علل و درمان بیماری سوء جذب چربی
ممکن است شما از مشکل سوء جذب چربی در بدنتان بی خبر باشید که از علائم و نشانه های این بیماری می توان رنگ مدفوع یا درد کیسه صفرا را نام برد.

آنچه باید در مورد بیماری و مشکل سوء جذب چربی بدانید

شما ممکن است در جذب چربی مشکل داشته باشید ولی بی خبر باشید و هیچ در مورد آن ندانید .جذب چربی ،همچنین چربی ریزی یا چربی سوزی نامیده می شود که ناتوانی در جذب صحیح چربی است. بسیاری از افراد بدون دانستن آن، از جذب چربی برخوردار هستند.

جذب چربی به مسائل رایج مانند عدم تعادل هورمون کمک می کند و علت اصلی سنگ های صفراوی و درد کیسه صفرا است. ما این بخش از سلامت نمناک را برای توضیح نقش هضم چربی و سلامت کیسه صفرا برایتان آماده کرده ایم ، شما یاد می گیرید که آیا جذب چربی به مسائل مربوط به سلامت شما کمک می کند و یاد می گیرید چگونه به آن رسیدگی کنید.

سوء جذب چربی

علت و درمان مشکل جذب چربی

چه دلایلی سبب سوء جذب چربی می شود؟ علت بیماری سوء جذب چربی چیست؟

جذب چربی از هضم ضعیف و به طور خاص از یک یا چند مورد از این سه علت است:

احتقان کبد : کبد نمیتواند خوب صفرا تولید کند. 

کیفیت صفرای ضعیف :کیسه صفرا نمی تواند صفرا ضخیم، چسبنده را آزاد کند. 

عدم وجود آنزیم های پانکراس :این آنزیم ها، همراه با صفرا، چربی را هضم می کنند.

علائم بیماری و مشکل سوء جذب چربی

 • مدفوع چرب، بودار، رنگی و  یا مدفوع شناور
 • گاز و نفخ بعد از وعده های غذایی
 • پوست بسیار خشک (نشان می دهد چربی جذب نمی شود یا به اندازه کافی مصرف نمی شود)
 • درد کیسه صفرا (سمت راست، زیر دنده ها)
 • سنگ کلیه
 • تهوع پس از غذا خوردن
 • عدم تعادل هورمون، چرا که چربی برای سنتز هورمون های جدید و از بین بردن هورمون های قدیمی ضروری است.

پوست خشک و سوء جذب چربی

خشکی بیش از حد پوست از نشانه های سوء جذب چربی در بدن

چطور هضم چربی انجام می شود؟

کبد صفرا را سنتز می کند، هورمون ها و سموم های قدیمی در صفرا را که بدن نیاز دارد ،بسته بندی می کند سپس صفرا را به کیسه صفرا حمل می کند. کیسه صفرا، صفرا را ذخیره می کند و هنگامی که غذا را با چربی می خوریم، آن را به روده کوچک ترشح می کند، صفرا باعث کاهش چربی می شود، بنابراین ما می توانیم آن را جذب کنیم، و سپس سموم موجود در صفرا، با مدفوع خارج می شود.

پانکراس آنزیم های گوارش را به روده کوچک ترشح می کند ، بعضی از این آنزیم ها، آنزیم های لیپولیتیک نامیده می شوند، بیشتر چربی ها را تجزیه می کنند و به ما اجازه می دهند تا آنها را جذب کنیم.

صفرا کلیدی در جذب چربی

هنگامی که به جذب چربی دچار می شود، اولین گام شامل حمایت از تولید و ترشح صفراوی سالم است. هنگامی که ما تجربه غربالگری چربی را تجربه می کنیم، این بدان معنی است که صفرا در کیسه صفرا ضخیم و چسبنده است.

کیسه صفرا تلاش می کند تا آن را فشرده کند، اما نمی تواند در یک چرخه عصبی، سموم و هورمون های قدیمی دوباره جذب می شوند، زیرا صفرا از بدن خارج نمی شود. 

فاکتور اصلی که باعث کمبود کیفیت صفرا میشود، یک رژیم کم چرب است، حضور چربی ها در وعده غذایی باعث می شود که کیسه صفرا برای آزاد سازی صفرا در دستگاه گوارش قرار بگیرد و صفرا امگا را جذب می کند، تا بتوانیم آن را جذب کنیم.

صفرا و جذب چربی

جذب چربی در بدن با کمک صفرا

وقتی که ما فقط چند دوره چربی در وعده غذایی خود داریم،چه اتفاقی می افتد؟

آزادی صفرا نشانه ای نیست، بنابراین صفرا در کیسه صفرا نشسته و ضخیم و چسبنده است. سپس، اگر ما یک غذای سنگین چرب بخوریم، کیسه صفرا نمیتواند صفرا ضخیم را از بین ببرد و چربیها از طریق دستگاه گوارش ما بی حرکت می شوند و برای انجام وظایف مهم در بدن استفاده نمی شوند.

رفع و درمان سوء جذب چربی با روش های پیشنهادی

آیا آماده هضم چربی هستید؟ چطور مشکل سوء جذب چربی در بدن را رفع و درمان کنیم؟

7 راه برای درمان سوء جذب چربی وجود دارد

1. به تدریج چربی های خوب را افزایش دهید

تغییر سریع چربی های کم چرب به رژیم غذایی با چربی افزایش می یابد و موقتا باعث ایجاد مالاریا می شود. این نتیجه ،به این دلیل است که صفرا به علت رژیم کم چربی ضخیم خواهد شد. برای بعضی از افراد، علائم اندک اند، و به سرعت حل می شوند ؛ برای دیگران، این انتقال باعث علائم شدید جذب چربی می شود.

روز بعد، از 20 گرم چربی در روز به 80 گرم چربی نروید.

مصرف چربی های سالم را در طی یک هفته افزایش دهید.

چربی های سالم عبارتند از:چربی های غیر فراوری شده مانند:

 • کره، ترجیحا از گاوهای گرسنه (من این را دوست دارم)
 • روغن زیتون خالص (من این را دوست دارم)
 • روغن آووکادو و آووکادو
 • آجیل و دانه های کامل، در حد اعتدال
 • آجیل و دانه های سرد در مقادیر کم
 • تخم مرغ کامل پرورش داده شده
 • گوشت و لبنیات چرب از حیوانات تغذیه شده با چمن، مرتع
 • چربی های غیر فرآوری، مانند روغن کانولا، روغن سویا، روغن گلرنگ، روغن پنبه دانه، روغن بادام زمینی و روغن زیتون، گرفتگی کبد را تشدید می کنند و باید از آنها اجتناب کرد.

چربی های سالم

افزایش مصرف چربی های سالم برای درمان سوء جذب چربی

2. بهبود هضم کامل با اسید هیدروکلریک

گفته می شود که معده ،یک مخزن اسیدی است ، معده بسیار اسیدی هضم غذا و واکنش زنجیره ای هضم را ایجاد می کند وقتی معده اسید کافی تولید نمی کند، آنزیم پانکراسی و سایر ترشحات هضم انجام نمی دهند. آیا اسید معده منجر به سوزش سر دل می شود؟ نه. در حقیقت، 90٪ افراد مبتلا به سوزش سر دل، مبتلا به کمبود اسید معده هستند.

3. روغن نارگیل را در رژیم غذایی خود قرار دهید

روغن نارگیل که یکی از غذاهای سالم است، عمدتا از اسیدهای چرب متوسط ​​تشکیل شده است ، روغن نارگیل با کاندیدا مبارزه می کند و متابولیسم را افزایش می دهد و باعث کاهش وزن، و حمایت از سلامت پوست می شود.

با توجه به ترکیب اسید چرب، روغن نارگیل بدون صفرا جذب می شود ، این یک چیز خوب و بد است اگر شما با خراب شدن چربی مبارزه کنید، احتمالا قادر خواهید بود حداقل برخی از چربی ها را از روغن نارگیل جذب کنید اما چون صفرا را تحریک نمی کند، باید آن را با چربی های حیوانی نیز مصرف کنید.

روغن نارگیل

برای جذب چربی سالم از روغن نارگیل استفاده کنید

4. خداحافظی با دانه های سالم

هنگامی که ما یک سیستم گوارشی سالم نداریم، همانطور که در مورد غلبه بر چربی، مصرف دانه باعث مشکلات می شود. دانه های سالم مانند غلات فیبر، نان گندم و پاستا حاوی مواد ضدعفونی کننده متعددی هستند مانند اسید فیتیک که تنها بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. 

دانه ها یک چرخه ی ضعیفی به نام جذب کربوهیدرات به وجود می آورند. این باعث می شود رشته های ریز در روده کوچک،که مسئول جذب مواد غذایی ما هستند،همانطور که میکرو ویلی آسیب دیده است، هنگامی که اتصالات تنگ بین سلول های روده کوچک می شوند، منجر به سندروم نامیده می شود این امر باعث می شود که غذاهای ذخیره شده از روده کوچک به جریان خون نشت کنند و باعث التهاب و آلرژی شوند.

5. غذا خوردن با آرامش و خونسردی

این طبیعی به نظر می رسد، اما بدن شما نمی تواند هر چربی مغذی، چربی، کربوهیدرات و پروتئین هضم کند خوب است که آن را تحت تأثیر قرار دهد. آب های گوارشی، از جمله اسید معده و صفرا، زمانی که بدن در حالت سیستم عصبی پاراسمپاتیک قرار دارد، ترشح می شود .

حالت مخالف حالت مبارزه یا پرواز است ، برای وعده های غذایی بر جویدن و مزه غذا تمرکز کنید پس گوشی خود و تلویزیون را خاموش کنید ، بدن شما از شما تشکر می کند و شما چربی های خود را بهتر هضم می کنید.

خوردن غذا با آرامش

غذا خوردن با آرامش برای جذب چربی در بدن

6. از غذاهای غنی شده برای کمک به جذب چربی لذت ببرید

به طور طبیعی مواد غذایی تخمیر شده یک دوز قوی از پروبیوتیک ها، آن دسته از اشکالات که به بازگرداندن تعادل در دستگاه گوارش کمک می کند علاوه بر این، فعالیت آنزیمی در غذاهای خام در طول فرآیند تخمیر به طور قابل توجهی افزایش می یابد. این آنزیم های فعال ،باعث حفظ سلامتی پانکراس و بهبود هضم می شوند. 

ماست های کم چرب و قنددار ممکن است یک منبع غنی از پروبیوتیک را داشته باشند، اما به این نمی پردازند. این گزینه های بسیار کم رنگ در مقایسه با لبنیات و سبزیجات به آرامی تخمیر شده است گزینه های بهتر شامل سبزیجات تخمیر شده و محصولات لبنی است. 

در عوض، گزینه های سلامتی را در فروشگاه غذای سالم خواهید یافت. به کلم ترشی و ترشیجات سالم در یخچال نگاه کنید ، ماست غنی شده، ماست کامل و شیر کفیر نیز گزینه های مضر مواد مغذی را فراهم می کند.

7. مکمل با پانکراس برای جذب چربی (البته با تجویز و مشورت با پزشک)

پانکراسیپاز ،یک آنزیم پانکراس است که به چربی کمک می کند ؛ این، حاوی پانکراس لیپاز مشتق شده از سوسیس است و این مکمل باعث می شود "مکمل انتقال" فوق العاده برای بهبود جذب چربی باشد و این را می توان به تنهایی و یا در رابطه با صفرا ایجاد کرد. 

یک توصیه کلی 1-6 قرص با هر وعده غذایی است، برای یک دوره 1-3 ماه. بعد از 2-3 ماه، یک مکمل را بگذارید، زیرا بدن شما می تواند بر روی آنزیمها متکی شود و با تولید آنزیم باعث تنبلی خود شود.

شما همچنین می توانید 1-6 قرص را قبل از خواب بخورید، تا از سلامت کبد حمایت کنید.

در هنگام مصرف مکمل های مختلف غذایی، با یک متخصص بهداشت و درمان با تجربه مشورت کنید. برای بهترین نتایج، قرصهای بتا را بجای بلعیدن ،بجویید طعم و مزه آنها خیلی خوب نیست اما تو میتوانی انجامش بدهی!  

علائم،علل و نشانه های بیماری سوء جذب چربی و راههای درمان

3.341
این مطلب مفید بود ؟2714
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بخش بهداشت و سلامت/ن/ز.ت
برچسب : مدفوع
وبگردی