تفکیک زباله
زباله هایی که هرگز نباید دور ریخته شوند و امکان بازیافت و استفاده مجدد از آنها وجود دارد ، در ادامه با 15 چیزی که هرگز نباید دور ریخته شوند آشنا میشوید.

15 چیزی که هرگز نباید در سطل زباله ریخته شود

تفکیک و جدا سازی زباله ها از یکدیگر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نوع بازیافت هر زباله با دیگر متفاوت است بنابراین برخی مواد را نمی توان با زباله های دیگر دور ریخت.

1.ظروف و یا شیشه های پیرکس:

قطعات شکسته ظروف پیرکس را با شیشه های معمولی دور نریزید. زیرا شیشه هایی مانند پیرکس میتوانند دماهای بالا را تحمل کنند. همچنین با بقیه شیشه ها به خوبی ذوب نمیشوند. این نوع از شیشه ها را تا جایی که میتونانید در پوششی جداگانه بسته بندی کنید به طوری که به ماموران بهداشت( رفتگران) آسیب نرساند. سپس آنها را در سطل زباله قرار دهید.

2. لامپ ها

فلورسنت ها، CFL ها و لامپ های دیگر حاوی جیوه هستند. بنابراین شما نمی توانید آنها را باسایر مواد قابل بازیافت خود دور بریزید.

در برخی از کشورها، CFL ها را در زباله های خود قرار می دهند. اما در عوض آنها باید به مراکز بازیافتی مجهز برده شوند تا بتوان از مواد شیمیای و سمی آنها مجددا و با خیالت راحت استفاده کرد.
 
 بازیافت زباله
دو ریختن این چیزها ممنوع

3.لیوان های نوشیدنی ها:

با مواد شیمیایی این نوع لیوان ها هم، مانند شیشه های پیرکس برخورد می شود و به آنها کمک می کند تا هر دو دمای گرم و سرد را حفظ کنند. این بدین معناست که نقطه ی ذوب آنها بالاتر است.
از آنجایی که آنها با شیشه های معمولی متفاوت هستند و به درستی و راحت ذوب نمی شوند،آنها را در یک کاغذ بپیچید و یک جوری جدا بودن آن را مشخص کنید تا با انواع دیگر شیشه ها اشتباه گرفته نشوند و سپس آنها را در سطل زباله بریزید.

4.سرامیک:

برخلاف شیشه، سزامیک هرگز نمی تواند ذوب شود تا بازیافت حاصل شود اما این بدین معنا نیست که اینها باید در زیر خاک دفن شوند. اگر هنوز قابل استفاده و خوب هستند، می تواتید به مغازه صرفه جویی اهدا کنید و یا از آنها می توان برای بتن ها، شن و حفظ دیوارها استفاده کرد یا برخی از هنرمندان هستند که از آنها در موزاییک و دیگر پروژه ها استفاده می کنند.فقط توجه کنید ، آنهایی را که قابل استفاده نیستند را نمی توانید به مغازه های ثروت یا صرفه جویی اهدا کنید.
 
5.چوب لباسی: 
بازیافت کیسه های پلاستیکی
چیزهایی که نباید دور ریخت
چوب لباسی ها، می توانتد در ماشین آلات بازیافت شوند. اما اغلب از آنها می توان در کسب و کار فلزات قراضه استفاده کرد و به اشکال خشن و سفت تر تبدیل شوند.
در ضمن؛ برای بازیافت کردن ، دانست اینکه از چه نوع پلاستیکی تشکیل شده است ، کار مشکلی می باشد. بنابراین به دلیل این دشواری گاهی مجبور می شوند که آنها را از بین ببرند.
دو پیشنهاد جالب برای کاهش و یا استفاده مجدد از چوب لباسی ها وجود دارد:
اگر شما در حال حاضر قصد استفاده از چوب لباسی ها را ندارید، آنهارا از فروشگاهها نخرید چوب لباسی های اضافی خود را به فروشگاههای پس انداز اهدا کنید.

دور ریختن این زباله ها ممنوع

6.فوم پلی استایرن :
در واقع ماده ای به نام فوم پلی استایرن وجود ندارد. پلی استایرن تنها نامی تجاری است که برای عایق کاری و صنایع دستی استفاده میشود. و فومی که در فنجان های قهوه و کارتن تخم مرغ کاربرد دارد شکل فشرده ی پلی استایلن است. که نباید آنها را دور بریزید چون مراحل بازیافتی سختی دارند. 
 
8. آینه:
یک شیشه ای بی رنگ، که بازیافت آن به راحتی اکثر شیشه ها نمی باشد یک پوشش انعکاسی ، به آینه ها کمک می کند تا کار خود را انجام دهند اما این کارایی ، بازیافت را برای انجام دهندگانش بسیار سخت می کند بهتر است که آینه های قدیمی، با ظاهر معقول و مناسب را اهدا کنید و می توانید تکه های شکسته شده را جمع آوری کنید و به هنرمندان منطقه خود بسپارید تا در انجام پروژه های خود از آنها استفاده کنند.
 
انواع بازیافت زباله
بازیافت آینه

این زباله ها قابل بازیافت هستن

9.قوطی اسپری های نصفه:
هر مقداری،حتی یک میل از آئروسل مانند کرم خرمالو یا اسپری مو و..باقی بماند،جزء زباله های خطرناک به حساب میآیند بنابراین ابتدا آن را باید کامل خالی کنید. سپس محل بازیافت را بررسی کنید که مطمئن شوید خالی از گاز درون اسپری باشند.چون برخی از کانتینرها خود خطرناک هستند و حاوی این گاز هستند.و قبل از دور ریختن کلاهک پلاستیکی آن را بردارید.
 
10- کیسه های پلاستیکی:
تقریبا در هر خانوار،یک کیسه پر از کیسه های پلاستیکی وجود دارد.اما آنها وقتی پر میشوند در سطل آشغال خالی نمیکنند و دور نمیریرند که این کار سختی بازیافت را چندین برابر میکند.
 
11- پوشش های دارای هوا:
مانند کیسه های پلاستیکی ،اکثر برنامه های کنار جاده ای ،تکنولوژی سطل زباله برای بازیافت ندارند.اما این بدان معنا نیست که زباله ها نیاز به دفن کردن درون زمین را دارند.شما میتوانید از پست محلی خودتان تقاضا کنید که یک سطل زباله که دارای پوشش هوا است برای محلتان بیاورند.
 
تفکیک زباله
کیسه های پلاستیکی را دور نریزید
 

زباله های قابل بازیافت

12- جعبه های پیتزا:
اگر چه کارتن هایی معمولی قابل بازیافت هستند،اما جعبه پیتزا یک استثنا میباشد. هنگامی که به کارخانه بازیافت میروند،جدا سازی الیاف مقوا از روغن و چربی ها بسیار سخت است.اگر بتوانید بخش کاغذی درون جعبه را جدا کنید و سپس دور بریزید ،برای تصفیه و بازیافت کاملا قابل قبول است.
 
13- سی دی ها:
آنها را در بین سایر مواد بازیافتی خود قرار ندهید.آنها ترکیبی از فلزات ،پلاستیک و مواد دیگر می باشندکه بسیاری از آنها را غیر قابل بازیافت کرده است.
 
14- پنجره ها:
از آنجا که پنجره ها با شیوه های مختلف ساخته میشوند،مثل:(رنگی،رطوبت دار،لمینیت) راه را برای بازیافت سخت میکنند همچنین میتوانید ساختمان هایی که از مصالح قدیمی استفاده میکنند،را پیدا کنید و پنجره ها را به آنها بسپارید.

زباله ، ریختن این چیزها داخل سطل زباله ممنوع!

4.213
این مطلب مفید بود ؟112
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن /ک
برچسب : زباله
وبگردی