شست و شوی خودرو
کارواش هایی در سطح تهران هستند که کار شست و شوی خودرو را انجام می دهند که یا به صورت دستی و یا به صورت اتوماتیک کار می کنند.

شست و شوی خودرو با کارواش

به طور کلی دو نوع کارواش در سطح شهر تهران وجود دارد و این دو نوع کارواش به نام های کارواش دستی و اتوماتیک معروف هستند که هر دو کار شست و شوی خودرو را انجام می دهند اما با این تفاوت که هزینه، زمان و نوع شست وشو در این دو نوع کارواش با هم تفاوت دارند.

کارواش اتوماتیک

در کارواش اتوماتیک یک دستگاه (دستگاه صنعتی) به منظور شست وشوی خودکار و مکانیزه برای انواع خودروها مورد استفاده قرار می گیرد.

کار شست وشوی در کارواش اتوماتیک می تواند بر اساس نوع و مدل دستگاه متفاوت باشد. به عبارت دیگر انجام گرفتن کار در یک کارواش اتوماتیک در بخش های مختلف صورت می گیرد. بخش شست وشوی در کارواش اتوماتیک به بخش های زیر تقسیم می شود:

بخش پیش شست وشوی، پاشیدن مواد شوینده، عملیات برس زنی، آب کشی نهایی و خشک کردن.


استفاده از کارواش های اتوماتیک علاوه بر افزایش کیفیت و کاهش زمان شست و شوی و خشک کردن خودرو دارای مزایای متعدد دیگری نیز است. کارواش اتوماتیک را از نظر تقسیم بندی می توان به دو دسته تقسیم کرد:

دسته اول کارواش دروازه ای

دسته دوم کارواش تونلی

 

روش کار کارواش دروازه ای


انجام کار در کارواش دروازه ای به این شکل است که، خودرو بر اساس حرکت دستگاه بر روی ریل قرار می گیرد.
در این مدل خودرو در قسمت مشخص شده به طور ثابت می ماند و دستگاه با حرکت بر روی ریل عملیات مورد نظر را بر روی تمامی بخش های خودرو انجام می دهد.

 

شست و شوی خودرو

کارواش اتوماتیک دروازه ای

در کارواش دروازه ای عملیات شست وشو و عملیات خشک کردن خودرو همزمان انجام می شود.


روش کار در کارواش تونلی


مدل دیگر کارواش ها تونلی هستند، در این مدل بخش های مختلف از جمله برس ها و خشک کن در مکان های مشخص و ثابت قرار گرفته اند.

دستگاه با کشیدن خودرو توسط نوارنقاله آن را از داخل تونل عبور می دهد. دستگاه های کارواش تونلی به دلیل مساحت بالا تنها در مواردی که تعداد خودروی مورد شست وشوی بسیار بالا باشد مورد استفاده قرار می گیرند و به همین علت است که بیشتر از کارواش های دروازه ای نسبت به کارواش تونلی برای شست وشوی خودرو استفاده می کنند.

 

شست و شوی خودرو

کارواش اتوماتیک تونلی

 

کارواش های دستی (سنتی)

تعداد کارواش های دستی و سنتی در سطح شهر بیشتر از کارواش های اتوماتیک است.خودرو استقبال مردم و پایین بودن هزینه کارواش دستی را می توان مهمترین علت بیشتر بودن این نوع کارواش ها دانست.

در این نوع کارواش شست وشو توسط کارگران صورت می گیرد و این کارواش ها از دستگا ه های خودکار و اتوماتیک استفاده نمی کنند و تمام عملیات شست وشو و خشک کردن توسط نیروی انسانی انجام می شود.

 

شست و شوی خودرو

کارواش دستی

شست وشو و خشک کردن خودرو در کارواش های دستی زمان 30 تا 40 دقیقه ای نیاز دارد.

یکی دیگر از تفاوت های کارواش دستی با کارواش اتوماتیک را می توان فضای این دو کارواش دانست.

در کارواش اتوماتیک فضای نسبتاً بزرگی لازم نیست برای شست وشو خودرو اما در کارواش سنتی به علت اینکه کار توسط کارگران در هر قسمت جداگانه ای انجام می شود پس در نتیجه فضای بیشتری نیاز است.

شست و شوی خودرو با کارواش دستی یا اتوماتیک؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از پرشین خودرو/ی
وبگردی