روستای سهولان
روستای سهولان با دارا بودن جاذبه های تفریحی ارزشمند و زیبا گرچه تا حدی زیرساخت های لازم را دارد اما هنوز جای پیشرفت بسیاری را می توان برای آن تصور کرد. با ما در معرفی این روستای زیبا همراه باشید.

جاذبه های گردشگری روستای سهولان مهاباد در آذربایجان غربی

کشور ایران جاذبه های کمتر شناخته شده ی زیادی دارد. روستاهای بخشی از این جاذبه ها هستند که با وجود داشتن ویژگی های بالقوه ای برای گردشگری کمتر به آن ها توجه می شود. روستای سهولان یکی از این روستاها به شمار می رود که می توان برای تبدیل شدن به یک قطب گردشگری روی آن حساب باز کرد. در ادامه با ما همراه باشید.
متاسفانه گردشگری در ایران آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است. امروزه می بینیم که حتی از تمام ظرفیت شهرهای بزرگ و کلانشهرهای کشورمان هم نسبت به دیگر نقاط دنیا در امر گردشگری استفاده نمی شود.
حال اگر این مسئله را به بخش های کوچک تری مانند روستاها تعمیم بدهیم باید عمیقا تاسف خورد. معدود روستاهایی مانند ماسوله و کندوان نسبتا شناخته شده هستند و هر ساله گردشگران قابل توجهی را به سوی خود جذب می کنند.
این تعداد اما در برابر ده ها هزار روستای ایرانی بسیار کم به نظر می رسد. روستاهای معمولا در نقاط خوش آب و هوایی قرار دارند که برای هر گردشگری جذاب به نظر می رسد.

روستای سهولان

روستای سهولان

معرفی روستای سهولان

روستای سهولان بیش از 400 سال قدمت دارد. این پیشینه ی تاریخی را می توان در جای جای آن مشاهده کرد. در زبان کردی سهولان یعنی «یخ». این موضوع به خوبی سردسیری بودن این منطقه را نشان می دهد.
در گذشته چوپانان روستاهای یادآباد و عیسی کندی گله های خود را برای چریدن به طبیعت ییلاقی و مراتع غنی سهولان حرکت می دادند. شرایط آب و هوایی مناسب و بارش های کافی از سهولان منطقه ای خوب برای کشت دیم و در پی آن تبدیل شدن این منطقه به زیستگاه انسانی ساخت.
بعد از 400 سال هنوز زندگی در این روستا جریان دارد. زبان مردم این روستا کردی است. بر اساس سرشماری انجام گرفته در سال 1385 این روستا حدود 180 نفر جمعیت داشته است.
فعالیت های زراعی شالوده ی اصلی اقتصاد روستای سهولان را تشکیل می دهد. گندم، جو، عدس، نخود انگور، بادام، سیب و گردو برخی از محصولات تولید شده در ایران روستا هستند. در این مکان خانه ها به صورت متمرکز در میان دره ای قرار گرفته اند و سقف خانه ها مسطح است.
اگر در فصول گرم به سهولان سفر کنید احتمالا دیدن میوه ها و سبزیجاتی که برای خشک شدن زیر آفتاب پهن شده اند برایتان جالب باشد.
از دیگر فعالیت های اقتصادی روستا که ریشه در فرهنگ مردم بومی دارد می توان به تولید انواع صنایع دستی مانند قالی، گلیم، جوراب و جاجیم اشاره کرد که عمدتا با استفاده از مواد اولیه ی پشمی و دامی تولید می شوند.
لباس های مشهور سنتی کردی عمده پوشش مردم روستا را تشکیل می دهد. از جاذبه های روستا باید به غار آبی سهولان اشاره کرد. لونه کبوتر (لانه کبوتر) نام دیگری است که مردم بومی به این غار داده اند. این نامگذاری به دلیل وجود لانه های کبوتر درون غار است.

غار سهولان

غار مشهور سهولان دریاچه ای دارد که عمق آن در برخی نقاط به 30 متر هم می رسد. ارتفاع غار تا سطح دریاچه در بالاترین نقطه 50 متر است. نکته ی جالب توجه تفاوت دمای بیرون و درون غار است که به حدود 10 تا 15 درجه هم می رسد.

غار سهولان

غار سهولان

تاکنون 300 مسیر آبی در این غار کشف شده است که از این رو می توان آن را در میان بزرگ ترین غارهای آبی ایران (دومین بعد از غار علی صدر) جای داد.
قلعه تاریخی اوریس و مسجد قدیمی روستا از جمله دیگر جاذبه های آن هستند که در کنار طبیعت سرسبز و غنی و چشمه ساران متعدد به علاوه ی فرهنگ بومی جالب از این روستاه مکانی عالی برای گردشگری ساخته اند.

آدرس روستای سهولان

آذربایجان غربی، مهاباد، روستای سهولان

دسترسی
مسلم است که برای سفر به روستای سهولان ابتدا باید به آذربایجان غربی و شهرستان مهاباد سفر کرد. روستای سهولان در فاصله ی 43 کیلومتری شرق مهاباد واقع شده است. به مهاباد که رسیدید وارد جاده ی مهاباد به بوکان (جاده برهان) شوید. این روستا حدود 35 کیلومتر با شهر بوکان فاصله دارد.

بوکان
با عبور از تپه ماهورهای جاده برهان به روستای «عیسی کندی» خواهید رسید. در این روستا جاده به دو مسیر متفاوت تقسیم می شود. مسیر مستقیم شما را به بوکان و مسیر سمت راست به روستای سهولان و غار مشهور آن منتهی می شود. حتما دیدن این روستای پر جاذبه و زیبا را در برنامه ی سفر خود وارد کنید.

جاذبه های گردشگری روستای سهولان در آذربایجان غربی

56
این مطلب مفید بود ؟60
برگرفته از کجاور-/ ر
وبگردی