شهرام شکوهی

شهرام شکوهی جیپسی کینگ را ایرانیزه می کند + دانلود

تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1395کد مطلب : 29813زمان مطالعه : 2 دقیقه
برای همه ما پیش آمده است که با شنیدن یک آهنگ احساس میکنیم آن را یکجای دیگر هم شنیده ایم، در این مطلب به شباهت آهنگ شهرام شکوهی و جیپسی کینگ توجه نمایید.

 شباهت آهنگ شهرام شکوهی و جیپسی کینگ

شاید برای شما هم بار ها اتفاق افتاده که هنگام شنیدن آهنگی، مدام با خودشان کلنجار می روید که این آهنگ را قبلا کجا شنیده اید؟

حتی با این که برای اولین بار آهنگ شنیده می شود، بازهم به نظر آشنا می آید و حتی می توان ملودی اش را زیر لب زمزمه کرد؛ اینجاست که با مفهومی تحت عنوان «کاور» آشنا می شویم. مفهومی که در موسیقی ایرانی کاربردی نسبتا زیاد دارد اما اگر مخاطب جدی موسیقی باشید و کارهای خواننده هایی که به طور قانونی در داخل کشور فعالیت می کنند را رصد کنید، مدام با آهنگ هایی مواجه می شوید که به نظر آشنا می آیند!

ایران عضو کنوانسیون «بِرن» نیست، اما در سال 2001 به عضویت «ویپو» درآمد. ویپو (world intellectual property organization) یکی از شانزده آژانس تخصصی زیر مجموعه سازمان ملل متحد است که در ایران با نام «سازمان جهانی مالکیت فکری» شناخته می شود. ویپو در سال 1967 برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان تاسیس شد. این سازمان با وجود اینکه 184 عضو دارد اما در زمینه کپی رایت از توان اجرایی کمی برخوردار است.

فارغ از ورود کردن به مباحث قانونی و حقوقی «اقتباس»، «کاور» و یا «سرقت هنری»، هر هفته به صورت منظم گزارش هایی تحت عنوان «شباهت های اتفاقی» در خبرگزاری فارس منتشر خواهد شد. طی این مطالب، یک آهنگ از خوانندگان کشور که به هردلیل «شباهتی» با یک آهنگ غیرایرانی دارد به همراه نسخه خارجی آن قطعه منتشر می شود.

 شهرام شکوهی و جیپسی کینگ

در انتشار این قطعات فقط «شباهت» بین دو قطعه موسیقایی مد نظر است و قضاوتی درباره کاور و یا کپی بودن یا نبودن اثر صورت نمی گیرد. در بخش سوم سلسله گزارش های «شباهت های اتفاقی» یکی از آهنگ های شهرام شکوهی مورد توجه قرار گرفته؛ آهنگی که شباهتی با یکی از قطعات گروه «جیپسی کینگ» دارد.

آهنگ «جادوی چشم تو» شهرام شکوهی (2011):

جادوی چشم تو

 

آهنگ «Campana» «جیپسی کینگ» (1993):

جادوی چشم تو

شهرام شکوهی جیپسی کینگ را ایرانیزه می کند + دانلود

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
برگرفته از فارس - / ک
برچسب : شهرام شکوهی
وبگردی