سبزه عید عروسکی
سبزه عید نوروز امسال را می توانید با کمترین هزینه و ساده ترین لوازم درست کنید و با سبزه های عروسکی سفره هفت سین فانتزی و زیبایی داشته باشید.

طرز کاشت و تزیین سبزه عید در اشکال حیوان و عروسکی

دیگر کاشت سبزه ها مانند سابق به صورت گرد نیست و تنوع زیادی در اشکال کاشت سبزه ها به وجود آمده است . امروزه تزئین سبزه ها به شکل حیوانات و عروسک ها ، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

سبزه ها در اندازه ها و اشکال مختلف در بازار وجود دارد، اما خیلی از افراد مایل هستند ، سبزه عید خود را خودشان تزئین کنند . باینکه کدام مدل سبزه را می خواهید بر سر سفره هفت سین قرار دهید ، کاملا امری سلیقه ای است و در برخی مواقع، به فرصت باقیمانده تا ایام عید نیز بستگی دارد.

کاشت سبزه ها به شکل حیوانات و عروسک ها بسیار مورد توجه کودکان است و البته تهیه کردن آنها کمی سخت تر است . اما با کمی صبر و حوصله می توان سبزه های زیبایی را آماده کرد.

برای آماده کردن سبزه ها ، می توانید از فرزندان خود نیز کمک بگیرید. زیرا علاوه بر آموزش کاشت گیاه ، برای آنها بسیار هیجان انگیز خواهد بود .در این بخش از نمناک دو مدل تزئین سبزه فانتزی را آموزش خواهیم داد.

طرز کاشت سبزه عید عروسکی

سبزه عروسکی به شکل خار پشت

برای تزئین سبزه به شکل عروسک خار پشت ، به ابزار کمی نیاز است .به راحتی می توان با انجام مراحل زیر ، عروسک بامزه ای پوشیده از سبزه را تزئین نمود.

وسایل مورد نیاز :

 • یک عدد جوراب راه راه و یا ساده
 • کود
 • بذر از نوع دلخواه
 • سنگ تزیینی و منجوق برای تزیین

مراحل انجام کار:

جورابی به سایز دلخواه انتخاب کنید و داخل آن را با بذر و کود پر کنید و سپس ، سر جوراب را گره بزنید و اضافه جوراب را با قیچی ، کنار بگذارید.

سبزه عید با جوراب

با استفاده از وسایل تزئینی ، چشم و گوش و دهان خارپشت را درست کنید.

سبزه عید عروسکی

جوراب را درون یک بشقاب بگذارید تا در زمان آبیاری که آب از منافذ جوراب به بیرون می آید ، دوباره توسط آن جذب شود.

تنها سطح پشت خارپشت را آبیاری کنید تا در قسمت سر عروسک ، سبزه کمتری رشد کند .در این صورت ، پشت عروسک پر از سبزه خواهد شد . در صورت رشد سبزه های اضافی ، می توانید آنها را هرس کنید.

با گذشت 10 روز ، سبزه شما آماده قرار گرفتن در سفره هفت سین خواهد شد.

سبزه جوجه تیغی

کاشت و تزئین سبزه عید به شکل موش

برای کاشت و تزئین سبزه به شکل موش و یا حیوانات دیگر باید از بذر شاهی، خرفه و یا خاکشیر استفاده نمائید زیرا این بذور به هنگام ترکیب با آب ، حالت ژله ای و چسبناک به خود می گیرند و به راحتی به سطوحی مانند ابر ، اسفنج و ... می چسبند.

بذر خاکشیر ، سبزه زیبایی را به وجود می آورد ، همچنین به سرعت رشد می کند . به همین دلیل برای کسانی که فرصت کافی برای کاشت سبزه ندارند ، انتخاب مناسب تری می باشد.

وسایل مورد نیاز برای کاشت سبزه ، با طرح موش

برای داشتن سبزه به شکل موش ، ابتدا باید عروسک مورد نظر را تهیه کنید و یا خود ، عروسک موش را درست کنید . عروسک های آماده باید از جنس ابری و یا پنبه ای باشند .در صورت درست کردن عروسک توسط خود باید از ابر یا اسفنج، بذر ، نایلون ، پارچه نازک توری (جوراب) و آبپاش استفاده کنید.

تزیین سبزه عید به شکل موش

مراحل انجام کار

 1. اسفنج یا ابر را به شک موش و یا حیوان دلخواه برش بزنید.
 2. پارچه توری و یا جوراب را روی موش قرار دهید و با سنجاق و سوزن آن را محکم کنید.
 3. بذر مورد نظر را به مدت 5 تا 6 ساعت با آب کافی خیس کنید.به ازای هر مقدار بذر شاهی ، 5 برابر آب نیاز است.
 4. سطح مورد نظر را با آبپاش، خیس کنید.
 5. بذرهای خاکشیر یا شاهی که لعاب دار و ژله ای شده اند را با دستان خیس به صورت یک لایه نازک و یک دست بر رویتمام سطح اسفنج بریزید.
 6. روی بذر را با نایلون به طوری بپوشانید که امکان نفوذ هوا به بذر ها وجود داشته باشد . برای این کار ، چند سوراخ روی نایلون ایجاد کنید . دقت کنید که نایلون به سطح موش نباید بچسبد.
 7. سبزه خود را به دور از آفتاب و در محیط اتاق قرار دهید و در دو روز اول ، آن را آبپاشی نمائید.
 8. نایلون را بعد از دو روز از روی سبزه بردارید زیرا این مدت زمان کافی برای جوانه زدن سبزه بوده است.
 9. روی جوانه ها روزی دو بار آبپاشی نمائید.
 10. بعد از گذشت دوروز اول می توانید سبزه را روزی چند بار در هوای آزاد قرار دهید.
 11. سبزه ها بعد از چند روز رشد کرده و سطح عروسک را می پوشانند.

آموزش کاشت سبزه عید عروسکی با جوراب (موش و خارپشت)

3.7177
این مطلب مفید بود ؟13146
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی