شب اجابت دعا
در طول سال شبهای بسیاری وجود دارد که دعا در آنها اجابت می شود. در مورد فضیلت دعا در شب و تاثیر زمان در استجابت دعا، به احادیث و روایات موجود بسیاری می توان رجوع کرد.

شب اجابت دعا و راه برآورده شدن حاجت

نماز شب یکی از مستحباتی است در خواندن آن بسیار سفارش شده است. نماز و دعای شب تاثیر عمیق و گسترده ای در روح و روان و اعمال انسان در دنیا و آخرت دارد. در مورد فضیلت نماز شب و تاثیر دعا در شب احادیث و روایات بسیاری وجود دارد که در این بخش از دین و مذهب نمناک به اختصار آنها را بیان می کنیم.

قبول شدن دعا

تأثیر دعا در شب

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

تَتَجَافَیٰ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفًا وَطَمَعًا وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنْفِقُونَ. فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَا أُخْفِیَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْیُنٍ جَزَاءً بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ ؛

پهلوهایشان از خوابگاه هایشان دور می شود در حالی که همواره پروردگارشان را به علت بیم [از عذاب] و امید [به رحمت و پاداش] می خوانند و از آنچه آنان را روزی داده ایم، انفاق می کنند. پس هیچ کس نمی داند چه چیزهایی که مایه شادمانی و خوشحالی آنان است به پاداش اعمالی که همواره انجام می داده اند، برای آنان پنهان داشته اند.(سوره سجده، آیه 16 و 17)

شیخ صدوق در چندین کتاب از پیامبر(ص) چنین نقل می کند:

«اشراف امتی حمله القرآن و اصحاب اللیل»؛ «شرافتمندان امت من حاملان قرآن و شب زنده داران هستند.» (شمع سحر، سید احمد فهری، انتشارات دارالکتاب، ص 13)

قبول شدن دعا

پیامبر اکرم(ص) فرمودند:

شبی که من را به معراج بردند، ندائی به من رسید که یک بخش از آن ندا این بود:هر کسی که حاجتی مخفی دارد، هر چه می خواهد باشد، از من یا از دیگری، پس محرمانه و در دل شب، از من تقاضا کند. در حالی که با طهارت است، بگوید یاالله...! (بحارالأنوار، ج 92،ص 316)

اگر بنده با مولایش در دلِ شبِ تاریک خلوت کند و با او راز و نیاز کند، خداوند نور را در دلش استوار می کند. وقتی بگوید پروردگار من! پروردگار من! خداوند هم جوابش را می دهد و ندا می کند لبّیک بنده من! بخواه تا به تو بدهم! به من توکل کن تا برایت کارسازی کنم!(بحارالأنوار،ج 84،ص 137)

در حدیثی از امام زین العابدین پرسیدند:چرا چهره و صورت شب زنده ترین این چنین زیبا است؟ فرمود:

چون آنان با پروردگار خویش خلوت کرده اند و خداوند به آنها جامه ای از نور خویش پوشانده است.(شمع سحر، سید احمد فهری،ص 21)

خداوند متعال به حضرت موسی (ع) می فرماید:ای پسر عمران دروغ می گوید کسی که گمان می کند مرا دوست دارد ولی هنگام شب، تا صبح می خوابد.( امالی شیخ صدوق، ص 292 و بحارالانوار، ج 13، ص 329)

قبول شدن دعا

علی بن محمد نوفلی روایتی از امام جعفر صادق(ع) نقل می کند که فرمودند:

گاه می شود که بنده ای برای نماز شب برمی خیزد در حالی که خواب بر او غلبه می کند و به سمت راست و چپ مایل می شود (و از خستگی و شدت خواب) چانه او به روی سینه اش می چسبد،

در این حال خداوند متعال به درهای آسمان و زمین فرمان می دهد و آنها برای او گشوده می گردند، سپس به فرشتگان فرماید:به این بنده من نظر کنید که برای نزدیک شدن به من، چه سختی هایی را بر خود روا می دارد در حالی که من این عمل را بر او واجب نکرده ام و او امیدوار به سه چیز از جانب من می باشد:

اول آنکه گناهانش را بیامرزم، دوم آنکه توفیق توبه را به او ارزانی دارم، سوم آنکه روزی او را فراوان کنم؛ ای فرشتگان! شاهد باشید که خواسته های او را برآورده کردم.(الجواهر السنیة،کلیات حدیث قدسی، ص 707)

شبی که خدا دستور اجابت دعا می دهد

4.7502
این مطلب مفید بود ؟47329
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ف
وبگردی