آسیب مهره گردن
آسیب دیدن مهره گردن می تواند به دلایل مختلفی اعم از تصادف، جراحت، افتادن از ارتفاع و تغییرات ژنتیکی به وجود آید که توسط پزشک متخصص قابل درمان می باشد.

مشکلات و آسیب های مهره های گردنی

آسیب های مهره های گردنی انواع و شدت های مختلف دارد. این آسیب دیدگی ممکن است بر اثر تصادف، ضربه، جراحت، افتادن، تغییرات ژنتیکی و... ایجاد شود و مهره های گردن را درگیر کند. حال در این قسمت از نمناک در مورد رایج ترین انواع آسیب مهره های گردنی، علائم و درمان های آن صحبت خواهیم کرد.

آسیب های مهره گردنی که روی بافت نرم تاثیر می گذارند

آسیب به آناتومی گردن به معنای آسیب به دیگر قسمت های بدن است و علت آن این است که بخش های مختلف گردن به قسمت های دیگری وصل می شوند. استخوان ها، مفاصل، بافت نرم و عصب های موجود در ستون فقرات همگی با یکدیگر کار می کنند و سر شما را صاف نگه می دارند؛ مثلا مشکلات شلاقی موجود در مهره های گردن می توانند زنجیره ای از عضلات و یا حتی آسیب به دیسک را شامل شود. بیشتر اوقات آسیب های گردنی اساسا بر روی بافت نرم، عضلات، تاندون ها، لایه های پوششی گردن و رباط ها تاثیر نمی گذارد اما تمام انواع آسیب های مهره گردن روی استخوان، مفصل، دیسک و کشش عضلات تاثیرگذار است.

آسیب های گردن

انواع آسیب دیدگی های مهره گردن

آسیب دیدگی های تاثیر گذار روی بافت نرم

سه نوع آسیب دیدگی اول در این لیست، آنهایی هستند که روی بافت نرم تاثیر می گذارند:

آسیب دیدگی مهره های گردن که روی عصب ها و یا ستون فقرات تاثیر می گذارد. بعضی از آسیب های مهره گردن روی سیستم عصبی تاثیر گذار هستند و باعث آسیب های جدی می شوند.

عموما در این آسیب دیدگی ها، عصب درگیر می شود و یک یا چند قسمت از ساختارهای گردن نیز باعث فشار آوردن به ریشه عصب ستون فقرات خواهد شد.

گردن درد

گرفتگی گردن

متأسفانه گرفتگی گردن هیچ درمان پزشکی ندارد. معمولا اسپاسم عضله، عوامل تحریک کننده، آرتروز و یا مشکلات دیسک می توانند باعث گرفتگی گردن شوند.

گرفتگی گردن هنگام خوابیدن روی گردن، خوابیدن با پوزیشن غلط، ساعات طولانی پشت میز کامپیوتر نشستن و یا حرکت شدید و ناگهانی ستون فقرات افزایش پیدا می کند.

برای گرفتگی گردن می توانید از درمان های خانگی مثل آسپرین یا تیلنول استفاده کنید که استامینوفن های معروفی هستند و همچنین پمادهای مخصوصی نیز برای درمان این مشکل وجود دارند.

اگر این درد بیش از یک هفته طول کشید و یا شما را از انجام فعالیت های روتین روزانه باز نگه داشت، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و همچنین در صورت ابتلا به سرطان و یا مشکلات گردنی بیشتر در معرض این مشکل قرار خواهید گرفت.

فشار عضلات

سفت شدن، فشار و یا کشش عضلات گردن که باعث نگه داشتن سر و تکان دادن آن می شود، باعث از بین بردن انعطاف گردن، اسپاسم عضله یا درد خواهد شد که این درد می تواند از خفیف تا شدید باشد. فشار عضلانی درجه 1 تقریبا ضعیف است و با عوض کردن عادات و فعالیت های روزانه و استراحت کردن بهبود پیدا می کند. استفاده از داروهای مسکن نیز در این موارد توصیه می شود و در صورت طولانی شدن درد بیش از یک هفته باید به پزشک مراجعه کنید زیرا فعالیت های روزانه شما تحت تاثیر قرار می گیرد.

دارو

فشار عضلانی درجه 2 نوعی آسیب است که عضله گردن را محدود می کند. مانند نوع درجه 1 از فعالیت های گردنی جلوگیری می کند و آسیب های ساختاری را به آن وارد می کند.

فشار عضلانی درجه 3 یا 5 با آسیب به عصب همراه است. در این مورد گردن شما ضعیف می شود و احساس القای الکتریکی را در پایین دست خود احساس می کنید که در صورت ابتلا به این آسیب ها باید به پزشک مراجعه کنید.

رگ به رگ شدن گردن

رگ به رگ شدن گردن در قسمت رباط های گردنی اتفاق می افتد. رگ به رگ شدن گردن از طریق افتادن روی زمین یا پیچ خوردن ناگهانی گردن یا کش آمدن بیش از حد آن اتفاق می افتد.

یکی دیگر از علت های آن، فشار به مفصل گردن است.

در بخش دیگری از سلامت نمناک و در مطلب رگ به رگ شدن گردن به صورت کامل توضیح دادیم که علائم رگ به رگ شدن گردن در بین افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد و می تواند درد پشت گردن را شامل شود که روز به روز بدتر می شود. این درد کم‌کم آغاز می شود و بعد از 24 ساعت به اوج خود می رسد و باعث ایجاد سردرد، اسپاسم عضله، درد بالای شانه، سفتی گردن، بی حسی و ضعیف شدن می شود.

سایر علائم رگ به رگ شدن گردن شامل؛ گلودرد، تغییرات روحیه و خلق و خو، سختی در تمرکز و مشکلات خوابیدن می باشد.

انواع آن نیز از ضعیف تا شدید درجه بندی می شوند که در انواع خفیف می توانید با اعمال یخ روی گردن و مصرف داروهای ضد التهاب، درد را کاهش دهید.

یخ

اختلالات شلاقی گردن

این آسیب ها بیش از هر چیز روی انعطاف پذیری گردن تاثیر می گذارند که اغلب بر اثر تصادف، آسیب دیدگی های ورزشی، افتادن و یا ضرب دیدگی های دیگر رخ می دهند.

اختلال شلاقی گردن روی مفصل ها و دیسک ها تاثیر می گذارد و ریشه عصبی ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد. این آسیب دیدگی با درد، ضعف، بی حسی، سفتی، سرگیجه و بهم ریختگی خواب همراه است. البته ممکن است که علائم آن بعد از یک الی دو روز خود را نشان دهند.

تحقیقات نشان می دهند که درمان های موثری مثل ماساژ، دارو و ورزش برای اختلالات شلاقی وجود دارند.

ورزش

فتق دیسک

فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که مایع نرم درون دیسک به یکباره بیرون بریزد. این ماده ژله ای باید در ریشه عصب باقی بماند و بیرون زدن آن با درد و آسیب دیدگی عصب همراه است. علائم مربوط به عصب معمولا شامل ضعف، بی حسی، احساس سوزش و شوک الکتریکی می باشد.

پارگی فیبرهای خارجی دیسک ممکن است که باعث فتق شود. پارگی های حلقه ای در این قسمت معمولا ناگهانی اتفاق می افتند و فشار زیادی را به ستون فقرات وارد می کنند.

درمان این مشکل معمولا با دارو و فیزیوتراپی و گاهی اوقات جراحی امکان‌پذیر است.

سوزش و نیش

این آسیب ها در ریشه عصب اتفاق می افتند و اغلب موقتی می باشند که معمولا در بین بازیکنان فوتبال و قهرمانان ورزش های دیگر بیشتر است. این مشکل زمانی رخ می دهد که شانه ها تحت فشار سنگینی قرار بگیرند. علائم این آسیب مهره گردنی شامل سوزش، بی حسی، ضعف، احساس برق دار شدن یا نیش می باشد.

ترک یا شکستگی مهره های گردن

این شکستگی و ترک در استخوان گردن اتفاق می افتد که ممکن است بر اثر ضرب دیدگی، افتادن یا تغییرات ژنتیکی در مهره ها رخ دهد. زاویه فشار اغلب باعث مشخص شدن نوع شکستگی و شدت شکستگی خواهد شد.

بازیکنان فوتبال و افراد مبتلا به پوکی استخوان بیش از بقیه در معرض این مشکل قرار دارند.

درمان این مشکل به سن، وضعیت های پزشکی فرد و میزان آسیب دیدگی بستگی دارد. اگر این شکستگی باعث بی ثبات شدن گردن شود، باید از گردن بندهای نگهدارنده استفاده کنید.

پیشگیری از این مشکل، بهترین درمان برای شکستگی و ترک گردنی است. اگر به پوکی استخوان مبتلا هستید، برای جلوگیری از این مشکل از پزشک مشاوره بگیرید.

پزشک

جابجا شدن مهره های گردنی

جابجایی مهره های گردنی زمانی اتفاق می افتد که استخوان گردن از پوزیشن یا موقعیت طبیعی خود خارج شود و ناپایدار بودن ستون فقرات را ایجاد کند. زمانی که استخوان گردن از جایگاه اصلی خود خارج می شود که بر اثر جراحت یا ضرب دیدگی است، نمی تواند مانند همیشه در جایگاه اصلی خود بماند و گاهی اوقات از استخوان اصلی نیز جدا می شود که این جابجایی همراه با شکستگی یا ترک استخوان گردن اتفاق می افتد.

استخوان در موارد شدید جابجایی کاملا به سمت جلو می رود و در همان موقعیت قفل می کند. رباط ها در این موقعیت به طور کامل تخریب می شوند و این جابجایی گاهی اوقات به ستون فقرات آسیب می زند و نیاز به جراحی پیدا می کند. در انواع شدیدتر توانایی جابجا کردن گردن وجود ندارد و گاهی اوقات گردن فقط در یک طرف باقی می ماند و اما جابجایی های خفیف را می توان به جای اصلی برگرداند.

آسیب نخاع

آسیب دیدگی نخاع زمانی رخ می دهد که شکستگی، جابجایی یا دیگر آسیب های گردنی همگی با هم به نخاع صدمه بزنند. اگر نخاع در قسمت بالا آسیب ببیند، فرد برای زنده ماندن از طریق دستگاه نفس می کشد و یا این که می میرد. این افراد توانایی در انجام فعالیت ها و کارهای روزانه خود را ندارند. پس هرگونه آسیب دیدگی به گردن را جدی بگیرید و در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

نخاع

راهکار های بهبود آسیب های گردنی

به طور کل می توان مشکلات گردن را با راهکارهای زیر بهبود بخشید:

  • اعمال یخ، استراحت کردن، استفاده از ریلکس کننده عضلات و استفاده از مسکن ها.
  • فیزیک درمانی؛ شامل حرکات تمرینی کششی و سایر تمرینات مشابه
  • استفاده از داروهای ضد استروئیدی و ضد التهابی
  • ماساژ درمانی و طب سوزنی
  • تزریق استروئید برای از بین بردن درد به مدت سه الی چهار ماه
  • استفاده از مسدود کننده عصب و داروهای موضعی
  • رادیوفرکانسی یا ریزوتومی که باعث از بین بردن فیبرهای عصبی گردن می شود
  • محرک نخاع که در آن، دستگاهی را به کار می گیرند که پالس های الکتریکی خفیف را برای از بین بردن درد عصبی ارسال می کند.
  • جراحی که فقط در موارد شدید توصیه می شود.

علائم انواع آسیب ها و شکستگی مهره های گردنی + راه حل

4.530
این مطلب مفید بود ؟273
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : گردن درد
وبگردی