وان
از جمله شهر های مورد علاقه ایرانیان برای گردشگری شهر قدیمی وان می باشد که انتخاب بسیار جذابی نیز می باشد.

وان ، شهری که خیلی چیزها را در مورد آن باید بدانید

 به گزارش تیم خبری الی گشت، وان یکی از شهرهای پرطرفدار برای سفر ایرانی ها است. وان که از شهرهای بزرگ در شرق ترکیه به حساب می آید، به پیشینه ی غنی و طبیعت فوق العاده اش معروف است. این شهر قدیمی و تاریخی، حدود 400 هزار نفر جمعیت دارد و جمعیت غالب آن را اقوام کرد تشکیل می دهند. هرساله هزاران نفر از این شهر مرزی در ترکیه بازدید می کنند و در این میان، ایرانی ها پیشتاز سفر به وان به شمار می آیند؛ به طوری که، شاید در طول سال از تعداد گردشگران اروپایی کاسته شود اما ایرانیان تقریباً در همه ی سال از این شهر بازدید می کنند.

طبق گزارش اکونومیست، در نه ماهه ی نخست سال 2017، 388 هزار گردشگر ایرانی از وان بازدید کرده اند. این رقم به اندازه ای است که تقریباً با جمعیت این شهر برابری می کند!

از سوی دیگر به گزارش آناتولی، مرز «کاپی کوی» از ترکیه و مرز «رازی» از ایران در سال 2011 برای تسهیل در تردد مسافران و گردشگران افتتاح شد. این امر سفر ایرانیان به شهر وان را تسهیل کرد اما افتتاح مرزها تنها دلیل این میزان افزایش تعداد گردشگر نبود.
 
کارشناسان حوزه ی گردشگری، یکی از اصلی ترین دلایل این اتفاق را افزایش نرخ دلار می دانند. وان، یک شهر مرزی و کوهپایه ای است که به علت ارزان بودن و بهره مندی از طبیعت زیبا، آثار باستانی و بناهای تاریخی مهم به یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگران ایرانی در میان شهرهای برون مرزی کشورمان تبدیل شده است. 

آثار باستانی و بناهای تاریخی، جاذبه ای مهم برای شهر وان

شهر وان ترکیه، تنها یک شهر مرزی نیست. در این منطقه بقایایی از حضور بشر در 3 هزار سال پیش وجود دارد. در قسمتی از این شهر، قلعه ای باستانی وجود دارد که به آن «قلعه سنگی وان» می گویند و بعدها در نزدیکی آن یک بنای یادبود نیز ساخته شده است. در این ارگ قدیمی، می توانید کتیبه هایی را مشاهده کنید که با خط میخی نوشته شده اند. دوره ی ساخت این کتیبه ها را نیز زمان پادشاهی اورارتو تخمین زده اند که قدمت آن به 1300 تا 700 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. نکته ی جالب این است که در کنار ارگ، می توان خرابه های شهر قدیمی وان را مشاهده کرد.

مختصری از تاریخ وان

گفته می شود، شهر وان در دوران آشوریان ساخته شد و نام یکی از شاهزادگان آشوری را بر آن گذاشته اند که تا امروز هم به همین نام شناخته می شود. در دوران اورارتوها این شهر به نام تائسپاس شناخته می شد. شواهد نشان می دهد که قلعه وان نیز در همین زمان ساخته شده است.

وان، شهری که به حضور ایرانیان عادت دارد

شهر وان ترکیه جزء بخش هایی از ترکیه است که با ایران مرز خاکی مشترک دارد. این موضوع باعث شده تا بسیاری از ایرانیان در زمان های مختلف از مرز زمینی به این شهر سفر کنند. این مسئله آن چنان در بین مردمان این شهر عادی شده است که اگر متوجه شوند فردی ایرانی است، سعی می کنند او را به فارسی راهنمایی کنند.

بهترین مسیر را برای سفر به وان انتخاب کنید

شهر وان، با قدمت چند هزارساله و طبیعت زیبا، جاذبه های زیادی برای دیدن دارد. ازآنجاکه این شهر در مجاورت کشورمان واقع شده است، ایرانیان معمولاً از طریق زمینی به وان سفر می کنند. مگر اینکه قصد داشته باشند ابتدا به یکی دیگر از شهرهای ترکیه بروند. از طرف دیگر، پرواز مستقیمی به سمت وان وجود ندارد؛ چون همان طور که اشاره کردیم، مسافتی که باید طی شود بسیار کوتاه است. در عوض می توان از قطار یا خودرو استفاده کرد. هرچند که استفاده از قطارهای مسافربری به علت بازرسی های مکرر در مرز، زمان زیادی را هدر می دهد. در میان شهرهای کشورمان، تبریز و خوی مبدأ اصلی سفر ایرانی ها به وان است. با توجه به ارزش لیر در برابر ریال، هزینه ی سفر به وان به نسبت سفرهای خارجی دیگر بسیار ارزان است. همین موضوع هم باعث می شود تا سفر به این شهر مرزی ترکیه، طرفداران زیادی داشته باشد.

دریاچه ی وان، معروف ترین جاذبه ی گردشگری این شهر

شهر وان، دیدنی های بسیاری دارد اما شاید معروف ترین آن ها دریاچه وان باشد. بزرگ ترین دریاچه ی ترکیه که در نزدیکی مرز کشورمان قرار دارد، پس از خزر بزرگ ترین دریاچه ی خاورمیانه است. آب قلیایی آن با PH حدود 9.7 محیط زندگی و رشد بسیاری از جانداران آبزی نادر را فراهم کرده است. ازنظر دانشمندان عامل تشکیل چنین محیط خاصی فعالیت های آتش فشانی طی ادوار مختلف تاریخ است. از آنجاکه در این دریاچه مقادیر زیادی سدیم کربنات (عامل قلیایی شدن آب) وجود دارد، امکان استفاده از آب دریاچه ی وان برای کشاورزی وجود ندارد؛ اما می توان از این ویژگی در مسیرهای دیگری استفاده کرد. برای مثال، از آب این دریاچه برای ساخت انواع شوینده ها استفاده می کنند.

شهر وان چطور گردشگران را شگفت زده می کند؟

این که هرساله هزاران گردشگر از وان بازدید می کنند، بی دلیل نیست. شهر وان با دیدنی های بسیار و طبیعت فوق العاده اش، به اندازه ی استانبول پرزرق وبرق و قونیه ی معنوی، پرطرفدار است. از دریاچه ی وان گرفته تا قلعه سنگی این شهر همگی برای توریست ها جذاب و دیدنی است. در اطراف این دریاچه آثار باستانی و بناهای تاریخی زیادی وجود دارد که ازجمله ی آن ها می توان به یک شهر تاریخی در قسمت شمال غربی دریاچه ی وان اشاره کرد. در این شهر، قبرهای باستانی فراوانی کشف شده است!

قلعه سنگی وان نیز که پیش تر به آن اشاره شد، با قدمت بیش از 3 هزار سال بدون شک یک جاذبه ی دیدنی بی نظیر برای بازدید است. این قلعه که بر فراز کوه های شرقی دریاچه ی وان قرار گرفته، هنوز هم باشکوه تمام پابرجاست. از دیگر دیدنی های شهر وان می توان به موزه ی این شهر اشاره کرد که پر از آثار تاریخی مربوط به دوره های مختلف است. این موزه در سال 1932 ساخته شد و در ایجاد آن، عواملی مثل کشف الواح باستانی و سنگ قبرهای بسیار قدیمی تأثیرگذار بود.

قلعه هوساپ نیز یکی از بناهای تاریخی و قرون وسطایی شهر وان است که در قسمت شمالی رودخانه ای به همین نام ساخته شده. این قلعه ی قدیمی یک دژ داخلی و یک روستا را نیز در خود جای داده. ایجاد ساختار امروزی قلعه هوساپ به سال 1643 باز می گردد اما در طی دوره های مختلف مورد بازسازی قرار گرفته است.

کلیسای ارمنی صلیب مقدس، در جزیره ای به نام آختامار در 55 کیلومتری شهر وان قرار دارد و بین سال های 915 تا 921 میلادی ساخته شده است. آنچه این کلیسا را از دیگر بناهای مذهبی متفاوت ساخته، سرخ رنگ بودن دیوارها و شکل عجیب آن است که باعث شده جزء بناهای عجیب در جهان به حساب بیاید.

کمی عجیب به نظر می رسد اما یکی از مواردی که شهر وان به آن ها معروف شده، نژاد خاصی از گربه هاست که اغلب سفید هستند و رنگ چشم هایشان متفاوت است! نکته ی جالب دیگر این که، در سال 1999 تنها 90 قلاده از این گربه ی خاص باقی مانده بود و نسل گربه های وان رو به انقراض می رفت. دولت ترکیه برای جلوگیری از این اتفاق، مرکزی برای نگهداری و توجه به این حیوانات احداث کرد که امروزه به «خانه ی گربه های وان» شهرت دارد. علاوه بر این، خانه ی گربه های وان اکنون به یکی از جاذبه های شهر وان تبدیل شده است.

اما آنچه تعداد زیادی از ایرانیان را به این شهر کهن می کشاند، تنها بازدید از بناهای تاریخی و جاذبه های طبیعی نیست. مراکز خرید در وان نیز به اندازه ی جاذبه های دیگر این شهر مورد توجه گردشگران است.

خرید هم بخشی از سفر توریستی به وان است

در تمامی شهرهای قدیمی جهان، معمولاً یک بازار سنتی و مهم وجود دارد. شهر وان هم از این موضوع مستثنا نیست و بازار آن دو خیابان را در بر گرفته است. بازار وان پر از غرفه هایی است که می توانید در آن ها کالاهایی از بهترین برندها پیدا کنید.
 
مرکز خرید AVM هم یکی دیگر از مکان هایی است که می توانید در آن یک خرید دل چسب را تجربه کرد. برندهای بزرگ برای داشتن یک شعبه در این مرکز خرید سر و دست می شکنند و حتی داشتن یک غرفه در AVM برای آن ها هم کار ساده ای نیست. نام این مرکز خرید از علامت اختصاری (Alis Veris MerkeziK) به معنای «مرکز خریدوفروش» گرفته شده است.
 
شاید بهترین گزینه برای آن ها که قصد دارند تا یک فضای گرم، صمیمی و خانوادگی برای خرید تجربه کنند، مرکز خرید تورکوز باشد. تورکوز با یک زمین بازی بولینگ و فضای بازی برای کودکان، قطعاً مرکز خریدی سرگرم کننده است. ساعات کار تورکوز همه روز از ساعت 8:30 صبح آغاز شده و تا 12:30 نیمه شب ادامه دارد. با مراجعه به سایت زیر میتوانید هتل های وان را بصورت آنلاین ببینید:
 

آب وهوای وان، عاملی که گردشگران را سر ذوق می آورد

به صورت کلی، می توان گفت که آب وهوای وان معتدل و کمی سرد است. میانگین دمای سالانه ی این شهر به نزدیک 9 درجه ی سانتی گراد می رسد و بارندگی طی فصل زمستان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. بهترین زمان سفر به وان از خردادماه تا مهرماه است که دمای هوا معتدل تر است و از میزان بارندگی نیز کاسته می شود. سردترین ماه سال در شهر وان دی ماه و گرم ترین زمان بین تیرماه و مردادماه است. تور وان در این مدت از محبوبیت زیادی برخوردار است؛ چراکه با تعطیل شدن مدارس، خانواده ها می توانند با فراغ بال سفر کنند و از سوی دیگر مطبوع بودن هوا نیز یک دلیل مهم برای سفر در این زمان است. 

وان و هزینه های متفاوت سفر

واحد پول کشور ترکیه، لیر است. می توان به طور مستقیم از ایران لیر تهیه کرد یا با خرید دلار و بردن آن به ترکیه، دوباره این ارز را به لیر تبدیل نمود. هزینه های سفر، بسته به این که مسافران کدام راه را برای سفر به این شهر انتخاب می کنند، بسیار متفاوت است. می توانید به سادگی از تورهای آژانس های مسافرتی، مانند آژانس الی گشت برای سفر به وان استفاده کنید. انواع تورها برای سفر به این مقصد وجود دارد که هرکدام خدمات مختلفی را ارائه می کنند و بسته به خدمات، هزینه ها نیز می تواند متفاوت باشد؛ اما این تنها راه سفر به وان نیست.
 وان

 به غیر از تور از سه روش می توان به وان سفر کرد:

  • استفاده از اتوبوس ها
  • استفاده از قطار
  • رانندگی با خودروی شخصی

استفاده از اتوبوس می تواند ارزان ترین راه باشد. از طرفی به دلیل نزدیک بودن این شهر به شهرهای مرزی کشورمان، فاصله هم کوتاه است. البته می توان از قطار نیز استفاده کرد اما به دلیل فاصله ی کم، پرواز مستقیم از هیچ کدام از شهرهای ایران به شهر وان وجود ندارد. در عوض می توان به صورت زمینی و حتی با خودروی شخصی، طی تنها چند ساعت رانندگی به شهر وان رسید.

در نظر گرفتن این نکته اهمیت دارد که هزینه ی خوردوخوراک در این مسیر حدود برای یک وعده غذای خوب حدود 13 لیر است و در مقایسه، برای یک بطری آب معدنی باید یک لیر پرداخت کرد.

از این گذشته، مسئله ی اقامت نیز یک موضوع قابل تأمل است. اگر در زمان شلوغی به این شهر سفر کنید، هزینه ی اقامت می تواند بسیار گران تمام شود؛ بنابراین، بهتر است از قبل و از طریق آژانس های مسافرتی حدود یک ماه قبل اقدام به رزرو هتل نمایید؛ چراکه کاملاً امکان دارد زمانی که بدون رزرو هتل به وان می روید، نتوانید اتاق خالی پیدا کنید.

یگ گزینه ی دیگر، اجاره آپارتمان در شهر وان است. می توانید برای اقامت در شهر، آپارتمان اجاره کنید. هر چقدر واحدی که اجاره می کنید به مرکز شهر نزدیک تر باشد، هزینه ی بیشتری در بر دارد؛ بنابراین، در صورت استفاده از خودروی شخصی، برای کاهش هزینه ها بهتر است در محدوده های دور از مرکز شهر آپارتمان اجاره کرد.

تمام آنچه گفته شد در تأکید بر این نکته بود که شهر وان ترکیه، با تمام جاذبه هایش، می تواند مقصد سفر بعدی تان باشد. برای سفر به این شهر زیبا و رزرو تور وان اینجا کلیک کنید.

جهت ارتباط با شرکت الی گشت با شماره 8540-021 در تهران و یا ایمیل info@eligasht.com تماس بگیرید و یا به آدرس تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی کوچه 23 پلاک 7 مراجعه کنید.

سفر به شهری با قدمت 500 هزار ساله نزدیک به ایران!

53
این مطلب مفید بود ؟30
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی