سریال های تاریخی

ماندگارترین سریال های تاریخی تلویزیون + تصاویر

تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396کد مطلب : 55143زمان مطالعه : 7 دقیقه
در این مطلب مروری کوتاه بر سریال های تاریخی ماندگار تلویزیون خواهیم داشت و یادی از هنرمندان پیشکسوت این سریال ها میکنیم.

نگاهی کوتاه به سریال های تاریخی مذهبی تلویزیون

سریال های تاریخی همیشه یکی از سریال های پرمخاطب تلویزیون هستند که طرفداران خواص خودشان را دارند . از میان سریال های متعددی که در شبکه های مختلف سیما در طی سالهای گذشته پخش شده است برخی از این سریال ها ماندگار تر و محبوب تر بودند که در این مطلب نگاهی کوتاه به ماندگارترین سریال های تاریخی تلویزیون خواهیم انداخت . همراه ما باشید.

سریال های تاریخی ماندگار تلویزیون

سربداران :

سریال سربداران که اولین سریال تاریخی صدا و سیمای ایران است ، اثر هنری فاخری است که شمار زیادی از هنرپیشگان موفق امروز سینما و تلویزیون کشورمان بخشی از شهرت و محبوبیت خود را مدیون حضور در این سریال هستند که پیرامون دوره ای از تاریخ پرافتخار سرزمین خراسان به جلوداری مردم سبزوار و نواحی اطراف آن از جمله باشتین در قرن هشتم هجری ساخته شد.

داستان سربداران در قرن هشتم در سبزوار رخ می دهد و محور رخدادهای آن قیام سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری علیه حضور مغول ها در ایران است. این قیام که می توان از آن به عنوان الهام بخش شمار زیادی از حرکات آزادیبخش و جنبش های مردمی بعد از آن تاریخ یاد کرد، چنان سرشار از جذابیت های دراماتیک است که ساخته شدن هر اثری درباره اش را می توان توجیه شده دانست. سربداران را میتوان به یادماندنی ترین، خوش ساخت ترین و احتمالا بهترین کار تمام کارنامه محمدعلی نجفی دانست.

تصویربرداری این سریال تلویزیونی از شهریورماه 1360 آغاز و تا 3 آبان 1362 ادامه داشت. این سریال فاخر در مسجد جامع تاریخی شهرستان اردستان ساخته و فیلم برداری شد.

ماندگارترین سریال های تاریخی

محمدعلی کشاورز در سریال تاریخی سربداران

فاطمه با بازی سوسن تسلیمی، قاضی شارح با ایفاگری علی نصیریان، خواجه قشیری با بازی محمدعلی کشاورز، شیخ حسن جوری با کار خوب امین تاریخ و طغای با بازی زنده یاد فیروز بهجت محمدی از نقش های به یادماندنی مجموعه های تلویزیونی و تاریخی محسوب می شوند.

زنده یاد جمشید لایق در نقش ارغون شاه، افسانه بایگان در نقش ترکان خاتون، محمد ابهری در نقش امیر محمود اسفراینی و عنایت بخشی در نقش خان باشتین دیگر شخصیت های ماندگار «سربداران» را خلق کردند.


امیرکبیر:

امیرکبیر یکی از سریال های محبوب دهه 60 تلویزیون در ژانر تاریخی است که پرویز زاهدی فیلمنامه آن را نوشته و سعید نیکپور آن را کارگردانی کرد. خود او در این سریال در کنار ایرج راد ، محمد مطیع ، فخری خوروش ، ژاله علو و ... به ایفای نقش پرداخت. این مجموعه تلویزیونی سال 1363 ضبط و پخش آن از اردیبهشت ماه سال 1364 از شبکه یک شروع شد. این سریال آنچنان در دل مردم تاثیر گذاشت که هنوز هم مردم سعید نیکپور را به همان نام امیرکبیر می شناسند.

ماندگارترین سریال های تاریخی

سعید نیکپور در سریال تاریخی امیرکبیر

اولین بخش از این پروژه با عنوان " شاه شکار " سال 61 با پرداخت به زندگی میرزا رضا کرمانی تهیه شد و دومین بخش به امیرکبیر اختصاص داشت.


کوچک جنگلی:

کوچک جنگلی یکی از به یادماندنی ترین سریال های دهه ٦٠ که بهروز افخمی را به سینما و تلویزیون ایران معرفی کرد.

کوچک جنگلی یکی از سریالهای تلویزیون ایران در دهه 60 است؛ که در ژانر تاریخی، حماسی و سیاسی به کارگردانی بهروز افخمی و با حضور جمع کثیری از هنرمندان ساخته شده است.

ماندگارترین سریال های تاریخی

سریال تاریخی کوچک جنگلی

سریال تاریخی کوچک جنگلی داستان قیام میرزا کوچک خان علیه استبداد رضاخانی و استعمار انگلیسی ها است. کوچک جنگلی» اما داستان همه قیام میرزا نیست، این سریال تنها دوره اول قیام او را به تصویر کشیده، یعنی دوره ای از شروع قیام و شکل گیری هیات اتحاد اسلام تا ورود نیروهای تیمورتاش به رشت و راهپیمایی طولانی جنگلی ها به سمت شرق گیلان که در نهایت به تسلیم شدن حاج احمد کسمایی و اعدام دکتر حشمت منجر شد.

علیرضا مجلل در این سریال نقش میرزا کوچک خان را ایفا کرده و از دیگر بازیگران آن می توان به مهدی هاشمی، اکبر معززی، جهانگیر الماسی، جمشید گرگین، منوچهر حامدی، اسماعیل محرابی، فتحعلی اویسی و حسین خانی بیک اشاره کرد.


مردان آنجلس:

مردان آنجلس، داستان مردانی خداپرست است که به خاطر ظلم و جور پادشاه زمان و همچنین حفظ ایمانشان، از شهر گریخته و در غاری پناه می گیرند. آنان که دست یاری خدا و الطاف الهی پشتیبانشان است، به خوابی عمیق فرو می روند. . .

این سریال در ژانر مذهبی و تاریخی به کارگردانی فرج الله سلحشور در سال 1376 و 1377 ساخته شده است.

ماندگارترین سریال های تاریخی

سریال تاریخی مردان آنجلس

بازیگران:جعفر دهقان ، مهتاب کرامتی ، جهانبخش سلطانی ، حسین یاری ، عطاالله سلمانیان ، محمد جوزانی ، اردلان شجاع کاوه ، محمد پورستار ، علی درخشی ، رضا توکلی ، اسرافیل علمداری


در چشم باد:

«در چشم باد» وقایع سیاسی و اجتماعی پایان قاجار و آغاز سلطنت پهلوی، جنگ دوم جهانی و سال های اول بعد از پیروزی انقلاب را در کنار داستان زندگی قهرمانش روایت می کند. این سریال که ساخته شدنش پنج سال، از سال ٨٢ تا ٨٧ زمان برد، داستان پرفرازونشیب عاشقانه ها و شکست های خانواده ای است که لحظات تلخ و شیرین زندگی شان از دوره قیام میرزا کوچک جنگلی تا آزادسازی خرمشهر را دربر میگیرد.

ماندگارترین سریال های تاریخی

نمایی از سریال تاریخی در چشم باد

مجموعه تلویزیونی در چشم باد به تهیه کنندگی مسعود جعفری جوزانی و عباس اکبری در 44 قسمت 50 دقیقه ای برای پخش از شبکه اول سیما تهیه و تولید شد. فیلمنامه این سریال که در زمره سریال های «الف» سیما به شمار می رود، توسط «مسعود جعفری جوزانی» در مدت دوسال نوشته شده است.

ماندگارترین سریال های تاریخی

پارسا پیروزفر در سریال تاریخی در چشم باد

بازیگرانی چون، پارسا پیروزفر ، اکبر عبدی ، کامبیز دیرباز ، سعید نیک پور ، سحر جعفری جوزانی ، فریبا متخصص ، لاله اسکندری ، ستاره صفرآوه ، رضا شفیعی جم ، فخرالدین صدیق شریف ، جهانگیر الماسی ، محمود پاک نیت ، مصطفی زمانی ، محمدرضا هدایتی ، هومن سیدی و… در این سریال تاریخی ایفای نقش کرده اند.


روزگار قریب:

روزگار قریب ، زندگی دکتر محمد قریب از نوابغ پزشکی این سرزمین و بنیانگذار پزشکی اطفال در ایران را دستمایه روایت داستان تاثیرگذارش قرار داده بود. کیانوش عیاری فیلم نامه این سریال را نوشته و آن را کارگردانی کرده است.

ماندگارترین سریال های تاریخی

مهدی هاشمی و آفرین عبیسی در سریال تاریخی روزگار قریب

تصویربرداری روزگار قریب که از اواخر سال 1381 آغاز شده بود تا پاییز 1386 ادامه یافت. مهدی هاشمی ، ناصر هاشمی ، رضا کیانیان، مهران رجبی، صبا کمالی، امیر حسین صدیق، شهاب کسرایی ، کاوه اهنگر ، آفرین عبیسی در این فیلم نقش آفرینی کرده اند.


مریم مقدس:

مریم مقدسنام فیلمی ایرانی به نویسندگی و کارگردانی شهریار بحرانی است. این فیلم محصول سال 1379 می باشد که نقش اصلی این فیلم را شبنم قلی خانی ایفا کرده است.

خلاصه داستان مریم مقدس:شانزده سال قبل از میلاد مسیح (ع زمانی که مردم منتظرند تا مسیحای موعود متولد شود، فرزند عمران دختر می شود و مادرش نام کودک را مریم انتخاب می کند و چون قبل از تولد عهد بسته که او را تا زمان بلوغ به خدمت در معبد مقدس بگمارد، به معبد می رود، اما تا به حال پای دختری به معبد باز نشده. حضرت زکریا تلاش می کند که با تمامی مخالفت های روحانیان یهودی مریم در معبد بماند و کم کم با وجود الهامات به مریم، مردم به سوی او جلب می شوند. اما بعد از یک اتفاق مریم از معبد رانده می شود. در همان موقع با خواست خداوندی مریم (س باردار می شود و همین موضوع سوء ظن مردم را برمی انگیزد. هرود که از تولد کودک احساس ناامنی می کند دستور قتل نوزاد را می دهد، اما نوزاد به دنیا می آید و با صحبت کردن در گهواره همه را مبهوت می کند.

ماندگارترین سریال های تاریخی

شبنم قلی خانی در سریال تاریخی مریم مقدس

در این مجموعه، بازیگرانی چون شبنم قلی خانی، محمد کاسبی، رویا تیموریان، پرویز پورحسینی، حسین یاری، افسانه ناصری، جعف دهقان، زهرا سعیدی، شیرین بینا، محسن زهتاب و تعدادی از بازیگران نام آشنا به ایفای نقش پرداخته اند.


امام علی (ع) :

سریال امام علی (ع) محبوب ترین، قدرتمندترین و البته تاثیرگذارترین سریال تاریخی- مذهبی که درباره تاریخ صدر اسلام در تلویزیون بود. این سریال چنان موفق بود که نه تنها بهترین و حداقل محبوب ترین کار کارنامه داود میرباقری لقب گرفت، بلکه تبدیل شد به سرمشقی برای ساخت آثاری از آن جنس چون تنهاترین سردار و ولایت عشق؛ که هر دو توسط مهدی فخیم زاده جلوی دوربین رفتند؛ اما حتی نتوانستند سایه ای از سریال امام علی (ع) نیز باشند...

امام علی با عنوان دیگر شهید کوفه نام سریالی تاریخی است که به کارگردانی داوود میرباقری در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تهیه و ساخته شده است. این سریال محصول سال 1375-1370 است.

ماندگارترین سریال های تاریخی

داریوش ارجمند در سریال تاریخی امام علی (ع)

داستان این سریال از اواخر دوره ی خلافت عثمان بن عفان شروع و تا پنج سال انتهایی و دوران خلافت زندگی علی بن ابی طالب می پردازد.

مهدی فتحی بازیگر نقش عمروعاص در این سریال بود. ویشکا آسایش که برای نخستین بار مقابل دوربین می رفت نقش قطام را بازی کرد. سیروس گرجستانی شخصیت اباقطام را جان بخشید و محمدرضا شریفی نیا بازیگر نقش ولیدبن عقبه بود. داریوش ارجمند هم در قالب شخصیت مالک اشتر ظاهر شد.


سریال یوسف پیامبر :

یوسف پیامبر کاری بی نظیر از فرج الله سلحشور پیرامون زندگی حضرت یوسف (ص) است .در سریال یوسف پیامبر مصطفی زمانی، محمود پاک نیت، کتایون ریاحی، جعفر دهقان، عباس امیری، جهانبخش سلطانی، رحیم نوروزی، مهوش صبرکن، الهام حمیدی، پروانه معصومی، لیلا بلوکات و … به ایفای نقش پرداخته اند.

ماندگارترین سریال های تاریخی

مصطفی زمانی و کتایون ریاحی در سریال تاریخی یوسف پیامبر

در این مجموعه مصطفی زمانی ایفاگر نقش یوسف است و نقش پدرش یعقوب را محمود پاک نیت ایفا می کند. شخصیت زلیخا که در حین مراحل فیلمبرداری بازیگر آن انتخاب شد را کتایون ریاحی و نقش عزیزمصر پوتیفار را هم جعفر دهقان بازی کرده اند.

ماندگارترین سریال های تاریخی تلویزیون + تصاویر

3.817
این مطلب مفید بود ؟134
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
وبگردی