سونوگرافی بارداری
همه سونوگرافی که برای بارداری ضروری است برای اطلاع از سلامت مادر و جنین ، تعیین جنسیت جنین و .. می باشد. با این سونوگرافی ها مادر کمتر دچار نگرانی درباره وضعیت جنین می شود.

مواردی که در اولین سونوگرافی بارداری مورد بررسی قرار می گیرد

سونوگرافی بارداری به منظور بررسی برخی پارامترها در جنین انجام می شود. باجزئیات اولین سونوگرافی بارداری و اصطلاحات سونوگرافی بارداری آشنا شوید

اندازه گیری های مربوط به سر، شکم و استخوان ران جنین:اگر این اولین سونوگرافی شما باشد، این اندازه گیری ها به تشخیص دقیق تر سن جنین و محاسبه سن بارداری شما کمک می کند. با انجام سونوگرافی بعدی می توان از این اندازه ها برای بررسی رشد جنین نیز بهره برد.
نظم و میزان ضربان قلب جنین: متخصص سونوگرافی، میزان ضربان قلب فرزندتان را مورد ثبت و بررسی قرار می دهد تا مطمئن شود، جایی در محدوده ی نرمال بین 120 تا 160 تپش در دقیقه قرار دارد.
سر، قفسه ی سینه و شکم جنین: هرکدام از این ساختارها به طور مجزا مورد بررسی قرار می گیرند تا اطمینان از قرار گیری آنها در جای مناسب و همچنین عملکرد صحیح شان حاصل گردد.
صورت جنین: متخصص سونوگرافی برای بررسی علائم شکاف لب یا کام، نگاهی دقیق به صورت جنین خواهد داشت.
ستون فقرات جنین: متخصص سونوگرافی با بررسی ستون فقرات جنین، می تواند احتمال بروز ناهنجاری های سیستم عصبی را مشخص نماید.
بررسی اندام های جنین: بازوها، دست ها و پاهای فرزندتان مورد بررسی کلی قرار می گیرند تا از شکل گیری نرمال و عملکرد صحیح شان اطمینان حاصل گردد.

سونوگرافی بارداری

آشنایی با سونوگرافی بارداری

بررسی شکل ظاهری و محل قرارگیری جفت: متخصص سونوگرافی به بررسی جفت می پردازد تا از سلامت آن و همچنین قرارگیری اش در جای مناسب مطمئن گردد.
بررسی مایع آمنیوتیک: مقدار بیش اندازه یا بسیار کم مایع آمنیوتیک می تواند نشان دهنده ی وجود مشکل در رشد جنین باشد.
رحم و محیط اطراف آن: متخصص سونوگرافی علاوه بر بررسی وجود فیبروئید، کیست تخمدان یا دیگر مشکلات مربوط به ناحیه ی لگن، از بسته بودن دهانه ی رحم نیز اطمینان حاصل می نماید.
تعیین جنسیت جنین: یکی دیگر از مواردی که در اولین سونوگرافی بارداری مورد بررسی قرار می گیرد تعیین جنسیت فرزند آینده ی شما است. برای بسیاری از والدین به یادماندنی ترین بخش آن است. ممکن است متخصص سونوگرافی شما قادر باشد جنسیت جنین را مشخص نماید و گاهی هم امکان آن وجود ندارد. بسته به اینکه در طی سونوگرافی فرزندتان چه مقدار تحرک داشته باشد و در چه وضعیتی قرار گرفته باشد تعیین جنسیتش امکان پذیر می گردد.

معنی برخی از اصطلاحات سونوگرافی بارداری

Fl :FL اختصار کلمات Femur Length می باشد که به معنی طول ران است.

AC :AC اختصار کلمات Abdominal Circumference می باشد که معنی آن دور شکم است.

HC :HC اختصار کلمات Head Circumference می باشد که به معنی دور سر است.

BPD :BP D اختصار کلمات Biparietal Diameter می باشد که معنی آن عرض سر یا بزرگترین قطر سر جنین است.

HL :HL اختصار کلمات Humerus Length و به معنی طول بازو می باشد.

سونوگرافی بارداری

تعداد سونوگرافی بارداری

یک بارداری چند سونوگرافی می خواهد؟

یکی از پزشکان در این باره می گوید:سونوگرافی های افراطی به سلامت جنین لطمه می زند برای یک خانم باردار، هیچ چیزیلذت بخش تراز دیدن و شنیدن صدای قلب جنینی که در رحم اش در حال رشد است، نیست. خیلی از مادران باردار دوست دارند در فواصل کوتاه، عکس جنین خود را بر صفحه مانیتور ببینند و از سلامت او مطمئن شوند....

حتی گاهی این امر به سرگرمی تجملاتی تبدیل می شود و خانم های باردار هر ماه با مراجعه به پزشک می خواهند عکسی از فرزندشان تهیه کنند و آن را قبل از آغاز عکس های نوزادی در آلبوم بگذارند و تاریخ بزنند تا در آینده فرزندشان بتواند عکس های دوران جنینی خود را هم ببیند.

با این همه، باید گفت گرچه با پیشرفت علم ، سونوگرافی این امکان را ایجاد کرده که پزشک بتواند جنین را دیده و از سلامت او آگاهی کسب کند، اما انجام غیر ضروری و بیش از حد آن نیز می تواند مشکلاتی برای جنین پیش آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعداد دفعات لازم سونوگرافی در دوران بارداری و مضرات انجام بیش از حد آن گفتگویی با یک، متخصص زنان و زایمان، انجام داده ایم.

ـ چهار مرتبه.

بار اول در ابتدای بارداری برای آنکه مشخص شود بارداری در داخل رحم است یا خارج از آن. بار دوم در هفته 12 است؛ بار سوم در هفته 22 و بار چهارم در هفته 32.

در چه شرایطی بیش از این 4 مرتبه سونوگرافی تجویز می شود؟

در صورتی که مشکلی در سونوگرافی دیده شود یا خانم باردار مبتلا به فشار خون یا دیابت یا بیماری های دیگر باشد یا احتمال کوچک بودن جنین داده شود یا بارداری چندقلو باشد، لازم است تعداد سونوگرافی ها بیشتر شود.

آشنایی با نحوه ی سونوگرافی بارداری

3.618
این مطلب مفید بود ؟135
برگرفته از ستاره - روزنامه سلامت / ر
برچسب : سونوگرافی
وبگردی