شستن میوه ها
آب شیر باقی مانده ­آفت کش­ ها را از روی میوه ها و سبزیجات از بین می برد اما با اضافه کردن مقداری جوش شیرین، این خاصیت قوی تر می­ شود.

موفق­ ترین راه حل برای کاهش ضایعات آفت­ کش­ ها

امروزه با توجه به افزایش بسیار شدید آلودگی ها در میوه ها و سبزیجات یکی از ضروری ترین اعمالی که می بایست توجه ویژه ای به آن شود شست و شوی کامل آنها شود بطور کلی ارگانیسم های بسیار زیاد و مقاومی بر روی میوه ها و سبزیجات قرار دارند که در صورت ورود به بدن انسان موجب ایجاد اختلال و بیماری در فرد می شود؛ در این مطلب قصد داریم تا به مناسب ترین روش برای شست و شوی میوه ها و سبزیجات بپردازیم.

خاک می تواند گاهی حمل کننده باکتری های بسیار مضر باشد و اگرچه تولید کنندگان مواد غذایی دارای سیستم های خوبی در محل برای تمیز کردن میوه ها و سبزیجات هستند، اما خطر ابتلا به مسمومیت های غذایی هیچ گاه با این روش ها به صفر نمی رسد و به طور کامل حذف نمی شود.

شستن سیب زیر شیر آب می تواند خاک را از بین ببرد. با این ­حال، تحقیقات جدید نشان می ­دهد که اضافه کردن جوش شیرین به آب بهترین راه برای از بین بردن باقی­مانده­ آفت کش ها است. محققان دانشگاه ماساچوست سه روش مختلف برای شستن سیب­ را مقایسه کرده ­اند. این روش ها شامل شستن یا آب شیر، یا آب شیر به اضافه­ جوش شیرین و یا یک سفید کننده­ تجاری که اغلب در تولیدات استفاده می ­شود. محققان اضافه کردن جوش شیرین به آب را برای شستن سیب و دیگر محصولات پیشنهاد کرده ­اند. در این­جا به بیان برخی نکات دیگر از متخصصان برای تمیز کردن میوه­ ها و سبزیجات می پردازیم.
«لیلی هه» یکی از نویسندگان، محقق و استادیار گروه علوم غذایی در دانشگاه ماساچوست اعلام کرد:آب شیر باقی مانده ­آفت کش­ ها را از بین می برد اما با اضافه کردن مقداری جوش شیرین، این خاصیت قوی تر می­ شود.

شستن میوه

مناسب ترین روش برای ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات

آفت­ کش­ها می ­توانند با جلوگیری از آسیب ها، باکتری ­ها و آلودگی قالب ­ها به افزایش بازده محصول کمک کنند. اما نگرانی ­هایی در مورد اثرات بالقوه آفت­ کش­ ها بر روی سلامت انسان­ هایی که این محصولات را منصرف می کنند، مطرح شده است. از مطالعات قبلی در یافته شد که آفت ­کش ­ها می توانند به بافت های گیاهان نفوذ کرده و شستن آن را دشوار کنند.
دانشمندان جوش شیرین یک درصد و آب را موثرترین راه برای کاهش آلودگی با آفت ­کش ها می دانند.

چگونه این مطالعه انجام شد؟
در این مطالعه، لیلی هه و همکارانش به دنبال بهترین روش برای حذف آفت­ کش ­ها بودند. آن­ها دو سم رایج را به سیب ­های ارگانیک اضافه کردند. سپس سیب­ ها را هم­زمان با استفاده از هر روش، به مدت 2 دقیقه شستند. جوش شیرین موفق­ ترین راه حل برای کاهش ضایعات آفت­ کش­ ها بود.
در راه حل افزودن جوش شیرین، حدود 12 تا 15 ذقیقه طول می­ کشد تا 80 درصد از یک نوع آفت­ کش و 96 درصد از انواع دیگر آن از ­بین برود. طرح اطلاعات آفت­ کش­ های وزارت کشاورزی ایالات متحده، اطلاعات مربوط به آفت ­کش ­ها در مورد مواد غذایی را جمع­ آوری می ­کند.
آخرین اطلاعات موجود از گزارش سالانه 2015 نشان می­ دهد با استفاده از این روش، ضایعات آفت ­کش ­ها بر روی غذا تقریبا همیشه در سطح پایین ­تری از حد تحمل تعیین شده توسط آژانس حفاظت محیط زیست (EPA) باقی مانده است.

آفت ­کش­ ها و تولیدات

دکتر «لوری رایت»، استاد­یار بهداشت عمومی دانشگاه فلوریدای جنوبی می­ گوید:مصرف کنندگان نباید نگران آفت ­کش­ ها در تولید محصولات خود باشند. آفت­ کش­ های موجود در میوه ­ها و سبزیجات به دلیل کم بودن میزانشان، به هیچ وجه برای سلامتی خطرناک نیستند.
رایت گفت:آفت ­کش ­ها محصولات کشاورزی را از آفات مخرب حفظ می ­کنند و باعث می شوند گیاهان بیشتری زنده مانده و محصولات برداشت شده بیشتری داشته باشند. برداشت بیشتر به این معنی است که دسترسی بیشتری به میوه ­ها و سبزیجات داشته باشیم و قیمت ها پایین ­تر باشند. جوانب مثبت این امر به دلیل خطرات بهداشتی حداقلی مرتبط با استفاده از آفت ­کش­ ها و نظارت دقیق بر آن، بیشتر است.
او اضافه کرد:بزرگترین خطر برای مصرف­ کنندگان میوه و سبزیجات نشسته، آفت ­کش ­ها نیست؛ بلکه بیماری­ های ناشی از مواد غذایی است. رایت گفت:مصرف­ کنندگان باید میوه ها و سبزیجات خود را با محلول سرکه جهت کاهش باکتری ­هایی مانند E.coli و جلوگیری از بیماری­ های مرتبط، بشویند.


شستن میوه

مناسب ترین روش برای ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات

نگرانی ­های دیگر
«کریستین کریک پاتریک»، مدیر بهداشت کلینیک «کلیو­لند» می ­گوید:برخی از بیماران او هنوز در مورد خطرات آفت کش ها نگران هستند.
او همچنین گفت:بسیاری از بیمارانم می ­پرسند که بهترین راه برای از بین بردن آفت ­کش­ ها چیست. اغلب آن­ ها اسپری ­های گران ­قیمتی را خریداری می­ کنند که لزوما همیشه مؤثر واقع نمی ­شود. این روش طبق مطالعات او، هم موثر و هم مقرون به صرفه به نظر می­ رسد.
کریک پاتریک به بیماران خود توصیه می­ کند که لیست­ های تهیه شده توسط ارگان های محیط زیستی که میوه­ ها و سبزیجات را بر اساس دارا بودن آفت ­کش­ ها طبقه ­بندی کرده اند، دنبال ­کنند.
در فهرست Dirty Dozen سال 2017، توت فرنگی، اسفناج، نکتار، سیب وه لو از موارد بالای لیست بودند.
ذرت شیرین، آووکادو، آناناس، کلم و پیاز، 5 مورد از لیست 15تایی مواد پاک و سالم بودند. به این معنی که این ها دارای حداقل مقدار آفت ­کش­ هستند. همان­طور که برای شستن بعضی میوه ­ها وسبزیجات نیاز به توجه بیشتری وجود دارد، رایت توصیه می ­کند که هنگام شستن محصولاتی با پوست ضخیم، از برس مخصوص شستشو استفاده کنند و برگ ­های بیرونی سبزیجات با برگ سبز مانند کاهو و کلم را قبل از شستشو، دور بیاندازند.
او همچنین به مصرف کنندگان توصیه می کند که نباید بلافاصله پس از آوردن محصولات به خانه، اقدام به شستن آن­ ها کنند. بهترین زمان برای شستن محصول، دقیقا قبل از خوردن یا پختن آن است، نه زمانی که آن را از فروشگاه به خانه آورده ­اید. شما باید از نگهداری محصول پس از شستن پرهیز کنید. زیرا با این محیط مرطوب و مناسب را برای رشد میکروب ها ایجاد می ­کنید. او می ­گوید رها کردن محصولات به صورت خیس و مرطوب در یخچال، می ­تواند فساد محصول را سرعت ببخشد.

شستن میوه

مناسب ترین روش برای ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات

مهم­ تر از همه، رایت می ­گوید:مصرف کنندگان باید بدانند که آفت ­کش­ ها خطر کمی برای سلامت انسان دارند و آن­ ها نباید مردم را از خوردن میوه­ ها و سبزیجات منصرف کنند.
میوه­ ها و سبزیجات برای سلامتی بسیار مهم هستند و از بسیاری از بیماری­ ها مانند چاقی و سرطان جلوگیری می­ کنند. رایو می ­گوید:سطح استفاده از آفت کش­ ها، برای بررسی ایمنی آن ها، کاملا تحت نظارت هستند. بنابراین از مصرف میوه ­ها و سبزیجات لذت ببرید.

چطور باکتری ها به میوه و سبزی راه پیدا می کنند؟

  • باکتری ها می توانند بر روی میوه ها و سبزیجات از راه های مختلفی راه یابند. هنگام آبیاری و هنگام دریافت کود و یا در تماس با مدفوع پرندگان و یا دیگر حیوانات این آلودگی ها وارد خاک و بعد میوه و سبزی می شود.
  • البته هیچ نشانه ای مبنی بر این که سبزیجات به باکتری ای کولای یا دیگر باکتری ها آلوده شده باشد وجود ندارد و تنها راه جلوگیری از عدم ابتلا به مسمومیت، شستشوی صحیح است.
  • افراد در معرض بروز عفونت شامل زنان باردار، افراد مسن و یا هر کسی است که سیستم ایمنی بدنش ضعیف شده باشد. کودکان نیز باید تشویق شوند که بعد از دست زدن به سبزیجات یا میوه های خام، دست های خود را به طور کامل ضد عفونی کنند.
  • زمانی که به رستوران می روید، دست کم از سفارش دادن سالاد کاهو و سبزی خوردن پرهیز کنید و بویژه اگر فرد سالمند، کودک یا خانم بارداری همراهتان است، این نکته را حتما در نظر داشته باشید.

شستن میوه ها با آب برای رفع آلودگی کافی نیست!

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از شهر خبر -آوای سلامت -/ ر
وبگردی