سابسیژن
نام “سابسیژن” را تا به حال شنیده اید؟ تا حدودی می دانید که سابسیژن روش جدید رفع و درمان اسکار یا جای جوش های صورت می باشد.

همه چیز درباره سابسیژن و روش درمان اسکار جای جوش صورت

درمان جای جوش یا به اصطلاح اسکار به دو دسته طب سنتی و طب مدرن بخش بندی می شود. ماسک های گیاهی بسیاری برای این روش توصیه و استفاده می شود که مربوط به بحث طب سنتی و درمان های گیاهی مشکل جای اکنه است. در این بخش به معرفی یکی از روش های درمان جای جوش در طب مدرن به نام سابسیژن پوست خواهیم پرداخت. در مقاله ای که در وب سایت acne.org منتشر شده بود در رابطه با ساب سیژن توضیحاتی ارائه شد که در ادامه می خوانید.

سابسیژن چیست؟

سابسیژن روشی است ساده و سر پایی و بی خطر ، با یک مکانیسم متفاوت و اساسی در درمان اسکارهای آتروفیک ( فرورفته ) نظیر جای جوش – جای بخیه و آبله مرغان و ... است. ساب سیژن و آر-اف فرکشنال در کنار هم بهترین درمان جهت اسکارهای آتروفیک ( فرورفته ) محسوب می شوند. در روش سابسیژن برای درمان و رفع جای جوش از روش آزاد کردن بافت های همبندی یا بافت های فیبروتیک استفاده می شود. سابسیژن با وسیله ای استاندارد دارای سوزن های خاص به نام سوزن نوکور انجام می شود. روش سابسیژن برای درمان جای جوش یا به اصطلاح درمان جوشگاه های عمیق ناشی از اکنه انجام می شود.

سابسیژن

چرا جای جوش فرورفته می شود؟

یکی از عوامل مهم در ایجاد فرورفتگی در جوشگاه های آکنه، وجود چسبندگی ها و فیبروز زیر آنهاست که باعث کشیده شدن پوست به سمت داخل و فرورفتگی می شود.

ساب سیژن روش بسیار موثری برای بهبود این فرورفتگی ها و به داخل کشیده شدن های جوشگاه های آکنه است. سابسیژن با استفاده از سوزن مخصوص وارد بافت فیبروتیک می شود و به صورت افقی بافت های فیبروتیک بریده می شوند.

روشهای انجام سابسیژن پوست صورت

روش قدیمی:با استفاده از سوزن نوکور که شبیه نیزه بوده و پزشک بعد از واردکردن آن به بافتهای زیر پوست و حرکت دادن متناوب آن، اقدام به بریدن بافتهای فیبروتیک و چسبندگی ها و بعضاً ایجاد خونریزی و هماتوم می کند.ساب سیژن با این روش، علیرغم اینکه هدف درمان که پاره کردن باندهای فیبروتیک است را محقق میکند، ولی به علت عوارض ناخواسته مثل کبودی شدید صورت، ایجاد جوشگاه های جدید ناشی از ورود خود سوزن نوکور، درد نسبتاً زیاد و گاهی تشدید فرورفتگی و چسبندگی ها و ایجاد لک و تیرگی های مقاوم،چندان محبوب و متداول نیست.

روش جدید:این روش که با استفاده از وسیله ساب سیژن ابداعی انجام میشود، تحول اساسی در درمان جای جوش، جای زخمهای وسیع نظیر سالک، چین و چروک های عمیق صورت نظیر خط خنده و خط اخم و....، جوانسازی پوست در پوستهای مسن و دچارچروک های وسیع ایجاد کرده است.

انجام سابسیژن

سابسیژن پوست و ساب سیژن اسکار جای جوش

چه کسانی می توانند سابسیژن انجام دهند؟

همانطور که گفته شد روش سابسیژن برای رفع جوشگاههای عمیق است و هرچه عمق این جوشگاهها بیشتر باشد به نسبت نتیجه بهتر خواهد بود. البته برای جوشگاه های سطحی هم موثر خواهد بود. روش سابسیژن برای اکثر جنس پوست ها مناسب است اما پوست های تیره بعد از انجام سابسیژن احتمال بروز هیپرپیگما نتاسیون را دارند.

عمل سابسیژن برای این افراد مناسب نیست:

 • بیماران با سابقه اسکار هایپرتروفیک یا کلوئید
 • رتینوئید دهانی سیستمی مثال ترتین ، ایزوترتینوئین
 • افراد دچار اختلالات خونریزی یا لخته شدن خون (اختلال انعقادی)
 • افراد دچار عفونت باکتریایی یا ویروسی فعال

سابسیژن

درمان هایی که می توانید همراه با سابسیژن انجام دهید:

عمل سابسیژن می تواند با تشخیص پزشک با موارد زیر همراه باشد:

 • رتینوئید موضعی
 • میکرونیدلینگدرمارولر، درماپن
 • اسید لایه برداری (به عنوان مثال 15٪ اسید trichloracetic هر 4 هفته استفاده شود)
 • TCA CROSS
 • درمان با لیزر فراکشنال

اقدامات و مراقبت های قبل از انجام سابسیژن :

شب قبل از سابسیژن حمام نمایید.

اگر جزء بیماران دیالیزی، پیوندی و یا بیماران مبتالء به بیماری های خاص می باشید به پزشک معالج اطلاع دهید.

در صورت مصرف هر گونه دارو و یا داشتن اعتیاد به مواد مخدر یا الکل به پزشک معالج اطلاع دهید.

قبل از ساب سیژن، صورت را با آب و صابون شستشو داده و چربی، دارو و یا مواد آرایشی را پاک نمایید.

در صورت مصرف وارفارین، هپارین وآسپرین ،از 3 روز قبل دارو را پس از مشورت با پزشک معالج قطع نمائید.

در صورت ابتالء به دیابت، فشار خون، بیماریهای خاص یا مزمن داروهای خود را پس از مشورت با پزشک معالج ،طبق روال قبل مصرف نمایید.

در بیماران با سابقه تبخال،قرص آسیکلوویر به صورت پیشگیرانه تجویز می شود و مصرف قرص آسیکلوویر تا بهبود ضایعات ادامه می یابد.

در صورت ابتالء به بیماری های عفونی مانند هپاتیت، ایدز و ... به پزشک معالج اطلاع دهید.

در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک اطلاع دهید.

بیماران مبتال به آکنه فعال (جوش ) نیاز به درمان موفق آکنه قبل از انجام ساب سیژن دارند.

قبل از سابسیژن

اقدامات و مراقبت های بعد از انجام جراحی سابسیژن

بعد از ساب سیژن بیمار باید به مدت 24 تا 48 ساعت از تماس 2 سوراخ ایجاد شده در طرفین صورت با آب جلوگیری کند و روی آنها پماد آنتی بیوتیک بزند.

کبودی بعد از عمل طبیعی است که در مدت 8 الی 10 روز بهبود می یابد.

گاهی بعد از انجام جراحی سابسیژن بازهم اسکارها دیده می شوند و انهم به دلیل نیاز به 2 الی 3 جلسه در این دوره درمان جای جوش است.

زمان بهبودی سابسیژن چه قدر است؟

بهبودی سریع شما بعد از انجام سابسیژن به نوع پوست بستگی دارد . اما معمولا:

قرمزی و تورم 2 تا 3 روز ادامه خواهد داشت.

درد بعد از سریع از بیم می رود.

کبودی نیز طی 2 تا 10 روزرفع میشود.

عوارض جانبی سابسیژن

 • ورم دار شدن پوست پیرامون محل جراحی به دلیل تلنبار شدن خون
 • احساس درد
 • ناحیه درمانی عفونی
 • تغییر رنگ پوست
 • هماتوم به دلیل خونریزی
 • زخم هایپرتروفیک (5-10) یا زخم های کلوئیدی
 • پاسخ نامطلوب یا عدم بهبود زخم
 • صدمه به عصب یا رگ خونی

مضرات سابسیژن

چند جلسه سابسیژن برای رفع اسکار اکنه و جوش کافی است ؟

پوست اشخاص با یگدیگر متفاوت است بنابراین نمی توان برای همه افراد تعداد دقیقی از جلسات را در نظر گرفت. تعداد جلسات مورد نیاز برای سابسیژن به توانایی کلاژن سازی پوست، نوع فرورفتگی بوجود آمده و میزان عمق فرورفتگی آن بستگی دارد. اما برای درمان اسکارهای با عمق متوسط 3 تا 6 جلسه با فاصله زمانی یک ماهه لازم است.

آیا درمان جای جای آکنه تحت سابسیژن دردناک است؟

برای حداقل رساندن درد درمان تحت بی حسی موضعی انجام می شود و سابسیژن توسط اکثر بیماران بخوبی تحمل می شود.

نتایج سابسیژن دائمی است؟

بله ، نتایج سابسیژن دائم می باشد.

ساب سیژن پوست

مزایای سابسیژن

ارزان بودن:

ای روش تقریبا روشی ارزان برای درمان جای آکنه است.

موثربودن روش :

این روش موثرترین درمان برای برطرف شدن تورفتگی ناشی از آکنه است و ازعوارض جانبی بسیار کمتری برخوردار است.

بدون درد:

این روش که با تزریق بی حسی موضعی انجام می شود ، یک درمان نسبتاً بدون درد است و آسیب چندانی در پی ندارد.

سابسیژن ، همه چیز درباره سابسیژن برای درمان اسکار و جای جوش

4.4372
این مطلب مفید بود ؟33141
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
18 نظر به ثبت رسیده است
ط..1397-04-11
من دو روزه سابسیژن کردم هنوز ورم داره دکترم میگفت نباید منتظر معجزه باشید در نهایت سی چهل درصدی بهتر میشه
1722
احمد1397-04-05
راهنمایی لطفآ سابسیژن شقیقه کردم چهار روزه یک طرف خیلی برآمده شده مثل گردو دکتر میگه خوب میشه چه کار کنم
911
فاطیما1397-04-20
دکتر بمنم اینارو گفت همه رو انجام بدم که بلکه ۵۰درصد نتیجه بگیرم!
56
آرش1397-02-09
در مورد روش درمان جای جوش همونقدر که روش مهمه دکتر هم مهمه یعنی مثلا ممکنه یه دکتری سابسیژن انجام بده بدون درد و کاملا تاثیرگذار یه دکتر دیگه هم سابسیژن کنه کاملا دردناک و بی تاثیر. باید وقت بذارید دکتر خوب که سالها روی جای جوش مهارت کسب کرده پیدا کنید نه اینکه فقط بدونید کدوم روش خوبه بعد ببینید کدوم دکتر ازون روش استفاده میکنه
232
فاطمه1397-01-12
سلام من برای جای جوش صورتم ۴ جلسه لیزر Co2 انجام دادم، ۴ جلسه میکرودرم کردم، ۳جلسه میکرونیدلینگ کردم، الانم یک ماه پیلینگ عمیق انجام دادم و هیچ تاثیری نداشته فقط کلی پول خرج کردم صورتم هیچ تغییری نکرده
1713
ستایش1396-08-25
سلام.. من امروز سابسیژن انجام دادم.. اولش که با کرم بیحس کردن. بعدشم بیحسی به پوست تزریق کردن. فقط جای سوزنها یکم درد داشت.. بعد که کامل بیحس شد پزشک کارشو شروع کرد. فکر کنم همش با هم نیم ساعت شد. یکم دلم سست شد که شکلات خوردم.. نه بهم قرص داد که استفاده کنم نه هم گفت از مکش استفاده کنم
203
ندا1396-05-01
سلام من حدود یکهفته سابسیژن انجام دادم هنوز صورتم تغییر نکرد همچنان فرورفتگی ها رو داره...
2916
نرگس1397-09-06
سلام،منم دو هفته پيش سابسيژن انجام دادم،البته همون موقع ميكرو الكترو نيدلينگ هم واسم انجام دادن و ژل هم ي كوچولو تزريق كردن كه گفتن ژل واسه اينع كه چسبندگي زير پوستم بوجود نياد،ولي اصلا دكتر چيزي در مورد شيردوش و اين چيزا نگفتن!!
1610
اوا1397-04-28
تا اونجایی که من اطلاع دارم همون موقعی که سابسیژن و انجام میدادین بعدش نزدیک به یک هفته باید از شیردوش با وکیوم یا هر چیز مکنده ای استفاده میکردین تا دوباره اینا به هم نچسبند زیر پوست و باعث فرو رفتگی بشه الانم که دیگ گذشته کاری نمیشه کرد فکر کنم باید پزشک میگفت
75
کاوه1397-01-31
سلام من سابسیژن انجام دادم ولی دکتر هیچ چیزی در مورده مکش بهم نگفت!باید چیکار کنم ؟اگه کسی چیزی در این رابطه میدونه لطفا کمی راهنمایی کنه منو!؟ممنونم
82
Behnaz 1396-07-27
ممنون از توضیح خوبتون .من هم صورتم جای جوش داره یعنی خیلی عمیق نیست ولی کل صورتمو گرفته.دیگه ناامیدم از انجام اکثر روش ها .میشه بگین از این روش نتیجه مطلوبی گرفتین؟
359
شیوا1396-04-16
سلام من دیروز سابسیژن انجام دادم خیلی وحشتناک نبود ولی بدون درد هم نبود . ابتدا پوست را با کرم بیحسی بیحس میکنند بعد از حدود ۴۰ دقیقه کرمهارا پاک میکنید پزشک صورت را با بتادین تمیز میکند کنار رویش موها را با سوزن بیحسی بیحس میکند تا اینجا درد نداره بعد بایک سوزن دیگر که در پوست فرو میبره مواد بیحسی را داخل پوست تزریق میکند اینجا درد داره ولی بستگی به استانه درد خود شخص هم داره در این مرحله صورت ورم میکنه و پزشک کارش شروع میکنه که دیگه اصلا درد نداره و پس از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه کار پایان میابد. قرص انتی بیوتیک باید بخوریم و تا ۲۴ تا ۴۸ ساعت اب به صورت نزنیم . بعد از ۲۴ ساعت با شیر دوش باید صورت را با مکش شاکشن کنیم که دوباره چسبندگی ایجاد نشود این مرحله خیلی مهمه . این تجربه های من بود امیدوارم نتبجه کار بعد از این همه درد عالی باشه . پزشکم دکتر شیر علی اصفهان . دروازه شیراز
4417
بهناز1396-07-08
چند جلسه انجام داديد؟؟؟؟ صورتتون گودي عميق داشت؟
3216
سارا1396-03-30
من انجام دادم راضي نبودم
1615
ب1396-10-26
هزینه ی این روش خیلی زیاده؟ هر جلسه حدودا چقد هزینه داره؟
9331
بهناز1396-07-08
جلسه چندم نتيجه گرفتيد؟
8529
ح1396-06-31
پیش کی رفتین آدرس شو میشه بدین.
6216
میم1396-02-24
من این عمل رو انجام دادم. عمل سختی بود ولی نتیجه اش خیلی خوبه! راضی هستم.
12456
وبگردی