زمان وزن كردن
اگر میخواهید عددی که روی ترازو بعد از وزن کشی به شما نشان داده می شود حقیقی باشد باید زمان و شرایط درست وزن کردن بدن را بلد باشید.

زمان وزن کردن بدن؛ 7 زمانی که ترازو به شما دروغ می گوید

ترازو وسیله ای بسیار کاربردی برای محاسبه وزن است و بهترین یار افراد در کاهش وزن می باشد اما این وسیله بسیار کاربردی برخی اوقات به شما دروغ می گوید و وزنتان را به درستی نشان نمی دهد.

 اگر در زمان خاصی خودتان را وزن نموده اید و با اینکه در رژیم به سر می برید ترازو به شما عدد صحیحی را نشان نداد، نا امید نشوید و با شناخت کامل ترازو و دانستن این زمان های خاص می توانید به نحو احسن از ترازو برای رسیدن به هدفتان یعنی کاهش وزن استفاده کنید.

علت نوسان وزن

درست قبل از رفتن به رختخواب

اگر قبل از رفتن به رختخواب خود را وزن می کنید تا ببینید چقدر در طول روز وزن کم کرده اید، باید بدانید افزایش وزن به دلیل آخرین وعده غذایی، آخرین ورزش، آخرین آبی که نوشیدید یا حتی وزن لباسهای خوابتان خواهید داشت.

برای وزن کشی و به دست آوردن بهترین اندازه گیری و محاسبه هر هفته در یک روز خاص، در یک ساعت خاص و با یک لباس خاص روی ترازو بروید و خود را وزن کنید.

وزن در زمان پریودی

به تازگی صاحب فرزند شده اید

اگر بعد از گذشت چند روزی از زایمانتان تصمیم گرفتید وزن کنید دست نگه دارید زیرا شاید با دیدن عدد روی ترازو نا امید شوید. بیشتر خانم ها فکر می کنند با به دنیا آمدن کودک و کاهش یافتن وزن کودک از روی زن خودشان و یا با از دست دادن خون و جفت و مایع آمنیوتیک (کیسه آب) باید خیلی وزنتان کم شده باشد،اما دقت کنید که در زمان بارداری شما بدون تحرک بوده اید و تمرکزتان فقط بر روی خوردن غذاهای سالم و مغذی بوده و هیچ توجه خاصی به کاهش وزن نداشته اید.

زمان کشیدن وزن

بلافاصله بعد از خوردن غذا

هنگامی که بعد از خوردن غذا بلافاصه روی ترازو می روید ترازو وزن شما را زیادتر از حد معمول نشان می دهد زیرا با خوردن غذا حجم خون داخل بدن افزایش می یابد همچنین سدیم موجود در غذا موجب احتباس آب در بدن می شود و نیز وزن غذای داخل شکم که در حال هضم می باشد بر اندازه وزن تاثیر گذاشته و همه این عوامل سبب نشان دادن عدد غیر واقعی ترازو می شود.

ولی همانطور که در این بخش از نمناک خواهید خواند نگران نباشید این وزن دائمی نبوده و بعد از چند ساعت به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

افزایش وزن

بلافاصله بعد از ورزش

یکی از زمانهای دیگری که ترازو عدد صحیحی را نشان نمی دهد، وزن کردن بعد از ورزش کردن است. برخی از افراد به علت یک تصور اشتباه بعد از ورزش وزن می کنند تا بفهمند چقدر چربی سوزی کرده اند اما باید بدانید چربی سوزی بلافاصله بعد از ورزش اتفاق نخواهد افتاد.

اگر بعد از ورزش کاهش وزن داشتید بدانید این عدد واقعی نخواهد بود زیرا آبی است که از طریق تعریق در حین ورزش از دست داده اید و بعد از نوشیدن آب دوباره وزنتان به حالت اولیه بازمی گردد.

کاهش وزن بعد ورزش

زمان هایی که نباید اقدام به وزن کردن خود کنید

زمان هایی که برای وزن کردن بدن مناسب نیست:

در زمان قاعدگی

در طول دوره قاعدگی وزن خانم ها یک یا دو کیلویی نوسان خواهد داشت که این اضافه وزن بعد از پایان قاعدگی از بین خواهد رفت پس هیچگاه در زمان قاعدگی خود را وزن نکنید. 

در طی چند هفته آغازین ورزش یا رژیم غذایی تان

زمانی که شما تازه ورزش را شروع کرده یا رژیم غذایی می گیرید، در روزهای اول مقدار زیادی وزن کم می کنید اما در هفته های دیگر این کاهش وزن تقلیل پیدا می کند.

زیرا کالری دریافتی غذاها کاهش می یابد و بدنتان برای تأمین انرژی مورد نیازش به سراغ منابع گلیکوژنی می رود و با سوزانده شدن منابع گلیکوژنی در هفته های ابتدایی آب ذخیره شده داخل بدنتان از دست خواهد رفت و کاهش وزن قابل توجهی را شاهد خواهید بودکه هیچ ربطی به چربی بدنتان ندارد و نتیجه از دست رفتن آب بدنتان است.

شروع ورزش و رژیم

بلافاصله بعد از اینکه حجم زیادی آب نوشیده اید

با نوشیدن یک لیوان آب حدوداً نیم کیلو وزنتان روی ترازو بالاتر خواهد رفت پس هیچگاه بلافاصله بعد از اینکه حجم زیادی آب نوشیده اید خود را وزن نکنید. 

نکته هایی مهم در اندازه گیری وزن با ترازو

در اندازه گیری وزن نکاتی مهمی وجود دارد که رعایت آن ضروری است. این نکات عبارتند از:

به طور منظم خودتان را وزن کنید 

افرادی که به طور موفقیت آمیزی وزن کم می کنند، کسانی هستند که منظم خود را وزن می کنند زیرا عدم وزن کردن سبب ایجاد اضافه وزن می شود پس هر هفته یک بار خودتان را وزن کنید و در این کار افراط نکنید و دچار وسواس نشوید.

بهترین زمان وزن کشی

زمان درست وزن کردن بدن با ترازو

درست ترین زمان برای وزن کردن بدن:

اول صبح خود را وزن کنید 

به صورت ناشتا و پس از رفتن به سرویس بهداشتی در صبح خود را وزن کنید تا به نتیجه عملکرد و تلاش یک هفته، خود پی ببرید.

از یک نوع دستگاه اندازه گیری وزن استفاده کنید 

برای به دست آوردن وزن از یک نوع دستگاه دیجیتالی که دقیق تر است، استفاده کنید.

اختلاف وزن در زمان پریود

روز اول هفته خود را وزن کنید 

در روز اول هفته خود را وزن کنید تا با مشاهده افزایش وزن آن را تا آخر هفته کاهش دهید زیرا اگر در روز آخر هفته خودتان را وزن کنید، با مشاهده کاهش وزن خود به پرخوری روی بیاورید.

بدون لباس خود را وزن کنید 

برای به دست آوردن وزن دقیق بهتر است بدون لباس خود را وزن کنید.

با متر خود را اندازه گیری کنید

اندازه گیری با متر برای تعیین میزان چربی مضر دور کمر می باشد، چربی دور شکم بسیار خطرناک است پس گاهی اوقات نه همیشه آن را اندازه بگیرید.

متر کردن بدن

سخن آخر

ترازو فقط به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری استفاده کنید و معیار شکست یا موفقیت تان نیست زیرا ممکن است سایز کم کنید اما وزنتان کاهش نیابد. 

زمانی از روز که ترازو درباره وزن شما دروغ می گوید!

4.6315
این مطلب مفید بود ؟28926
منبع : بخش ورزش و تناسب اندام نمناک/آ/ن/ن.ح
برچسب : لاغری
وبگردی