زامیفولیا
گیاه زامیفولیا یا جواهر زنگبار با برگ های براق و زیبا یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی است که شرایط کاشت و نگهداری بسیار ساده ای دارد.

با گیاه و گل آپارتمانی زامیفولیا بیشتر آشنا شوید

گیاه زامیفولیا یک گیاه گلدار همیشه سبز بومی شرق آفریقا است که در دهه 1800 کشف شد اما در سال های اخیر به محبوبیت بالایی رسید و اکنون یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در جهان است .

علاوه بر جذابیت ظاهری ، استقامت این گیاه در شرایط سخت و عدم نیاز آن به نگهداری های ویژه ، از دلایل محبوبیت این گیاه در نظر عموم شده است . از آنجایی که این گیاه قادر به ذخیره آب در برگ های خود است ، توانایی زنده ماندن تا 4 ماه بدون هیچ گونه آبیاری را دارد و نیازمند نور زیادی هم نیست . با این حال اگر این گیاه از آبیاری و نور مناسبی برخوردار شود ، می ‎تواند رشد بهتری داشته باشد .

این گیاه از برگ های پهن و براقی برخوردار است و دارای ساقه ای ضخیم است و معمولا به صورت عمودی رشد می‎ کند اما در برخی موارد ممکن است ساقه این گیاه با قوس اندکی همراه باشد . از آن جایی که برگ های این گیاه ضخیم و براق هستند، ممکن است بسیاری افراد آن را با گیاهان مصنوعی اشتباه بگیرند .

ریشه این گیاهان بسیار جالب توجه هستند . ریزوم های موجود در ریشه این گیاهان آب را به مدت طولانی ذخیره می ‎کنند و به همین دلیل نباید این گیاه را زیاد آبیاری کنید . این گیاه متناسب با مد روز است و می‎ توان از آن برای تزئین محیط خانه و یا محل کار استفاده کرد .

مهم ترین نقطه ضعف این گیاه این است که از رشد آرام و کندی برخوردار است ، به طوری که ممکن است تا مدت طولانی هیچ رشدی در آن مشاهده نشود و در مقابل نقطه قوت آن این است که به راحتی قابل تکثیر می ‎باشد و می توانید آن را در هر قسمتی از منزل خود نگهداری کنید . با توجه به این نکته که این گیاه به مراقبت خاصی نیاز ندارد ، می ‎تواند هدیه ای مناسب حتی برای کسانی که علاقه چندانی به مراقبت از گل و گیاه ندارند نیز باشد .

ریشه و برگ های این گیاه به طور سنتی برای درمان زخم ، درد گوش و برخی از شرایط التهابی در تانزانیا مورد استفاده قرار می ‎گیرد و از آن جایی که این گیاه سمی است ، این درمان ها به صورت موضعی انجام می ‎شوند نه به صورت درمان های خوراکی .

گونه های گیاهی زامیفولیا

این گیاه را معمولا فقط در تنوع سبز آن پیدا خواهید کرد ، با این حال انواع دیگری از آن نیز وجود دارند :

  • گیاه زامیفولیا راوِن که دارای برگ های بنفش تیره هستند .
  • گیاه زامیفولیا زامیکرو که دارای اندازه ای کوچک است و مناسب برای افرادی است که به گیاهان کوچک علاقه مند می ‎باشند .

زامیفولیا سیاه

پرورش و نگهداری از گیاه آپارتمانی زامیفولیا

دما

بازه دمایی 15 تا 23 درجه سانتی گراد برای پرورش این گیاه مناسب است اما در شرایط گرم تر از رشد سریع تری برخوردار خواهد بود اما باید دقت کنید که این گیاه را در دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد نگهداری نکنید .

آبیاری

بسته به منطقه ای که در آن زندگی می ‎کنید بهتر است این گیاه را چند هفته یکبار آبیاری کنید و اجازه دهید خاک آن به طور کامل خشک شود که البته این گیاه در مناطق گرم تر و پر نور تر به آبیاری بیشتری نیازمند است و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم آفتاب باعث پوسیدگی ساقه و ریزوم این گیاه می ‎شود .

این گیاه می ‎تواند به راحتی با کمبود آب مقابله کند اما در صورت طولانی شدن نبود آب کافی ، برگ های این گیاه زرد شده و از بین می ‎روند، البته با آبیاری مجدد رشد برگ های جدید آغاز خواهد شد . با این روش گیاه، در شرایط سخت از خود محافظت خواهد کرد .

نور

این گیاه نیازمند نور غیر مستقیم آفتاب است و می ‎توانید گیاه خود را در هنگام صبح در مقابل نور خورشید قرار دهید اما ظهر هنگام آن را از مقابل پنجره دور کنید تا نور شدید آفتاب به گیاهتان آسیب نرساند .

این گیاه در صورت بودن در مکان های کم نور از رشد کند تری برخوردار است اما آسیبی به آن نخواهد رسید . گیاه زامیفولیا همچنین در زیر نور چراغ های فلورسنت نیز رشد خواهد کرد و بنابراین این گیاه انتخاب مناسبی برای تزئین دفاتر شغلی می ‎باشد .

خاک

بهتر است خاک این گیاه با مقداری ماسه مخلوط شود تا امکان تهویه مناسب خاک برای گیاه فراهم شود. همچنین لازم است برای پرورش این گیاه از گلدان هایی که در انتها دارای سوراخ هایی برای جلوگیری از احتباس آب اضافی هستند استفاده شود تا آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه این گیاه نشود .

zamioculcas zamiifolia

کود

این گیاه به کود زیادی احتیاج ندارد و از آن جایی که از رشد آرامی برخوردار است ، می‎ توانید برای به حداکثر رساندن رشد آن ، ماهی یک بار از کود های مایع رقیق شده استفاده کنید .

رطوبت

رطوبت متوسط خانه برای این گیاه مناسب خواهد بود اما اگر در مناطق خشک زندگی می ‎کنید ممکن است نیاز به افزایش رطوبت منزل خود برای رشد بهتر گیاهتان باشد . قهوه ای شدن نوک برگ های این گیاه نشان دهنده کمبود رطوبت منزلتان است .

تکثیر

تکثیر گیاه زامیفولیا نسبتا آسان است . تنها کافی است که یک برگ را از ساقه جدا کنید ، بگذارید به مدت چند ساعت خشک شود و سپس آن را درون آب و یا خاک مرطوب بکارید .

هنگام کاشتن این گیاه درون خاک ، کافیست که آن را فقط چند سانت درون خاک قرار دهید و از کاشتن آن ها درون گلدان های عمیق خودداری کنید زیرا ممکن است گیاه پوسیده شود . گاهی اوقات آن را در جای گرم قرار دهید و به آن آب دهید و صبور باشید تا ریشه های این گیاه ایجاد شوند .

چنانچه در نمناک توضیح داده ایم ریشه های این گیاه معمولا بعد از گذشت چند ماه از کاشت برگ ایجاد خواهند شد اما در برخی موارد ممکن است ایجاد شدن ریشه ها حتی 1 سال هم طول بکشد .

در صورت پژمرده شدن برگ مورد نظر، بررسی کنید که آیا غده های کوچکی در انتهای ساقه ی برگ وجود دارد یا خیر . اگر این غده ها وجود داشتند ، برگ را مجددا به خاک برگردانید و شکیبایی به خرج دهید تا ریشه ها ایجاد شوند اما اگر غده ای مشاهده نکرید ، بهتر است این روند را با استفاده از برگ جدیدی تکرار کنید .

تغییر و تعویض گلدان

در پنج سال اول که گیاه جوان است ، هر سال فصل بهار گلدان گیاه خود را به گلدان بزرگ تری تغییردهید که ریشه گیاه از رشد بهتری برخوردار شود .

هرس

این گیاه به هرس کردن منظم نیازی ندارد و تنها کافی است که برگ های زرد رنگ پایین ساقه را از آن جدا کنید . در صورت رشد بیش از اندازه یکی از برگ های گیاه، راه حل مناسب قطع کردن کامل آن از گیاه می ‎باشد .

انواع زامیفولیا

مشکلات و آفات

گیاهان زامیفولیا تقریبا در برابر همه آفات و بیماری ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و در این زمینه برای نگهداری از این گیاه هیچ مشکلی نخواهید داشت . تنها مواردی که باعث آسیب رسیدن به گیاهان زامیفولیا می ‎شود ، آبیاری و رطوبت بیش از حد است که باعث پوسیدگی گیاه خواهد شد . در برخی موارد نادر نیز ممکن است شته ها موجب آسیب رسیدن به گیاه شما شوند ، البته این اتفاق در شرایطی که گیاه در فصل تابستان در خارج از محیط منزل نگه داری شود می ‎افتد .

از آنجایی که شته ها بسیار ریز هستند و به راحتی قابل تشخیص نمی باشند ، به دنبال لکه های زرد رنگ موجود بر روی برگ های گیاه و همچنین وجود مایعات چسبنده در اثر تغذیه شته ها از برگ گیاهان خود باشید . بعد از شناسایی شته ها با استفاده از اسپری محلول آب و صابون اندک گیاه خود را از این موجودات خلاص کنید .

سوالات متداول درباره گیاه زامیفولیا

آیا گیاه زامیفولیا سمی است ؟

شایعاتی مبنی بر سمی بودن این گیاه وجود دارد که با توجه به مطالعاتی که اخیرا انجام شده اند ، ثابت شده که این نظریه کاملا نادرست است .

با این حال ، این گیاه حاوی اگزالات و کلسیم است که هم برای انسان و هم برای حیوانات خانگی سمی است . بنابراین کودکان خود را از این گیاه دور نگه دارید که سم این گیاه کشنده نیست اما می ‎تواند باعث بروز اسهال و استفراغ شود و همچنین آب برگ این گیاه ممکن است باعث تحریک پوست های حساس ‎شود .

آیا می ‎توانیم از محصولات براق کننده برای برگ این گیاهان استفاده کنیم ؟

خیر هرگز نباید از محصولات براق کننده برای برگ گیاهان زامیفولیا استفاده کنید و تنها می ‎توانید گاهی اوقات با استفاده از پارچه مرطوب ، گرد و غبار ایجاد شده بر روی برگ گیاه خود را پاک کنید .

برای جلوگیری از ریزش برگ گیاه زامیفولیا چه کاری می ‎توان کرد ؟

این اتفاق ممکن است در اثر عوامل مختلفی رخ دهد ، مانند کمبود آب و یا آبیاری بیش از حد که در غیر این صورت بهتر است گیاه خود را با کمی کود تغذیه کنید و یا آن را در مکان پر نور تری قرار دهید .

گیاه جواهر زنگبار

در صورت جدا شدن شاخه ای از برگ گیاهان زامیفولیا ، می توان از آن برای تکثیر گیاه استفاده کرد ؟

بله ، می ‎توان آن را درون خاک مرطوب و یا آب قرار داد اما باید توجه داشت که زمان زیادی طول می ‎کشد تا ریشه های جدیدی برای این گیاه ایجاد شود .

در صورت عدم رشد گیاه در طولانی مدت چه کاری می ‎توان انجام داد؟

همانطور که گفته شد ، این گیاه از رشد بسیار آرامی برخوردار است اما گاهی به نظر می ‎رسد که گیاه به هیچ وجه رشد نمی ‎کند که این اتفاق ممکن است ناشی از 3 عامل اصلی باشد :آب، نور و دما .

با توجه به اطلاعات داده شده در بالا در مورد شرایط مورد نیاز برای رشد این گیاه ، اقدامات لازم را انجام داده و صبر بیشتری از خود نشان دهید تا رشد گیاهتان بهبود بخشیده شود .

برگ گیاهان زامیفولیا در چه شرایطی شروع به ریزش می ‎کند؟

عوامل دخیل در این وضعیت عبارتند از:ریزش برگ به دلیل غریزه گیاه برای بقا در شرایط سخت مانند بی آبی؛ که در این شرایط باید شروع به آبیاری گیاه کنید و مدتی صبر کنید تا رشد گیاه بهبود بخشیده شود . عامل دیگر تاثیر گذار در این وضعیت ، آبیاری بیش از حد گیاه است که در این شرایط بهتر است شروع به تکثیر گیاه به گلدان های دیگر کنید .

در صورت رشد غیر معقول گیاه چه باید کرد؟

گیاه زامیفولیا معمولا به سمت نور رشد می کند و بنابراین بهتر است با هر بار آبیاری گیاه آن را بچرخانید تا از رشد متعادلی برخوردار شود .

مراقبت بیش از حد از این گیاه مانند آبیاری و تغذیه بیش از حد آن مهم ترین دلیل در بین رفتن گیاه زامیفولیا است . بنابراین اگر علاقه مند رسیدگی بیش از حد به گیاه هستید ، شاید این گیاه انتخاب مناسبی برای شما نباشد .

همانطور که گفته شد مقاومت این گیاه در شرایط سخت ، استقامت آن در برابر آفات و بیماری ها ، تکثیر آسان آن ها و همچنین جذابیت بالای آن ها برای تزئین منزل و محل کار سبب واجد شرایط بودن کامل این گیاه برای نگهداری و پرورش آن به عنوان یک گیاه خانگی می‎ شود ، به خصوص برای افرادی که علاقه زیادی به مراقبت از گیاهان ندارند .

کاشت و نگهداری گل آپارتمانی زامیفولیا + آفات و درمان آنها

4.4188
این مطلب مفید بود ؟16523
منبع : greenandvibrant / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی