عوارض آناناس
آناناس یک میوه بسیار خوش مزه و محبوب است که عوارض جانبی هم دارد، البته باید دید که چه کسانی می توانند میوه آناناس را مصرف کنند؟

چه کسانی نباید آناناس مصرف کنند

آناناس یکی از میوه هایی است که نمیتوان آن را فقط یک میوه خواند بلکه اگر با ما همراه شوید در ادامه خواهید خواند که آناناس میتواند شما را از شر مصرف دارو در بسیاری از زمینه ها نجات دهد.

عوارض جانبی آناناس و علائم آن

اگر می خواهید بدانید که خوردن آناناس برایتان مضر است یا خیر بهتر است این عوارضی که در بخش سلامت نمناک از میوه ی آناناس آورده ایم را با دقت بخوانید.

1. احتمال آلرژی با مصرف آناناس:

مصرف آناناس می تواند منجر به واکنش های آلرژیک در بعضی افراد شود. آناناس خاصیت تحریک پذیری دارد. و این چیزی است که باعث واکنش های آلرژیکی می شوند. بیشتر این واکنش ها در عرض چند ساعت حل می شوند. اما اگر این اتفاق نیفتاد، باید بلافاصله با پزشک متخصص مشورت کرد.

علائم:

تحریک پذیری بیش از حد یا تورم لبها، و حس خارش در گلو.

عوارض جانبی میوه آناناس

خوردن آناناس می تواند منجر به واکنش های آلرژیک شود

2. بالا رفتن قند خون با مصرف آناناس:

این یکی از اثرات جانبی جدی آناناس است. آناناس باعث بالا رفتن سطح قند خون می شود. بدیهی است که این مساله عوارض خطرناکی دارد.آناناس یکی از میوه هایی است که قند طبیعی اش بسیار بالا است. و به همین دلیل سطح قند خون بدن ما را هم بالا می برد. بیشتر میوه ها حاوی کربوهیدرات هستند و اینها هم چنین می توانند سطح قند خون را افزایش دهند. نصف فنجان آناناس 15 گرم کربوهیدرات دارد.

3. واکنش های بروملین:

بروملین آنزیمی است که در آب و ساقه آناناس پیدا می شود. وقتی این آنزیم دریافت می شود، باعث ایجاد واکنش هایی در بدنمان می شود. بروملین توانایی افزایش مقدار آنتی بیوتیک های خاصی را دارد که توسط بدن جذب می شوند و هنگامی که بروملین با رقیق کننده های خون مصرف می شود، خطر خونریزی را افزایش می دهد.

علائم:

حالت تهوع، اسهال و سوهاضمه

ضرر آناناس

عوارض جانبی آناناس چیست؟

4. مصرف آناناس باعث تداخلات دارویی می شود :

آناناس حتی ممکن است با انواع خاصی از داروها تداخل داشته باشد یا روهای آنها اثر بگذارد.این ممکن است باعث افزایش عوارض جانبی و مشکلات دیگر شود.هنگامی که یک آناناس تازه با آنتی بیوتیک های خاص مثل آموکسی سیلین و تتراسایکلین ترکیب می شود، ممکن است منجر به افزایش عوارض جانبی ناشی از این آنتی بیوتیک ها شود.

علائم:

علائم آموکسی سیلین شامل درد قفسه سینه، خون ریزی بینی، لرز، تب، سرگیجه و غیره است.

5. احتمال آسیب دندان با مصرف آناناس:

با این که آناناس یک میوه سالم و خوش مزه است، اما می تواند موجب پوسیدگی دندان نیز شود. میوه هایی مثل آناناس که به شدت اسیدی هستند، در هنگام مصرف یک فرآیند شیمیایی را در دهان شروع می کنند. این عمل مینای دندان را نرم می کند و منجر به پوسیدگی دندان می شود.

علائم:

درد دندان و حساسیت شدید در هنگام خوردن غذاهای داغ یا سرد.

 احتمال پوسیدگی دندان

مصرف آناناس می تواند منجر به آسیب به دندان شود

6. احتمال سندرم آلرژی دهانی با خوردن آناناس :

سندرم آلرژی دهانی هیچ چیزی جز آلرژی به ذرات موجود در هوا نظیر گرد و غبار و گرده نیست.این پدیده زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدنمان پروتیین آناناس را با گرده یا آلرژن های دیگر اشتباه می گیرد.

علائم:

تحریک پذیری یا خارش در زبان برای مدتی پس از مصرف آناناس رخ میدهد.

چه کسانی و در چه زمانی باید از خوردن آناناس دوری کنند؟

بهتر است از آناناس در موارد زیر اجتناب کنید:

اگر دیابت حاملگی دارید، چون حاوی مقدار قند بالایی است.

اگر فشار کمی دارید، آن را بیشتر کاهش می دهد.

اگر در سه ماهه اول بارداری خود هستید.

اگر نسبت به لاتکس یا گرده آلرژی دارید، پس ممکن است نسبت به این میوه هم حساسیت داشته باشید. بنابراین بهتر است که از آن دوری کنید.

اگر یک بارداری با خطر بالا دارید و در خطر سقط قرار دارید، بهتر است از خوردن آناناس اجتناب کنید.

کودکان زیر 6 سال بهتر است میوه ی آناناس را نخورند.

مصرف آناناس در دیابت بارداری؟

در این موارد از مصرف آناناس دوری کنند

 

خوردن آناناس چه عوارضی دارد و برای چه کسانی ممنوع است؟

4.5379
این مطلب مفید بود ؟34336
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : آناناس
وبگردی