روش صحیح شامپو زدن مو

نحوه صحیح شستن و و روش شامپو زدن موی سر و مقدار لازم آن

کد مطلب : 13507تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
روش صحیح شامپو زدن مو خیلی ساده است شامپو را مستقیم روی سر خود نریزید و از آب داغ برای شستن استفاده نکنید و موهای خیستان را با سشوار خشک نکنید.

بهترین روش دوش گرفتن ، شستشو و شامپو زدن صحیح برای داشتن و حفظ کردن سلامت مو

برای داشتن موهای سالم، تمیز و زیبا خرید شامپوی مناسب حرف اول را می زند. انتخاب شامپوی خوب و سازگار با موها و روش صحیح شامپو زدن موی سر از مواردی است که در این بخش از سلامت پوست و موی نمناک در پاسخ به سوالات بسیار شما کاربران توضیح خواهیم داد.

یکی از چیزهایی که زیاد از متخصصان پوست و مو می پرسند، چگونگی شستشوی موهاست:بهتر است موها را با صابون شست یا شامپو؟ با شامپوی ایرانی یا خارجی؟ نحوه صحیح شامپو زدن ؟هر روز یا یک روز در میان؟ با چنگ زدن یا به نرمی؟ و..
روش شامپو زدن مو

نحوه شستشوی صحیح موی سر

روش صحیح شستن و شامپو زدن به موها

موهای خود را قبل از شامپو بخار دهید:

منافذ پوستتان معمولا با روغن و خاک آلوده هستند. بهترین راه برای تمیز کردن آنها، بخار دادن موها است. برای انجام این کار، یک حوله را در آب داغ فرو ببرید و آب اضافی را بچکانید. حوله را در دور سرتان بپیچانید و اجازه دهید 20 دقیقه بماند، و بعد از آن دوش بگیرید.

چقدر شامپو استفاده کنیم؟

اندازه شامپویی که قرار است روی موهایتان بزنید بستگی به حجم موهای هر فردی دارد به عنوان مثال آقایان که موی کوتاه تری دارند، حتی یک بار شامپو کردن هم برای شان کافی است.

اما خانم هایی که موهای شان بلند است معمولا با بار اول شامپو کردن، تنها آلودگی های سطحی از موهای شان پاک می شود و احتمال دارد نیاز باشد که یک بار دیگر هم به موهای خود شامپو بزنند تا بتوانند احساس تمیز شدن موها را خوب درک کنند.

شامپو چند دقیقه روی موها بماند؟

درکل هیچ ضرورتی ندارد که شامپو روی مو باقی بماند.و زمانی که برای شست وشوی موهای تان با ماساژ دادن شامپو روی آن صرف می کنید، کافی است و نیاز نیست شامپو را روی سرتان نگه دارید. ولی درباره شامپوهای درمانی نیز لازم است شامپو به مدت 5-3 دقیقه برای اعمال اثر دارو روی سر باقی بماند و سپس آبکشی شود.

پخش کردن شامپو درکف دست :

مقداری شامپو درکف دست خود بریزید و دستهای خودرا روی هم مالش دهید تا شامپو روی دستهایتان پخش شود(حرارت دستهای شما به عملکردبهترشامپو کمک می کند). درواقع کف شامپو بایدروی دست شما تشکیل گردد.

شستن صحیح موها

ریختن شامپو در کف دست

ماساژ دادن شامپو برروی پوست سر با نوک انگشتان :

بهترین روش برای شامپو زدن موها استفاده از نوک انگشتان است به طوریکه شامپو راروی همه قسمتهای سرپخش نموده و با نوک انگشتانتان به آرامی روی پوست سروموهایتان ماساژ دهید اما توجه داشته باشید که از ناخن ها استفاده نکنید.

موهای بخار داده شده تان را قبل از شامپو کردن ماساژ دهید:

پس از بخار دادن موهایتان، به آرامی پوست سر خود را با انگشتانتان چند دقیقه ماساژ دهید.این کار می تواند باعث شود که کثیفی از حفره ها زدوده شوند، که همین کثیفی ها باعث ضعیفی مو می شوند.

از آب سرد یا ولرم استفاده کنید:

می دانید که استفاده از ابزارهای گرم برای آرایش مو تا چه حد می تواند به مو آسیب برساند؟ خوب، همین امر برای آب داغ نیز صدق می کند.گرمای آب داغ می تواند روغن های طبیعی مو را از بین ببرد و کوتیکول های مو خود را باز می کند، در نتیجه رطوبت از آن بیرون می رود.

از سوی دیگر، دوش گرفتن با آب سرد یا ولرم می تواند کوتیکول ها را ببندد و رطوبت مو را نگه دارد، به این ترتیب شما موهایی شفاف تر و نرمتر خواهید داشت. هرگز از آب داغ برای آبکشی استفاده نکنید و موهای خودرا با آب ولرم و نیمه گرم آبکشی نمایید.

به این مرحله آبکشی اولیه و یا پیش از شستشو ” Pre-Washing ” گفته می شود که برای زدودن گردوغبار و بطورکلی آلودگیهای قابل حل درآب انجام می گیرد.

از پارابن و شامپوهای بدون SLS استفاده نکنید:

من مطمئنم که شما نباید از شامپوهای سولفاتی (SLS) و پارابن استفاده کنید ؛ پارابن ها به عنوان نگهدارنده اضافه میشوند، و SLS به تشکیل کف کمک می کنند هر دوی این مواد شیمیایی برای مدتی طولانی است که باعث تحریک پوست و واکنش های آلرژیکی می شوند.

مطالعات اخیر نشان داده که آنها همچنین می توانند سرطان زا باشند و باعث آسیب شدید چشم در کودکان شوند بنابراین بهتر است از شامپو های ارگانیک و طبیعی استفاده کنید، که بدون SLS و پارابن هستند.

شامپو را فقط روی پوست سرتان استفاده کنید:

هدف شامپو، تمیز کردن و حذف کثیفی، سلول های مرده پوست و تولید محافظت از پوست سر است. مالیدن شامپو در طول موها فقط روغن های طبیعی مو را می گیرد و به دنبال آن موهایی خشک، وز و بی روح خواهید داشت. بنابراین، یک چهارم اندازه همیشگی شامپویتان را مصرف کنید و آن را به ریشه موها و پوست سر خود بزنید ،تا زمانی که کف کند.

در حال شامپو کردن، آرام ماساژ دهید زمانی که شامپو کف کرد، سرتان را به آرامی با انگشتانتان ماساژ دهید، با حرکات دایره ای شکل. با این کار نه تنها کثیفی را از پوست خود پاک می کنید، بلکه ماساژ، گردش خون را به فولیکول های مو افزایش می دهد و رشد مو نیز افزایش می یابد.

روش شستشوی موها

مقدار شامپو را به حداقل برسانید

موهای خود را هر روز نشورید:

اکثر شامپوها حاوی مواد شیمیایی هستند که در صورت استفاده روزانه، می توانند مو را بسیار خشک و شکننده کنند. بنابراین بهتر است برای حفظ سلامتی و سطح رطوبت مطلوب، موهای خود را بیش از دو بار یا سه بار در هفته نشورید.

زمان شامپو کردن را کش ندهید:

موهای شما زمانی که مرطوب هستند، در شکننده ترین حالت خود هستند. بنابراین، باید شامپو کردن و نرم کننده زدن به مو خود را در عرض 15 دقیقه پس از خیس شدن، انجام دهید تا از هرگونه آسیب و شکستن موها جلوگیری کنید.

روش صحیح خشک کردن موهای سر

حوله میکرو فایبر / تی شرت های پنبه ای بهترین برای خشک کردن موهای سر:

شما احتمالا از این موضوع بی خبرید، اما حوله هایی با جنس تریکو، رطوبت موهایتان را در زمانی گرفتن آب اضافی موهایتان را می گیرد، و اینگونه موها خشک می شوند.

علاوه بر این، بافت این حوله ها همچنین می تواند موهای شما را وز کند و باعث شکستگی موها شود. یک گزینه بهتر میتواند استفاده از یک حوله میکرو فایبری یا پارچه پنبه ای باشد که با موهای شما لطیف برخورد می کند و تمام رطوبت آن را نمی گیرد.

در زمان خشک کردن، مدام موهایتان را نمالید:

اکثر زنان موهای خود را به آرامی با حوله می مالند یا از کلاه حوله ای برای خشک کردن استفاده می کنند.هر دوی این روش های خشک کردن، فاجعه بار هستند، زیرا باعث ایجاد گره، وز شدگی و شکستن موها می شوند راه درست این است که از یک پارچه پنبه ای یا یک حوله میکرو فایبر به آرامی برای خشک کردن آب اضافی موها استفاده کنید و بقیه خیسی با هوا کامل خشک شود.

از سشوار خودداری کنید:

گرمای سشوار می تواند به موهای شما آسیب برساند و باعث می شود مو خوره شود، همانند ابزارهای گرمایشی آرایش مویی دیگر. بنابراین، بهتر است تا جای ممکن از استفاده از ،آنها بپرهیزید.

روش خشک کردن مو

آسیب های احتمالی با خشک کردن مو با سشوار

نکات مهم دیگری که باید برای شستشوی صحیح موها به خاطر داشته باشید:

از یک نرم کننده مخصوص مو، بعد از خشک کردن موهایتان استفاده کنید:

اگر این سوال را دارید " چگونه می توان از شر وزی مو پس از دوش گرفتن خلاص شد؟ " و همیشه عامل نق زدن هایتان است، در اینجا جواب را برایتان آورده ایم.

بعد از اینکه تا حدودی موهایتان خشک شد ،کمی از مرطوب کننده یا سرم نرم کننده بعد از حمام استفاده کنید. مطمئن شوید از محصولی که بدون الکل است استفاده می کنید، زیرا الکل بیشتر موها را خشک می کند.

استفاده از محصولات مراقبت مو را محدود کنید:

از مصرف بیش از حد محصولات مو، مانند اسپری مو، موس، ژل و غیره، بر روی موهایتان اجتناب کنید، زیرا آنها روی مو و پوست سر می نشینند، منافذ را مسدود می کنند و در نهایت منجر به ریزش مو می شوند.

دوش گرفتن را کوتاه کنید:

سعی کنید خیلی فوری از حمام بیرون بیایید، زیرا هر چقدر موهایتان بیشتر خیس بمانند، همانقدر در وضعیت شکننده و ترد خواهد ماند.

فراموش نکنید که شامپوهای استاندارد هرگز موجب ریزش مو نمیشوند کم پشت شدن موها با عوامل وراثتی یا هورمونی در ارتباط است یا به دلیل بعضی از بیماری ها و مصرف داروها ایجاد می شود.

البته اگر شامپو با موی شما سازگاری نداشته باشد ممکن است به ساقه مو آسیب رسانده و آن را کدر یا خشک و بد حالت کند اما نمی توانید ریزش موهایتان را به شامپو نسبت دهید.

روش صحیح خشک کردن موی سر با حوله

روش درست دوش گرفتن

 

نحوه صحیح شستن و و روش شامپو زدن موی سر و مقدار لازم آن

4.1537
این مطلب مفید بود ؟44394
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
1 نظر به ثبت رسیده است
ashkan1397-05-01
شامپو نباید کفش سخت شسته شه و هم باید چربی طبیعی مو رو حفظ کنه شامپو معمولی آوند رو حتما امتحان کنید
225
وبگردی