سلامت مغز
شاید جالب باشد که بدانید طبق تحقیقات محققان حالت های روانی نشان دهنده میزان سلامت جسمی شما هستند.

ارتباط حالت های روانی و سلامت جسمی

ارتباط میان جسم و ذهن و تاثیرات متقابل این دو بر یکدیگر بتازگی توجه کارشناسان سلامت و روان شناسان زیادی را به خود جلب کرده است.
تصویر حالت های روانی مختلف چه تاثیراتی بر سلامت ما می گذارند؟ با تاثیرات حالت های روانی مختلف بر سلامت جسمی آشنا شوید.

خوشبینی و سیستم ایمنی
مطالعات نشان می دهند خوشبینی بر عملکرد بهتر سیستم ایمنی تاثیرگذار است. بر اساس این مطالعات، عملکرد این سیستم، ارتباط نزدیکی با نوع دیدگاه ما دارد؛ به عنوان مثال، عملکرد سیستم ایمنی دانشجویانی که در مورد آینده آکادمیک خود بدبین بودند، کاهش قابل توجهی نشان داد. همچنین مطالعات متعدد ارتباط قوی میان خوشبینی و سلامت را تایید می کنند. هرچند مکانیسم این تاثیرگذاری هنوز مشخص نیست، اما به نظرمی رسد داشتن دیدگاه خوشبینانه، سطح هورمون کورتیزول را که عامل بیماری هایی مانند فشارخون، سرطان و پوکی استخوان است، کاهش می دهد.

سلامت جسمی

تاثیر حالات روانی بر سلامت جسمانی

استرس یا قاتل خاموش
نتایج تحقیقات بسیاری نشان می دهد استرس به عنوان یک قاتل خاموش می تواند یک دهه یا بیشتر از عمر انسان بکاهد. واکنش جنگ و گریز که واکنش طبیعی بدن به تهدیدات است با افزایش هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول باعث افزایش انرژی، گشادشدن مردمک چشم، افزایش قند خون و اکسیژن رسانی به عضلات می شود. اگر افزایش هورمون های استرس در واکنش به تهدیدات خفیف صورت گرفته و حالت مزمن به خود بگیرند بر عملکرد سیستم ایمنی، دستگاه گوارش و دیگر اندام ها تاثیر می گذارند. بالابودن غیر طبیعی کورتیزول، عامل بروزمشکلاتی مانند کبد چرب، مشکلات قلبی و دیابت نوع 2 است.

سمومی به نام احساسات منفی
مدت هاست دانشمندان به ارتباط میان تحریک پذیری سریع با بیماری های قلبی پی برده اند. تحقیقات جدید نشان می دهد احساسات منفی بر مکانیسم های زیستی مانند تصلب شریان ها تاثیر می گذارند. کارشناسان همچنین می گویند احساساتی مانند خشم، افسردگی و اضطراب شدید، بخش هایی از مغز را درگیر می کنند که مسئول تنظیم سطح التهاب در بدن هستند. این یعنی در طب پیشگیرانه، مدیریت احساسات را می توان نخستین سد دفاعی بدن دانست.

سلامت جسمی

تاثیر حالات روانی بر سلامت جسمانی

احساس ناسالم انزوا
احساس انزوا می تواند تاثیراتی مشابه سیگارکشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی و دیگر عادت های ناسالم داشته باشد. براساس مطالعات، افراد منزوی، 29 درصد بیشتر از دیگران به حملات قلبی دچار می شوند و 32 درصد بیشتر در معرض سکته قراردارند.

تاثیرات مثبت حس قدردانی
محققان می گویند حس قدردانی و شکرگزاری با خواب بهتر، تقویت عملکرد سیستم ایمنی و سلامت بیشتر قلب مرتبط است. تاثیرگذاری حس شکرگزاری بر سیستم ایمنی و غدد درون ریز همچنین کاهش مصرف چربی ها، عملکرد سالم تر مغز و افزایش سطح اوکسی توسین (هورمون عشق) را به دنبال خواهدداشت.

تاثیرات حالت های روانی مختلف بر سلامت جسمی

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم/ی
برچسب : سلامت روان
وبگردی