سهام عدالت

تعیین تکلیف وراث سهام عدالت در سال 1401

تاریخ انتشار : 21 اسفند 1400کد مطلب : 66104زمان مطالعه : 2 دقیقه
نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس با اعلام تعیین تکلیف وراث سهام عدالت در سال 1401، گفت: به طور قطع وثیقه سهام برای دریافت وام نیز از سال 1401 اجرایی خواهد شد.

ایرنا:«محسن خدابخش» به آخرین اقدامات انجام شده برای تعیین تکلیف وضعیت وراث سهام عدالت اشاره کرد و افزود:بررسی وضعیت وراث باید از طریق شرکت سپرده‌گذاری انجام شود که این اقدام نیازمند همکاری متولیان امر انحصار وراثت نیز است.

وی اظهار داشت:سازمان بورس، شرکت سپرده‌گذاری را مکلف کرده است تا مساله مربوط به وراث و تعیین تکلیف آن‌ها را از طریق متولیان انحصار وراثت ساماندهی کند و هر چه سریع‌تر آن را به نتیجه برساند.

خدابخش خاطرنشان کرد:متاسفانه اتفاق رخ داده این بود که از زمان واگذاری سهام عدالت و نیز اختصاص آن به مشمولان این سهام حدود سه میلیون و 100 هزار نفر از دارندگان سهام عدالت فوت کرده‌اند.

نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد:همچنین با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد که برخی از وراث همان دارندگان سهام عدالت هم فوت کرده‌اند؛ بنابراین مسایل موجود بر سر راه این اقدام بسیار پیچیده است و مشکل فقط مربوط به بعد از ورود سهام عدالت در بازار سرمایه نیست.

وی ادامه داد:با توجه به وجود چنین مسایلی، این اقدام نیازمند تعامل و همکاری متولیان مربوط به انحصار وراثت است.

خدابخش تاکید کرد:شرکت سپرده‌گذاری مرکزی باید در سال 1401 مسایل مربوط به وراث سهام عدالت را ساماندهی کند و در نهایت مالکین آن سهام مشخص شوند.

نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار افزود:به‌طور حتم مساله مربوط به وراث سهام عدالت در سال 1401 تعیین تکلیف خواهد شد.

اجرای وثیقه سهام برای دریافت وام از سال 1401

خدابخش به وثیقه قرار دادن اوراق برای دریافت وام بانکی اشاره کرد و گفت:به‌طور قطع وثیقه سهام برای دریافت وام از سال 1401 اجرایی خواهد شد.

نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس اظهار داشت:بانک‌ها با ارتباطی که با شرکت سپرده‌گذاری دارند، این اقدام را قطعا انجام می‌دهند و سهام را به عنوان وثیقه می‌پذیرند.

وی تاکید کرد:تاکنون حداقل و حداکثری برای آن در نظر گرفته نشده و این امر وابسته به سیاست‌های مربوط به بانک‌ها است.

خدابخش اعلام کرد:هر بانک با توجه به منابعی که در اختیار دارد می‌تواند به سهامداران وام دهد و سهام آن‌ها را به‌عنوان وثیقه بپذیرد؛ به همان صورت که اکنون کارت اعتباری سهام عدالت از طریق بانک‌ها به مشمولان این سهام اختصاص پیدا کرده است.

انتهای پیام/م

تعیین تکلیف وراث سهام عدالت در سال 1401

53
این مطلب مفید بود ؟30
برچسب : سهام عدالت
وبگردی