سوگل مشایخی

صحبت های سوگل مشایخی در برنامه خندوانه

تاریخ انتشار : 28 شهریور 1396کد مطلب : 56729زمان مطالعه : 3 دقیقه
برنامه خندوانه شب گذشته 27 شهریورماه 96 میزبان دکتر سوگل مشایخی مدرس حافظ شناسی در کشورمان بود که درباره اهمیت شعر در زندگی صحبت کرد.

سوگل مشایخی محقق و شاعر مهمان برنامه خندوانه شد

برنامه خندوانه با اجرای رامبد جوان شب گذشته 27 شهریورماه 96 ساعت 23 روی آنتن شبکه نسیم رفت . رامبد جوان در این برنامه میزبان دکتر سوگل مشایخی محقق و مشاور در حوزه امور فرهنگی و خانواده و مدرس دوره های مولانا و حافظ شناسی بود و شبی متفاوت در خندوانه با شعرخوانی دکتر مشایخی رقم خورد.

رامبد جوان در ابتدای برنامه اعلام کرد که به مناسبت روز بزرگداشت استاد شهریار و روز شعر و ادب فارسی از دکتر سوگل مشایخی که متخصص در زمینه شعر و ادب فارسی ، جامعه شناسی و رفتار شناسی هستند ، دعوت کرده ایم که مهمان ما باشند و با ما درباره اهمیت شعر در زندگی صحبت کنند.

اهمیت شعر در زندگی از نگاه دکتر سوگل مشایخی

سوگل مشایخی محقق شعر فارسی در ابتدای ورود به استودیوی خندوانه و بعد از سلام و احوال پرسی گفت :من دکترای جامعه شناسی فرهنگی دارم اما ادبیات جزء جداناشدنی زندگی من است و 10 سال است که دوره های حافظ شناسی و مولاناشناسی دارم . از دیدگاه برخی از افراد در زندگی نیازی به شعر نیست اما به نظر من شعر یک جعبه پر از جواهرات است که در زندگی کمک زیادی به ما میکند و مفاهیمی که در مثنوی وجود دارد در هیچ جا نمیتوانیم پیدا کنیم.

رامبد جوان درباره شعر تاثیرگذاری از حافظ و مولانا پرسید که خانم مشایخی گفت :من یک مصرع از شعر مولانا را همیشه سرلوحه کارهایم قرار میدهم و به نظرم همه جا کاربرد دارد و این مصرع این است :گر تو با بد بد نی پس فرق چیست....

و شعری که همیشه از حافظ نظرم را جلب کرده است :تکیه برجای بزرگان نتواند زد به گزاف ******* مگر اسباب بزرگی همه آماده کنیم

سوگل مشایخی در خندوانه

دکتر سوگل مشایخی در خندوانه

مهمان جامعه شناس برنامه ادامه داد :در جامعه حاضر همه به دنبال یافتن مقام هستند اما حافظ بزرگی را در مکان و مقام نمیبیند بلکه بزرگی را در ادب و احترام و رفتار درست در جامعه می بیند ، ادبیات ما اقیانوسی از این جواهرات است.

در حال حاضر بحثی در جامعه وجود دارد درباره اینکه مولانا برای کدام کشور است ؟ به نظر من مولا برای کشوری است که بیشترین بهره را از اندیشه هایش ببرند.

درباره زندگی خصوصی سوگل مشایخی بیشتر بدانید

دکتر سوگل مشایخی درباره زندگی خانوادگی اش گفت :ما سه خواهر و یک برادر هستیم که من فرزند اول هستم و پدرم به رحمت خدا رفته اند. پدرم نویسنده بود و 22 جلد کتاب تالیف کرد ، دو خواهرم دانشجوی تکنولوژی آموزشی هستند و برادرم دکترای فیزیک دارد. ما در زندگی هرچه داریم مدیون پدرم و تربیت درست او هستیم .پدر من بیش از هرچیز به آموزش قرآن در ما تاکید داشت و میگفت قبل از آموزش چیزهای دیگر باید قرآن را بیاموزید و برای یافتن استعداد ما را به کلاس های مختلف می فرستاد و هرکس در هر زمینه ای که استعداد داشت آن هنر را پیگیری میکرد . متاسفانه والدین در حال حاضر فرزندانشان را به ربات هایی تبدیل کرده اند که بدون هیچ حسی فقط به کلاس میروند.

مهمان برنامه ادامه داد :من یک پسر 15 ساله به نام امیرعلی دارم که از اول به او یاد داده ام که هیچ حرفی را بدون دلیل از هیچ کس نپذیرد و به او اجازه دادم که درباره مسائل نظر بدهد و جمله ای خطاب به پسرش گفت و از زحمات مادرش تشکر کرد و ادامه داد :در یک روز عادی زندگی ،من هر روز صبح ساعت 6 بیدار میشوم و امیرعلی را راهی مدرسه میکنم و به امورات خانه رسیدگی میکنم و به نظرم قبل از هرچیز باید یک زن ، زن باشد و من بیشتر مواقع خودم آشپزی میکنم و هرگز اجازه عوض شدن نقش ها در زندگی را نمیدهم و به نظرم معضل جامعه امروز ما جابه جا شدن نقش ها است.

در ادامه این گفتگو دکتر سوگل مشایخی شعری را که سروده خودش بود در برنامه خواند و قول برگزاری یک کارگاه حافظ شناسی در 5 جلسه در یک سالن بزرگ را داد .

صحبت های سوگل مشایخی در برنامه خندوانه

4.520
این مطلب مفید بود ؟182
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
برچسب : خندوانه
وبگردی