سفيد كردن دندان با جوش شيرين
جوش شیرین می تواند در سفید کردن دندان های زرد شما تاثیر بسزایی داشته باشد برای این کار می توانید با جوش شیرین و دیگر مواد خمیر دندان خانگی تهیه کنید.

شستشو و سفید کردن دندان با جوش شیرین

جوش شیرین برای اهداف سلامتی و خانگی به کار می رود ، فقط مقداری از آن را در لباس شویی خود برای ملحفه سفید، تمیز و درخشان بریزید. شما می توانید جوش شیرین و سرکه را بریزید تا انسدادها را پاک کند.

هم چنین می توانید از جوش شیرین در بسیاری از دستورالعمل های غذایی استفاده کنید، چون برای هضم ایمن است.مسواک زدن با جوش شیرین نه تنها دندان ها را فوق العاده تمیز می کند، بلکه می تواند به سفید کردن طبیعی دندان هایتان کمک کند.

جوش شیرین چیست؟

جوش شیرین به عنوان سدیم بیکربنات مشهور است ، این پودر مانند یک ساینده عمل می کند که برای تمیز کردن سطوح، به ویژه دندان مناسب است. هم چنین به مواد شیمیایی ویژه ای مثل لیمو و سرکه واکنش می دهد تا یک عمل کف آلود ایجاد کند.

جوش شیرین می تواند برای هر چیزی از مسواک زدن دندان ها و پاک کردن لکه های سطح تا تمیز کردن فاضلاب مسدود شده و یک سبد لباس های کثیف استفاده شود. بسیاری از مردم به سدیم بیکربنات برای "تمام محصولات" فکر می کنند چون می تواند در هر اتاق خانگی و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

جوش شیرین برای دندان

چگونگی سفید کردن دندان با ترکیبات حاوی جوش شیرین

جوش شیرین برای مسواک زدن و سفید کردن دندان ها :

شما قطعاً می توانید از جوش شیرین استفاده کنید تا دندان های خود را مسواک بزنید ، چون اغلب محصولات مورد حمایت انجمن دندانپزشکان هم اکنون جوش شیرین را به عنوان یکی از ترکیبات خود دارند.

در حقیقت، اگر یک نگاه به خمیر دندانتان بیندازید، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که سدیم بیکربنات داشته باشد. اما بسیاری از مردم می دانند که استفاده از جوش شیرین نه فقط ارزان تر است، بلکه بهتر عمل می کند چون خالص تراست.

همانطور که در بخش سلامت نمناک گفته ایم چند روش وجود دارد که می توانید از جوش شیرین برای مسواک زدن و سفید کردن دندان هایتان استفاده کنید:

دستورالعمل تهیه خمیری از جوش شیرین

رایج ترین دستورالعمل شامل تهیه خمیری از جوش شیرین و کمی آب است.این خمیر را روی مسواک خود قرار دهید و دندان هایتان را به مدت دو دقیقه دو بار در روز مسواک بزنید.

نسبت های مساوی جوش شیرین و آب را باهم مخلوط کنید.در یک فنجان کوچک, نصف قاشق چای خوری از جوش شیرین (3 گرم) را با آب کافی مخلوط کنید تا 1/4 یا نصف قاشق چای خوری آب تا خمیر تشکیل شود.

برای اضافه کردن کمی طعم، برخی دوست دارند که روغن نعناع را با جوش شیرین و آب ترکیب کنند.جوش شیرین به تنهایی طعم ملایم و تلخی دارد، بنابراین ممکن است متوجه شوید که روغن نعناع به شما کمک می کند تا این تجربه را لذت بخش تر کنید.

از خمیری که با جوش شیرین و لیمو, توت فرنگی و یا هر آب میوه دیگری درست می شود اجتناب کنید چراکه آب میوه ها اسیدی هستند و می توانند مینای دندان شما را از بین ببرند.

دندان ها را با خمیر جوش شیرین برای چند دقیقه مسواک بزنید. یک برس زبر را در خمیر فرو ببرید و به آرامی دندان ها را با حرکات دایره ای تمیز کنید. مطمئن شوید که ضربه سختی را به مسواک زدن نزنید.

سفید کردن دندان ها با ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه

اگر سعی دارید با جوش شیرین مسواک بزنید، ممکن است تعجب کنید که آیا این کار نیز به سفید کردن دندان ها کمک می کند یا خیر.اکثر محصولات سفید کننده در بازار از سدیم بیکربنات و آب اکسیژنه استفاده می کنند هم چنین هر دو این مواد به حذف لکه های سطح و عمیق تر درون دندان ها کمک می کنند.

جوش شیرین یک ساینده است, بنابراین قرار است از شر هر گونه لکه سطحی بر روی دندان خلاص شود و آب اکسیژنه برای سفید کردن دندان ها از داخل و در عمق بیشتری عمل می کند.

شما می توانید با آب اکسیژنه, سدیم بیکربنات را ترکیب کنید تا خمیر دندانی را شکل دهید که برای مسواک زدن دندان هایتان از آن استفاده می کنید. با این حال, به خاطر داشته باشید که ترکیب آب اکسیژنه و جوش شیرین ممکن است باعث ایجاد دندان ها و لثه های حساس شود, بنابراین از اثرات جانبی آن آگاه باشید و اگر قادر به رسیدگی به حساسیت نیستید از آن ها استفاده نکنید.

برق انداختن دندان

سفید کردن و برق انداختن دندان ها با جوش شیرین

سفید کردن دندان ها با ترکیب جوش شیرین و لیمو ترش

برای سفید کردن دندان ها 75 گرم جوش شیرین را در آب نصف لیموترش حل کنید و هر روز صبح به مدت یک هفته، دندان هایتان را با این محلول به آرامی و با دقت مسواک بزنید اما نباید از این روش به مدت طولانی استفاده شود.

لیموترش به دلیل خاصیت اسیدی ، دندان های زرد و لکه داررا سفید می کند. این ماده طبیعی برای کاهش جرم دندان و خوشبو کردن دهان نیز مفید است. جوش شیرین نیز به کمک دانه های ریز خود کمک می کند که لکه های کدر کننده دندان ها از بین برود.

مرواریدی شدن دندان هایتان با ترکیب خاک رس و جوش شیرین

ابتدا مسواک را به مقداری خاک رس سبز وجوش شیرین آغشته کنید.

یک قطره عصاره ی روغنی (افشره ی خوراکی) لیموترش یا نارنگی روی مسواک بچکانید.

به آرامی با این ترکیب دندان ها را مسواک بزنید و سپس بشویید.

در آخر از جوشانده نعنا به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

از این ترکیب یک تا دو مرتبه در هفته استفاده کنید و از سفیدی دندان هایتان لذت ببرید.

فواید و معایب استفاده از جوش شیرین برای دندان ها:

مسواک زدن با جوش شیرین هم مزایا و هم معایبی دارد . مسواک زدن با جوش شیرین مفید است، اما ممکن است درک نکنید که استفاده از این روش نیز منفی هم است. لیست ارائه شده در ادامه بخش سلامت دهان و دندان نمناک مزایا و معایب مسواک زدن با جوش شیرین را آورده:

  • به طور موثر دندان ها را تمیز و پلاک را پاک می کند.
  • برای مینای دندان، زبر است و ممکن است در طول زمان آن را نازک کند.
  • به طور موثر دندان ها را سفید می کند.
  • عاری از فلوراید (دندان نسبت به کرم خوردگی آسیب پذیر است) طبیعی است.
  • ممکن است که خراب شود، زیرا در یک کاسه مخلوط شده است و درون تیوپ نیست.
  • عاری از رنگ ، طعم دهنده ها یا سایر مواد شیمیایی مضر است
  • مزه اش به تنهایی می تواند نامطبوع و تلخ باشد.
  • وقتی عجله دارید همیشه گزینه مناسبی نیست.

هشدارها و اثرات جانبی مسواک زدن با جوش شیرین:

درحالی که فواید زیادی برای مسواک زدن دندان ها با جوش شیرین وجود دارد, اما جنبه های منفی و جانبی زیادی نیز وجود دارد

اگر دندان های حساس دارید, ممکن است متوجه شوید که این مخلوط دندان شما را حتی حساس تر می کند.

اگر جوش شیرین را با هر چیزی مثل آب اکسیژنه و لیمو ترکیب کنید, بدتر هم می شود.

در طول زمان, مخلوط بیکربنات سدیم با آب می تواند مینا را بشکند، زیرا یک عامل ساینده است که با خراش دادن دندان ها با ذرات ریز پودر مانند کار می کند.

مسواک زدن دندان هایتان با جوش شیرین می تواند راه ارزان و طبیعی برای مراقبت از دندان ها باشد .با این حال, مهم است که مراقب دندان خود باشید در حالیکه برای بررسی علائم فرسایش مینای دندان مورد استفاده قرار می گیرد.علائم خوردگی مینا را می توان با بررسی دندان ها با یک چراغ قوه مشاهده کرد ، اگر دندان شفاف به نظر برسد, می تواند نشانه ای از فرسودگی مینا باشد.

هنگام ترکیب بیکربنات سدیم با پراکسید هیدروژن برای ایجاد یک خمیر سفید کننده, از آن فقط برای مدت کوتاهی استفاده کنید, مثلا یک یا دو هفته.

استفاده مداوم از هر دو نوع بیکربنات سدیم و پراکسید هیدروژن, به ویژه با فرمول های غلیظ, می تواند روکش دندان ها را کاهش داده و به مسائل حساسیت بزرگی برای دندان ها و صمغ ها منجر شود.

سفید شدن دندان

آیا سفید کردن دندان با جوش شیرین کار درستیست؟

طریقه مسواک زدن با جوش شیرین :

قبل از مسواک زدن با جوش شیرین, با دندان پزشک خود چک کنید، تا ببینید آیا دندان های شما به اندازه کافی برای این روش سالم هستند یا خیر زیرا ممکن است دندان شما به سایش حساس باشد و جوش شیرین بتواند منجر به پوسیدگی برگشت ناپذیر دندان ها منجر شود.

از نوک انگشتان خود برای آرام مالیدن خمیر روی دندان ها استفاده بکنید. در دایره های نرمی بمالید و از نیروی زیادی استفاده نکنید.اگر شما ساییدگی لثه دارید, از مسواک زدن بر پایه دندان ها و اطراف خط لثه خود با جوش شیرین اجتناب کنید.ماده ای که دندان ها را زیر پوشش می دهد، نرم تر از مینای است و مستعد آسیب است.

هنگام مسواک زدن, دهان خود را بشویید.بعد از 2 دقیقه مسواک زدن, جوش شیرین را بیرون بریزید و بعد از مسواک با جوش شیرین هم فوری دهانتان را آبکشی کنیدو دهان خود را با آب و یا دهان شویه بشویید.مسواک خود را به خوبی آبکشی کنید. اگر واقعاً باید باقیمانده را پس از استفاده از خمیر دندان معمولی شست وشو دهید, تا حد امکان آب کمی مصرف کنید.

این کار را برای 2 هفته و یک روز در میان تکرار کنید.در بیشتر موارد، دندان های خود را به مدت 1 تا 2 هفته یک روز در میان بشویید.سپس یک یا دو بار در هفته آن را انجام دهید.از آنجا که ساینده است، استفاده از جوش شیرین زیاد ممکن است به دندان های شما آسیب برساند.

به خاطر داشته باشید که مسواک زدن دندان هایتان با جوش شیرین نباید جایگزین مسواک زدن دندان هایتان با خمیر دندان معمولی شود.مسواک زدن دو بار در روز با یک خمیر دندان, نخ دندان کشیدن, و چک آپ منظم دندان پزشکی بهترین راه برای سالم نگه داشتن دندان هایتان هستند.

مسواک زدن دندان ها با ترکیبی از جوش شیرین و خمیردندان

دندان ها را با ترکیبی از جوش شیرین و خمیر دندان مسواک بزنید.خمیر دندان معمولی خود را روی مسواک تان فشار دهید, سپس مقدار کمی جوش شیرین را روی آن بریزید.دندان ها را به طور معمول مسواک بزنید.

سپس تف کنید و اگر می خواهید باقیمانده آن را بشویید، آب را کمی در دهان خود تکان دهید.همچنین می توانید خمیر دندانی بخرید که حاوی جوش شیرین است.اگر دندان حساس یا خرابی دارید, از استفاده از خمیر دندان که حاوی جوش شیرین هستند یا به عنوان محصولات سفید کننده علامت گذاری شده اند, خودداری کنید.

روش های جایگزین:

دقت کنید که از آب اکسیژنه با غلظت 3 % یا کم تر استفاده کنید.با پراکسید هیدروژن و جوش شیرین هفته ای یک بار حداکثر مسواک بزنید.

اگر احساس سوزش در دندان هایتان می کنید، مسواک زدن و آبکشی دهانتان با آب سرد را متوقف کنید.اگر دچار پس رفتگی یا حساسیت لثه شدید، از این روش استفاده نکنید ، چون پراکسید هیدروژن می تواند موجب سوزش و صدمه به ریشه های نمایان شود.

نکته ایمنی:

پس از استفاده از آب اکسیژنه, دهان خود را کاملاً بشویید زیرا حتی محلول های رقیق هم می توانند باعث تهوع و استفراغ در صورت بلع شوند.علاوه بر این چنانچه بخش سلامت دهان و دندان نمناک اشاره کرده است هر گونه باقیمانده می تواند دندان های شما را سفید کند و منجر به سفید کردن نامتعادل شود.

جرم گیری دندان

بهترین روش برای سفید کردن دندان با جوش شیرین

ترکیب جوش شیرین و آب غرغره کنید.

1 قاشق چای خوری جوش شیرین (6 گرم) را با یک لیوان آب ترکیب کنید, سپس مخلوط را خوب هم بزنید.جرعه ای بنوشید و بعد تف کنید.

این مراحل را تا زمانی که تمام لیوان را تمام کنید, تکرار کنید.آبکشی جوش شیرین باعث فرسایش دندانهای شما نخواهد شد, بنابراین روزانه این کار را انجام دهید.

جوش شیرین اسید را خنثی می کند, بنابراین به مبارزه با پوسیدگی دندان ناشی از غذاهای اسیدی و نوشیدنی کمک می کند.هم چنین می تواند به مبارزه با باکتری هایی که باعث پوسیدگی و ایجاد یک لایه محافظ روی دندان ها می شوند, کمک کند.

دقت کنید:

اگر از این روش برای کمک به سفید کردن دندان هایتان استفاده می کنید, باید از اثرات جانبی احتمالی آگاه باشید.

با استفاده مداوم می توانید به مینای دندان تان آسیب وارد کنید.

علاوه بر این, جوش شیرین حاوی فلوراید است که به تقویت دندان ها و جلوگیری از حفره های دندانی کمک می کند, بنابراین باید از خمیر دندان منظم استفاده کنید.

اگر بسته به چسب یا استفاده از نگهدارنده دائمی دارید, با جوش شیرین مسواک نزنید.این کار چسب را نرم خواهد کرد.

** هشدار جدی :اگر دندان های ضعیفی دارید هرگز بدون مشورت با دندان پزشک مجرب از جوش شیرین برای سفید کردن دندان هایتان استفاده نکنید.**

 

روش صحیح سفید کردن دندان با جوش شیرین + مزایا و معایب

2.61453
این مطلب مفید بود ؟765688
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : amabrush / wikihow / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : سلامت دندان
وبگردی