سانروف ماشین
ماشینهای سانروف دار باعث تهویه هوای داخل ماشین میشوند اما افرد در استفاده از آنها با مشکلاتی مواجه می شوند که میتواند به علت تمیز نکردن آن باشد

چگونه سانروف ماشین خود را تعمیر کنید؟!

سانروف (یا مون روف) ماشین شما، یک مکان اولیه برای نفوذ و تراوش به نظر می رسد ؛ با این حال، قبل از این که ماشین خود را با نوار مجلل رنگ کنید یا تمام کارها را با سیلر سیلیکون انجام دهید، مهم است که بدانید چگونه سقفش کار می کند، در مورد راه های مختلفی برای جلوگیری از نفوذ باران به داخل ماشین، صحبت خواهیم کرد.

سانروف ماشین

 رفت و آمد هوای تمیز به داخل ماشین

سانروف چگونه کار می کند ؟ نقش این بخش از خودرو چیست؟

خودروهایی با سانروف اجازه می دهند، تا نور اضافی و تهویه خوبی را در روزهای خوب برای شما فراهم کنند.

آیا آنها با نام مون روف هستند؟

اولین "سانروف"، یک پانل فلزی کشویی در سقف یک ماشین کلاسیک به نام ناش بود، که در سال 1937 پدید آمد کمی بعد از سه دهه، لینکولن "مونرووف" را معرفی کرد، که از شیشه، به جای فلز ساخته شده بود. این بدان معنابود ،که حتی در صورت بسته بودنش، مون روف آن مدل ماشین،کمترین نور را به داخل کابین ماشین می توانست وارد کند. امروز، هر چند، به نظر نمی رسد که قواعد مربوط به آنچه آنها گذاشته بودند، وجود داشته باشد ، "کلیک" و "کلاک" ٍ میگویند:که سانروف ها آهنی هستند و یا مونروف ها ،شیشه ای ؛ اما صنعت، همچنان به توافق در این باره نرسیده اند. تمام پانل های شیشه ای در سقف، اگر نصب شده باشد، صفحه تو کشیدن یا زاویه کجی آن، قابل جا به جایی هستند به خاطر وضوح در ماجرا، از الان ما از اصطلاح سانروف استفاده خواهیم کرد.

اکثر سانروف ها، به دو دسته تقسیم می شوند:

داخلی و خارجی.

 • داخلی بین پوست فلزی سقف بیرونی و خارجی قرار دارد و به داخل جیب سانروف میرود و پنهان می شود.
 • قسمت خارجی سانروف، که از قسمت داخلی سانروف کمتر معروف است، در بالای سقف ماشین وجود دارد.
 • اکثر آنها شیشه ای هستند، اما بعضی از آنها پارچه ای هستند و در جاها و مسیرهای ساخته شده در سقف قرار می گیرند.
 • رده سوم ، شامل سانروف ثابت، پانل های شیشه ای غیر متحرک است که برای ورود نور بیشتر طراحی شده بودند.

انواع سانروف

 انواع مختلف سانروف

مشکلات عمومی سانروف ها :

این مشکلات اساسی مسائل مربوط به سانروف است ،که معمولا صاحبان وسیله نقلیه با آنها مواجه می شوند:

مشکلات مکانیکی:

اکثر مشکلات مکانیکی، مانند شکستگی یا شل شدن شیشه، می تواند با چند ابزار دستی تعمیر شوند ، سفت کردن شیشه ها ،اغلب می تواند با تنظیم مهره ها و پیچ ها انجام شوند. سانروف های چسبی یورتان، به نظر می رسد که بهترین گزینه برای حرفه ای ها باشد که باقی مانده باشند.

مشکلات سانروف

مشکلات مکانیکی سانروف و شکستگی شیشه سانروف

چسباندن، در حال ظاهر شدن یا چرخاندن سانروف:

توضیح این موارد، ممکن است پیچیده یا حیله گرانه باشند ، گاهی اوقات ممکن است، مشکل یک روغنکاری ساده باشد و با یک گریس کاری سیلیکونی از سایش و خراب شدنش جلوگیری شود. متأسفانه این مرحله تعمیر و نگهداری، اغلب نادیده گرفته می شوند تا زمانی که دیر شود خرابی ها نیز ممکن است توسط کابل های فرسوده یا پاره ایجاد شوند. کابل های انعطاف پذیر جعبه دنده که روی موتور قرار دارد، با هم در ارتباطند و گیرند، می تواند به سرعت خراب شود، اگر مسیر اتصالشان به هم بچسبد یا ضعیف شود این یک تعمیر سنگین می خواهد، و احتمالا در قلمرو تعمیرهای معمولی DIY خودرو انجام نمی شود.

سانروف های غیر قابل استفاده

اگر سانروف شما غیر قابل استفاده است، ممکن است یک مشکل الکتریکی در کار باشد، مانند فیوز ترکیده شده (احتمالا مربوط به عدم روغنکاری باشد)، یا سیم پاره یا سوئیچ یا موتور سانروف که از کار افتاده اند. همیشه ابتدا فیوزها را چک کنید، سپس به سراغ هر چیزی که در آن راحت تر هستید، بروید. دسترسی به موتور سانروف ،شاید سخت باشد، اما در بعضی خودرو ها، آن را در پشت کنسول جای می دهند، تا دسترسی به آن آسان شود ، ممکن است بخواهید ماشین و تعمیرش را به متخصصان بسپارید، تا اگر برای تعمیرات نیاز به برداشتن صندلی سرنشینان بود، انجام دهند.

چگونه می توان نشتی یک سانروف را تعمیر کرد؟!

با توجه به سانروف های جمع شدنی و مشکلاتی که صاحبان آنها با آن مواجه هستند، یک مشکلی وجود دارد که مدام تکرار میشود آن هم نشتی سانروف، بویژه سانروف های داخلی است که با شنیدن صدای قطرات آب که روی سقف میچکد و باعث عدم تمرکز می شود، اما بدترین حالت، این است که آب در زمان بارش و یا شستشوی ماشین، روی سرتان بچکد.

نشتی سانروف

نشتی آب سانروف

خوشبختانه، تعمیر نشتی سانروف، اصولا کاری ساده است و نیاز به یک جفت ابزار دارد ، روش و مراحل پیشنهادی این بخش از نمناک را دنبال کنید:

 • اول، مهر و موم اطراف شیشه را بررسی کنید ، در برخی از سانروف ها، واضح است که نشتی از جاهای چفت شده در اطراف شیشه سانروف وجود دارد.

 • سانروف شکسته و ترک دار را ،می توان با استفاده از سیلیکون rtv تعمیر کرد (دمای اتاق جوشکاری)، که معمولا در حمام استفاده می شود.
 • بست سیلیکون بی رنگ ،معمولا بهترین انتخاب است، چرا که با رنگ سیاه و یا هر رنگ دیگری ممکن است دقیقا مطابقت نداشته باشند مهره نازک سیلیکون بی رنگ ،عملا ناپدید و نامرئی می شود.
 • اگر مهر و موم و بست ها ،مشکلی نداشته باشند، زمان بررسی این فرا رسیده که آیا زه کشی و آب گیر سقف مسدود است یا نه ، این مشکل ،به این دلیل وجود دارد که سانروف هایی که کشویی هستند و میتوان آنها را کشید و برگرداند، کاملا بسته نیستند. خودروسازان ، انتظار این را دارند که آب از بین شیشه عبور کند، بنابراین یک سینی آب گذاشته اند که آب را بگیرد و به خارج ماشین منتقل کند.
 • در هر گوشه ی سینی، لوله های تخلیه ای وجود دارند ،که درون ماشین اجرا می شوند، معمولا پشت ستون های A و C از طریق یک درگاه در نزدیکی کف هستند این لوله های تخلیه، می تواند توسط خاک، حشرات و سایر آلودگی ها بسته شوند. زمانی که این تخلیه کننده ها مسدود می شوند، عملکردشان متوقف می شود و آب ها دوباره به سینس برمی گردند و حتی گاهی اوقات به سمت سر شما. می توانید این مشکل را تنها با چند ابزار خانگی خود و فروشگاه ها حل کنید.

تعمیر سان روف

روش تعمیر سانروف

در اینجا دو روش مختلف را آورده ایم:

 • روش جارو

از قسمت فروشگاه لوازم خانگی، یک لوله پلاستیکی نازک انعطاف پذیر و کوچک خریداری کنید ،که برای فیت شدن در زه کش سانروف کافی باشد سپس، در بخش لوله کشی، شما نیاز به پیدا کردن اتصالات برای تطبیق جارو با لوله کوچک دارید. شما نباید نگران چسب باشید، اما می توانید یک گیره برای نگه داشتن اتصال لوله به اتصالات در نظر بگیرید ، در نهایت، از دستگاه جارو خود، استفاده کنید تا زه کش را تخلیه کند. اطمینان حاصل کنید ،که هر گونه آلودگی دیگر را از سینی را جارو کنید و بردارید تا از وقوع دوباره آن جلوگیری شود.

 • روش نوار ماهی

در فروشگاه قطعات خودرو، درخواست یک سرعت سنج "جهانی" کنید، که معمولا کمتر از 10 دلار قیمت دارد. این کابل پیچ خورده به اندازه کافی انعطاف پذیر است ، تا در لوله های تخلیه سانروف خم شود ، اما به اندازه کافی سفت و سخت هستند، و در مقابل هر گونه صدمه و عوامل تخریب مقاومت می کنند کابل سرعت سنج را از هم جدا کنید و آن را از طریق لوله تخلیه رد کنید، به آرامی آن را حرکت دهید و بپیچانید و تکان دهید تا زمانی که تمام مواد و آلودگی ها را از بین ببرید.

انواع سانروف ماشین و نحوه تعمیر سانروف و تفاوتش با مونروف

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی