شامپو لیندان
شپش سر، یکی از معضلات مهم در ناحیه سر می باشد و درمان های متعددی برای آن در نظر گرفته شده که یکی از این درمانها، شامپو لیندان با تاثیر قابل توجه است.

درمان جرب و شپش سر با شامپو لیندان

 • به انگلیسی: Lindane
 • رده درمانی: عوامل موضعی پوستی
 • اشکال دارویی: شامپو، لوسیون

موارد و مقدار مصرف

الف) ضد جرب

بزرگسالان و کودکان:

بعد از حمام با آب و صابون، لایه نازکی از لوسیون را بر روی پوست، از گردن تا انگشت پاها، مالیده و به آرامی ماساژ می دهند. بعد از 12-8 ساعت، با حمام گرفتن و شستن تمیز پوست دارو را از روی پوست می زدایند. می توان درمان را بعد از 1 هفته تکرار کرد.

ب) شپش کش

بزرگسالان و کودکان:

بعد از حمام گرفتن با آب و صابون، لوسیون را به نواحی مو دار گرفتار و اطراف آن اعمال کنید. پس از 12-8 ساعت، لوسیون را با آب و صابون شستشو دهید تا از روی پوست پاک شود. راه دیگر، اعمال شامپو به نواحی گرفتار و شستن کامل آن پس از 5-4 دقیقه است. برای خارج کردن تخم ها، موها را باید شانه کرد. می توان درمان را بعد از 1 هفته تکرار کرد.

مکانیسم اثر لیندان

به دنبال جذب پوستی دارو از پوسته کیتینی بند پایان، سیستم عصبی تحریک شده و منجر به تشنج و مرگ آنها می شود.

فارماکوکینتیک لیندان

لیندن به میزان قابل توجهی از طریق پوست جذب می شود. متابولیسم دارو کبدی است و از طریق ادرار و مدفوع دفع می شود. لیندن دربافت چربی بدن ذخیره می شود.

شامپو لیندان

نحوه استفاده از شامپو لیندان

طریقه مصرف شامپو لیندان

طریقه ی مصرف شامپو لیندان بر روی آن درج شده است اما برخی افراد برای تاثیرگیری بیشتر در روش مصرف و یا تعداد دفعات تغییراتی ایجاد می کنند که به ضرر سلامتی آن ها تمام می شود. یک شامپو لیندان 1 درصدی برای 2 بار استفاده ارائه شده است.

ابتدا به حمام بروید و با یک شامپو معمولی موها را کاملا بشویید؛ اجازه دهید موها کاملا خشک شوند، اگر تحمل ندارید حداقل 1 ساعت صبر کنید. سپس شامپو را خوب بهم بزنید و مقدار ½ آن را به کف سر و موها بمالید. 4 دقیقه صبر کرده و مقداری آب به آن اضافه کنید؛ مشاهده می کنید که کف زیادی تولید می شود؛ کف شامپو لیندان را در تمام سر پخش کرده و تا 4 دقیقه اجازه دهید باقی بماند سپس با شانه ی دندانه ریزی که در محصول وجود دارد سر را آبکشی کنید.

در روش مصرف شامپو لیندان زمان 4 دقیقه در نظر گرفته شده است اما اجازه افزایش زمان به 8 و حداکثر 10 دقیقه وجود دارد. استفاده بیش از حد مجاز می تواند باعث بروز حالت تهوع، تشنج، سردرد و… شود.

درمان باید بعد از 7 روز مجددا تکرار شود.

بعد از استفاده از شامپو لیندان به هیچ وجه سطح سر را با روسری و… نپوشانید؛ بیش از 1 بار (در 2 نوبت) از این محصول استفاده نکنید (اگر در دور اول استفاده آلرژی داشتید به پزشک مراجعه کنید)؛ در مصرف شامپو لیندان بسیار دقیق باشید و اجازه ندهید چشم ها، نواحی صورت و یا مجاری مخاطی به شامپو آلوده شوند (در صورت آلودگی با آب بسیار زیاد ناحیه را شستشو دهید).

نحوه شانه کردن

موهای سر را به چند قسمت تقسیم نموده و هر قسمت را طبق روش زیر شانه نمایید.

ابتدا موی سر را با شانه معمولی شانه کنید تا موها صاف و گره مو باز شود. سپس نوک شانه دندانه ریز را به سمت خود گرفته و مقداری از مو را از کف سر به صورتی که شانه ابتدا چسبیده به کف سر باشد، به سمت انتهای مو شانه نمایید. بعد از هر بار شانه کردن با دستمال کاغذی، شپش ها را از شانه جدا کنید و دستمال کاغذی را در کیسه پلاستیکی بریزید. موهای شانه شده را با یک کلیپس از قسمت های شانه نشده جدا نموده و قسمت های دیگر مو را به همین ترتیب تا شانه شدن تمامی موها ادامه دهید. سپس کلیپس ها را جدا نموده و مجددا موها را با آب گرم شستشو دهید.

درمان کننده گال یا جرب

موارد مصرف:

لوسیون لیندان برای درمان آلودگی ناشی از سارکوپتس اسکابیه (گال) مصرف می شود.

روش مصرف:

مقدار کافی از لوسیون لیندان را از گردن به پایین 1 بار روی پوست خشک بمالید و خوب مالش دهید، بعد از 8 تا 12 ساعت با آب کافی بشویید.

تمام لباس ها، ملحفه ها و حوله های بیمار باید با آب داغ شسته شود.

به علت سمی بودن دارو از تماس آن با دهان و چشم ها خودداری گردد.

از مصرف دارو روی زخم های باز، خراشیدگی و بریدگی ها اجتناب گردد.

تمامی افراد خانواده فرد مبتلا نیز همزمان باید درمان گردند.

این دارو برای استعمال خارجی است.

دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

در صورتی که بیمار قبل از مصرف دارو حمام گرفته است، قبل از کاربرد دارو، بایستی پوست بدن خود را خشک و خنک نماید.

برای جلوگیری از آلودگی مجدد، از لباس هایی که به تازگی شسته و خشک شده اند، استفاده شود.

موارد منع مصرف و احتیاط

موارد منع مصرف:حساسیت به دارو.

موارد احتیاط:

 • در زنان باردار (ممکن است جذب سیستمیک شود.
 • از تماس دارو با صورت، چشم ها، غشاهای مخاطی و مجرای ادرار ی خودداری شود.
 • از آنجا که لیندان می تواند از طریق پوست جذب شود، خطر مسمومیت سیستم اعصاب مرکزی (CNS) ناشی از این دارو باید در نظر گرفته شود.

مصرف لیندان در بارداری

FDA طبقه‌بندی:C.

مصرف لیندان در دوران شیردهی

از آنجا که لیندان ممکن است جذب سیستمیک شود، مصرف آن در شیردهی توصیه نمی شود.

عوارض جانبی

عوارضی همچون التهاب پوست که قبل از درمان وجود نداشته است، بثورات پوستی و علائم مسمومیت CNS با مصرف این دارو گزارش شده است. تداوم خارش پوست بعد از قطع مصرف دارو نیز ممکن است مشاهده شود.

تداخل های دارویی

مصرف همزمان سایر فراورده‎ های پوستی مانند:کرم‎ ها، لوسیون ها، پماد ها یا روغن‎ ها ممکن است جذب پوستی لیندان را افزایش دهد.

مسمومیت و درمان

تظاهرات بالینی:مسمومیت شدید CNS، مانند تحریکات CNS، سرگیجه و تشنجات.

درمان:محتویات معده را با شستشوی معده با ایجاد استفراغ خالی کرده و به دنبال آن یک مسهل نمکی به بیمار می دهند. از دادن مسهل روغنی باید خودداری کرد. حملات ناگهانی را با فنوباربیتال یا دیازپام، در صورت لزوم، درمان می کنند.

توصیه ها

 • فقط در روی سر و نواحی بدن به کار رود؛ از استعمال دارو بر روی صورت، لب ها، دهان، چشم، غشاهای مخاطی، مقعد یا مجرای خارجی ادرار خودداری شود.
 • از کورتیکواستروئید موضعی برای کاهش درماتیت تماسی استفاده شود.
 • لوسیون منتول یا فنون برای کنترل خارش استفاده شود.
 • آنتی بیوتیک موضعی برای عفونت به کار رود.
 • جدا کردن فرد، تا زمانی که نواحی سر پاک شده و درمان کامل شده است.
 • پاک کردن تخم ها با استفاده از یک شانه با دندانه های ریز و شستن آن در سرکه بعد از درمان، استفاده از دستکش توصیه می شود.

ارزیابی بالینی:

نواحی مبتلا بدن، از نظر دلمه، تخم، ردپای قهوه ای رنگ برروی پوست، پاپول های خارش دار در چین های پوستی.

آموزش به بیمار و خانواده

 • شستشوی تمام لباس های زیر با استفاده از حشره کش. درمان پیشگیرانه برای تمام اعضاء خانواده ممکن است لازم باشد، این کار با استفاده از لوسیون یا شامپو و برای جلوگیری از گسترش عفونت صورت می گیرد، موقع استفاده از دارو از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.
 • خارش ممکن است به مدت 4 تا 6 هفته ادامه یابد.
 • اگر به طور ناخواسته دارو شسته شود بایستی مجدداً استعمال گردد، در غیر این صورت دارو مؤثر نخواهد بود.
 • از استعمال دارو در ناحیه صورت خودداری کنید؛ در صورت تماس اتفاقی با چشم ها با آب بشویید.
 • شریک جنسی بیمار را به طور همزمان درمان کنید.

درمان خوردن اتفاقی دارو:لاواژ معدی، ملین های سالین، والیوم تزریقی برای تشنج.

شامپو لیندان

درمان شپش سر با لیندان

دارو های هم گروه لیندان

 • Crotamiton
 • Malathion-Topical
 • Permethrin
 • Piperonyl Butoxide

درمان شپش موی سر با شامپو لیندان

4.2155
این مطلب مفید بود ؟13025
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک - /ک.ک
وبگردی