زخم تناسلی
زخم و بیماری های تناسلی معمولا از طریق رابطه جنسی ایجاد می شوند که هم در زنان و هم در مردن شایع هستند پس قبل از داشتن رابطه نکات بهداشتی را رعایت نمایید.

 

زخم تناسلی در زنان و مردان را جدی بگیرید

بیماری های پوستی از جمله بیماری هایی شایع در بین بسیاری از افراد هستند اما برخی از بیماری های پوستی مانند بیماری های پوستی ناحیه تناسلی نهفته اند و بسیاری از زوجینی که زندگی زناشویی تشکیل داده اند ، با این نوع بیماری ها وراه های پیشگیری و درمان آنها آشنا نیستند. در این بخش از سلامت نمناک شما را با برخی از بیماری های پوستی ناحیه تناسلی آشنا می کنیم .

علت ایجاد بیماری های پوستی و زخم ناحیه تناسلی زن و مرد

به علت ویژگی های آناتومیک بدن ، بیماری های پوستی در ناحیه تناسلی ایجاد می شود . این بیماری ها در زنان و مردان به علت رابطه زناشویی به وجود می آیند و قابل انتقال و عفونی هستند. 

زگیل و زخم تناسلی چگونه ایجاد می شود؟

زیگیل تناسلی بیماری است که از طریق برقراری رابطه زناشویی انتقال پیدا می کند و منشاء آن یک ویروس است . این زیگیل ها و برجستگی ها در ناحیه تناسلی کوچک هستند و در صورت عدم درمان به تدریج بزرگ خواهند شد .

عفونت قارچی آقایان

زخم تناسلی چیست و چگونه انتقال می یابد؟

درمان زگیل و زخم تناسلی

زیگیل تناسلی درمان دارویی ندارد . برای از بین بردن این زیگیل ها می توان از ترکیب های موضعی استفاده نمود و برای پیشگیری از این بیماری نیز واکسن هایی وارد بازار شده است.

زگیل تناسلی در مردان

زگیل های تناسلی در مردان در نواحی زیر ایجاد می شود .

• نوک آلت تناسلی

• طول بدنه ی آلت تناسلی

• پوست کیسه های بیضه

• مقعد

زگیل تناسلی در زنان

زگیل های تناسلی در زنان در نواحی زیر به وجود می آید .

• مهبل

• نواحی داخلی و خارجی واژن

• دهانه ی رحم

• مقعد

انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون

از متداول ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد بدن اپیلاسیون است . از آنجایی که افراد زیادی به سالن های آرایشی و زیبایی رفت و آمد می کنند شانس ابتلا به بیماری های پوستی در این مکانها بالاست .

خطر زگیل و زخم تناسلی برای بانوان

خطر بیماری زیگیل تناسلی برای خانم ها بیشتر از آقایان است زیرا خانم ها با این بیماری ممکن است مبتلا به سرطان دهانه رحم گردند. اما بهتر است هر دو جنس از رفتارهای پرخطر جنسی و حفاظت نشده اجتناب نمایند.

درمان زگیل تناسلی

زخم تناسلی در زنان چه خطراتی دارد؟

عوارض داشتن زخم تناسلی

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک عفونت ویروسی است و بسیار سریع انتقال می یابد. این بیماری به شکل زخم اولیه موضعی ظاهر می شود . در خانم ها این ضایعات در واژن و دهانه رحم بروز می کند و زخم ها پس از عود در واژن، پوست اطراف مقعد، پاها و باسن بروز پیدا می کند.

محل بروز زخم های تبخال تناسلی در مردان در آلت تناسلی یا ناحیه شرمگاهی می باشد. با توجه به رفتار جنسی تبخال تناسلی ممکن است در سایر نقاط دستگاه تناسلی، اطراف مقعد و دهان زن و مرد ایجاد گردد.

گرانولوم پیوژنیک چیست؟

یکی دیگر از ضایعات پوستی آلت تناسلی بروز ناگهانی یک توده برجسته روی آلت تناسلی است که به آن گرانولوم پیوژنیک می گوئیم و معمولا علت مشخصی ندارد و خطرناک نیست و برای درمان آن لیزر بهترین کارایی را دارد.

بیماری های غیرآمیزشی تناسلی

انواع بیماری های قارچی در برخی از نقاط بدن که دارای رطوبت بالا هستند ، رشد می کنند . این بیماری در افراد خیلی چاق ، خانم هایی که در سن باروری قرار دارند ، شیوع بیشتری دارند و این افراد در معرض ابتلا به این بیماری پوستی هستند.

درمان بیماری های غیرآمیزشی تناسلی

برای درمان این بیماری ها پس از اطمینان از وجود مشکل در ناحیه تناسلی و اطراف آن ، چنانچه در بخش سلامت نمناک اشاره شده است بهتر است به پزشک مراجعه نمایید و بهداشت را رعایت کنید . بهتر است شما از لباس زیر تمیز و نخی استفاده نمایید.

بیماری های قارچی ای که آقایان را تهدید می کند؟ 

یکی از شایع ترین عفونت های قارچی پوست ، تینه آکروریس است . این بیماری خود را به شکل عفونت سطحی و خارش ناحیه کشاله ران و پوست خود را نشان می دهد. انتقال این بیماری از طریق استفاده از حوله ها و ملافه های آلوده می باشد. از عوامل مستعدکننده این نوع عفونت چاقی و پوشیدن لباس های زیر تنگ یا خیس هستند . این بیماری در آقایان بسیار بیشتر از خانم هاست.

علامت خاص بیماری پوستی

عفونت قارچی کشاله ران در این قسمت از بدن به شکل ضایعات قرمز و متقارن، درد درکشاله ران و التهاب خودنمایی می کند و به سمت پایین شکم و بخش داخلی ران گسترش می یابد. این ضایعات در موارد حاد خیس و با ترشح همراه هستند اما در موارد مزمن خشک و تیره و با پوسته های کمترند.

بیماری های تناسلی

زخم تناسلی چه نشانه هایی دارد؟

 همه چیز درباره بیماری و زخم های تناسلی

آیا این بیماری ها با تغذیه قابل درمان هستند؟

این نوع بیماری ها را نمی توان با روش های غذایی درمان کرد. کارکرد سیستم ایمنی بدن با تغذیه خوب مرتبط است اما در درمان بیماری های پوستیتغذیه زیاد تاثیری ندارد . برای پیشگیری و حتی درمان این نوع بیماری های پوستی، بهتر است پیشگیری نمایید و از رفتارهای پرخطر جنسی اجتناب کنید.

سرطان بیضه

سرطان بیضه شایع نیست و منشاء عفونی ندارد اما این بیماری یک راه تشخیص ساده دارد و باید برای تشخیص زودرس این سرطان آقایان خودشان را مرتب معاینه کنند و در صورتی که تغییر و نامنظمی در بیضه شان مشاهده نمایند فورا به پزشک مراجعه کنند تا سریعا تحت درمان قرار بگیرند. 

راهکارهایی برای درمان بیماری های پوستی در ناحیه تناسلی

  • نکات بهداشتی را رعایت کنند.
  • در روابط جنسی از کاندوم استفاده کنند.
  • فعالیت جسمی زیادی داشته باشند زیرا ورزش و فعالیت جسمی مناسب خطر ابتلا به اختلالات نعوظ را کاهش می دهد .
  • سیگار و الکل مصرف نکنند.
  • مراقب سلامت روان خود باشند.

مشکلات پوستی

زخم تناسلی چگونه درمان می شود؟

نکات مهم درباره زخم های ناحیه تناسلی

زخم و التهاب پوست در ناحیه تناسلی جزو بیماری های مقاربتی مشترک بین زن ها و مرد می باشد. بیماری های مقاربتی که التهاب و زخم در پوست ناحیه تناسلی ایجاد می کنند ، متعدند اما بیماری های سوزاک و تبخال ناحیه تناسلی و سیفیلیس شیوع بیشتری دارند.

یک زخم در ناحیه تناسلی که برجسته و قابل لمس است بیماری سیفیلیس را ایجاد می کند. در صورت عدم درمان این زخم سیستم عصبی نیز در گیر می شود و از طریق رابطه جنسی به همسر انتقال می یابد.

تبخال های تناسلی از دیگر بیماری های پوستی تناسلی هستند که بسیار دردناکند و عامل آنها ویروس است. این بیماری سریعا عود می کند و خیلی راحت از طریق رابطه جنسی محافظت نشده انتقال می یابد.

به همین دلیل خانم هایی که در 3 ماه آخر بارداری هستند و همسرشان به این بیماری دچار است، به علت احتمال انتقال این بیماری به جنین باید از برقراری رابطه زناشویی اجتناب کنند. استفاده از کاندوم بهترین راه پیشگیری از این نوع بیماری ها است اما پیشگیری قطعی حساب نمی شود.داروهای خاصی برای درمان تبخال تناسلی وجود دارد اما این بیماری به این علت که ویروسی است، درمان قطعی ندارد. 

علامت و نشانه زخم تناسلی مردان و زنان+ راههای انتقال و درمان

4.466
این مطلب مفید بود ؟588
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی