Breast cancer
سرطان سینه یکی از مهمترین و شایع ترین بیماری ها در بین زنان است. سرطان پستان نوعی توده ی سرطانی است که بین سلول های سینه شکل میگیرد.

نقش سونوگرافی در شخیص سرطان سینه

در سراسر دنیا سرطان پستان مهمترین نوع سرطان در بین زنان است و طبق گزارشات 25 درصد از کل سرطان ها را به خود اختصاص می دهد.طبق تحقیقات متخصصان در ایران سالانه هشت هزار نفر به سرطان سینه مبتلا می شوند و شیوع این بیماری خطرناک در ایران بین 30 تا 35 درصد است.

سرطان پستان نوعی سرطان است که در بین سلول های سینه شکل می گیرد. امروزه با توجه به تشخیص های زود هنگام، رویکردهای درمانی جدید و درک بهتر بیماری، تعداد مرگ و میر بیماران به طور پیوسته در حال کاهش بوده و طول عمر بیماران مبتلا به سرطان پستان افزایش یافته است. در ادامه این مطلب درباره چگونگی ایجاد این بیماری و روش های تشخیص و درمان آن بیشتر خواهیم گفت.
سونوگرافی سینه

سرطان پستان چگونه شروع می شود؟

تغییر یا جهش در DNA فرد، باعث می شود سلول های پستان به سرطان تبدیل شوند. برخی از این تغییرات ممکن است  از ژن والدین به شخص منتقل شود و وراثتی باشد و گاهی ممکن است عوامل مرتبط با تغییر شیوه زندگی مثل خوراک، میزان تحرک فرد، تشعشعات و مواد شیمیایی و ... احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

 طبق نتایج به دست آمده از تحقیقات و نتایج سونوگرافی پستان که در مراکز معتبر به دست آمده است عوامل اکتسابی در ایجاد سرطان پستان بسیار موثرتر بوده و علت ابتلای بیشتر بیماران را شامل شده است. همچنین دوره های معاینه و سونوگرافی پستان گامی مهم و موثر در پیشگیری از بروز بیماری یا شناخت بیماری در مراحل ابتدایی و درمان موثر بسیار اثربخش خواهد بود.

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با چند نشانه و علائم مهم این بیماری آشنا کنیم.

اولین علائم هشداردهنده سرطان پستان چیست؟

برخی از تغییرات در پستان ممکن است جزو اولین نشانه های سرطان سینه باشند و دانستن این تغییر و تحولات در پستان بسیار مهم هستند. چون شناخت آنها و تشخیص سریع تر می تواند به درمان قطعی کمک کند. پس با مشاهده این موارد حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و درخواست سونوگرافی از پستان دهید.
برخی از مهمترین علایم به این صورت است:
  • توده های داخل ناحیه پستان یا زیر بغل
  • تغییرات واضح در اندازه و شکل پستان 
  • احساس درد مداوم در ناحیه ای از پستان
  • ایجاد رگ های برجسته روی پستان 
  • ترشحات نوک پستان که به صورت ناگهانی شروع میشوند.
  • زخم یا بثورات روی نوک پستان 
  • تورم، قرمزی، تیرگی یا کمرنگ شدن پستان 
برخی از این علائم ممکن است نشانه سرطان پستان نباشند ولی نیاز است برای تشخیص صحیح به پزشک متخصص مراجعه کنید و سونوگرافی های پستان را به صورت دقیق انجام دهید.

درد سرطان پستان چیست؟

سرطان پستان نوعی سرطان شایع است که در سلول های سینه شکل میگیرد و جنسیت مونث یکی از مهم ترین علل زمینه ساز برای ایجاد این نوع سرطان شایع در بین زنان است. این نوع سرطان در مردان نیز رخ می دهد ولی شیوع آن در زنان به مراتب بیشتر بوده است.
بر اساس حمایت های صورت گرفته و روش های تشخیصی سریع و نوین در این بیماری، بقای عمر بیماران مبتلا به سرطان پستان افزایش یافته و تعداد مرگ و میر مرتبط با این بیماری روز به روز در حال کاهش است.

چه کسی در معرض ابتلا به سرطان پستان است؟

بر اساس تحقیقات صورت گرفته خوب است بدانید که امروزه از هر 8 زن، 1 نفر در طول زندگی به سرطان سینه یا پستان مبتلا می شود. در برخی افراد یافتن علت بیماری بسیار واضح و روشن است و در برخی افراد ممکن است هیچگاه علل و عوامل ایجاد سرطان پستان مشخص نشود و نتوان علت دقیقی برای آن پیدا کرد. اما مهم ترین و اصلی ترین عاملی که در بروز این بیماری اثرگذار است این است که در اثر آسیب به DNA سلول های سرطانی در بافت پستان ایجاد می شوند.

افرادی که فاکتورهای خطر  را دارا هستند بیشتر از سایرین به سرطان پستان مبتلا می شوند اما این بدان معنی نیست که زنانی که این عوامل خطر را دارا هستند حتما به سرطان مبتلا خواهند شد، چون ممکن است فردی بخشی از عوامل و علل را دارا باشد ولی هیچگاه به سرطان مبتلا نشود.

چگونه می توان سرطان پستان را زود تشخیص داد؟

پزشکان غالبا از آزمایشات برای یافتن و تشخیص سرطان پستان استفاده می کنند. پزشکان متخصص مرکز تصویربرداری دکتر وهاب آقایی، سونوگرافی و ماموگرافی پستان را روشی مطمئن و ایمن برای تشخیص سرطان پستان میدانند. با استفاده از سونوگرافی پستان تصاویر مفصلی به نام سونوگرام از نواحی و بافت های داخل پستان تهیه می شود.هماهنطور که گفته شد در سونوگرافی پستان با استفاده از امواج صوتی تصویری رایانه ای از قسمت های داخلی پستان تهیه می شود.

با استفاده از سونوگرافی پستان می توان دقیق ترین تغییرات پستان مثل کیست های پر از مایعات را مشاهده کرد که شناسایی آنها در ماموگرافی سخت تر می باشد.در صورت تشخیص سرطان پستان آزمایش های دیگری صورت می گیرد تا مشخص شود که سلول های سرطانی در پستان در کدام  قسمت های بدن گسترش یافته است و پزشک بتواند نوع و مرحله درمانی را تعیین کند.

سونوگرافی

آیا می توان سرطان سینه را با سونوگرافی تشخیص داد؟

 دکتر وهاب آقایی مدیر مرکز تصویربرداری دکتر وهاب آقایی درباره تشخص سرطان پستان با استفاده از سونوگرافی می گوید:تشخیص سرطان پستان از زمان توسعه تجهیزات سونوگرافی با وضوح بالا به مقدار زیادی بهبود یافته است. در گذشته سونوگرافی فقط برای تشخیص کیست مفید بود در حالی که امروزه برای شناخت ضایعات خوش خیم و بدخیم مرحله پیش از عمل بسیار کارآمد است. در بافت سینه های متراکم دستگاه های ماموگرافی حساسیت کمی دارند و روش سونوگرافی پستان برای بررسی بافت متراکم پستان بسیار مفید می باشد. 

رایج ترین درمان سرطان پستان چیست؟

در این بخش درباره انواع روش ها و بهترین روش های درمانی سرطان پستان صحبت خواهیم کرد. روش های درمانی که استاندارد مراقبت از سرطان پستان در مراحل اولیه و پیشرفته است. استاندارد مراقبت به معنی بهترین روش درمانی شناخته شده است. در  روند درمانی ممکن است هر چند وقت یکبار داروی جدید و ترکیب جدیدی از درمان های استاندارد یا دوزهای جدیدی از داروها یا سایر روش های درمانی از سوی پزشک تجویز شود.

آزمایشات بالینی گزینه ای برای در نظر گرفتن درمان و مراقبت از تمام مراحل سرطان است. بیولوژی و رفتار توده سرطانی در برنامه درمانی تاثیرگذار است. برخی از توده ها کوچکتر هستند اما به سرعت رشد میکنند در حالی که برخی دیگر بزرگ تر هستند و به آرامی رشد میکنند. پس روش های درمانی بیماران به عوامل مختلفی بستگی دارند و ممکن است بسیار متفاوت باشند.

کلام آخر

نتایج سرطان پستان بسته به نوع سرطان، میزان بیماری و سن فرد بسیار متفاوت است. اما امروزه با توجه به روش های درمانی متعدد، امید به درمان در این بیماران روند افزایشی داشته است اگرچه این روند در کشورهای در حال توسعه  پایین تر است و شاید افراد نتوانند از بروز این بیماری خاموش جلوگیری کنند ولی مهم است که با استفاده از راهنماهای زندگی سالم و معاینات و سونوگرافی های دوره ای احتمال بروز این بیماری خطرناک را در طول زندگی خود کاهش دهند.

تاثیر سونوگرافی بر تشخیص دقیق سرطان پستان چیست

510
این مطلب مفید بود ؟100
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی