شلوار بارداری
شلوار بارداری و جنس آن برای سلامت زنان باردار بسیار اهمیت دارد. بهترین نوع شلوار بارداری را باید با توجه به فصول مختلف انتخاب کنید.

راهنمای خرید شلوار بارداری و استفاده صحیح از آن

بارداری یکی از زیباترین دوران زندگی هر زن است که در این دوران ظاهر زن باردار تغییر کرده و با بالا رفتن ماه های بارداری اندازه شکم، سینه، ران، باسن و … بزرگتر می شود. در دوران بارداری لباس های قبل از بارداری اندازه نخواهد بود و خانم باردار با پوشیدن لباس های تنگ احساس ناراحتی خواهد نمود.

شلوار بارداری یکی از مناسب ترین لباس های بارداری است که راحتی خانم های باردار را در پیش دارد زیرا شلوارهای باردار به دلیل وجود قسمت کمر کشی، جنین درون شکم شما را اذیت نمی کند و خانم های باردار با پوشیدن این نوع شلوارها بدون احساس ناراحتی می توانند به راحتی وظایف روزمره خود را انجام دهند. اگر قصد خرید شلوار بارداری را دارید، در این بخش از بارداری و نوزاد نمناک شما را راهنمایی خواهیم کرد.

شلوار بارداری

دلایل استفاده از شلوار بارداری

شلوار بارداری، شلواری است که دور کمر آن یا دارای کش و یا دکمه دار است. با خرید شلوار بارداری می توانید این شلوار را تا ماه نهم که شکم بزرگ می شود، استفاده نمایید اما چرا باید از شلوار بارداری بهره ببریم:

 1. شما با پوشیدن شلوار بارداری می توانید احساس راحتی بیشتر نمایید.
 2. قسمت شکم، شلوار بارداری گشاد است و هیچ گونه فشاری به جنین وارد نمی کند.
 3. با خرید شلوار بارداری دکمه دار می توانید سایز آن را متناسب با بزرگی شکمتان تنظیم کنید.
 4. شلوار بارداری در جنس های مختلفی وجود دارد، پس با خرید شلواربارداری، می توانید شیک پوشی خود را حفظ نمایید.
 5. با پوشیدن شلوار بارداری هنگام انجام سونوگرافی، می توانید تنها قسمت روی شکمتان را پایین بیاورید تا سونوگرافیست به راحتی این کار را برایتان انجام دهد.
 6. با استفاده از شلوار بارداری می توانید فعالیت های روزمره خود را به آسانی انجام دهید.

شلوار بارداری راحتی

چه زمانی شلوار بارداری بخریم؟

بهتر است در پایان سه ماه بارداری که دچار تغییر سایز می شوید شلوار بارداری بخرید. ممکن است فکر کنید خرید این شلوار پول هدر دادن است و هنوز می توانید از شلوارهای خود استفاده نمایید اما باید بدانید نهایتا 6 ماه می توانید از آنها استفاده کنید و بعد از 6 ماه پوشید شلوارهای قبلی به خود و جنین آسیب می رساند. همچنین شما بعد از زایمان چند ماهی طول می کشد تا به سایز قبلی خود برگردید پس این شلوار در شیردهی نیز همچنان به کارتان می آید.

انواع مدل های شلوار بارداری

مدل کمربند کشی:

این نوع شلوارها دارای یک کمربند کشی بر روی خود هستند که در قسمت زیر شکم خانم های باردار قرار می گیرند. استفاده از این شلوارها در ماه های بالا حاملگی ممکن است خیلی راحت نباشد.

مدل کش از بغل:

خانم هایی که تمایل به استفاده از شلوارهای بزرگ و گشاد بارداری ندارند و حتی می خواهند تا مدتی بارداری خود را از دیگران پنهان کنند، می توانند از این شلوارها که اصولا کش به کار رفته در طراحی آن ها در قسمت جیب های آن است، استفاده نمایند.نشستن و برخاستن با این شلوارها که فاق کوتاهی دارند، دشوار است.

کش از بغل شلوار بارداری

مدل کش از روی شکم:

این مدل از شلوار ها حالت کشی هستند و دور کمر آنها در قسمت شکم؛ دارای کش می باشد و تمام سطح شکم خانم های باردار را در بر می گیرد.وجود کش مانع از فشار وارد کردن به جنین درون شکم خواهد شد و در نتیجه برای انجام فعالیت های روزانه مناسبند.

مدل دکمه ای:

شلوار کشی فقط در دوران بارداری قابل استفاده خواهد بود اما اگر می خواهید که شلواری را خریداری کنید که بعد از بارداری تان هم بتوانید به راحتی از آن بهره ببرید، شلوار مدل دکمه ای بخرید. این شلوار در قسمت جلویی چند دکمه دارد که متناسب با بزرگ شدن شکم در هر مرحله می توانید، دور کمر آن را تنگ یا گشاد نمایید.

لگینگ حاملگی:

این مدل از شلوارها در مدل های کش زیر شکمی، کش روی شکمی و کش از پهلو طراحی و تولید می شوند و از محبوب ترین شلوارهای مخصوص حاملگی در میان خانم ها بحساب می آیند. این شلوارها اغلب جنس نازکی داشته و برای فصل سرما مناسب نیست. تنوع طرح و رنگ بسیار بالای این نوع شلوارها سبب شده بتوان از آن ها حتی در مهمانی های رسمی نیز استفاده کرد.

لگینگ حاملگی

چه نوع شلوار بارداری مناسب و سالم تر است؟

انواع کلاسیک شلوار بارداری بسیار راحت است و به جای کمر نواری از جنس ژرسه دارند که دور تا دور شکم را می گیرد و تا بالای ناف کشیده می شود. این نوع شلوارها در زمستان به گرم ماندن شکم کمک می کنند و محافظ مناسبی برای پوست شکم در برابر آسیب ها هستند. خانم ها در تابستان می توانند این نوار را تا کنند و روی باسن بکشند تا مدل شلوار عوض شود.

برخی خانم ها که با شلوارهای فاق بلند راحت نیستید، می توانند شلوارهایی را انتخاب کنند که بدون کمر هستند یا کمرهای کشی باریک دارند که زیر شکم قرار می گیرد.

شلوارهای بارداری جنس های مختلفی دارند:

شلوار جین:

اگر به پوشیدن شلوار جین علاقمند هستید، در دوران بارداری شلوار جین بارداری بپوشید که حالت لی دارد و به رنگ های آبی روشن یا آبی تیره در بازار موجود هستند.

شلوار بارداری جین

شلوار کتان:

این نوع شلوارها نسبت به مدل جین راحت ترند و با انتخاب این نوع شلوارها خانم های باردار می توانند احساس راحتی بیشتری داشته و فعالیت های روزمره خود را به آسانی انجام دهند.

راهنمای خرید شلوار بارداری

به سایز شلوار توجه کنید:

به سایز شلوار توجه کنید، سایز کمر شلوار بارداری و اندازه ی ران ها و باسن هم باید متناسب با استایل شما باشد. همانطور که در ابتدای این بخش از نمناک اشاره کردیم شما باید با پوشیدن این شلوار احساس راحتی نموده و به آسانی بتوانید بنشیند و بلند شوید. از خرید لباس های بزرگتر از اندازه تان جدا خودداری کنید که خیلی بد بر روی بدنتان خواهد ایستاد.

به جنس شلوار توجه کنید:

شلوارهای بارداری می توانند از انواع مختلف پارچه های نخی، کتان، جین و … طراحی و دوخته می شوند. در فصل تابستان شلواری را انتخاب کنید که جنس خنک داشته باشد و باعث حساسیت پوستی شما نشود.

به قیمت شلوار بارداری توجه کنید:

برای خرید هر نوع پوشاکی باید به قیمت آن توجه کنید. در تعیین قیمت شلوار بارداری عوامل مختلفی چون جنس، مدل، کیفیت و… اثرگذار هستند.

کیفیت دوخت شلوار را در نظر بگیرید:

توجه به کیفیت دوخت محصول فاکتور مهم بعدی در خصوص خرید شلوار حاملگی است. کیفیت دوخت شلوار بارداری باید بدون عیب و نقص باشد، تا زیبایی تیپ و ظاهر شما را چند برابر کند.باید کیفیت دوخت شلوار بارداری بالا باشد تا با گذر زمان و استفاده های طولانی سبب ایجاد مشکل برای مادران باردار نشود.

جنس شلوار بارداری

نوع و مدل شلوار دلخواهتان را انتخاب کنید:

قبل از خرید شلوار بارداری نوع و مدل شلواری که می خواهید انتخاب نمایید را باید مشخص کنید. بعضی از مدل های شلوار بارداری هم کاملا آزاد هستند و قسمت بالا و پایین آن یکنواخت است اما برخی دیگر دارای دمپا تنگ یا گشاد هستند.

رنگ شلوار را هماهنگ با استایلتان انتخاب کنید:

شلوار بارداری در رنگ های مختلفی وجود دارد. در تابستان می توانید شلوار بارداری رنگ روشن و در زمستان رنگ تیره انتخاب کنید. دقت کنید رنگ شلوارتان باید به گونه ای باشد که بتوانید آن را به آسانی با انواع مانتو و شومیز ست کنید.

نکات مهم دیگر

 • در انتخاب شلوار بارداری، به راحتی آن بیش از سایر معیارها توجه کنید.
 • اگر در تابستان باردار شده اید، به دنبال شلواری باشید که سبک، خنک و از جنس ژرسه، نخ یا کتان است.
 • اگر در زمستان باردار شده اید، شلوارهای گرم تر و ضخیم تر را انتخاب کنید.
 • شلوار خیلی بزرگ نخرید زیرا نمای زیبایی نخواهد داشت.
 • شلوارهای بارداری فاق کوتاه معمولا مناسب فصل گرم هستند.

نکاتی که حتما باید درمورد شلوار بارداری بدانید

4.382
این مطلب مفید بود ؟7012
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی