روش تعیین جنسیت
روش هایی وجود دارد که در ماه های اول بارداری می توان جنین را تعیین جنسیت کرد و هم بیماری های احتمالی او را تشخیص داد.

روش تعیین جنسیت در سه ماهه اول بارداری

تعیین جنسیت جنین از هفته هفتم تا دهم بارداری و شناسایی جنس جنین برای تشخیص بیماری های وابسته به جنس امکانپذیر است . تست های تشخیص که برای تشخیص بیماری ها و جنسیت جنین به کار گرفته می شود به دو گروه تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می شود که در این بخش از نمناک می خواهیم به تعیین جنسیت جنین با روش های غیر تهاجمی بپردازیم.

انواع روش های پیشرفته تشخیص جنسیت جنین و بیماری های آن

ارتباط خونی بین جنین و مادر بعد از لقاح و لانه گزینی جنین در رحم مادر از طریق جفت آغاز می شود و کم کم گسترش می یابد به صورتی که بسیاری از مواد موجود در خون جنین که از مهم ترین آنها مواد سلولها و DNA جنین است به خون مادر راه پیدا می کند و بسیاری از مشکلات تشخیص پیش از تولد و بیماری ها را شناسایی می کند. اما به علت اندک بودن این سلولها شناسایی و بررسی مشخصات آنها بسیار دشوار است و به تکنولوژی پیشرفته ای نیاز دارد.

این روش های تعیین جنسیت جنین قبل از تولد گوناگون است که برخی از آنها تهاجمی و برخی غیر تهاجمی هستند.آمینوسنتز، نمونه برداری از پرزهای جفتی و نمونه برداری از خون جنین از روش های تهاجمی تشخیص جنین قبل از تولد که خطرناک هستند و عوارضی مانند سقط جنین و عفونت را برای مادر و جنین به همراه دارد .

در این روش با استفاده از یک سوزن بلند از داخل حفره رحم و مایع آمینوتیک که در آن قرار دارد مقداری مایع کشیده شده و سلول های این مایع مورد آزمایش قرار می گیرد. نمونه برداری از پرزهای جفتی از دیگر روش های تهاجمی است که با آن می توان بیماری های جنین را تشخیص داد.

تعیین جنسیت هفته دهم

از چه روشی برای تعیین جنسیت جنین در اوایل بارداری استفاده می شود؟

تشخیص جنسیت جنین با استفاده از روش های بی خطر

روش های غیر تهاجمی به کلیه روش هایی مانند اولت سونوگرافی، تست های سرمی مادر، نمونه برداری از سلول های جنین موجود در خون مادر در بارداری و استفاده از DNA آزاد جنینی در داخل خون مادر گفته می شوند که برای مادر و جنین خطری را ایجاد نمی کند.

لولتراسونوگرافی:

در لولترا سونوگرافی تصویر از جنین و جفت با استفاده از امواج با فرکانس بالا ایجاد می شود که از هفته ششم تا هفتم بارداری می توان از این روش برای تشخیص جنین و بیماری های مربوط به آن استفاده کرد اما در این روش بسیاری از ناهنجاری های کوچک قابل تشخیص نیست.

تعیین جنسیت در هفته 7 بارداری

روش های علمی تعیین جنسیت هفته 7 تا 10  

روش های پزشکی تعیین جنسیت در اوایل بارداری

تست های سرمی مادر:

در اواخر سه ماهه اول بارداری و سه ماهه دوم برای تشخیص برخی از ناهنجاری های ستون فقرات و تری زومی ها و سندروم داون و تری زومی ها 18- تشخیص چندقلویی و مرگ زودرس جنین ، آلفا فیتو پروتئین و استرادیول آزاد INHIBIN-A و هورمن بقا، HCG را در این روش اندازگیری می کنند و با آن این مشکلات را بررسی می کنند.

نمونه برداری از سلول های جنینی:

 در این روش تعدادی از سلول های جنین که وارد خون مادر می شودرا جدا سازی می کنند و بر روی آنها برای تشخیص جنسیت و بیماری های جنین آزمایش صورت می گیرد. این روش از هفته ششم بارداری به بعد امکانپذیر است اما معایب زیادی مانند کم بودن تعداد سلول ها به همراه دارد و به دلیل باقی ماندن سلول های جنین از بارداری قبلی در خون مادر جدا شدن سلول های مادری از سلول های جنینی اختصاصی نیست.

تعیین جنسیت هفته نهم

موثرترین روش برای تعیین جنسیت جنین 

دقیق ترین روش تعیین جنسیت در ماه های اول بارداری

استفاده از DNA آزاد جنینی در جریان خون مادر باردار 

استفاده از DNA آزاد جنینی جدید ترین روش برای تعیین جنسیت جنین است که برای اولین بار در جهان در سال 1997 استفاده شده است .

در این روش از خون مادر DNA آزاد جنینی که همان ماده ژنتیکی داخل سلول است برای تشخیص جنسیت جنین و بیماریها گرفته می شود. استفاده از این روش از هفته هفتم تا دهم بارداری امکانپذیر است .

از کل DNA آزاد موجود در پلاسمای زنان باردار3 تا 6 درصد آن مربوط به جنین است که رهاسازی آن به درون پلاسمای مادری در اوایل دوران حاملگی به سرعت اتفاق افتاده و از هفته ششم بارداری قابل تشخیص است. DNA جنینی آزاد در پلاسمای مادر به عنوان یک منبع ژنتیکی در تعیین جنسیت جنین، در کوتاهترین زمان و بدون احتمال خطر برای جنین و مادر به شمار می رود.

آزمایش تعیین جنسیت

آزمایش خون از روش های تعیین جنسیت جنین

اهمیت تشخیص جنسیت جنین

تشخیص جنسیت جنین علاوه بر کنجکاوی از جنسیت فرزند در تشخیص زود هنگام بعضی از بیماری های ژنتیکی وابسته به جنس،اهمیت زیادی دارد. بیماری های خطرناک و کشنده هموفیلی و دیستروفی عضلانی دوش با انجام این تست در اوایل دوران بارداری در صورتی که جنسیت جنین دختر باشد به طور قطع جنین مبتلا به این نوع بیماری ها نخواهد شد لذا تعیین جنسیت برای مشخص نمودن برخی از بیماری ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

برای کاهش برخی از خطاهای موجود در تشخیص جنسیت باید قبل از استفاده از این روش از یک قلو بودن جنین با انجام سونوگرافی مطمئن شد و سن دقیق جنین نیز با سونوگرافی مشخص می شود زیرا قبل از هفته هفتم به دلیل کم بودن DNA جنینی در خون مادر استفاده از این روش ها تعیین جنسیت امکانپذیر نیست.

جنسیت جنین

روش تعیین جنسیت یا تشخیص بیماری

انواع روش های آزمایشگاهی در تعیین جنسیت

برای تعیین جنسیت جنین(NESRED PCR)و (REAL TIME) دو روشی است که مورد استفاده قرار می گیرد. در روش NESTED OCR به دلیل امکان تکثیر سلول ها با وجود حتی تعداد کم DNA سلول های جنینی در خون مادری تشخیص جنسیت جنین امکانپذیر است . در صورت وجود سلول DNA در نمونه خون مادر جنین مذکر و در غیر این صورت جنسیت جنین مؤنث است میزان اطمینان این روش 95.2 درصد است.

در روش REAL TIME PCR امکان اندازه گیری DNA در هر زمان وجود دارد و امکان ایجاد آلودگی در هوای محیط به دلیل بسته بودن سرتیوپ ها وجود ندارد و حساسیت این روش نسبت به روش NESTED PCR نود و نه درصد است. 

 

روشی برای تعیین جنسیت در هفته هفتم تا دهم بارداری

2.3370
این مطلب مفید بود ؟169201
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : تعیین جنسیت
وبگردی