفتاب گیرشان دید. آن ها داستان تعریف می کنند و بر روی میزهای چوبی بازی می کنند. برای دانش آموزانی که خوب درس نمی خوانند و بازیگوشی می کنند، این مردان حکم پدری سخت گیر را دارد. حتی با وجود این مردان، باز هم زنان تمام کارهای روستا را انجام می دهند.

روستای ارمنستان

انوش و روزانا آن اوایل از احساسات خود حرفی نمی زدند. اما به مرور، آن ها کمی از رازهایشان را برملا ساختند. آن ها می گویند:«با اینکه زنان روستا اغلب به شوهران خود اطمینان دارند، اما نگرانیم که آن ها در روسیه زندگی مخفیانه ای نیز داشته باشند. از همه بدتر این است که آن ‎ها دیگر هرگز برنگردند. البته ما سعی می کنیم زیاد به این چیزها فکر نکنیم.»

روستای ارمنستان

صبر و شکیبایی زنان و شوهران خود تحسین برانگیز است. زمستان موسم سرور و پای کوبی است. با رسیدن زمستان و بازگشت شوهران، روستا غرق مراسم شاد مانند جشن عروسی، مهمانی و جشن تولد می شود. مردم روستا از خوشحالی در پوست خود نمی گنجند.
 
بالاخره این سه ماه نیز به اتمام می رسد. باری دیگر مردان چمدان های خود را جمع کرده و تا دیداری دیگر از خانواده های خود خداحافظی می کنند.
 
دوباره زنان امور روستا را به دست می گیرند. شرایط مالی بد، کارهای فیزیکی طاقت فرسا و تنهایی هم از پس این زنان برنمی آیند؛ چرا که آن ها قوی هستند و قلبی پر از عشق دارند.

روستای ارمنستان

روستای عجیب و غریب زنانه! + تصاویر

4.5103
این مطلب مفید بود ؟9211
برگرفته از فرارو - / ل
وبگردی