سیب زمینی
سیب زمینی سفید و سیب زمینی شیرین منبع خوبی از کربوهیدرات هستند اگر می خواهید یکی از آنها را انتخاب کنید باید تفاوت هایشان را بدانید.

تفاوت سیب زمینی شیرین و سیب زمینی معمولی چیست ؟

سیب زمینی های شیرین و سیب زمینی های سفید( معمولی ) ، هر دو سبزیجات ریشه تکمه دار هستند اما ظاهر و طعم آن ها با هم فرق دارد .آن ها گیاهانی از خانواده های متفاوت هستند ، مواد مغذی متفاوتی دارند و قند خون را به میزان متفاوتی تحت تاثیر قرار می ‎دهند . در این قسمت از سلامت تغذیه در نمناک تفاوت اصلی بین سیب زمینی های شیرین و سایر انواع سیب زمینی ها به علاوه نحوه تهیه آن ها به روش های سالم بیان شده است .

سیب زمینی شیرین و سیب زمینی سفید ( معمولی )

هر دو نوع این سبزیجات، منبع خوبی از فیبر و مواد مغذی محسوب می ‎شوند اما سیب زمینی شیرین از کالری کمتری برخوردار بوده و منبع خوبی از ویتامین های مختلف محسوب می ‎شود. در اینجا ، تفاوت های جالب بین سیب زمینی سفید یا معمولی و سیب زمینی شیرین وجود دارد که به شما در انتخاب گزینه ی سالم تر کمک می ‎کند .

سیب زمینی

 کربوهیدرات

100 گرم سیب زمینی سفید حاوی 17 گرم کربوهیدارت است در حالی که 100 گرم سیب زمینی شیرین حاوی 20 گرم کربوهیدرات است .

حقایق و ارزش غذایی

یک سیب زمینی شیرین در اندازه متوسط، دارای 90 کالری، 2 گرم پروتئین، 4 گرم فیبرو فاقد چربی و کلسترول است . از طرف دیگر سیب زمینی سفید دارای حدود 95 کالری، 3 گرم فیبر و پروتئین است و همچنین عاری از چربی و کلسترول می‎ باشد .

سیب زمینی سفید یا زرد

ویتامین ها

میزان ویتامین در این دو نوع سیب زمینی متفاوت است زیرا سیب زمینی شیرین حاوی میزان بیشتری از ویتامین سی و اِی نسبت به سیب زمینی سفید است. 100 گرم سیب زمینی سفید حاوی 9.6 میلی گرم ویتامین سی و 1 میلی گرم ویتامین اِی است ، در حالی که 100 گرم سیب زمینی شیرین حاوی 20 میلی گرم ویتامین سی و 218 میلی گرم ویتامین اِی است . یک وعده 100 گرمی سیب زمینی شیرین حاوی 40 درصد از نیاز روزانه انسان به ویتامین اِی است .

مواد معدنی

سیب زمینی سفید منبع بهتری از آهن و پتاسیم نسبت به سیب زمینی شیرین است . یک وعده 100 گرمی سیب زمینی سفید حاوی 1.1 میلی گرم آهن و 535 میلی گرم پتاسیم است در حالی که یک وعده 100 گرمی سیب زمینی شیرین حاوی 0.7 میلی گرم آهن و 435 میلی گرم پتاسیم است .

مصرف سیب زمینی

میزان قند

در مقایسه با سیب زمینی های سفید ، سیب زمینی شیرین از میزان قند بیشتری برخوردار است . نگهداری کردن از سیب زمینی در یخچال و جاهای سرد ، نشاسته آن را به گلوکز و فروکتوز تبدیل می ‎کند .

مصارف و کاربرد های سیب زمینی سفید و شیرین

سیب زمینی های سفید در پخت و پز کاربرد بیشتری دارند زیرا قابلیت سرخ شدن ، پخته شدن ، اب پز شدن و کباب شدن را دارند و همچنین از سیب زمینی های شیرین ارزان ترند .

تفاوت های جالب بین سیب زمینی سفید و سیب زمینی شیرین

4.520
این مطلب مفید بود ؟182
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthline / recipes.timesofindia / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : سیب زمینی
وبگردی