روغن خرگوشک
کاهش التهاب، بهبود سرفه و کاهش تب تنها نمونه ای فواید سلامتی روغن خرگوشک است، همچنین کاربردهای سنتی استفاده از روغن خرگوشک بسیار قابل توجه می باشد.

خواص روغن خرگوشک برای سلامت بدن و درمان بیماری ها

گیاه خرگوشک برای استخراج روغن خرگوشک استفاده می شود. از گل و برگ این گیاه برای استخراج روغن با فرآیند تقطیر بخار استفاده می شود. روغن خرگوشک دارای خواص ضد التهابی، ضد درد، ضد عفونی کننده، ضد قارچ، ضد آلاینده، ادرار آور، ضد تب برفکی، خلط آور و آرامش بخش است. در این بخش از سلامت نمناک در مورد فواید سلامتی حاصل از روغن خرگوشک بحث خواهیم کرد.

مزایا و فواید روغن خرگوشک

اثر بی حسی

این روغن دارای خاصیت ضد درد است که اثر بی حسی بر اعصاب می گذارد و به آنها کمک می کند تا از احساس درد جلوگیری کنند. همچنین از درد دندان، سرماخوردگی، سردرد، سینوزیت و سرماخوردگی نیز جلوگیری می کند.

کاهش التهاب

روغن خرگوشک دارای خواص ضد التهابی است که مجاری تنفسی و التهاب بینی را درمان می کند که می تواند ناشی از سرماخوردگی یا التهاب گوارشی ناشی از نوشیدنی های الکلی، پرخوری غذاهای تند باشد. این روغن هر نوع التهاب را درمان می کند.

روغن خرگوشک

جلوگیری و مقابله با عفونت

به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده این روغن از بروز عفونت زخم که می تواند باعث کزاز و شوک سپتیک (شوک عفونی) شود جلوگیری می کند. این روغن رشد باکتری ها را مهار می کند. روغن خرگوشک با کمک به درمان عفونت های خارجی و داخلی بدن، برای عفونت در دستگاه های ادراری، دستگاه تناسلی، کلیه ها و سیستم دفع کننده مفید است. همچنین با عفونت های گوش، پوست، بینی و سایر قسمت های بدن نیز مقابله می کند.

افزایش ادرار

روغن خرگوشک به افزایش ادرار از نظر مقدار و همچنین فراوانی آن کمک می کند. همچنین سموم مانند آب اضافی، نمک های اضافی و صفرا را در بدن از بین می برد. به دلیل از بین بردن چربی و آب از طریق ادرار، به کاهش وزن کمک می کند. این روغن فشار خون را کاهش می دهد، گوارش را تقویت می کند، اشتها را بهبود می بخشد و از ایجاد گاز در روده جلوگیری می کند. همچنین رسوب کلیه را پاک می کند.

بهبود سرفه

خاصیت محرک روغن خرگوشک، خلط یا سرفه ای که در مجاری تنفسی، ریه ها فرو می رود را تسکین می دهد و همچنین بهبود شرایط احساس سنگینی در سینه، سرفه، آسم، مشکلات تنفسی، احتقان، برونشیت و سایر بیماری های تنفسی را فراهم می کند.

بهبود سرفه

کاهش تب

روغن خرگوشک با خنثی کردن عفونت هایی که عامل تب هستند، به کاهش تب کمک می کند. این ماده دارای خاصیت ادرار آور است که با سرعت بخشیدن به بهبود عفونت، مواد زائد و سموم بدن را از بین می برد.

آرامش

این روغن به آرامش عضلات، مغز و اعصاب کمک می کند و با مصرف آن از رنج های عصبی، گرفتگی عضلات، استرس، اختلالات عصبی، اضطراب، افسردگی و عصبانیت، رهایی می یابید. این امر احتمال حمله قلبی و فشار خون را کاهش می دهد.

فراهم آوری خواب و بهبود شرایط خواب

روغن خرگوشک برای بیماران مبتلا به بی خوابی حاد یا بی خوابی مزمن مرتبط با استرس مفید است و به تأمین خواب سالم کمک می کند. این روغن می تواند مطلوب ترین مزیت خود را به آنها بدهد، که یک شب خواب آرام است 

بهبود خواب  

ضد عفونی کننده

خاصیت ضد عفونی کننده روغن خرگوشک باعث محافظت از زخم ها در برابر عفونت هایی می شود که باعث ایجاد شوک سپتیک (شوک عفونی) و کزاز می شوند. این کار با از بین بردن رشد میکروبی در محل آسیب دیده و همچنین با فعال کردن گلبول های سفید و پلاکت ها در منطقه انجام می شود، به گونه ای که میکروب ها حتی اگر موفق به نفوذ در زخم ها شوند، توسط این دو عامل از بین می روند.

خلط آور

روغن خرگوشک دارای خواص قابل توجه و قابل ملاحظه ای است. روغن خرگوشک سرفه یا خلط را که در ریه ها و مجاری تنفسی فرو می رود، شل می کند و با مصرف آن از سرفه، سنگینی در سینه، مشکلات تنفسی، آسم، برونشیت، احتقان و سایر اختلالات تنفسی رهایی می یابید. این روغن نه تنها رسوبات و خلط را پاک می کند، بلکه غشای مخاطی را آرام می کند. در حقیقت، روغن خرگوشک در طب سنتی مکزیک برای معالجه بیماری التهابی خصوصاً دستگاه تنفسی مورد استفاده قرار گرفت.

ضد عفونت

روغن خرگوشک همچنین با عفونت هایی که باعث تب می شوند، مقابله می کند. خاصیت ادرار آور این روغن نیز به این اثر کمک می کند، زیرا با از بین بردن سموم و مواد زائد بدن باعث بهبودی در نجات یافتن ازعفونت ها می شود.

آرامش بخش

روغن خرگوشک اثرات آرامش بخشی بر عضلات، اعصاب، مغز و سایر سیستم ها دارد، بنابراین باعث تسکین گرفتگی عضلات، گرفتگی های عصبی و اختلالات عصبی، استرس، اضطراب، عصبانیت، افسردگی و غیره می شود. همچنین به کاهش فشار خون کمک می کند و احتمال حمله قلبی را کاهش می دهد.

احساس آرامش

کاربردهای سنتی روغن خرگوشک

برای درمان عفونت گوش و دردهای گوش ناشی از قارچ ها یا باکتری ها استفاده می شود.

این روغن عفونت های قارچی مانند قارچ پای ورزشکار را درمان می کند.

این دارو برای سرماخوردگی، سینوزیت، ذات الریه، سرفه شدید، سل، درد دندان و آسم مفید است.

از این دارو برای درمان سردردها و غدد لنفاوی استفاده می شود.

باعث تسکین درد در هنگام میگرن می شود.

این روغن مشکلات مزمن تنفسی را تسکین می دهد.

باعث کاهش التهاب در دستگاه تنفسی یا بینی می شود.

روغن خرگوشک رفلکس سرفه را آرام می کند.

این روغن یک درمان برای عفونت در دستگاه تناسلی، مجاری ادراری، روده بزرگ، دستگاه دفع و کلیه ها است.

روغن خرگوشک باعث از بین رفتن صفرا ، نمک ، آب و سموم اضافی می شود.

رسوبات و خلط را پاک می کند.

روغن خرگوشک برای مو 

اقدامات احتیاطی درباره روغن خرگوشک

زنان شیرده یا زنان باردار نباید از آن استفاده کنند.

برای استفاده باید آن را با روغن دیگری رقیق کرد.

روغن خرگوشک را باید زیر نظر پزشک استفاده کنید.

در صورت بروز واکنش منفی یا تحریک پوست، استفاده از آن را متوقف کنید.

روغن خرگوشک نباید برای مدت طولانی استفاده شود.

این روغن با اکالیپتوس، ریحان، آویشن و سیر به خوبی مخلوط می شود.

خواص روغن خرگوشک برای مواقع بسیار حساس + عوارض

58
این مطلب مفید بود ؟80
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : naturalsourcing / naturalnews / herbs2000 / organicfacts / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی