شستشوی لنز
لنزهای طبی نیاز به شستشو و مراقبت دارند تا برای فرد مشکلات و بیماری های چشمی ایجاد نکنند بنابراین نکات بهداشتی و ایمنی مربوط به لنز را بدانید و رعایت کنید.

روش صحیح مراقبت ، شستشو و نگهداری از لنز طبی

انجام مراقبت های لازم از لنز های طبی از اهمیت بالایی برخوردار است و عدم مراقبت صحیح از آن ها می ‎تواند منجر به بروز انواع عفونت های چشم و در برخی موارد جدی تر، نابینایی فرد شود. در حقیقت مراقبت های لازم از لنز های طبی کار سختی نیست و با اندکی هوشیاری قابل حل است . در این قسمت از سلامت نمناک به ارائه مواردی در این زمینه خواهیم پرداخت .

تمیز کردن ، شستشو و ضدعفونی کردن لنز های طبی

 1. دستان خود را بشویید تا هرگونه گرد و غبار و میکروب موجود در آن از بین برود . سعی کنید برای شستشوی دستان خود از صابون های مرطوب کننده استفاده نکنید زیرا این مواد با لنز های طبی سازگاری ندارند و در آخر دستان خود را با حوله خشک کنید .
 2. یکی از لنز ها را بر روی کف دست خود قرار داده و محلول تمیز کننده را بر روی آن بریزید . با حرکت دستان خود به بالا و پایین لنز را تمیز کنید و از ایجاد حرکت دایره ای بر روی لنز خودداری کنید .
 3. یک مرتبه دیگر لنز را با استفاده از محلول تمیز کننده ، بشویید تا تمام ضایعات موجود بر روی آن از بین بروند .
 4. لنز را درون ظرف مخصوص خود قرار دهید و ظرف را با محلول ضدعفونی کننده جدیدی پر کنید. ضد عفونی کردن لنز ها ، میکروارگانیسم های موجود در لنز را از بین می ‎برد . زمان ضد عفونی از یک محصول به محصول دیگر متفاوت است و پس بسته محصول مورد نظر را برای کسب جزئیات بیشتر بررسی کنید .
 5. برای سایر لنز ها نیز اقدامات شماره 2 تا 4 را انجام دهید .

مراقبت از لنز طبی

راه حل های برطرف کننده مشکلات مرتبط با لنز

پروتئین :

بسته به نوع لنز طبی که استفاده می‎ کنید و اینکه چشمان شما چه مقدار پروتئین در سطح لنز های طبی به جا خواهند گذاشت ، پزشک به شما در استفاده از محصولی خاص برای از بین بردن پروتئین های موجود بر روی سطح لنز های طبی کمک خواهد کرد .

در حالی که تمیز کردن لنز های طبی باعث از بین رفتن پروتئین های موجود بر روی آن ها خواهد شد، با این حال امکان تشکیل شدن بیشتر آن ها بر روی سطح این لنز ها وجود خواهد داشت ، به همین دلیل قبل از استفاده مجدد از لنز ، آن ها را تمیز کنید .

برای مثال اگر از لنز های یکبار مصرف استفاده می ‎کنید معمولا نیازی به استفاده از این محصولات پاک کننده نخواهد بود اما درصورت استفاده از لنز های طبی عادی بهتر است از محصولات پاک کننده آنزیمی و یا مایعات پاک کننده پروتئین استفاده کنید .

خشکی و سوزش چشم :

برای پیشگیری از بروز این مشکلات ، از قطره های مخصوص لنز های طبی استفاده کنید .

حساسیت چشم و آلرژی :

درصد کمی از افراد به لنز های طبی حساسیت دارند ، با این حال چنان چه شما جزو این دسته از افراد هستید ، از لنز های فاقد مواد نگهدارنده استفاده کنید .

مشکلات لنز طبی

محصولات و راه حل های مناسب برای تمیز کردن ، شستشو و ضدعفونی کردن لنز های طبی

محلول نمکی :

برخی افراد از محلول نمکی برای شستشو و نگهداری لنز های طبی استفاده می ‎کنند . با این وجود توصیه می ‎شود که از استفاده از محلول های نمکی برای تمیز و ضدعفونی کردن لنز های طبی خودداری کنید .

محلول های پراکسید هیدروژن :

این محصولات به منظور تمیز کردن لنز های دارای مواد نگهدارنده، مورد استفاده قرار می‎ گیرند . از این محصولات برای تمیز کردن ، شستشو دادن و ضدعفونی کردن لنز ها استفاده می ‎کنند. البته باید دقت داشته باشید که در صورت عدم انجام کلیه مراحل نباید از لنز مورد نظر استفاده کنید زیرا این کار باعث آسیب دیدگی چشمان شما خواهد شد .

پاک کننده های روزانه :

برای تمیز کردن لنز های طبی خود با استفاده از این محصولات ، لنز را بر روی کف دست خود گذاشته و این محلول را بر روی آن بریزید و حدود 20 ثانیه با انگشتان خود لنز را مالش دهید . دقت کنید که هر دو طرف لنز را به همین ترتیب تمیز کنید و برای شستشو و ضدعفونی لنز های خود از محصولات دیگری استفاده کنید .

محصولات مراقبتی چند منظوره لنز :

با استفاده از این محصولات می ‎توانید لنز های خود را تمیز کرده ، شستشو داده و ضدعفونی کنید . با استفاده از این محصولات دیگر نیازی به استفاده از سایر محصولات مراقبت از لنز نخواهد بود .

دستگاه های مخصوص تمیز کردن و ضدعفونی کردن لنز های طبی :

این دستگاه ها با استفاده از امواج ما فوق صوت و نور ماوراء بنفش و در برخی موارد اعمال مالش بر روی لنز های طبی ، آن ها را شستشو و ضدعفونی می‎ کنند . دستگاه های مختلفی در این زمینه وجود دارند که دارای دستورالعمل های متفاوتی هستند . کافیست لنز های خود را درون دستگاه قرار دهید تا شستشو و ضدعفونی شوند.

محصولات پروتئینی ، قطره های چشم و سایر محصولات مناسب برای چشمان حساس

تمیزکننده های آنزیمی :

این محصولات برای تمیز کردن پروتئین های موجود بر روی لنز های طبی می ‎باشند. قبل از استفاده از پاک کننده های آنزیمی ، لنز های خود را با استفاده از سایر محصولات تمیز کننده، شستشو دهید .

ظرف مخصوص لنز های خود را با محلول تازه پر کنید و سپس یک قرص آنزیمی در هر یک ظرف های مخصوص نگهداری از لنز قرار دهید و اجازه دهید تا به طور کامل درون آن حل شود و سپس لنز های خود را به مدت 15 دقیقه درون ظرف قرار دهید تا به خوبی ضدعفونی شود . در صورت لزوم می ‎توانید از محلول دیگری برای ضدعفونی لنز های خود استفاده کنید.

آموزش شستشوی لنز

پاک کننده روزانه پروتئین :

این محصول به صورت محلول بوده و به منظور پاک کردن روزانه پروتئین های موجود بر روی لنز های طبی مورد استفاده قرار می‎ گیرد . قبل از استفاده از این محصولات ، لنز خود را با استفاده از سایر محصولات تمیز کننده بشویید.

هر دو قسمت موجود در ظرف نگهداری لنز های خود را از محلول چند منظوره پر کنید و سپس در هر یک از قسمت های آن یک قطره محلول پاک کنده پروتئین بریزد و لنز های خود را درون آن قرار دهید .

قطره های چشم :

از قطره های چشم به منظور تقویت چشم های حساس و مرطوب سازی آن ها استفاده می ‎شود. در انتخاب این قطره دقت داشته باشید که از محصولات با کیفیت استفاده کنید. قطره های چشمی که مخصوص استفاده با لنزهای طبی نیستند، ممکن است باعث تضعیف عملکرد لنز ها و تغییر رنگ آن ها شوند .

محصولات مخصوص چشم های حساس :

این محصولات به افرادی که دارای چشم های حساس هستند کمک می‎ کنند تا راحت تر از لنز های طبی استفاده کنند . علائم آلرژیک مرتبط با حساسیت های چشمی به لنز عبارتند از :خارش ، پارگی ، سوزش ، قرمزی و ترشح در چشم . در صورت بروز هر یک از علائم ذکر شده برای انجام معاینات لازم به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است عوامل مختلفی باعث بروز این علائم در شما شوند .

در بیشتر موارد ، مواد نگه دارنده موجود در لنز های طبی و عدم توجه به تاریخ انقضای آن ها باعث بروز این علائم آلرژیک در چشمان فرد خواهند شد .

محبوب ترین انواع محصولات مراقبتی لنز

این روزها بیشتر افرادی که از لنز های طبی استفاده می ‎کنند به دنبال محصولی چند منظوره برای تمیز کردن ، شستشو و ضدعفونی کردن لنز های خود هستند . با این وجود محصولات مراقبتی پراکسید هیدروژنی در بیشتر مواقع گزینه مناسب تری برای تمیز و ضدعفونی کردن لنز های طبی به حساب می ‎آیند، به خصوص برای لنز هایی که دارای مواد نگهدارنده می ‎باشند .

مطالعات اخیر حاکی از آن است که استفاده از محصولات پراکسید هیدروژنی باعث کاهش چشمگیر میزان مخاط و چربی و افزایش میزان رطوبت موجود بر روی لنز های طبی خواهد شد که این امر نشان دهنده برتری این محصولات در مقایسه با محصولات مراقبتی چند منظوره می ‎باشد .

نحوه ضدعفونی لنز

نکات مهم در خصوص تهیه لنز و استفاده از آن

صرف نظر از این که از چه مارک لنزی استفاده می ‎کنید ، لازم است که به نکات زیر توجه کنید :

 1. از استفاده از هر نوع لنز طبی بدون مشورت با پزشک خودداری کنید ، در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات و ناراحتی های چشمی برای شما وجود خواهد داشت . بهترین راهکار این است که در صورت خریداری هر لنزی ابتدا به پزشک مراجعه کرده و نسبت به مناسب بودن آن اطمینان حاصل کنید .
 2. از دست زدن به محلول موجود درون ظرف نگهدارنده لنز و یا لمس کردن داخل ظرف خودداری کنید .
 3. از شستشوی لنز و لوازم جانبی آن با آب شیر خودداری کنید زیرا ممکن است باعث بروز عفونت های جدی درون چشمانتان شود .
 4. لنز و لوازم جانبی آن را مطابق دستورالعمل های ذکر شده بر روی بسته محصولات تمیز کننده، شستشو و ضد عفونی کنید.
 5. در صورت برخورد آب شیر به لنز و لوازم جانبی آن ، از پاک کننده های چند منظوره برای ضدعفونی کردن آن ها استفاده کنید.
 6. برخی مطالعات نشان می ‎دهند که تمیز کردن لنز های طبی با استفاده از دستمال های تمیز، تاثیر زیادی در حفظ پاکیزگی لنز های طبی خواهد داشت ؛ برای اطمینان پیدا کردن از این موضوع با پزشک خود مشورت کنید .
 7. لنز های طبی را هر 3 ماه یکبار از چشمان خود خارج کنید تا امکان ایجاد عفونت در آن کاهش پیدا کند .
 8. از همه مهم تر، یک بار در روز لنز های طبی خود را تمیز کرده و ضدعفونی کنید ، مگر در صورت استفاده از لنز های یک بار مصرف . این امر به سالم و تمیز ماندن لنز ها و جلوگیری از بروز عفونت های چشمی کمک خواهد کرد .

یکی از متداول ترین سوالات، در صورت ایجاد تماس لنز های طبی با زگیل موجود بر روی انگشت دست ، می ‎توان دوباره از لنز مورد نظر استفاده کرد ؟

بله، در صورت برخورد لنز طبی با زگیل موجود بر روی انگشت دست ، باز هم می ‎توانید از لنز مورد نظر استفاده کنید زیرا زگیل نوعی عفونت پوستی است که با عفونت های مربوط به چشم تفاوت دارد و مشکلی برای چشمان شما ایجاد نخواهد کر اما با این حال بهتر است قبل از استفاده مجدد آن را با محلول ضدعفونی کننده، تمیز کنید.

همچنین به منظور جلوگیری از تماس مجدد لنز خود با زگیل موجود بر روی انگشتتان بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید و از او در رابطه با راه های درمان زگیل راهنمایی بخواهید .

راهکار های متداول درمان لیزر، استفاده از کرم های موضعی ، استفاده از نیتروژن مایع و روش درمانی لیزر است . در صورت استفاده از دارو های موضعی قبل از دست زدن به لنز های طبی دستان تان را شستشو دهید زیرا برخی از مواد شیمیایی موجود در این محصولات موضعی باعث تحریک چشم خواهند شد .

راهنمای کامل شستشوی لنزهای طبی و مراقبت از آنها

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : allaboutvision / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : لنز چشم
وبگردی