بینایی نوزاد
نوزادان تنها قادر به تماشای هر جسمی به مدت چند ثانیه می باشند برای تقویت بینایی نوزادان تغییر طرفین شیردهی بسیار ضروری می باشد.

حس بینایی در کودکان چه زمانی ایجاد شده و چشمان نوزادان چگونه رشد و پرورش می یابد؟

هنگامی که کودکی متولد می گردد، وارد دنیایی می شود که باید مهارت های متعددی را فرا گرفته و چیزهای مختلفی برای دیدن و انجام دادن برایش وجود دارد، با شروع به نشستن و یادگیری صحبت کردن و راه رفتن، کودکان استفاده از چشمان خویش را یاد می گیرند، تمامی کودکانی که به دنیا می آیند، دارای توانایی بینایی می باشند، با این حال، نحوه تمرکز بر چشمان خویش، استفاده همزمان از دو چشم و همچنین حرکت دادن مردمک چشم خود با دقت را باید یاد بگیرند.

جالب است بدانید که تمام کودکان با نزدیک بینی متولد می شوند، این امر بدین معنا است که قادر به تشخیص اجسام دوردست نمی باشند، توانایی دیدن اجسام در دوردست جزو توانایی هایی است که مرور زمان کسب می نمایند، در ادامه اطلاعات بیشتر در مورد توانایی بینایی در کودکان ارائه شده است.

بینایی نوزاد کی کامل میشود

بینایی نوزادان تازه متولد شده چگونه است؟ 

حس بینایی در کودک چه زمانی ایجاد می گردد؟

کودکان به محض دنیا آمدن دارای توانایی های بینایی و بصری می باشند، بلافاصله پس از تولد، حس بینایی در کودکان 20 از 400 می باشد، این توانایی شروع به رشد نموده و در سن سه سالگی به صورت کامل پرورش یافته و به سطح 20 از 20 که برابر با قدرت بینایی در بزرگسالان می باشد، می رسد،

قبلا هم در بخش رازهای رشد نوزاد در نمناک گفتیم که چند هفته اول از رشد و پرورش توانایی های بصری دارای اهمیت بسیار بالایی برای نوزادان می باشد، چرا که در این بازه زمانی، توانایی بینایی کودکان رشد و پرورش می یابد. 

1- هفته اول

در اولین روزهای پس از تولد، کودکان تنها قادر به تمرکز بر اشیایی که دور از 30 سانتی متر نمی باشند، هستند. این فاصله، متوسط فاصله بین صورت آنها و مادرشان هنگام شیردهی می باشد، کودکان تنها قادر به تماشای هرجسمی به مدت چند ثانیه می باشند، به منظور تقویت توانایی بینایی در کودکان، در هنگام شیردهی تغییر طرفین از اهمیت بالایی برخوردار می باشد،

این امر از منظر بصری منجر به تحریک مساوی در چشمان کودکان می گردد، بلافاصله پس از تولد، کودکان تنها قادر به تشخیص دو رنگ، سفید و رگه هایی از خاکستری، می باشند، توانایی تشخیص رنگ ها، هفته ها پس از تولد ممکن بوده و گاهی اوقات نیز تا چهار ماهگی به طول می انجامد.

با وجود اینکه مادران اتاق نوزاد را با رنگ های زیبا تزئین می نمایند، این موارد تاثیر چندانی در تحریک رشد و پرورش توانایی بینایی کودکان به ویژه در هفته های اول پس از تولد، ندارند، به جای این تزئینات رنگی می توان از رنگ های سفید و سیاه و ترکیب آن ها با مقدار اندکی از رنگ های نارنجی، زرد، قرمز و همچنین آبی، استفاده نمود. 

2- هفته دوم

در این هفته، توانایی شناسایی و تشخیص در کودکان رشد و پرورش می یابد، در طی این هفته، نوزادان قادر به تشخیص چهره های آشنای اطراف خود می باشند، شایان ذکر است که قرار گرفتن در فاصله 20 سانتی متری از کودکان تاثیر قابل توجهی در پرورش این توانایی تشخیص دارد.

دید نوزاد یک ماهه

بینایی نوزاد در هفته های اولیه بعد تولد 

قدرت بینایی نوزاد چه زمان کامل می شود؟

3- هفته سوم

چه چیزی و چه زمانی در هفته سوم پس از تولد، توسط کودکان قابل مشاهده می باشد؟

در این هفته، متوجه خواهید شد که کودک شما دیگر به افراد و اشیا خیره نمی گردد، با این حال، دورترین فاصله ممکن برای توانایی کودک در این هفته برابر با 30 سانتی متر می باشد،

با این وجود، متوجه طولانی تر شدن چند ثانیه ای در میزان توجه آن ها خواهید شد چرا که مدت زمان توجه آنها به فرد یا شی به مدت 10 ثانیه افزایش می یابد، به منظور تحریک بینایی در کودکان، توصیه می گردد تا آنها را سرگرم نموده و به منظور جلب توجه و علاقه فرزند خویش، دائما با آنها صحبت نمایید. 

4- هفته چهارم

در این هفته، متوجه این امر خواهید شد که فرزندتان قادر به تشخیص اشیای اطراف خویش می باشد، کودکان در این هفته، به منظور تعقیب حرکت اجسام، گردن خود را به راست یا چپ، تکان می دهند، در صورت تکان دادن گردن خویش به منظور تعقیب حرکت اجسام، دچار نگرانی نشوید، کودکان در هفته هشتم پس از تولد خود قادر به تعقیب حرکت اجسام با چشمان خویش می باشند. 

5- ماه اول

پس از گذشت چهار هفته، متوجه خواهید شد که فرزندتان قادر به تعقیب تغییرات نور با بهره گیری از چشم و سر خویش می باشد، علاوه بر این، قادر به شناخت اجسام افقی در میان خطوط افقی که از بین آنها عبور نموده اند بوده و چهره های بیشتری را نیز براحتی تشخیص می دهند،

همانطور که در نمناک اشاره شده است در ماه اول، کودکان همچنان نسبت به نور حساس نمی باشند، از این رو، در مورد تابش نور بر چشمان آنها در هنگام خواب، نگرانی وجود ندارد، نور بر توانایی خوابیدن کودکان بی تاثیر می باشد.

نوزاد از کی میتواند ببیند

بینایی نوزاد در اولین ماه  

بینایی نوزاد از بدو تولد تا یک سالگی

6- ماه های دوم و سوم

در این بازه زمانی، کودک قادر به تعقیب حرکات های افقی یا دایروی اجسام می باشد، اکنون قادر به تشخیص چهره ها بوده و از دیدن چهره های آشنا، لذت می برد،

آنها همچنین برای تمرکز بر اجسام تنها از چشمان خود استفاده نموده و نیازی به چرخش سر خود ندارند، حساسیت بسیار اندکی نسبت به نور نشان داده و متوجه دست و پای خود نیز می باشند،

حال، نسبت به تمامی آنچه که در اطراف خود مشاهده می نمایند، کنجکاو و علاقه مند می باشند، توجه آنها به سرعت از جسمی به جسم دیگر، تغییر می یابد. و در این هفته از رشد و پرورش خود، تماس چشمی را طولانی مدت تر حفظ می نمایند. 

7- ماه های سوم تا ششم

کودکان چه زمانی قادر به تشخیص حرکت اجسام می باشند؟

در سه تا شش ماهگی کودکان قادر به انجام موارد زیر می باشند:

• قادر به تکان دادن دست و پای خود بوده و به راحتی با اسباب بازی های خود بازی می نمایند.

• هنگام تکان خوردن و افتادن اسباب بازی ها، با چشمان خویش قادر به تعقیب جابجایی آنها می باشند.

• آنها قادر به حرکت دادن مردمک چشمان خود به سمت راست و چپ می باشند.

• علاوه بر این، مدت زمان تمرکز خود را تیز افزایش داده اند.

• نسبت به محیط اطراف خود هشیار بوده و بخش های مختلف از فضا را بررسی می نمایند.

• علاوه بر این، نسبت به انعکاسات هشیار شده و بدون چرخاندن سر خویش، قادر به حرکت دادن چشمان خود می باشند.

8- ماه های هفتم تا دهم

در این بازه زمانی، متوجه علاقه مندی کودکان به تصاویر، خواهید شد، کودکان شروع به تشخیص اجسام کوچکتر کرده و گاهی اوقات می توانند موارد بسیار ریز نظیر خرده های نان را نیز به راحتی تشخیص دهند، علاوه بر این، قادر به تمرکز بر اجسام پنهان شده نیز می شوند.

قدرت بینایی نوزاد

قدرت بینایی نوزاد در ماه های اولیه زندگی 

مراحل تکامل بینایی نوزاد

9- ماه های یازدهم تا دوازدهم

در این بازه زمانی، کودکان تقریبا یک سال خود را تمام نموده اند، اکنون، نوپا بوده و دارای توانایی بینایی بالایی می باشند، حال می توانند از روزنه های کوچک پنجره، بیرون را تماشا نموده و چهره های آشنا را به خوبی تشخیص دهند،

به دلیل آشنایی و تشخیص نقاط مختلف خانه، می توانند در محیط های مختلف از آن به بازی بپردازند، در این بازه زمانی متوجه این امر خواهید شد که مدت زمان بیشتری را بر اجسامی که به آنها علاقه مند می باشند، خیره می شوند.

با وجود اینکه، موارد بیان شده جزو نقاط عطف اصلی می باشند، هنگامیک ه به دنبال پاسخ دهی به سوال "توانایی بینایی در کودکان چه زمانی رشد و توسعه می یاید؟" هستیم، درک عدم رشد و پرورش کامل حس بینایی در کودکان در بازه سنی بین 3 تا 5 سال، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. 

 

سیر رشد و تکامل بینایی نوزاد از بدو تولد تا یک سالگی

4.573
این مطلب مفید بود ؟658
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : نوزاد
وبگردی